Komórka eukariotyczna – złożona maszyna

Numer: 
633

Organizm człowieka to zbiór wyspecjalizowanych tkanek, zbudowanych z komórek przystosowanych do pełnienia ściśle określonych funkcji. Komórki przypominają małe maszyny, które nieustannie pracują aby nasz organizm mógł funkcjonować prawidłowo. Części z których składają się komórki – organella muszą nieprzerwanie się komunikować i ze sobą współpracować. Komórka to dynamiczna struktura, której elementy nieustannie odpowiadają na zmieniające się warunki i sygnały dobiegające ze środowiska. Gdy dochodzi do „awarii” i organella nie mogą prawidłowo funkcjonować, a komórce nie udaje się naprawić błędów, może dojść do rozwoju choroby.

Zajęcia skierowane są do młodzieży szkolnej i mają na celu zapoznanie uczniów z budową i funkcjonowaniem komórek poprzez poznanie organelli i ich funkcji. W trakcie zajęć wykorzystamy artykuły plastyczne do zbudowania modelu komórki. Uczniowie usłyszą ciekawostki na temat morfologii i biologii komórek eukariotycznych. Dowiedzą się także jak i dlaczego warto prowadzić badania na poziomie komórkowym oraz jakie ma to znaczenie dla naszego zdrowia.

Na zajęciach będzie można pracować zespołowo jak również, korzystając ze zdobytej wiedzy przygotować pracę samodzielnie.

 

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
wtorek, 26 Września, 2023 - 09:30
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Najmłodsi zapoznają się z budową i funkcjonowaniem komórki zwierzęcej. Uczniowie usłyszą ciekawostki na temat różnorodności i funkcji komórek i na podstawie materiałów przygotują model komórki.
dr
Magdalena
Lebiedzińska-Arciszzewska
Miejsce spotkania: 
ul. Pasteura 3
02-093 Warszawa
Wejście do Instytutu po schodach naprzeciwko bramy głównej ze szlabanem.
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki