Nauki medyczne

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Mieć albo nie mieć – po co nam gruczoły potowe

Budowa, rozmieszczenie i rola różnego rodzaju gruczołów potowych w życiu człowieka.

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-18 12:00
Spotkanie festiwalowe Jak odtworzyć nerw? Komórki macierzyste a układ nerwowy

Naprawa uszkodzeń układu nerwowego stanowi spore wyzwanie dla medycyny regeneracyjnej. Szczególny problem stanowi efektywne odtworzenie tkanki nerwowej oraz glejowej, które budują nerw. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wykorzystanie komórek macierzystych. Podczas wykładu zostaną przedstawione grupy komórek macierzystych badane pod tym kątem: Neuralne Komórki Macierzyste, Embrionalne Komórki Macierzyste, indukowane Pluripotencjalne Komórki Macierzyste oraz Mezenchymalne Komórki Stromalne.

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-18 13:00
Spotkanie festiwalowe Starzenie się układu oddechowego i jego konsekwencje

Jakie elementy układu oddechowego ulegają starzeniu, jakie jego schorzenia są związane z wiekiem senioralnym, jakie czynniki przyśpieszają starzenie co można zrobić, żeby zadbać o swój układ oddechowy

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-18 14:00
Spotkanie festiwalowe Szybki kurs programowania – zaprogramuj zdrowie swojego dziecka

Czym jest programowanie rozwojowe i jaki ma wpływ na ryzyko chorób metabolicznych w dorosłym życiu?

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-18 15:00
Spotkanie festiwalowe Egzosomy i wirusy – jak połączyć dwa światy w walce z nowotworem

Wirusy onkolityczne infekują tylko komórki nowotworowe. Podczas infekcji niewidzialne przez nasz organizm komórki stają się rozpoznawalne. Wydzielają liczne pęcherzyki – egzosomy. W egzosomach niesiona jest informacja dla układu odpornościowego, która może pobudzić go do walki z nowotworem

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-18 16:00
Spotkanie festiwalowe Otyłość jako choroba zbuntowanych mitochondriów

Mitochondria to fabryki energii w naszych komórkach. Gdy działają sprawnie – bilans energetyczny organizmu jest prawidłowy, gdy jednak się zbuntują – nie jesteśmy w stanie pozbyć się nadwyżki energetycznej, a stąd już tylko jeden krok do otyłości. Podczas wykładu opowiem, jak dochodzi do „buntu” mitochondriów i czy można temu zapobiec.

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-18 17:00
Spotkanie festiwalowe Zrozumieć otyłość – modele zwierzęce w badaniach naukowych

Na wykładzie przedstawione zostaną rodzaje mysich i szczurzych modeli, stosowanych do badań naukowych nad mechanizmami otyłości. Wykład przybliży w jaki sposób gryzonie mogą pomóc w zrozumieniu mechanizmów leżących u podstaw otyłości, a także w projektowaniu skutecznych terapii.

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-18 18:00
Spotkanie festiwalowe Spojrzenie z lotu ptaka – metaanaliza jako źródło dowodów naukowych w medycynie

Metaanaliza łączy wyniki wielu pojedynczych badań naukowych. Jest to aktualnie jedno z najważniejszych narzędzi w medycynie opartej na dowodach naukowych, pozwalające na podejmowanie trafnych decyzji klinicznych. Podczas spotkania zostanie przedstawiony rozwój koncepcji badań wtórnych, historia metaanalizy oraz ogólne zasady przygotowania i interpretowania jej wyników z wykorzystaniem licznych przykładów.

Nauki medyczne
  • śr., 2021-09-22 16:00
Spotkanie festiwalowe Cukrzyca w rodzinie. Razem możemy więcej.

Zakres tematyczny spotkania to:

- Żywienie w cukrzycy. Czy istnieje dieta cukrzycowa? Jak odżywiać się w cukrzycy? Co oznacza indeks glikemiczny, wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe?

- Znaczenie wsparcia społecznego w leczeniu cukrzycy. Gdzie szukać pomocy? Jakie świadczenia może otrzymać pacjent chory na cukrzycę?  Ile kosztuje leczenie cukrzycy?

- Funkcjonowanie rodzin osób chorych na cukrzycę.  Z jakimi problemami może spotkać się rodzina chorego na cukrzycę?

- Psychospołeczne aspekty funkcjonowania chorych na cukrzycę.  Z jakimi trudnościami może spotkać się chory podczas leczenia cukrzycy?

- Co nowego w leczeniu cukrzycy? Nowe leki i technologie.

Nauki medyczne
  • pt., 2021-09-24 17:00
Spotkanie festiwalowe Medyczne self-care. Biochemicznie o szczęściu i stanie równowagi

Wszyscy chcą być szczęśliwi! Szczęścia nie można kupić, szczęście jest w nas. Biologicznie szczęście powinniśmy traktować jako stan zdrowia i dobre samopoczucie. Jak więc możemy sami sobie to zapewnić?

Badania naukowe wykazały, że pewne części mózgu (np. ciało migdałowate, hipokamp i układ limbiczny) oraz neuroprzekaźniki (np. dopamina, serotonina, norepinefryna i endorfina) odgrywają kluczową rolę w odczuwaniu szczęścia. Potwierdzono także, że poziom hormonów takich jak kortyzol, adrenalina  i oksytocyna mają znaczący wpływ na nasz nastrój i wpływają na poczucie zadowolenia. Czy chemia jest w stanie generować nasze odczucia i jak to się dzieje?

Należy jednak pamiętać, że nie tylko pojedyncze czynniki chemiczne wpływają na stan równowagi naszego organizmu, który jest kluczem do odczuwania szczęścia, równie ważny jest prawidłowo funkcjonujący metabolizm. Jesteś tym, co jesz – czy to tylko pusty slogan? Dlaczego metabolizm związków odżywczych, czyli węglowodanów, białek i lipidów jest kluczowy w odczuwaniu szczęścia i równowagi? Dlaczego niektórym z nas poprawia się nastrój po zjedzeniu słodyczy i kiedy tak naprawdę szczęśliwe są nasze jelita ? Na wszystkie te pytania odpowiem w trakcie wykładu, uwzględniając rolę mikrobiomu i hormonów kluczowych dla funkcjonowania układu pokarmowego.

Najlepszym wykładnikiem dobrostanu naszego organizmu jest dobre samopoczucie, ale w wielu przypadkach możemy zbadać parametry laboratoryjne, które pozwolą nam monitorować stan organizmu. Co zbadać w poszczególnych sytuacjach zdrowotnych, kiedy wybrać się po poradę do specjalisty? Niech sposób funkcjonowania Twojego organizmu przestaje być niewiadomą, bo tylko będąc świadomym, można właściwie o siebie zadbać. 

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-25 10:00
Spotkanie festiwalowe Medyczne self-care. Epigenetyka – z czym to się je?

Wraz z postępem nauki wiedza o tym, jak geny wpływają na nasze codzienne życie staje się coraz większa. W mowie potocznej na geny zrzucamy odpowiedzialność za wiele aspektów codziennego życia, niezależnie od tego, jak duży jest ich faktyczny wpływ. Mówimy na przykład, że efekty naszej pracy na siłowni zależą od „genetyki, że to geny” decydują o naszych zmarszczkach albo, że „geny” są odpowiedzialne za nasz charakter. Niemniej geny są jak kamień węgielny, stabilny i solidny fundament, który co prawda jest podstawą naszego organizmu, ale w rzeczywistości dość trudno go zmienić w trakcie życia.

A przynajmniej tak myślano dopóki nie odkryto czynników epigenetycznych. Wtedy okazało się, że istnieją mechanizmy będące dynamicznymi włącznikami i wyłącznikami stosunkowo statycznych genów, odpowiedzialne za to, jak nasze komórki reagują na zmieniające się środowisko. Dziś wiemy, że to one odpowiadają za wiele zmian w funkcjonowaniu naszego organizmu przypisywanych na co dzień genom. Wpływają one m.in. na powstawanie nowotworów, chorób układu krążenia i cukrzycy. Wiąże się je z otyłością i starzeniem. A co najważniejsze, w przeciwieństwie do genów, na czynniki epigenetyczne mamy konkretny wpływ. Okazuje się bowiem, że najłatwiej zmieniać je stylem życia, w tym na przykład dietą.

Na tym spotkaniu dowiecie się, czym w ogóle są czynniki epigenetyczne, jak wpływają na geny i jaki to ma związek z tym, co jemy. Opowiem Wam, dlaczego zielona herbata może chronić nas przed nowotworami, co ma wspólnego czosnek z białkami stanowiącymi rusztowanie dla DNA oraz dlaczego dieta matki może mieć wpływ nie tylko na dzieci, ale i na jej wnuki. 

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-25 11:00
Spotkanie festiwalowe Medyczne self-care. Dlaczego sport to zdrowie?

Wysiłek fizyczny to praca mięśni szkieletowych, której towarzyszą czynnościowe zmiany w organizmie. W zależności od typów skurczów mięśni rodzaje wysiłków fizycznych dzielimy na wysiłki dynamiczne i wysiłki statyczne. Podejmowanie wysiłku fizycznego wiąże się z pracą mięśni szkieletowych, której towarzyszy szereg zmian adaptacyjnych w obrębie poszczególnych narządów i układów. Zmiany te zależą od rodzaju skurczów mięśniowych, wielkości grup mięśniowych zaangażowanych w podejmowanie określonego typu wysiłku fizycznego oraz jego intensywność. Z prezentacji dowiesz się, jakie są mechanizmy fizjologiczne reakcji układu krążenia i układu oddechowego na wysiłek fizyczny oraz jakie są fizjologiczne zmiany treningowe w czynności układu krążenia.

Większość z nas ma w życiu momenty, w których dąży do tego, aby zmieniać swoje nawyki na lepsze. Niezależnie od przyczyn i pobudek nami kierujących, warto wprowadzać nawet drobne pozytywne nawyki, takie jak regularna, systematyczna aktywność fizyczna, które w dłuższej perspektywie wyjdą nam na dobre. Jak być systematycznym? Jak sprawić, by działania zamieniły się w nawyki? Jakie czynności wpłyną pozytywnie zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak też fizyczne? Czy zawsze sport to zdrowie? Czy są takie stany w naszym organizmie, które powodują, że powinniśmy unikać wysiłku fizycznego? Czy cukrzyca, a może ciąża, są przeciwwskazaniami do stosowania wysiłku fizycznego? Dowiecie się z prezentacji. Zapraszamy na zajęcia i warsztaty.

Wykład będzie trwał około 60 minut, na koniec zajęć (około 30 minut) zostanie przeprowadzony eksperyment interaktywny, dzięki któremu przekonamy się, że ruch pozytywnie wpływa również na uczenie się.

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-25 12:00
Spotkanie festiwalowe Medyczne self-care. Higieniczne mycie rąk w dobie pandemii Covid-19

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najlepszym sposobem na zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób jest mycie rąk wodą z mydłem. Należy jednak pamiętać o starannym myciu całych dłoni, nie zapominając o opuszkach i kciuku, przestrzeniach między palcami oraz o  nadgarstkach. Profilaktyka ta jest szczególnie ważna teraz, po ogłoszeniu pandemii koronawirusa. Restrykcyjne podejście do zachowania higieny i regularne mycie dłoni pozwoli ograniczyć liczbę zachorowań i zwiększy nasze bezpieczeństwo. Dokładne mycie rąk jest istotne, ponieważ wirusy, w tym także nowy typ koronawirusa, mogą być przenoszone na powierzchni dłoni. Rękoma instynktownie dotykamy okolic twarzy, a koronawirus SARS-CoV-2 może wnikać do ludzkiego organizmu przez błonę śluzową ust, nosa oraz oczu.  

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-25 13:30
Spotkanie festiwalowe Medyczne self-care. Mikroflora fizjologiczna – znaczenie dla zdrowia i jak o nią dbać

Organizm człowieka od pierwszych chwil po narodzeniu zasiedlany jest przez liczne mikroorganizmy (bakterie, grzyby, wirusy). Mikroorganizmy te stanowią mikroflorę fizjologiczną. W ostatnich latach termin –  mikroflora fizjologiczna – zastępowany jest określeniami mikrobiota bądź mikrobiom, jednakże terminy te nie są tożsame.  

Pojęcie mikrobiomu odnosi się do zbioru genomów mikroorganizmów zasiedlających daną niszę ekologiczną, np. organizm człowieka. Termin mikrobiota określa wszystkie mikroorganizmy występujące w danym organizmie, zarówno te, które są dla niego przyjazne, jak i chorobotwórcze.

Szacuje się, że liczba komórek mikroorganizmów zasiedlających organizm człowieka wynosi około 39 bilionów, a ich masa może stanowić nawet 3 kilogramy. Mikroorganizmy w organizmie człowieka występują m.in.: na skórze, w jamie ustnej  i górnych drogach oddechowych, w przewodzie pokarmowym oraz układzie rozrodczym.

W trakcie prezentacji przedstawione zostaną: mikroorganizmy zasiedlające organizm człowieka, ich rola w funkcjonowaniu organizmu człowieka i ich znaczenie dla zdrowia. Omówione zostaną także czynniki środowiskowe /składniki pożywienia, zwyczaje higieniczne, kosmetyki, antybiotyki, środki odkażające/ wpływające na modyfikację składu mikroflory fizjologicznej i jej konsekwencje. Uczestnicy spotkania dowiedzą się także: czy bakterie stanowiące mikroflorę fizjologiczną mogą stać się przyczyną zakażenia? czy w przebiegu różnych chorób skład mikroflory fizjologicznej jest odmienny niż w stanie zdrowia? czy i jak można modyfikować skład mikroflory fizjologicznej oraz jak może to wpływać na nasze zdrowie?

Wykład będzie trwał około 60 minut, po czym pozostanie 30 minut na pytania, dyskusję oraz pokaz mikroorganizmów pod mikroskopem.

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-25 14:30
Spotkanie festiwalowe Od Olszewskiego do współczesności – polska historia parkinsonizmu

Jak zmieniała się wiedza o chorobie Parkinsona i zaburzeniach pozapiramidowych? Wykład ma na celu zapoznanie uczestników z polskim wkładem w rozwój tej wiedzy. Przedstawione zostaną dotychczasowe doświadczenia oraz perspektywy na przyszłość w leczeniu choroby Parkinsona.

Nauki medyczne
  • sob., 2021-09-25 15:00