Medyczne self-care. Epigenetyka – z czym to się je?

Numer: 
256

Wraz z postępem nauki wiedza o tym, jak geny wpływają na nasze codzienne życie staje się coraz większa. W mowie potocznej na geny zrzucamy odpowiedzialność za wiele aspektów codziennego życia, niezależnie od tego, jak duży jest ich faktyczny wpływ. Mówimy na przykład, że efekty naszej pracy na siłowni zależą od „genetyki, że to geny” decydują o naszych zmarszczkach albo, że „geny” są odpowiedzialne za nasz charakter. Niemniej geny są jak kamień węgielny, stabilny i solidny fundament, który co prawda jest podstawą naszego organizmu, ale w rzeczywistości dość trudno go zmienić w trakcie życia.

A przynajmniej tak myślano dopóki nie odkryto czynników epigenetycznych. Wtedy okazało się, że istnieją mechanizmy będące dynamicznymi włącznikami i wyłącznikami stosunkowo statycznych genów, odpowiedzialne za to, jak nasze komórki reagują na zmieniające się środowisko. Dziś wiemy, że to one odpowiadają za wiele zmian w funkcjonowaniu naszego organizmu przypisywanych na co dzień genom. Wpływają one m.in. na powstawanie nowotworów, chorób układu krążenia i cukrzycy. Wiąże się je z otyłością i starzeniem. A co najważniejsze, w przeciwieństwie do genów, na czynniki epigenetyczne mamy konkretny wpływ. Okazuje się bowiem, że najłatwiej zmieniać je stylem życia, w tym na przykład dietą.

Na tym spotkaniu dowiecie się, czym w ogóle są czynniki epigenetyczne, jak wpływają na geny i jaki to ma związek z tym, co jemy. Opowiem Wam, dlaczego zielona herbata może chronić nas przed nowotworami, co ma wspólnego czosnek z białkami stanowiącymi rusztowanie dla DNA oraz dlaczego dieta matki może mieć wpływ nie tylko na dzieci, ale i na jej wnuki. 

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
sobota, 25 Września, 2021 - 11:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Czym są i jak wpływają na geny czynniki epigenetyczne? Czy zielona herbata może chronić przed nowotworami, dlaczego dieta matki może mieć wpływ nie tylko na jej dzieci, ale i wnuki.
dr n. med.
Jacek
Połosak
Miejsce spotkania: 
ul. Wóycickiego 1/3
01-938 Warszawa
budynek nr 21