Instytut Slawistyki PAN

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa XIX-wieczne migracje chłopskie z ziem polskich

XIX wiek był wiekiem rosnącego globalnego połączenia. Przejawiało się ono pod postacią procesów łączenia się lokalnych rynków w rynek światowy, ale też wzrostu ruchliwości ludzi - przede wszystkim z klas ludowych, którzy sami, niepytani przez nikogo, wkraczali na globalny rynek pracy w poszukiwaniu lepszego życia. Nie inaczej było z chłopami z ziem polskich. Migrowali oni do pracy sezonowej, np. z Królestwa Kongresowego do Prus, ale też dalej, np. za ocean: przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Na warsztatach będziemy pracować z autentycznymi, zachowanymi listami, przesyłanymi w latach 1890/1891 przez chłopów, którzy wyjechali do Brazylii i Stanów Zjednoczonych głównie z trzech wsi Królestwa Kongresowego. Na ich podstawie, a także na podstawie innych źródeł, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, skąd i dlaczego chłopi wyjeżdżali, jak i dokąd trafiali, kto i z jakiego powodu interesował się ich losami, i co z tego wynikało.

  • wt., 2023-09-26 11:00
Spotkanie festiwalowe Co w ukraińskich social mediach piszczy?

Warsztat jest poświęcony ukraińskim mediom społecznościowym. Od eskalacji rosyjskiej agresji ukraińskie instytucje państwowe (jak na przykład Ministerstwo Obrony Ukrainy) prowadzą atrakcyjną wizualnie kampanię medialną na Instagramie i na Twitterze. Razem przyjrzymy się najciekawszym kontom w mediach społecznościowych, zobaczymy, jakie typy obrazów publikują, a jakich treści unikają. Spróbujemy też wspólnie przeanalizować kilka obrazów, za pomocą których ukraińskie instytucje mówią o wojnie. Na końcu stworzymy swój własny kolaż/mem/obraz związany z tematyką ukraińską.

Nauki humanistyczne
  • wt., 2023-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Language, migration, and (neo-)nationalism: a workshop to better understand the situation in Poland

How does the crisis situation in Ukraine caused by Russia’s invasion in February 2022 influence which languages are spoken in Poland? What role does language play in the assault on three Germans in Łódź or a professor on Warsaw’s tram for speaking German? Why are far-right protests organized by the Młodzież Wszechpolska [All-Polish Youth] demanding UAM dla Polaków [University of Adam Mickiewicz for Poles], to reduce the number of international students and to teach classes in English? Such events show that there is a need to better understand the relationship among language, migration, and (neo-)nationalism and to find out how it is lived and experienced within Polish society, by the local population, international students, expats, migrants, refugees, and others. 

In the recent immigration from Ukraine to Poland, the local population has played a leading role by providing not only shelter and food, but also moral and emotional support as immediate neighbors. Similarities among Slavic languages and cultures are often used as an argument for why immigration to Poland seems to be easier for Ukrainians, but it is not clear at this stage if this will lead to successful long-term integration. Certain media have also raised the controversial question of why, in contrast to the solidarity with Ukraine, migrants and refugees from other ethnic or national backgrounds have received a less favorable treatment or have even been refused entry into the country. The goal of this workshop is to address these questions together, create awareness of our own attitudes and biases as well as empathy and understanding for others. We will have a lively discussion, engage in group exercises, and brainstorm ideas together for a more diverse, interesting, and just society.

Nauki społeczne
  • śr., 2023-09-27 17:00
Lekcja festiwalowa Czy muchomor zabija muchy? Obraz grzybów w polskiej kulturze

O grzybach warto dowiedzieć się czegoś więcej, nie tylko dlatego, że są ważnym składnikiem potraw wigilijnych. Pełniły i pełnią nadal ważną rolę w polskiej kulturze. Znamienne jest bogactwo ich nazw, które wskazują na różne cechy grzybów, takie jak np.: kolor kapelusza (czekoladziak, żółtoszka), kształt kapelusza (parasolka, krowi pępek), miejsce rośnięcia (sośniak, grzyb paskowy), czas rośnięcia (majówka, wrześniak). Według legend ludowych grzyby powstały z kawałków chleba wyplutych przez św. Piotra. Dawniej przypisywano im związek z zaświatami oraz siłami nieczystymi. Grzyby będą wkrótce szczegółowo opisane w wydawanym od 1996 r. w Lublinie Słowniku stereotypów i symboli ludowych, który wiąże język z szeroko rozumianą kulturą. W hasłach opracowywanych do tego słownika wykorzystywane są m.in. nagrania terenowe zgromadzone w Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz źródła drukowane z zakresu języka i kultury polskiej. Podczas warsztatów będzie można również dowiedzieć się, jak współcześnie prowadzi się badania terenowe. Planowane są także projekcja krótkiego filmu o Oskarze Kolbergu − najwybitniejszym polskim etnografie oraz konkurs dla uczestników – po warsztatach dotyczących nazw grzybów, sposobów ich rozpoznawania, wierzeń i praktyk związanych z wykorzystaniem grzybów bardziej i mniej znanych.

  • czw., 2023-09-28 13:00
Spotkanie festiwalowe Mniejszość polska w Ukrainie Wschodniej w realiach ruskiego miru

Według S. Huntingtona najważniejszym czynnikiem decydującym o zaliczaniu Ukrainy do cywilizacji prawosławnej z centrum duchowym w Moskwie jest fakt przynależności większości mieszkańców do wyznania prawosławnego.
Faktycznie, obecna Rosja jest spadkobierczynią tradycji społeczno-politycznych ZSRR i carskiej Rosji, wywodzącej się z Księstwa Moskiewskiego, którego tradycje sięgają po Ruś Kijowską, Bizancjum i, co ważne, Imperium Mongolskie oraz cywilizację turańską, co pozwala mówić o tak zwanej koncepcji rozdroża pomiędzy Europą a Azją. Pomimo to, analizując procesy we współczesnej Rosji Putina, koncept rozdroża staje się nieaktualny. Ten kraj zboczył ze skrzyżowania cywilizacji i toruje swoją drogę do zaułku euroazjatyckiego. Chodzi o koncept „ruskiego miru”, projekt polityczny, który ma bogatą przeszłość w rosyjskiej myśli politycznej. Projekt ten obejmuje terytoria kanoniczne Patriarchatu Moskiewskiego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i jest kontynuacją idei „Świętej Rusi” oraz „Moskwy – Trzeciego Rzymu”, której jednym z pierwszych autorów był ihumen monasteru z Pskowa Filoteusz. Obie te idee miały charakter religijny i polityczny, stały się później oficjalną ideologią uzasadniającą ekspansywną politykę Księstwa Moskiewskiego, a następnie Cesarstwa Rosyjskiego. Kolejnym filarem „ruskiego miru” jest XIX-wieczna koncepcja cywilizacyjna triady ideologii imperialnej – „prawosławie, autokracja, narodowość”, a obecnie "polityka zbierania ziem ruskich”.
24 lutego 2022 roku „ruski mir” na czołgach wkroczył na tereny Ukrainy południowo-wschodniej. W okupowanym Berdiańsku żyją przedstawiciele wielu różnych narodów. Oprócz Polaków, są potomkowie Bułgarów, Greków, Niemców, Rosjan, Ukraińców, Żydów. Wszyscy gruntownie ze sobą przemieszani i silnie uwarunkowani przez trwającą prawie  siedemdziesiąt lat politykę narodowościową w wydaniu sowieckim.
Przedmiotem analizy będą wypowiedzi Polaków okupowanego Berdiańska, którzy znaleźli się w realiach „ruskiego miru”.

Nauki humanistyczne
  • czw., 2023-09-28 17:00
Spotkanie festiwalowe Kulturemy słoweńskie na szerszym tle Słowiańszczyzny południowej

Celem spotkania jest zapoznanie uczestników z kulturowo-językowym obrazem Słowenii w szerszej południowosłowiańskiej perspektywie. Przy omawianiu zarysowanej problematyki wykorzystana zostanie koncepcja kulturemów rozumianych jako jednostki kulturowe realizowane w języku w formie konceptualizacji wyrazowych, tekstowych (dyskursywnych i komunikacyjnych) wspólnych dla określonej społeczności. Uwaga poświęcona będzie przede wszystkim kulturemom związanym z przestrzenią kulinarną, które są dobrze zakorzenione w języku i kulturze słoweńskiej, a ich świadomość żywa w codziennej komunikacji. Chodzi więc o ujęcie interdyscyplinarne tematu, które łączy w sobie narzędzia wypracowane na gruncie semiotyki, lingwistyki, socjologii z uwzględnieniem perspektywy dyskursologicznej.

Nauki humanistyczne
  • pt., 2023-09-29 17:00

©2022 Festiwal Nauki