Osady jeziorne i rzeczne jako archiwum zmian środowiskowych i gospodarczej działalności człowieka

Osady akumulowane w dnach jezior, torfowisk i dolin rzecznych to niezwykłe archiwum pozwalające zrekonstruować zarówno zmiany warunków klimatycznych w przeszłości oraz fazy aktywności gospodarczej człowieka. Zmienność typów osadów akumulowanych w tych środowiskach pozwala na wyróżnianie okresów ciepłych i zimnych, wilgotnych i suchych, które występowały na badanym terenie w przeszłości. Te same osady pozwalają rozpoznać moment rozpoczęcia działalności rolniczej w regionie oraz zmiany natężenia działalności gospodarczej. W trakcie zajęć zostaną omówione podstawowe metody badawcze wykorzystywane do tych rekonstrukcji (litologiczne, geofizyczne, sedymentologiczne, palinologiczna, geochemiczne i in.). Zajęcia będą składały się z 2 części teoretycznej (wykład/konwersatorium) po której uczniowie samodzielnie będą zanalizować zapis różnorodnych zmian środowiskowych zapisanych w wybranych profilach geologicznych osadów.

Typ szkoły i dziedzina:
wtorek, 27 Września, 2022 - 11:30
Zajęcia na temat osadów akumulowanych w dnach jezior składają się z części teoretycznej i praktycznej - uczniowie będą zanalizować zapis zmian zapisanych w wybranych profilach geologicznych osadów.
dr hab.
Piotr