Czy muchomor zabija muchy? Obraz grzybów w polskiej kulturze

O grzybach warto dowiedzieć się czegoś więcej, nie tylko dlatego, że są ważnym składnikiem potraw wigilijnych. Pełniły i pełnią nadal ważną rolę w polskiej kulturze. Znamienne jest bogactwo ich nazw, które wskazują na różne cechy grzybów, takie jak np.: kolor kapelusza (czekoladziak, żółtoszka), kształt kapelusza (parasolka, krowi pępek), miejsce rośnięcia (sośniak, grzyb paskowy), czas rośnięcia (majówka, wrześniak). Według legend ludowych grzyby powstały z kawałków chleba wyplutych przez św. Piotra. Dawniej przypisywano im związek z zaświatami oraz siłami nieczystymi. Grzyby będą wkrótce szczegółowo opisane w wydawanym od 1996 r. w Lublinie Słowniku stereotypów i symboli ludowych, który wiąże język z szeroko rozumianą kulturą. W hasłach opracowywanych do tego słownika wykorzystywane są m.in. nagrania terenowe zgromadzone w Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz źródła drukowane z zakresu języka i kultury polskiej. Podczas warsztatów będzie można również dowiedzieć się, jak współcześnie prowadzi się badania terenowe. Planowane są także projekcja krótkiego filmu o Oskarze Kolbergu − najwybitniejszym polskim etnografie oraz konkurs dla uczestników – po warsztatach dotyczących nazw grzybów, sposobów ich rozpoznawania, wierzeń i praktyk związanych z wykorzystaniem grzybów bardziej i mniej znanych.

Typ szkoły i dziedzina:
czwartek, 28 Września, 2023 - 13:00
Kulturowa podróż po fascynującym świecie grzybów.
Dodatkowe informacje:
Na zakończenie warsztatów przewidziany jest konkurs z nagrodami.
Agata
Bielak