Szkoła podstawowa 4-6

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Nauka czasowstrzymywania

Czy obrazy przedstawiają tylko to, co na nich widzimy? Co szkodzi zabytkom, jak można naprawić zniszczenia, a jak zapobiec szkodliwym zmianom? Czym właściwie zajmuje się konserwator w muzeum? Na te i inne pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi podczas zajęć skoncentrowanych na konserwacji malarstwa. Bohaterami będą najciekawsze obiekty z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zobaczymy, jak na przestrzeni wieków zmieniła się fryzura Marszałkowej Lubomirskiej i odkryjemy tajemnicze, ukryte postacie!

  • pon., 2021-09-20 09:00
  • śr., 2021-09-22 09:00
Lekcja festiwalowa Zostań ekoambasadorem Warszawskiego ZOO - gra terenowa

Na Ziemi żyje obecnie ponad 7 mld ludzi, więc nie da się ukryć, źe wszystkie nasze działania wywierają ogromny wpływ na naturalne środowisko. Możemy działać zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Starajmy sie za wszelką cenę, by to co robimy, było tylko i wyłącznie przyjazne dla natury, zwierzat, roślin i dla nas samych. Ogrody zoologiczne to doskonałe miejsca, aby o tym przypominać, bo w dzisiejszych czasach stanowią one swoiste banki genów i ośrodki ratowania zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Przed uczestnikami gry krótki egzamin ze znajomości ekopostaw, wiedzy na temat segregacji odpadów, wpływu naszych codziennych wyborów na kondycję wielu ekosystemów i żyjących w nich organizmów, a co za tym idzie na klimat, częstotliwość i intensywność różnych zjawisk pogodowych. 

Na trasie naszej gry terenowej rozstawionych będzie 8 stanowisk, w których uczestnicy będą mogli rozwiązać różne zadania. Uczniowie otrzymają plan Warszawskiego ZOO z zaznaczonymi lokalizacjami stanowisk oraz karty pracy. Za każde zadanie, w zależności od stopnia trudności i poziomu rozwiązania, przyznawane będą punkty (od 1do 6). Celem gry jest  zdobycie jak największej liczby punktów i wykazanie się wiedzą z zakresu ochrony środowiska, sposobów dbania o jego dobrą kondycję, zdrowego trybu życia, znajomości wpływu naszych codziennych zachowań na środowisko i żyjące w nim organizmy.

Gra skonstuowana została w ten sposób, że uczestnicy zostaną podzieleni na kilka grup. Oprócz walorów edukacyjnych jej atutem będzie również ćwiczenie umiejętności pracy zespołowej oraz zdrowej rywalizacji. Grupa, która zdobędzie najwięcej punktów, otrzyma drobne upominki, gadżety edukacyjne.  

 

  • pon., 2021-09-20 09:30
  • wt., 2021-09-21 09:30
  • śr., 2021-09-22 09:30
  • czw., 2021-09-23 09:30
  • pt., 2021-09-24 09:30
Lekcja festiwalowa Mikroświat wyrzeźbiony światłem

We współczesnej technologii elektronicznej bardzo istotne jest, aby móc kształtować różne elementy w bardzo dokładny sposób oraz w bardzo małej skali. Skala ta to zazwyczaj dużo mniej, niż grubość ludzkiego włosa. Fotokorozja to proces, w którym poddajemy pewne materiały trawieniu właśnie w tej skali, przy użyciu lasera o niewielkiej mocy oraz odpowiedniej cieczy np. wody. W tym filmie przedstawimy, jak dzięki fotokorozji można trawić w germanie różne struktury o rozmiarach mniejszych od grubości włosa oraz obejrzymy, jak takie struktury wyglądają pod mikroskopem elektronowym.

  • pon., 2021-09-20 11:00
Lekcja festiwalowa Tektonika – sztuka budowy geologicznej

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu analizy strukturalnej i kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy poznają pojęcie „tektonika” i dowiedzą się o jej roli w kształtowaniu krajobrazu znanych sobie miejsc w Polsce, takich jak Karpaty czy Góry Świętokrzyskie. Podczas zajęć będą mieli szansę zobaczyć prezentację z wyjątkowymi miejscami w Polsce, na przykładzie których zapoznani zostaną z pojęciami ,,uskok” i ,,fałd”. Następnie będą mieli szansę zobaczyć kompas geologiczny i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na skutek procesów tektonicznych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu dokumentacji wybranej struktury tektonicznej w Polsce i rozwiążą krzyżówkę-uzupełniankę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

  • pon., 2021-09-20 11:00
  • wt., 2021-09-21 11:00
  • śr., 2021-09-22 11:00
  • czw., 2021-09-23 11:00
  • pt., 2021-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Kolory w świecie zwierząt

Multimedialna prezentacja mająca na celu wprowadzenie uczestników w świat kolorów i  ich różnorodnego znaczenia w życiu zwierząt. Uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób zwierzęta wykorzystują swoje barwy do zdobycia partnera, uniknięcia  i zmylenia napastnika, upolowania zdobyczy i „oszukiwania” innych zwierząt. 

  • pon., 2021-09-20 11:30
Lekcja festiwalowa Liczy się! Historia matematyki w maszynie

Lekcja muzealna przybliżająca początki konstrukcji maszyn liczących. Kto by pomyślał, że informatyka wywodzi się z wynalazków przeznaczonych dla przemysłu włókienniczego, a pierwsze komputery notowały swe dane na... kartce! Pierwszymi programistami byli pracownicy zakładów tkackich, kalkulatory miały korbę, a procesory składały się z setek kółek zębatych. Te, i jeszcze bardziej zaskakujące historie przedstawią pracownicy merytoryczni Narodowego Muzeum Techniki. Zajęcia realizowane są w formie prelekcji interaktywnej połączonej z prezentacją maszyn liczących używanych w minionych dziesięcioleciach. Tematyka, ze względu na podejście interdyscyplinarne, szczególnie polecana jako uzupełnienie zajęć z matematyki i historii. 

  • pon., 2021-09-20 11:30
  • wt., 2021-09-21 11:30
  • śr., 2021-09-22 11:30
  • czw., 2021-09-23 11:30
  • pt., 2021-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Jak Maria Skłodowska-Curie odkrywała rad, czyli promieniotwórczość wokół nas

Maria Skłodowska-Curie, polska uczona wszech czasów, dwukrotna noblistka, która zajmowała się badaniami nad promieniotwórczością polonu i radu. Poznamy ciekawostki i anegdoty dotyczące Marii oraz zanalizujemy aktualne korzyści i zagrożenia, które niesie ze sobą promieniotwórczość.

  • pon., 2021-09-20 12:00
Lekcja festiwalowa Co łączy wieloryba i nicienia?

 

550 milionów lat ewolucji dzieli nas od organizmów jednokomórkowych.

Jedną z najistotniejszych elementów umożliwiających powstanie organizmów wielokomórkowych są organiczne włókna. Występują one zarówno w organizmie wieloryba, jak i nicienia. Umożliwiają one komunikację pomiędzy komórkami i są odpowiedzialne za część wytrzymałości mechanicznej organizmu. Prelekcja będzie poświęcona takim właśnie włóknom i przypominającym je włóknom polimerowym.

Podczas pokazu laboratoryjnego będzie się można przekonać, jak łatwo otrzymać takie włókna. Omówię praktyczne zastosowania takich włókien w medycynie. Będzie można zobaczyć tworzenie takich mikro- i nanowłókien

 

  • pon., 2021-09-20 13:00
Lekcja festiwalowa Rośliny - zwierzęta – skomplikowane relacje

Multimedialna prezentacja o tym, jak różnorodne zależności łączą rośliny i zwierzęta. Uczniowie będą mieli okazję dowiedzieć się, jak rośliny bronią się przed roślinożercami i jak polują na zwierzęta, w jaki sposób wykorzystują zwierzęta do zapylania kwiatów i rozprzestrzeniania nasion .

  • pon., 2021-09-20 13:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego żywność się marnuje?

1/3 żywności na świecie jest marnowana. Celem lekcji jest zwrócenie uwagi na problem marnowania żywności i uświadomienie, jak nasze codzienne zachowania wpływają na środowisko.

  • wt., 2021-09-21 09:00
Lekcja festiwalowa Gladiatorzy z Zaborowa, czyli historie szklanego pucharka

Punktem wyjścia do opowieści o starożytnych gladiatorach będzie niezwykły zabytek (najcenniejszy w naszym Muzeum) – puchar szklany z Zaborowa. Gdzie został wykonany, jak w starożytności trafił na tereny dzisiejszego Mazowsza, do kogo należał? – o tym dowiecie się podczas zajęć. Umieszczone na naczyniu wizerunki dwóch par walczących wojowników będą przyczynkiem do poznania historii walk gladiatorskich w starożytnym Rzymie. Kto mógł zostać gladiatorem? Jak i gdzie się szkolił? Jak wyglądały igrzyska gladiatorskie?
Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymają szablon i będą mogli wykonać replikę pucharka
z Zaborowa.

  • wt., 2021-09-21 09:00
  • wt., 2021-09-21 11:30
Lekcja festiwalowa Lot ptaków i owadów

Małe rozmiary i wysoka częstotliwość ruchów skrzydeł owadów czynią je interesującym, a jednocześnie trudnym obiektem badań. Podczas wykładu zostaną przedstawione podstawy aerodynamiki lotu owadów zilustrowane animacjami wyników badań numerycznych. Czy w dobie panowania dronów możemy się czegoś nauczyć od owadów?

  • wt., 2021-09-21 09:00
  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 11:30
  • wt., 2021-09-21 12:30
Lekcja festiwalowa Nie taki pająk straszny

Pająki występują na Ziemi od ponad 300 milionów lat. Przez ten czas przystosowały się do życia w różnych środowiskach (np. pod wodą, w jaskini, w ziemi), wykształciły wiele skomplikowanych cech pozwalających na przeżycie. Zaskakują swoimi zdolnościami – potrafią tańczyć, obdarowywać prezentami, upodobnić się do biedronki i konstruować kunsztowne sieci. Podczas zajęć uczniowie poznają zaskakujące ciekawostki z życia pająków, a także samodzielnie wykonają pajęczą sieć.

  • wt., 2021-09-21 09:30
  • czw., 2021-09-23 09:30
Lekcja festiwalowa Przyroda Puszczy Kampinoskiej z historią w tle

Ponieważ las najlepiej poznaje się w lesie, zabierzemy was na wędrówkę, podczas której zobaczymy jeden z atrakcyjnych przyrodniczo fragmentów zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego.

Długość trasy: ok 8 km, czas trwania: ok. 3-4 godziny, liczba uczestników: max 30 os. Wymagania kondycyjne - średnie.
Trasa wycieczki prowadzi z Granicy zielonym szlakiem do Dębu Powstańców 1863 r., powrót przez wieś Bieliny do Granicy.
Trasa urozmaicona pod względem krajobrazowym, wiedzie przez piękne bory sosnowe na południowym pasie wydmowym oraz rozległe tereny nieleśne.

Podczas warsztatów omawiane są zagadnienia:
- ochrona przyrody w KPN,
- martwe drewno i jego rola w przyrodzie,
- znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej,
- drzewa i krzewy Puszczy Kampinoskiej,
- ślady i tropy zwierząt,
- pamiątki historii na trasie wycieczki.

  • wt., 2021-09-21 09:30
  • czw., 2021-09-23 09:30
Lekcja festiwalowa Zostań ekoambasadorem Warszawskiego ZOO - gra terenowa

Na Ziemi żyje obecnie ponad 7 mld ludzi, więc nie da się ukryć, źe wszystkie nasze działania wywierają ogromny wpływ na naturalne środowisko. Możemy działać zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Starajmy sie za wszelką cenę, by to co robimy, było tylko i wyłącznie przyjazne dla natury, zwierzat, roślin i dla nas samych. Ogrody zoologiczne to doskonałe miejsca, aby o tym przypominać, bo w dzisiejszych czasach stanowią one swoiste banki genów i ośrodki ratowania zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Przed uczestnikami gry krótki egzamin ze znajomości ekopostaw, wiedzy na temat segregacji odpadów, wpływu naszych codziennych wyborów na kondycję wielu ekosystemów i żyjących w nich organizmów, a co za tym idzie na klimat, częstotliwość i intensywność różnych zjawisk pogodowych. 

Na trasie naszej gry terenowej rozstawionych będzie 8 stanowisk, w których uczestnicy będą mogli rozwiązać różne zadania. Uczniowie otrzymają plan Warszawskiego ZOO z zaznaczonymi lokalizacjami stanowisk oraz karty pracy. Za każde zadanie, w zależności od stopnia trudności i poziomu rozwiązania, przyznawane będą punkty (od 1do 6). Celem gry jest  zdobycie jak największej liczby punktów i wykazanie się wiedzą z zakresu ochrony środowiska, sposobów dbania o jego dobrą kondycję, zdrowego trybu życia, znajomości wpływu naszych codziennych zachowań na środowisko i żyjące w nim organizmy.

Gra skonstuowana została w ten sposób, że uczestnicy zostaną podzieleni na kilka grup. Oprócz walorów edukacyjnych jej atutem będzie również ćwiczenie umiejętności pracy zespołowej oraz zdrowej rywalizacji. Grupa, która zdobędzie najwięcej punktów, otrzyma drobne upominki, gadżety edukacyjne.  

 

  • pon., 2021-09-20 09:30
  • wt., 2021-09-21 09:30
  • śr., 2021-09-22 09:30
  • czw., 2021-09-23 09:30
  • pt., 2021-09-24 09:30
Lekcja festiwalowa Biologia: co powinieneś wiedzieć o swojej komórce i jak wygląda jej spotkanie z wirusem

Instytut Parazytologii PAN zaprasza dzieci klas 4-6 na zajęcia pt.: „Biologia: co powinieneś wiedzieć o swojej komórce i jak wygląda jej spotkanie z wirusem”. Warsztaty pozwolą dzieciom poznać tajemnice budowy i organizacji pojedynczej komórki. Poznają minifabryki, które kryją się w ich wnętrzu i procesy w nich zachodzące. Dowiedzą się, czym jest DNA i jak odczytywany jest kod genetyczny. Wyprodukują razem białko, a także będą mogły zobaczyć pod mikroskopem, jak wyglądają ludzkie komórki nabłonkowe i ukryte w nich DNA. Dzieci dowiedzą się również, czym są wirusy i jak szczepienia wspomagają nasz organizm w walce z wirusem-intruzem. Zobaczą świecące komórki bakterii oraz poznają techniki wykorzystywane na co dzień w laboratoriach. Tematyka zajęć rozszerzy wiedzę dzieci z dziedzin takich jak: biochemia, biologia molekularna, biotechnologia, mikrobiologia i wirusologia.  

 

  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 12:00
  • wt., 2021-09-21 14:00
Lekcja festiwalowa Jak zostać nietoperzem (a w każdym razie spróbować)

Wszyscy słyszeli o tym, że nietoperze potrafią sobie poradzić w całkowitych ciemnościach dzięki temu, że nasłuchują echa wydawanych przez siebie dźwięków. A jakby to było, gdybyśmy my musieli sobie poradzić, mając do dyspozycji tylko słuch? Czy w ogóle się do tego nadajemy? Czy echo może być dla nas czymś więcej niż tylko zabawnym zjawiskiem, urozmaicającym nam leśne czy górskie wędrówki? Spróbujemy doświadczyć na własnej skórze, jak to jest, gdy trzeba "widzieć uszami", dowiemy się nieco o tym, jak zwierzęta wykorzystują dźwięk do orientowania się w przestrzeni - no i przekonamy się, na ile potrafimy wziąć z nich przykład. 

  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 12:00
  • wt., 2021-09-21 14:00
  • śr., 2021-09-22 10:00
  • śr., 2021-09-22 12:00
  • śr., 2021-09-22 14:00
Lekcja festiwalowa Lot ptaków i owadów

Małe rozmiary i wysoka częstotliwość ruchów skrzydeł owadów czynią je interesującym, a jednocześnie trudnym obiektem badań. Podczas wykładu zostaną przedstawione podstawy aerodynamiki lotu owadów zilustrowane animacjami wyników badań numerycznych. Czy w dobie panowania dronów możemy się czegoś nauczyć od owadów?

  • wt., 2021-09-21 09:00
  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 11:30
  • wt., 2021-09-21 12:30
Lekcja festiwalowa Woda z kranu czy ze sklepu? Kilka faktów i mitów o wodzie, którą pijemy

Polska nie ma problemów z powszechnym dostępem do wody pitnej dobrej jakości. Woda dostarczana do naszych mieszkań spełnia restrykcyjne wymagania zawarte w przepisach państwowych, ustalanych na szczeblu ministerialnym. Wiele osób bardzo często sięga jednak po wody butelkowane. Czy zawsze jest to właściwe podejście? Wykład będzie kompilacją faktów i mitów na temat wody butelkowanej i wody, którą mamy w kranie. Pozwoli słuchaczowi na wyciągnięcie własnych wniosków na temat wody, której używa na co dzień.

  • wt., 2021-09-21 10:00
  • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Po co nam szkoła? – wiedza, umiejętności i kompetencje

Podczas zajęć uczniowie poznają funkcje szkoły, a także dowiedzą się, jaką rolę szkoła jako instytucja pełni w ich życiu. Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń uczniów na temat ich własnych spostrzeżeń dotyczących realizacji nauczania zarówno w formie stacjonarnej, jak i za pośrednictwem metod i technik kształcenia na odległość („szkoła zdalna”). Uczestnicy zastanowią się nad tym, jaką wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobywają dzięki temu, że szkoła istnieje. Pod koniec zajęć uczniowie postarają się odpowiedzieć na następujące pytania: Dlaczego szkoła powstała? Czy warto do niej chodzić? Jak wyglądałoby życie dzieci, gdyby szkoły nie było?

  • wt., 2021-09-21 10:30
Lekcja festiwalowa Tektonika – sztuka budowy geologicznej

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu analizy strukturalnej i kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy poznają pojęcie „tektonika” i dowiedzą się o jej roli w kształtowaniu krajobrazu znanych sobie miejsc w Polsce, takich jak Karpaty czy Góry Świętokrzyskie. Podczas zajęć będą mieli szansę zobaczyć prezentację z wyjątkowymi miejscami w Polsce, na przykładzie których zapoznani zostaną z pojęciami ,,uskok” i ,,fałd”. Następnie będą mieli szansę zobaczyć kompas geologiczny i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na skutek procesów tektonicznych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu dokumentacji wybranej struktury tektonicznej w Polsce i rozwiążą krzyżówkę-uzupełniankę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

  • pon., 2021-09-20 11:00
  • wt., 2021-09-21 11:00
  • śr., 2021-09-22 11:00
  • czw., 2021-09-23 11:00
  • pt., 2021-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Gladiatorzy z Zaborowa, czyli historie szklanego pucharka

Punktem wyjścia do opowieści o starożytnych gladiatorach będzie niezwykły zabytek (najcenniejszy w naszym Muzeum) – puchar szklany z Zaborowa. Gdzie został wykonany, jak w starożytności trafił na tereny dzisiejszego Mazowsza, do kogo należał? – o tym dowiecie się podczas zajęć. Umieszczone na naczyniu wizerunki dwóch par walczących wojowników będą przyczynkiem do poznania historii walk gladiatorskich w starożytnym Rzymie. Kto mógł zostać gladiatorem? Jak i gdzie się szkolił? Jak wyglądały igrzyska gladiatorskie?
Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymają szablon i będą mogli wykonać replikę pucharka
z Zaborowa.

  • wt., 2021-09-21 09:00
  • wt., 2021-09-21 11:30
Lekcja festiwalowa Liczy się! Historia matematyki w maszynie

Lekcja muzealna przybliżająca początki konstrukcji maszyn liczących. Kto by pomyślał, że informatyka wywodzi się z wynalazków przeznaczonych dla przemysłu włókienniczego, a pierwsze komputery notowały swe dane na... kartce! Pierwszymi programistami byli pracownicy zakładów tkackich, kalkulatory miały korbę, a procesory składały się z setek kółek zębatych. Te, i jeszcze bardziej zaskakujące historie przedstawią pracownicy merytoryczni Narodowego Muzeum Techniki. Zajęcia realizowane są w formie prelekcji interaktywnej połączonej z prezentacją maszyn liczących używanych w minionych dziesięcioleciach. Tematyka, ze względu na podejście interdyscyplinarne, szczególnie polecana jako uzupełnienie zajęć z matematyki i historii. 

  • pon., 2021-09-20 11:30
  • wt., 2021-09-21 11:30
  • śr., 2021-09-22 11:30
  • czw., 2021-09-23 11:30
  • pt., 2021-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Lot ptaków i owadów

Małe rozmiary i wysoka częstotliwość ruchów skrzydeł owadów czynią je interesującym, a jednocześnie trudnym obiektem badań. Podczas wykładu zostaną przedstawione podstawy aerodynamiki lotu owadów zilustrowane animacjami wyników badań numerycznych. Czy w dobie panowania dronów możemy się czegoś nauczyć od owadów?

  • wt., 2021-09-21 09:00
  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 11:30
  • wt., 2021-09-21 12:30
Lekcja festiwalowa W demokratycznych Atenach

Zapraszamy na spacer ulicami antycznego greckiego miasta. Dzięki zabytkom z naszej Galerii – marmurowym posągom, wazom i przedmiotom codziennego użytku – dowiemy się, jak żyli i czym się interesowali starożytni Grecy. Poznamy takie pojęcia jak polis, demokracja ateńska, hoplita, sympozjon czy igrzyska olimpijskie.

  • wt., 2021-09-21 11:30
Lekcja festiwalowa Biologia: co powinieneś wiedzieć o swojej komórce i jak wygląda jej spotkanie z wirusem

Instytut Parazytologii PAN zaprasza dzieci klas 4-6 na zajęcia pt.: „Biologia: co powinieneś wiedzieć o swojej komórce i jak wygląda jej spotkanie z wirusem”. Warsztaty pozwolą dzieciom poznać tajemnice budowy i organizacji pojedynczej komórki. Poznają minifabryki, które kryją się w ich wnętrzu i procesy w nich zachodzące. Dowiedzą się, czym jest DNA i jak odczytywany jest kod genetyczny. Wyprodukują razem białko, a także będą mogły zobaczyć pod mikroskopem, jak wyglądają ludzkie komórki nabłonkowe i ukryte w nich DNA. Dzieci dowiedzą się również, czym są wirusy i jak szczepienia wspomagają nasz organizm w walce z wirusem-intruzem. Zobaczą świecące komórki bakterii oraz poznają techniki wykorzystywane na co dzień w laboratoriach. Tematyka zajęć rozszerzy wiedzę dzieci z dziedzin takich jak: biochemia, biologia molekularna, biotechnologia, mikrobiologia i wirusologia.  

 

  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 12:00
  • wt., 2021-09-21 14:00
Lekcja festiwalowa Człowiek przygotowany na katastrofę. Jak sobie poradzić, gdy przyjdzie nam się zmierzyć z żywiołem

W czasie lekcji dzieci dowiedzą się, czym jest katastrofa naturalna, jakie są rodzaje katastrof naturalnych oraz w jakich zakątkach świata najczęściej można doświadczyć danej katastrofy naturalnej. W prosty i zabawny sposób dowiedzą się również, jak zachowywać się w czasie wystąpienia danego typu kataklizmu, co zabrać ze sobą na wypadek wystąpienia tego rodzaju zdarzenia, co należy mieć w tzw. plecaku przetrwania, w którym to powinny znaleźć się niezbędne rzeczy pozwalające bezpiecznie przetrwać danej osobie przez 48 h - do czasu przyjścia pomocy.

Lekcja będzie miała charakter praktyczny, dzieci będą uczyły się pakowania plecaków, wyboru niezbędnych produktów spożywczych oraz innych koniecznych do przetrwania akcesoriów. Będziemy również odgrywali scenki rodzajowe, m.in. jak zachowywać się w czasie takiego zdarzenia, a na zakończenie każde dziecko dostanie plakat informujący, jakie produkty zawsze warto mieć w domu, tak aby bezpiecznie przeżyć klika dni w przestrzeniach odciętych od świata. (istnieje możliwość prowadzenia lekcji w języku niemieckim - online).

(lekcja dla dzieci 3-6 klasa przygotowana z Jade University)

  • wt., 2021-09-21 12:00
Lekcja festiwalowa Jak zostać nietoperzem (a w każdym razie spróbować)

Wszyscy słyszeli o tym, że nietoperze potrafią sobie poradzić w całkowitych ciemnościach dzięki temu, że nasłuchują echa wydawanych przez siebie dźwięków. A jakby to było, gdybyśmy my musieli sobie poradzić, mając do dyspozycji tylko słuch? Czy w ogóle się do tego nadajemy? Czy echo może być dla nas czymś więcej niż tylko zabawnym zjawiskiem, urozmaicającym nam leśne czy górskie wędrówki? Spróbujemy doświadczyć na własnej skórze, jak to jest, gdy trzeba "widzieć uszami", dowiemy się nieco o tym, jak zwierzęta wykorzystują dźwięk do orientowania się w przestrzeni - no i przekonamy się, na ile potrafimy wziąć z nich przykład. 

  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 12:00
  • wt., 2021-09-21 14:00
  • śr., 2021-09-22 10:00
  • śr., 2021-09-22 12:00
  • śr., 2021-09-22 14:00
Lekcja festiwalowa Lot ptaków i owadów

Małe rozmiary i wysoka częstotliwość ruchów skrzydeł owadów czynią je interesującym, a jednocześnie trudnym obiektem badań. Podczas wykładu zostaną przedstawione podstawy aerodynamiki lotu owadów zilustrowane animacjami wyników badań numerycznych. Czy w dobie panowania dronów możemy się czegoś nauczyć od owadów?

  • wt., 2021-09-21 09:00
  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 11:30
  • wt., 2021-09-21 12:30
Lekcja festiwalowa Twardy jak metal, ciągliwy jak guma. Badania właściwości mechanicznych materiałów

 

Celem prowadzonych zajęć jest przybliżenie młodzieży podstaw badań wytrzymałościowych prowadzonych w Laboratorium Badań Materiałów i Konstrukcji IPPT PAN. Podczas interaktywnych zajęć z młodzieżą omówione zostaną podstawowe materiały inżynierskie, ich właściwości i zastosowania. Zajęcia praktyczne prowadzone przez pracowników Laboratorium pozwolą zrozumieć podstawy zagadnień związanych z wytrzymałością materiałów oraz umożliwią czynne uczestnictwo w zajęciach podczas przeprowadzania statycznej próby rozciągania czy dynamicznej próby ściskania. Zaprezentowane zostaną również możliwości mikroskopu skaningowego.

 

  • wt., 2021-09-21 13:00
Lekcja festiwalowa Biologia: co powinieneś wiedzieć o swojej komórce i jak wygląda jej spotkanie z wirusem

Instytut Parazytologii PAN zaprasza dzieci klas 4-6 na zajęcia pt.: „Biologia: co powinieneś wiedzieć o swojej komórce i jak wygląda jej spotkanie z wirusem”. Warsztaty pozwolą dzieciom poznać tajemnice budowy i organizacji pojedynczej komórki. Poznają minifabryki, które kryją się w ich wnętrzu i procesy w nich zachodzące. Dowiedzą się, czym jest DNA i jak odczytywany jest kod genetyczny. Wyprodukują razem białko, a także będą mogły zobaczyć pod mikroskopem, jak wyglądają ludzkie komórki nabłonkowe i ukryte w nich DNA. Dzieci dowiedzą się również, czym są wirusy i jak szczepienia wspomagają nasz organizm w walce z wirusem-intruzem. Zobaczą świecące komórki bakterii oraz poznają techniki wykorzystywane na co dzień w laboratoriach. Tematyka zajęć rozszerzy wiedzę dzieci z dziedzin takich jak: biochemia, biologia molekularna, biotechnologia, mikrobiologia i wirusologia.  

 

  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 12:00
  • wt., 2021-09-21 14:00
Lekcja festiwalowa Jak zostać nietoperzem (a w każdym razie spróbować)

Wszyscy słyszeli o tym, że nietoperze potrafią sobie poradzić w całkowitych ciemnościach dzięki temu, że nasłuchują echa wydawanych przez siebie dźwięków. A jakby to było, gdybyśmy my musieli sobie poradzić, mając do dyspozycji tylko słuch? Czy w ogóle się do tego nadajemy? Czy echo może być dla nas czymś więcej niż tylko zabawnym zjawiskiem, urozmaicającym nam leśne czy górskie wędrówki? Spróbujemy doświadczyć na własnej skórze, jak to jest, gdy trzeba "widzieć uszami", dowiemy się nieco o tym, jak zwierzęta wykorzystują dźwięk do orientowania się w przestrzeni - no i przekonamy się, na ile potrafimy wziąć z nich przykład. 

  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 12:00
  • wt., 2021-09-21 14:00
  • śr., 2021-09-22 10:00
  • śr., 2021-09-22 12:00
  • śr., 2021-09-22 14:00
Lekcja festiwalowa Nauka czasowstrzymywania

Czy obrazy przedstawiają tylko to, co na nich widzimy? Co szkodzi zabytkom, jak można naprawić zniszczenia, a jak zapobiec szkodliwym zmianom? Czym właściwie zajmuje się konserwator w muzeum? Na te i inne pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi podczas zajęć skoncentrowanych na konserwacji malarstwa. Bohaterami będą najciekawsze obiekty z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Zobaczymy, jak na przestrzeni wieków zmieniła się fryzura Marszałkowej Lubomirskiej i odkryjemy tajemnicze, ukryte postacie!

  • pon., 2021-09-20 09:00
  • śr., 2021-09-22 09:00
Lekcja festiwalowa Wojownicy epoki żelaza

Na przełomie er potęga Imperium Rzymskiego nie miała sobie równych, a jednak barbarzyńcy skutecznie rozpalali wyobraźnię Rzymian i wywoływali w nich paniczny strach. Jak więc wyglądał barbarzyński wojownik i jego wyposażenie? Czym walczył? Czym się bronił? Po jaką sięgał taktykę? I… jaką nosił fryzurę? Na każde z tych pytań (i nie tylko tych) znajdziemy odpowiedź.

 

  • śr., 2021-09-22 09:00
Lekcja festiwalowa Zostań ekoambasadorem Warszawskiego ZOO - gra terenowa

Na Ziemi żyje obecnie ponad 7 mld ludzi, więc nie da się ukryć, źe wszystkie nasze działania wywierają ogromny wpływ na naturalne środowisko. Możemy działać zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Starajmy sie za wszelką cenę, by to co robimy, było tylko i wyłącznie przyjazne dla natury, zwierzat, roślin i dla nas samych. Ogrody zoologiczne to doskonałe miejsca, aby o tym przypominać, bo w dzisiejszych czasach stanowią one swoiste banki genów i ośrodki ratowania zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Przed uczestnikami gry krótki egzamin ze znajomości ekopostaw, wiedzy na temat segregacji odpadów, wpływu naszych codziennych wyborów na kondycję wielu ekosystemów i żyjących w nich organizmów, a co za tym idzie na klimat, częstotliwość i intensywność różnych zjawisk pogodowych. 

Na trasie naszej gry terenowej rozstawionych będzie 8 stanowisk, w których uczestnicy będą mogli rozwiązać różne zadania. Uczniowie otrzymają plan Warszawskiego ZOO z zaznaczonymi lokalizacjami stanowisk oraz karty pracy. Za każde zadanie, w zależności od stopnia trudności i poziomu rozwiązania, przyznawane będą punkty (od 1do 6). Celem gry jest  zdobycie jak największej liczby punktów i wykazanie się wiedzą z zakresu ochrony środowiska, sposobów dbania o jego dobrą kondycję, zdrowego trybu życia, znajomości wpływu naszych codziennych zachowań na środowisko i żyjące w nim organizmy.

Gra skonstuowana została w ten sposób, że uczestnicy zostaną podzieleni na kilka grup. Oprócz walorów edukacyjnych jej atutem będzie również ćwiczenie umiejętności pracy zespołowej oraz zdrowej rywalizacji. Grupa, która zdobędzie najwięcej punktów, otrzyma drobne upominki, gadżety edukacyjne.  

 

  • pon., 2021-09-20 09:30
  • wt., 2021-09-21 09:30
  • śr., 2021-09-22 09:30
  • czw., 2021-09-23 09:30
  • pt., 2021-09-24 09:30
Lekcja festiwalowa Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Tysiąclecia

Co wiesz o nowym błogosławionym Kościoła Katolickiego?

Jak wyglądało życie i posługa błogosławionego Kardynała Wyszyńskiego? Dzieciństwo, powołanie, nauka, wojna, biskupstwo, uwięzienie, Millenium… Soli Deo Per Mariam.

Przybliżymy najważniejsze wydarzenia z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego i wspólnie odpowiemy na pytanie – dlaczego Prymas Tysiąclecie jest błogosławionym?

  • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Czy archiwum jest potrzebne i komu?

W trakcie zajęć uczniowie dowiedzą się, czym jest archiwum, jakie materiały są w nim gromadzone,  jak należy je przechowywać i porządkować. Uzcniowie spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy w swoich domach mają archiwa.

  • śr., 2021-09-22 10:00
  • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Jak zostać nietoperzem (a w każdym razie spróbować)

Wszyscy słyszeli o tym, że nietoperze potrafią sobie poradzić w całkowitych ciemnościach dzięki temu, że nasłuchują echa wydawanych przez siebie dźwięków. A jakby to było, gdybyśmy my musieli sobie poradzić, mając do dyspozycji tylko słuch? Czy w ogóle się do tego nadajemy? Czy echo może być dla nas czymś więcej niż tylko zabawnym zjawiskiem, urozmaicającym nam leśne czy górskie wędrówki? Spróbujemy doświadczyć na własnej skórze, jak to jest, gdy trzeba "widzieć uszami", dowiemy się nieco o tym, jak zwierzęta wykorzystują dźwięk do orientowania się w przestrzeni - no i przekonamy się, na ile potrafimy wziąć z nich przykład. 

  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 12:00
  • wt., 2021-09-21 14:00
  • śr., 2021-09-22 10:00
  • śr., 2021-09-22 12:00
  • śr., 2021-09-22 14:00
Lekcja festiwalowa Niedźwiedź polarny - król Arktyki

Niedźwiedzie polarne, żyjąc w mroźnym klimacie Arktyki, wykształciły wiele przydatnych przystosowań ułatwiających im przetrwanie - wybrane z nich omówimy podczas zajęć. Dowiecie się również, w jaki sposób niedźwiedzie polarne reagują na ludzi (i jak ludzie reagują na niedźwiedzie).

Lekcje poprowadzi Dagmara Bożek, uczestniczka całorocznych wypraw polarnych do Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie i Polskiej Stacji Antarktycznej na Wyspie Króla Jerzego oraz autorka książek.

  • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Truskawki dla kosmonautów

Lekcja festiwalowa dostarczy informacji na temat żywności produkowanej dla kosmonautów, techniki tego procesu i zalet żywności liofilizowanej.

  • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Wielki świat małych organizmów

Wstęp teoretyczny dotyczący drobnoustrojów, które żywność produkują i psują. Pokaz wzrostu drobnoustrojów na podłożach oraz w produktach spożywczych. Mikroorganizmy (drożdże, pleśnie i bakterie) oglądane pod mikroskopem we własnoręcznie przygotowanych preparatach.

  • śr., 2021-09-22 10:00
  • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Wirusy - nieproszeni goście

Wirus - w dosłownym tłumaczeniu z łaciny virus - jad, co oznacza, że wirusy są czynnikami wyłącznie patogennymi. Warto jednak pamiętać, że są one również współtowarzyszami, najdyskretniejszymi współpracownikami. Są wszędzie: wewnątrz nas i na zewnątrz, a ich skuteczność działania powoduje, że można je uznać za doskonałą formę życia. Ale czy można powiedzieć, że wirusy żyją? Wirusy określa się przecież jako cząstki z pogranicza materii żywej i nieożywionej. 
Celem warsztatów będzie wprowadzenie młodych uczestników w ważny i ekscytujący świat wirusów. Pierwszym etapem będzie zapoznanie słuchaczy z budową wirusów oraz procesem zakażenia komórek ludzkich, zwierzęcych i bakteryjnych. Pokazane zostaną sposoby namnażania wirusów in vitro oraz metody ich wykrywania podczas pracy z mikroskopem. Następnie zaprezentowane zostanie ich działanie chorobotwórcze na przykładach chorób ludzi i zwierząt. W kolejnym etapie, wspólnie z uczestnikami, opiszemy sposoby radzenia sobie z wirusami. Przedstawiona zostanie walka, jaką toczy każdego dnia układ odpornościowy człowieka, i ocena, w jakim stopniu organizm skutecznie odrzuca atak niechcianych gości. Analizując rodzaje odpowiedzi przeciwwirusowej uczestnicy zobaczą, że kiedy wirus przeniknie przez pierwsze bariery ochronne i wniknie do komórek, to jedną z ostatnich desek ratunku organizmu  jest niszczenie samego siebie - własnych komórek. 
Młodzi uczestnicy warsztatów, dowiadując się o „sile” wirusów i o trudnościach, jakie sprawia walka z nimi, zrozumieją znaczenie wysiłku, jaki wkłada się w ochronę przed zakażeniem organizmu.

  • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Woda z kranu czy ze sklepu? Kilka faktów i mitów o wodzie, którą pijemy

Polska nie ma problemów z powszechnym dostępem do wody pitnej dobrej jakości. Woda dostarczana do naszych mieszkań spełnia restrykcyjne wymagania zawarte w przepisach państwowych, ustalanych na szczeblu ministerialnym. Wiele osób bardzo często sięga jednak po wody butelkowane. Czy zawsze jest to właściwe podejście? Wykład będzie kompilacją faktów i mitów na temat wody butelkowanej i wody, którą mamy w kranie. Pozwoli słuchaczowi na wyciągnięcie własnych wniosków na temat wody, której używa na co dzień.

  • wt., 2021-09-21 10:00
  • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Po co i jak uczyć się prawa? Edukacja prawnicza jako niezbędny element podstawowej edukacji obywateli

Podczas lekcji podjęta zostanie próba wytłumaczenia (w formie dyskusji) Uczniom, czym jest prawo i jaka jest rola prawa w społeczeństwie. Przedstawione zostaną najważniejsze zawody prawnicze i wytłumaczone, dlaczego edukacja prawnicza stanowi niezbędny element podstawowej edukacji obywateli. Następnie zostaną zaprezentowane zasady studiowania
prawa w ramach studiów prawniczych i dokonana prezentacja WPiA UW.

  • śr., 2021-09-22 10:30
Lekcja festiwalowa Tektonika – sztuka budowy geologicznej

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu analizy strukturalnej i kartografii geologicznej. Młodzi uczestnicy poznają pojęcie „tektonika” i dowiedzą się o jej roli w kształtowaniu krajobrazu znanych sobie miejsc w Polsce, takich jak Karpaty czy Góry Świętokrzyskie. Podczas zajęć będą mieli szansę zobaczyć prezentację z wyjątkowymi miejscami w Polsce, na przykładzie których zapoznani zostaną z pojęciami ,,uskok” i ,,fałd”. Następnie będą mieli szansę zobaczyć kompas geologiczny i spróbują sami dokonać pomiaru. Podczas zajęć będą mieli okazję oglądnąć okazy skał ze strukturami geologicznymi, powstałymi na skutek procesów tektonicznych.

Podczas zajęć młodzi odkrywcy wykonają zadania, polegające na stworzeniu dokumentacji wybranej struktury tektonicznej w Polsce i rozwiążą krzyżówkę-uzupełniankę utrwalającą pojęcia poznane podczas zajęć.

  • pon., 2021-09-20 11:00
  • wt., 2021-09-21 11:00
  • śr., 2021-09-22 11:00
  • czw., 2021-09-23 11:00
  • pt., 2021-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Liczy się! Historia matematyki w maszynie

Lekcja muzealna przybliżająca początki konstrukcji maszyn liczących. Kto by pomyślał, że informatyka wywodzi się z wynalazków przeznaczonych dla przemysłu włókienniczego, a pierwsze komputery notowały swe dane na... kartce! Pierwszymi programistami byli pracownicy zakładów tkackich, kalkulatory miały korbę, a procesory składały się z setek kółek zębatych. Te, i jeszcze bardziej zaskakujące historie przedstawią pracownicy merytoryczni Narodowego Muzeum Techniki. Zajęcia realizowane są w formie prelekcji interaktywnej połączonej z prezentacją maszyn liczących używanych w minionych dziesięcioleciach. Tematyka, ze względu na podejście interdyscyplinarne, szczególnie polecana jako uzupełnienie zajęć z matematyki i historii. 

  • pon., 2021-09-20 11:30
  • wt., 2021-09-21 11:30
  • śr., 2021-09-22 11:30
  • czw., 2021-09-23 11:30
  • pt., 2021-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Przepis na mumię

Dlaczego w starożytnym Egipcie robiono mumie? Co to były sarkofag i kartonaż? Ilu bandaży zużywano do zrobienia jednej mumii? W czasie lekcji dowiemy się wszystkiego. Poznając mit o Ozyrysie i zwiedzając jego królestwo, zapoznamy się też z egipską wiarą w życie pozagrobowe.

  • śr., 2021-09-22 11:30
Lekcja festiwalowa Czy archiwum jest potrzebne i komu?

W trakcie zajęć uczniowie dowiedzą się, czym jest archiwum, jakie materiały są w nim gromadzone,  jak należy je przechowywać i porządkować. Uzcniowie spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy w swoich domach mają archiwa.

  • śr., 2021-09-22 10:00
  • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Jak zostać nietoperzem (a w każdym razie spróbować)

Wszyscy słyszeli o tym, że nietoperze potrafią sobie poradzić w całkowitych ciemnościach dzięki temu, że nasłuchują echa wydawanych przez siebie dźwięków. A jakby to było, gdybyśmy my musieli sobie poradzić, mając do dyspozycji tylko słuch? Czy w ogóle się do tego nadajemy? Czy echo może być dla nas czymś więcej niż tylko zabawnym zjawiskiem, urozmaicającym nam leśne czy górskie wędrówki? Spróbujemy doświadczyć na własnej skórze, jak to jest, gdy trzeba "widzieć uszami", dowiemy się nieco o tym, jak zwierzęta wykorzystują dźwięk do orientowania się w przestrzeni - no i przekonamy się, na ile potrafimy wziąć z nich przykład. 

  • wt., 2021-09-21 10:00
  • wt., 2021-09-21 12:00
  • wt., 2021-09-21 14:00
  • śr., 2021-09-22 10:00
  • śr., 2021-09-22 12:00
  • śr., 2021-09-22 14:00
Lekcja festiwalowa Wielki świat małych organizmów

Wstęp teoretyczny dotyczący drobnoustrojów, które żywność produkują i psują. Pokaz wzrostu drobnoustrojów na podłożach oraz w produktach spożywczych. Mikroorganizmy (drożdże, pleśnie i bakterie) oglądane pod mikroskopem we własnoręcznie przygotowanych preparatach.

  • śr., 2021-09-22 10:00
  • śr., 2021-09-22 12:00