Skala pH, Wskaźniki pH/Rozdzielanie składników mieszaniny

Numer: 
801

Na zajęciach poznamy: zakres skali pH, zastosowanie wskaźników kwasowo-zasadowych stosowanych w laboratoriach, dokonamy obserwacji zmian pH podczas rozcieńczania roztworów.

Uczestnicy zapoznają się z pojęciem pH i dowiedzą się co ono oznacza. Samodzielnie przygotują naturalne wskaźniki pH oraz schematy zmiany ich barwy w zależności od pH przy zastosowaniu pH-metru. W kolejnych doświadczeniach, stosując przygotowane wskaźniki, uczestnicy określą pH wybranych produktów obecnych w gospodarstwie domowym.

Część II:

Na zajęciach odpowiemy na pytanie : czy mieszaniny można rozdzielić na składniki? Dowiemy się co to są roztwory, koloidy i zawiesiny i jaka jest przyczyna różnic we właściwościach mieszanin ciekłych oraz jakie są szczególne właściwości koloidów.

Dowiemy się jakie są sposoby rozdzielania mieszanin, jak rozdzielić substancje stałe, ciekłe i gazowe od siebie, jak dobrać metody rozdzielania substancji w zależności od stanu skupienia czy rozpuszczalności. Wyjaśnimy czym są roztwory, koloidy i zawiesiny. Poznamy metody rozdzielania mieszanin jednorodnych: krystalizację, destylację, chromatografię i ekstrakcję oraz mieszanin niejednorodnych: sączenie, dekantację, sedymentację.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
wtorek, 27 Września, 2022 - 11:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Część I: Co to jest skala pH? Jak zmienia się pH podczas rozcieńczania roztworów? Część II: Czy mieszaniny można rozdzielić? Co to są roztwory, koloidy i zawiesiny?
Dodatkowe informacje: 
Lekcja odbędzie się w dwóch częściach - klasa zostanie podzielona na pół i każda połowa spędzi pierwszą godzinę w jednym laboratorium, a drugą - w innym. Całość zajęć to 120+120 minut
dr hab.
Małgorzata
Wszelaka-Rylik
dr inż.
Bartłomiej
Macherzyński
Miejsce spotkania: 
ul. Wóycickiego 1/3
01-938 Warszawa
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki