Wydrukujmy sobie… wszystko

Numer: 
766

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że druk 3D jest obecnie praktycznie wszędzie. Mamy drukarki pozwalające drukować z plastiku, metali, szkła czy nawet z żeli z ludzkimi komórkami – biotuszy. Drukarki 3D pozwalają na precyzyjny wydruk obiektów o rozmiarach nawet poniżej 100 mikrometrów, jak również drukowania całych budynków.

Na wykładzie przybliżę Wam bardzo krótko szerokie możliwości druku 3D, aby udowodnić, że faktycznie w tej technologii możemy wydrukować prawie wszystko i z prawie wszystkiego. Postaram się jednak pokazać też pewne wady druku 3D i pokazać, gdzie użycie tej technologii jest nieuzasadnione.

W drugiej części wykładu opowiem Wam jak naukowcy stosują druk 3D w laboratorium. Pokażę Wam jak drukujemy proste urządzenia laboratoryjne do syntezy biomateriałów, a następnie jak używamy tych biomateriałów do druku 3D rusztowań do hodowli tkanki kostnej. Opowiem Wam również czym jest biodruk 3D oraz jak można połączyć różne metody druku 3D, aby uzyskać kawałki ukrwionej tkanki in vitro.

Mam nadzieję, że po wykładzie sami spróbujecie poszukać takiego zastosowania druku 3D, które wciągnie i Was!

Typ szkoły i dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
środa, 27 Września, 2023 - 10:30
środa, 27 Września, 2023 - 12:30
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Wykładem chcę Wam pokazać, jak uniwersalną technologią jest druk 3D. Pokażę Wam, jak naukowcy i inżynierowie korzystają z drukarek 3D przy budowaniu fragmentów tkanek, które mogą wykorzystać lekarze.
dr inż.
Michał
Wojasiński
Miejsce spotkania: 
ul. Waryńskiego 1
00-645 Warszawa
Zbiórka w holu głównym.
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki