Mózg, Mikroskop i Meduza

Numer: 
681

Mózg człowieka składa się z miliardów neuronów. Są one połączone ze sobą w gęste sieci, które spajają tryliony złączy. Dzięki zmianom w tych sieciach uczymy się, zapamiętujemy, odczuwamy emocje, ale też chorujemy, gdy sieci nie działają prawidłowo. Mózg to dobrze zorganizowane centrum dowodzenia, które odbiera sygnały ze środowiska i pozwala na nie zareagować. Jak zdobyliśmy taką wiedzę? Na wykładzie opowiem o historii badań neuroanatomicznych i o tym jak doszło do odkrycia neuronów. Zobaczymy, jak wyglądały pierwsze badania nad mózgiem. Przybliżę, w jaki sposób meduza i nieudany eksperyment naukowy doprowadziły do jednego z największych odkryć współczesnej biologii, Nagrody Nobla i przełomu w badaniach neuroanatomicznych. Opowiem też o tym, jak powstają myszy transgeniczne ze święcącymi neuronami. Dowiecie się, jak neurobiolodzy tworzą przezroczyste mózgi i oglądają pod mikroskopem tysiące komórek i połączeń naraz.

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
wtorek, 27 Września, 2022 - 14:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Mózg to centrum dowodzenia organizmu, które składa się z miliardów komórek. Opowiem, jak bada się anatomię mózgu i dlaczego neurobiolodzy tak wiele zawdzięczają meduzie.
Dodatkowe informacje: 
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany formy spotkania na spotkanie online, jeśli sytuacja epidemiologiczna związana z Covid-19 ulegnie pogorszeniu. Ewentualnie uczestnicy będą mieli obowiązek założenia maseczek
dr
Marzena
Stefaniuk
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 3
02-093 Warszawa
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki