Spotkania całodniowe

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Dzień otwarty w centrum doskonałości ENSEMBLE3 – spotkanie z fotoniką!

Zapraszamy na spotkanie z międzynarodowym zespołem naukowców Centrum Doskonałości ENSEMBLE3, pracującym z technologiami opartymi na świetle! Technologie te mają coraz bardziej znaczący wpływ na nasze życie. Dzięki nim możemy korzystać z szybkiego internetu, rozwijać zaawansowane technologie diagnostyki medycznej, prowadzić eksplorację kosmosu czy pracować nad nowymi metodami pozyskiwania energii.

Każdy z nas posiada jakieś urządzenie elektroniczne takie jak telefon komórkowy, komputer czy radio. W każdym z nich znajduje się kawałek kryształu. Trzymamy go w ręku rozmawiając przez telefon, bo na tym właśnie krysztale zbudowany jest układ scalony. W 1916 roku polski chemik, prof. Czochralski opracował najszerzej stosowaną dzisiaj na świecie metodę otrzymywania kryształów. Tą metodą otrzymywane są kryształy w laboratoriach Centrum Doskonałości ENSEMBLE3.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego Centrum w Dniu Otwartym. Tego dnia otworzymy dla zwiedzających nasze laboratoria i pokażemy w jaki sposób tworzone są materiały o fascynujących właściwościach optycznych oraz jak są one wykorzystywane do tworzenia innowacji w obszarze fotoniki.

Nauki chemiczne
  • sob., 2023-09-16 10:00
Spotkanie festiwalowe Festiwal Młodych Inżynierów

Bądź inżynierem, rozwiązuj problemy!

Wszystko zaczyna się od pytań.
Zastanawiamy się, dlaczego coś nie działa.
Próbujemy zrozumieć, jak coś działa.
Główkujemy nad tym, czy da się wymyślić coś lepszego, sprytniejszego.
Rozwiązujemy jeden problem, żeby za chwilę znaleźć kolejny — i poszukać jego rozwiązania.

Inżynier myśli praktycznie i lubi sprawdzać, jak teorię wykorzystać w praktyce. Zapraszamy na Festiwal Młodych Inżynierów, który jest zaproszeniem do świata ludzi ciekawych, kreatywnych, uwielbiających rozwiązywać zagadki i proponować nieszablonowe rozwiązania.

Podczas naukowej imprezy siły połączą wydziały Fizyki, Inżynierii Materiałowej, Mechaniczny Technologiczny, Mechatroniki oraz Zarządzania. Każdy z nich przygotował specjalne wyzwania, dzięki którym będzie można sprawdzić inżynierską smykałkę, zdobyć nowe umiejętności i dowiedzieć się o ciekawych rozwiązaniach naukowców, które wpływają na życie ludzi na całej ziemi.

Nauki techniczne
  • sob., 2023-09-16 10:00
Spotkanie festiwalowe Wyszukiwanie informacji w zasobach internetowych

Celem szkolenia jest pokazanie jak zwiększyć efektywność procesu wyszukiwania informacji, głównie w Internecie. Obok elementów teorii część szkolenia obejmuje warsztaty, w ramach których uczestnik otrzymuje wskazówki do wykorzystania w praktyce.  Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które chcą lepiej wykorzystywać zasoby Internetu, zarówno w pracy, jak i w szkole

  • sob., 2023-09-16 10:00
Spotkanie festiwalowe Dzień otwarty w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN

Seria czterech wykładów i godzinna sesja pytań i odpowiedzi oraz prezentacji członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Forma hybrydowa, wykłady na żywo w sali wykładowej CAMK i jednocześnie transmitowane na platformie Zoom i YouTube. Udział na platformie Zoom będzie wymagał wcześniejszej rejestracji.

Tematy wykładów i informacje o dostępie internetowym zostaną podane na stronie CAMK www.camk.edu.pl na początku września.

  • ndz., 2023-09-17 10:00
Spotkanie festiwalowe Dzień Otwarty w Centrum Badań Kosmicznych PAN

Zapraszamy na Dzień Otwarty CBK w godz. 10:00 – 15:00

W programie przewidziane są wykłady popularno-naukowe, będzie możliwość zobaczenia instrumentów naukowych opracowanych w CBK i pracujących obecnie w przestrzeni kosmicznej na różnych satelitach oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Przewidujemy gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, a dla starszych pogadanki i prezentacje, m.in. o Układzie Słonecznym i co się w nim znajduje?

Chętnych zapraszamy na warsztaty pt. "Lecimy w podróż kosmiczną", „Kosmiczny detektyw”  oraz ,,Zabawy i quizy teledetekcyjne''.

Nie zabraknie opowieści o Marsie i bazie marsjańskiej, tematu zawsze elektryzującego słuchaczy i pobudzającego wyobraźnię nie tylko najmłodszych.

Przewidziany jest również pokaz tworzenia jądra komety. W trakcie pokazu jego uczestnicy dowiedzą się, jak są zbudowane i skąd biorą się komety. Następnie wiedza ta zostanie użyta już w trakcie pokazu, kiedy w kolejnych krokach i przy udziale publiczności (np. pomoc w liczeniu, doping, odpowiedzi na pytania) będzie tworzona kometa od prezentacji poszczególnych jej składników, które będą powoli mieszane i stworzą „zupę kometarną”, aż po finałowy produkt, czyli ciało stałe, które można będzie dotknąć, oczywiście przy zachowaniu bezpieczeństwa – gogle na twarzy chroniące oczy przed ewentualnymi odpryskami suchego lodu czyli zamrożonego dwutlenku węgla do temperatury –78,5 stopnia Celsjusza.

Nauki fizyczne
  • ndz., 2023-09-17 10:00
Spotkanie festiwalowe Piknik rodzinny z Gwidonem, czyli warszawskim słoniem leśnym: wielcy łowcy plejstocenu

Piknik rodzinny z Gwidonem w Muzeum Ziemi staje się już tradycją. W tym roku podczas spotkań organizowanych pod logiem Gwidona - słonia leśnego odnalezionego w Warszawie przy ulicy Leszno - będziemy poznawać tajemnice wielkich ssaków plejstocenu i środowiska ich życia. 

Podczas Pikniku dowiemy się o życiu plejstoceńskich drapieżników: wielkich kotowatych (takich jak lwy jaskiniowe czy pantery) i wielkich niedźwiedziach stepowych, które niegdyś występowały na ternach naszego kraju. Ważnymi drapieżcami plejstocenu byli także przedstawiciele rodzaju Homo. Opowiemy zatem także o tym, jak polowali neandertalczycy i kromaniończycy - nasi bezpośredni przodkowie!

Na Pikniku czeka na Was wiele stoisk i aktywności, m.in.:

  • Plejstoceński detektyw / rozpoznawanie tropów zwierząt
  • Puzzle przeszłości / odkrywanie i rekonstrukcja szkieletów zwierząt plejstoceńskich
  • Barwy plejstocenu / malowanie na ceramice
  • Spotkanie z drapieżnikami plejstocenu
  • Wystawa megafauny plejstoceńskiej
  • Pokazy wytwarzania narzędzi kamiennych oraz rozniecania ognia
  • Pokaz filmu

Plejstocen był to epoką czwartorzędu poprzedzającą holocen, w którym żyjemy. Plejstocen jest nazywany epoką lodowcową, co doprowadziło do przekonania, że w tym czasie na Ziemi panował zimny klimat, związany z występowaniem lądolodów. Jest to błędne uogólnienie. Klimat plejstocenu ulegał cyklicznym wahaniom, a okresy zimne (zlodowacenia), były oddzielone okresami ciepłymi (interglacjałami), których klimat bywał porównywalny do dzisiejszego. Można wyobrazić sobie, jak różnorodne było środowisko plejstocenu - w jego zimnych przedziałach lasy były nieliczne, a flora zdominowana przez krzewy, karłowate drzewa i byliny, które tworzyły charakterystyczne dla zlodowaceń zbiorowiska stepo-tundry. Podczas ciepłych interglacjałów znaczne obszary porośnięte były przez lasy liściaste. Za zmianami klimatu i szaty roślinnej następowały również zmiany fauny. W plejstocenie rozkwitała tak zwana megafauna, czyli zwierzęta wyróżniające się rozmiarem i masą. W czasie zlodowaceń, tereny o chłodnym klimacie zamieszkiwały zwierzęta tolerujące zimno, natomiast podczas interglacjałów gatunki te wycofywały się na północ wraz z cofającym się lądolodem, ustępując miejsca zwierzętom ciepłolubnym. Oczywiście, zarówno w świecie zwierząt, jak i roślin występowały także gatunki, które utrzymywały się na tych samych obszarach tak podczas zlodowaceń, jak i interglacjaów.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-09-17 11:00
Spotkanie festiwalowe Piknik rodzinny w IBL pt. "Las jakiego nie znamy"

Na terenie Lasów Sękocińskich odbędzie się weekendowy Piknik Rodzinny. W ramach spotkania przewidujemy wycieczki po lesie wraz z edukatorami oraz konkursy i quizy dla dzieci i dorosłych. Zwieńczeniem Pikniku będzie pieczenie kiełbasek na ognisku.

  • sob., 2023-09-23 09:30
Spotkanie festiwalowe Od smyka do lotnika

Odwiedzający hangar lotniczy Wydziału MEiL PW będą mogli wziąć udział w warsztatach budowy latającego modelu szybowca PW-5 Smyk. Warsztaty polegają na samodzielnym złożeniu na miejscu modelu szybowca PW-5 Smyk z pianki depron. Po pomyślnym oblocie modelu wydawany będzie imienny certyfikat uczestnictwa w warsztatach, który zawiera opis i historię powstania szybowca. Uczestnicy budują swoje modele w miejscu, gdzie powstał szybowiec PW-5 Smyk, zwycięzca konkursu Międzynarodowej Federacji Lotniczej na szybowiec klasy światowej.

Nauki techniczne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE_Studencki symulator szybowca

Symulatory coraz częściej spotykane są w różnych dziedzinach życia. Szkolą się na nich kierowcy, operatorzy elektrowni, personel latający, czy też maszyniści. Często zapomina się jednak o szybownictwie, które stanowi esencje całego lotnictwa. To dzięki niemu wielu ludzi pierwszy raz może oderwać się od ziemi.

Symulator szybowca - SyMELator 2 uświadamia, jak istotne w lotnictwie są koncentracja oraz refleks. Uczeń pilot może pod okiem instruktora poznać swoje możliwości, ograniczenia i niedociągnięcia. Warsztaty mają charakter indywidualny - uczestnicy mają możliwość osobiście polatać na symulatorze.

Zapraszamy w godzinach od 10 do 15 do spróbowania swych sił w symulatorze.

Nauki techniczne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe Trening pilotów: wirtualna rzeczywistość i symulatory

W ramach warsztatów będzie można zapoznać się ze współczesnymi urządzeniami służącymi do treningu pilotów. Prezentowany będzie symulator śmigłowca SW-4 lub samolotu pasażerskiego Boeing 737 MAX (w zależności od postępu prac modernizacyjnych). Szczegółowe informacje zamieścimy około miesiąca przed imprezą. Prosimy o śledzenie mediów społecznościowych Wydziału MEiL. Specjaliści z Zakładu Automatyki i Osprzętu Lotniczego Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej zapoznają uczestników z zasadami budowy i wykorzystania symulatorów w treningu pilotów.

Zapraszamy w godzinach od 10 do 14 do spróbowania swych sił w symulatorze.

Nauki techniczne
  • sob., 2023-09-23 10:00
Spotkanie festiwalowe Od smyka do lotnika

Odwiedzający hangar lotniczy Wydziału MEiL PW będą mogli wziąć udział w warsztatach budowy latającego modelu szybowca PW-5 Smyk. Warsztaty polegają na samodzielnym złożeniu na miejscu modelu szybowca PW-5 Smyk z pianki depron. Po pomyślnym oblocie modelu wydawany będzie imienny certyfikat uczestnictwa w warsztatach, który zawiera opis i historię powstania szybowca. Uczestnicy budują swoje modele w miejscu, gdzie powstał szybowiec PW-5 Smyk, zwycięzca konkursu Międzynarodowej Federacji Lotniczej na szybowiec klasy światowej.

Nauki techniczne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE_Studencki symulator szybowca

Symulatory coraz częściej spotykane są w różnych dziedzinach życia. Szkolą się na nich kierowcy, operatorzy elektrowni, personel latający, czy też maszyniści. Często zapomina się jednak o szybownictwie, które stanowi esencje całego lotnictwa. To dzięki niemu wielu ludzi pierwszy raz może oderwać się od ziemi.

Symulator szybowca - SyMELator 2 uświadamia, jak istotne w lotnictwie są koncentracja oraz refleks. Uczeń pilot może pod okiem instruktora poznać swoje możliwości, ograniczenia i niedociągnięcia. Warsztaty mają charakter indywidualny - uczestnicy mają możliwość osobiście polatać na symulatorze.

Zapraszamy w godzinach od 10 do 15 do spróbowania swych sił w symulatorze.

Nauki techniczne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe Urodziny dinozaura Dyzia

W niedzielę 24 września będziemy obchodzić 26. Urodziny dinozaura Dyzia, czyli rekonstrukcji dinozaura z rodzaju Dilophosaurus wetherilli, który zamieszkał w Muzeum Geologicznym PIG – PIB ponad ćwierć wieku temu.

Z tej okazji zapraszamy na Piknik Rodzinny pod znakiem geologii, podczas którego będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat naszej planety, jej historii i życia na niej, a także wziąć udział w licznych warsztatach, grach i zabawach. Nie zabraknie też tradycyjnego odśpiewania Dyziowi 100 lat oraz zdmuchiwania świeczek z urodzinowego tortu.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe Nomadzi tundry - wśród łowców mamutów i reniferów

Uczestnicy, podczas pokazów i warsztatów, będą mieli okazję poznać codzienność ludzi epoki lodowcowej. Dowiedzą się, jak ówcześni ludzie zdobywali pożywienie, jak polowali, z czego i jak wykonywali narzędzia. Goście spróbują także rozniecić ogień pradziejowymi technikami, wykonać "paleolityczny" magnes, ozdoby czy też przy pomocy wirujących rondelles ożywić zwierzęta epoki lodowcowej. 

Stanowiska:

  1. Niecenie ognia
  2. Wykonywanie amuletów
  3. Miotacz, oszczep i łuk - sprzęt paleolitycznego łowcy
  4. Zostań jaskiniowym artystą
  5. Wykonywanie rzemyka przy pomocy krzemiennego noża
  6. Wykonywanie paleolitycznych magnesów
  7. Paleolityczne rondelles. Wirujące obrazki z epoki lodowcowej
Nauki humanistyczne
  • sob., 2023-09-30 11:00
Spotkanie festiwalowe GeoLove – pokochaj geologię

Zapraszamy wszystkich na wielką przygodę z Geologią.

Podczas licznych warsztatów poznamy budowę Ziemi, zbudujemy jej model, nauczymy się rozpoznawać podstawowe typy skał i zajrzymy do ich wnętrza. Zobaczymy czego nie widać gołym okiem i będziemy podziwiać ciekawe skalne obrazy.

Dowiemy się czy w Polsce występują wulkany i jak je znaleźć. Zastanowimy się dlaczego wulkany wybuchają i przeprowadzimy kontrolowane wybuchy.

Sprawdzimy jak szybko mogą rosnąć kryształy i dlaczego wyglądają tak różnie.

Odwiedzimy jubilera i dowiemy się jakie minerały i surowce wykorzystuje się w tej branży.

Poznamy prehistoryczne organizmy i środowiska ich życia.

Dowiemy się czym jest bursztyn, jakie ma właściwości i jak zastygło w nim życie.

Sprawdzimy co jest najbrudniejsze i dowiemy się co wspólnego mają bakterie i geologia.

Te i wiele innych tajemnic geologii odkryjemy podczas warsztatów i pokazów.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-10-01 11:00

©2022 Festiwal Nauki