Orzeszkowa, złote runo i hejterzy. Sprawa „Argonautów” (1898-1899)

Wystąpienie (wykład z prezentacją) będzie poświęcone sprawie ataków na Elizę Orzeszkową spowodowanych ukazaniem się na rynku rosyjskim przekładu powieści „Argonauci” wcześniej niż książkowego wydania polskiego. W związku z tym publicyści warszawskiego „Głosu” i lwowskiego „Przeglądu Wszechpolskiego” zarzucali autorce zdradę ideałów patriotycznych na rzecz pogoni za zyskiem. Pisarka i wydawcy usiłowali tłumaczyć swój punkt widzenia obroną praw autorskich - w listach otwartych na łamach prasy oraz w prywatnej korespondencji, której niepublikowane dotąd przykłady (listy od rosyjskiego wydawcy) pokazują skomplikowane relacje między polityką, handlem i literaturą na rynku wydawniczym Królestwa Polskiego i Cesarstwa Rosyjskiego pod koniec XIX wieku.

sobota, 30 Września, 2023 - 13:00
Ataki prasowe na Elizę Orzeszkową (za rosyjską wersję powieści „Argonauci”) oraz repliki pisarki i jej wydawców pokazują uwikłanie polskiej literatury pod koniec XIX wieku w handel i politykę.
Agnieszka
Bąbel