Medyczne self-care. Mikroflora fizjologiczna – znaczenie dla zdrowia i jak o nią dbać

Numer: 
259

Organizm człowieka od pierwszych chwil po narodzeniu zasiedlany jest przez liczne mikroorganizmy (bakterie, grzyby, wirusy). Mikroorganizmy te stanowią mikroflorę fizjologiczną. W ostatnich latach termin –  mikroflora fizjologiczna – zastępowany jest określeniami mikrobiota bądź mikrobiom, jednakże terminy te nie są tożsame.  

Pojęcie mikrobiomu odnosi się do zbioru genomów mikroorganizmów zasiedlających daną niszę ekologiczną, np. organizm człowieka. Termin mikrobiota określa wszystkie mikroorganizmy występujące w danym organizmie, zarówno te, które są dla niego przyjazne, jak i chorobotwórcze.

Szacuje się, że liczba komórek mikroorganizmów zasiedlających organizm człowieka wynosi około 39 bilionów, a ich masa może stanowić nawet 3 kilogramy. Mikroorganizmy w organizmie człowieka występują m.in.: na skórze, w jamie ustnej  i górnych drogach oddechowych, w przewodzie pokarmowym oraz układzie rozrodczym.

W trakcie prezentacji przedstawione zostaną: mikroorganizmy zasiedlające organizm człowieka, ich rola w funkcjonowaniu organizmu człowieka i ich znaczenie dla zdrowia. Omówione zostaną także czynniki środowiskowe /składniki pożywienia, zwyczaje higieniczne, kosmetyki, antybiotyki, środki odkażające/ wpływające na modyfikację składu mikroflory fizjologicznej i jej konsekwencje. Uczestnicy spotkania dowiedzą się także: czy bakterie stanowiące mikroflorę fizjologiczną mogą stać się przyczyną zakażenia? czy w przebiegu różnych chorób skład mikroflory fizjologicznej jest odmienny niż w stanie zdrowia? czy i jak można modyfikować skład mikroflory fizjologicznej oraz jak może to wpływać na nasze zdrowie?

Wykład będzie trwał około 60 minut, po czym pozostanie 30 minut na pytania, dyskusję oraz pokaz mikroorganizmów pod mikroskopem.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Termin: 
sobota, 25 Września, 2021 - 14:30
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Mikroorganizmy zasiedlające organizm człowieka, ich pochodzenie, znaczenie dla zdrowia, czynniki wpływające na ich zróżnicowanie oraz co należy robić, aby były naszymi sprzymierzeńcami.
dr n. med.
Robert
Kuthan
Miejsce spotkania: 
ul. Wóycickiego 1/3
01-938 Warszawa
budynek nr 21