Jak pomagamy i dlaczego? Wolontariat jako zachowanie prospołeczne

Numer: 
73

Prelekcja dotyczyć będzie zjawiska pomagania, w oparciu o poprawne rozróżnienie różnego rodzaju zachowań pomocowych. Rozważone zostaną zagadnienia dotyczące wolontariatu – jego definicji oraz klasyfikacji. Największa uwaga poświęcona zostanie motywacji do pomagania. Pojawi się odpowiedź na pytanie „dlaczego (nie)pomagamy?” w oparciu o teorie prospołeczności i liczne przykłady. Omówione zostanie zjawisko altruizmu – czy jest on możliwy? Pojawią się treści dotyczące czynników hamujących lub wspierających akt bezinteresownej pomocy. Przedstawione zostaną przykłady działań wolontariackich w ostatnich miesiącach wraz z próbą określenia motywacji wolontariuszy do działania. Prelekcja pozwoli oszacować prawdopodobieństwo zaangażowania się w wolontariat w przyszłości i poznać własny sposób spostrzegania zjawiska pomocy innym. Słuchacze zapoznani zostaną z szeregiem wyjaśnień aktu udzielenia/nieudzielenia pomocy w różnych okolicznościach.

Typ spotkania: 
Termin: 
czwartek, 22 Września, 2022 - 20:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Prelekcja dotyczyć będzie siły pomagania i powodów, dla których nie zawsze angażujemy się w pomoc innym. Słuchacze usłyszą odpowiedź na pytanie „czy można być stuprocentowym altruistą?”
studentka
Martyna
Kruglak
dr
Dawid
Ścigała
Miejsce spotkania: 
Transmisja odbędzie się na FB Instytutu Psychologii APS i FB Koła Naukowego Psychologii Traumy: https://www.facebook.com/APS.psychologia/ https://www.facebook.com/knPsychologiiTraumy/
Online

©2022 Festiwal Nauki