podstawy przedsiębiorczości

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd państwo bierze pieniądze na budowę dróg, szkół czy szpitali? A co z finansowaniem nauki czy kultury? W praktyce często inwestycje te są finansowane właśnie długiem publicznym, który może okazać się zarówno przyjacielem - jak i wrogiem gospodarki.

Na wykładzie "Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw" zagłębimy się w ten fascynujący temat. Zacznijmy od wyjaśnienia tego czym jest dług publiczny oraz dlaczego państwa decydują się na zaciąganie długów.

W kolejnym kroku omówimy zarówno zalety (takie jak możliwość inwestowania w infrastrukturę czy edukację) jak i wady (w tym ryzyko problemów ze spłatą zadłużenia) długu publicznego. W szczególności zajmiemy się odpowiedzią na pytanie: kiedy dług staje się niebezpieczny?

Zapraszam do udziału w wykładzie, który można potraktować jako wprowadzenie do złożonego świata finansów publicznych i ekonomii.

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • wt., 2023-09-26 11:00
  • śr., 2023-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Wystąpienia publiczne - jak dobrze wypaść podczas egzaminów i w biznesie?

Podczas studiów - prezentacje projektów, egzaminy ustne i prelekcje. W pracy – spotkania sprzedażowe, pokazy i szkolenia. Wszędzie tam mówimy publicznie – choć nie
każdy czuje się pewnie w takiej sytuacji. Kluczem do pewności jest WIEDZA, jak mówić, by utrzymać uwagę słuchaczy oraz jak sprawić, by ocenili nas pozytywnie… bo przecież o to chodzi, prawda? Dlaczego Twoim przyjacielem jest długopis ze skuwką? Dlaczego najlepszy „spontan” to ten dobrze przygotowany? I z jakiego powodu należy unikać schodów?

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • wt., 2023-09-26 10:00
  • śr., 2023-09-27 10:00
  • czw., 2023-09-28 10:00
  • pt., 2023-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa Cyfrowe dane: ropa dla AI czy pastwisko

Dane są wszechobecne i produkujemy je cały czas - gdy wrzucamy posty, stories, wędrujemy po internecie, kupujemy kartą w sklepie, bierzemy taksówkę czy idziemy do lekarza. To właśnie dzięki danym powstaje sztuczna inteligencja (AI). Czy dane to po prostu nowa ropa dla świata cyfrowego, a może wspólny zasób o
który musimy dbać? Dlaczego to najważniejsze pytanie XXI wieku? Na te pytania odpowiemy sobie podczas naszego spotkania.

  • pon., 2023-09-25 10:30
Lekcja festiwalowa Ilu osób potrzeba do zarządzania aplikacją mobilną?

Czy żeby pracować w IT trzeba umieć programować? Kto jest potrzebny, żeby powstała aplikacja mobilna? Jak się zarządza produktami cyfrowymi? Kim jest product manager i UX designer? W trakcie spotkania porozmawiamy o tym jak wygląda proces tworzenia aplikacji mobilnej, jak zaplanować swoje studia, żeby pracować przy tworzeniu produktów cyfrowych i jak się mają do tego umiejętności humanistyczne i społeczne.

  • pon., 2023-09-25 10:30
Lekcja festiwalowa Jak sprzedać kota bez butów i na dokładkę w worku?

Zajęcia mają na celu uświadomienie, jakie najczęściej techniki wywierania wpływu są wykorzystywane w celu wpływania na nasze codzienne decyzje zakupowe. Podczas tych zajęć uczniowie poprzez przykłady z życia codziennego będą uczyć się rozpoznawać się manipulacje. W trudnym i konkurencyjnym środowisku handlowym, umiejętność ich identyfikacji jest niezwykle ważna dla konsumentów.

  • pon., 2023-09-25 10:30
Lekcja festiwalowa Podstawy przedsiębiorczości – czy nadaję się na przedsiębiorcę?

Lekcja jest poświęcona roli przedsiębiorcy w społeczeństwie i gospodarce, na czym polega praca przedsiębiorcy oraz jakie cechy i umiejętności są przydatne w tym zawodzie. Uczniowie będą mogli sami odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą im określić, czy praca przedsiębiorcy może im odpowiadać i na jakie trudności mogą napotkać, jeśli się na nią zdecydują.

  • pon., 2023-09-25 10:30
Lekcja festiwalowa Finanse osobiste - lekcje z budżetu domowego

Zajęcia są dedykowane uczniom, którzy chcą zdobyć niezbędne umiejętności w zarządzaniu swoimi finansami. Podczas tej lekcji uczestnicy będą odkrywać tajniki budowania stabilnej podstawy finansowej, planowania budżetu i oszczędzania. Nauczą się również, jak rozsądnie inwestować swoje pieniądze.

  • pon., 2023-09-25 11:00
Lekcja festiwalowa Siła głosu konsumenta - czym jest bojkot i jak go się robi?

Zapraszamy na spotkanie, na którym zgłębimy temat "Siła głosu konsumenta - czym jest bojkot i jak go się robi?" Będziemy się dowiadywać, jak bojkot może naprawdę zmieniać świat i jak Ty, jako konsument, możesz mieć realny wpływ na to, co się dzieje. Porozmawiamy o różnych sposobach bojkotu i przykładach, które pokazują, jak to działa w praktyce. 

  • pon., 2023-09-25 11:00
Lekcja festiwalowa Jak się uczyć ze sztuczną inteligencją?

Na zajęciach dowiesz jak efektywnie i etycznie korzystać z narzędzi AI do codziennej nauki. Poznasz ogólne, ale także dedykowane aplikacje do nauki. Nauczysz się je obsługiwać i pracować z nimi jak z człowiekiem.

  • pon., 2023-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Personal branding - zbuduj swoją markę strategicznie

Treścią wykładu jest praktyczna odpowiedź na pytania: „kiedy należy zacząć budować markę własną (i dlaczego już w liceum)”, „dlaczego wybór odpowiednich
przedmiotów maturalnych jest ważny (ale każdy ma prawo do planu B)”, „co to znaczy: działaj strategicznie” i „dlaczego warto łączyć naukę z praktyką już na studiach”. Uczestnicy wykładu dowiedzą się, co to jest SWOT i do czego służy, co to NAPRAWDĘ znaczy dobry wizerunek, a także jak planować drogę zawodową w szkole średniej i na studiach. Praktyczne narzędzia i dużo konkretów.

  • pon., 2023-09-25 12:00
  • wt., 2023-09-26 12:00
  • śr., 2023-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Warsztat kreatywności

Warsztat kreatywności ma na celu zapoznanie uczestników z wybranymi technikami rozwijania "umiejętności" kreatywnego myślenia. Uczestnicy zapoznają się oraz przećwiczą zarówno techniki indywidualne, jak i grupowe. Zostaną również zapoznani z rolą kreatywnego myślenia we współczesnej rzeczywistości, na współczesnym rynku pracy.

  • pon., 2023-09-25 12:30
Lekcja festiwalowa Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego niektóre kraje na świecie są bardzo bogate, podczas gdy inne zmagają się z ubóstwem? Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie, co naprawdę oznacza, że kraj jest bogaty lub biedny? Jeśli tak, to wykład pt. "Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?" jest dla Was!

Spotkanie rozpoczniemy od ustalenia, co oznacza, że kraj jest bogaty lub biedny. Zobaczycie, jak różnorodne są warunki życia w różnych częściach świata, poprzez porównanie państw bogatych i biednych. 

W kolejnym kroku przyjrzymy się podstawowym wskaźnikom bogactwa krajów. Dowiesz się, jak ekonomiści i naukowcy mierzą i porównują bogactwo narodów.

W dalszej części spotkania omówimy wybrane czynniki, które wpływają na bogactwo krajów, w tym zasoby naturalne, demografia, technologia czy dostęp do kapitału. Zrozumiesz, dlaczego niektóre kraje są w stanie szybko rozwijać się, podczas gdy inne borykają się z problemami.

Dowiesz się również jakie działania podejmują rządy i organizacje międzynarodowe, aby zniwelować różnice między bogatymi i biednymi krajami.

Zapraszam do wzięcia udziału w wykładzie, który dostarczy Wam nowych perspektyw na to, jak funkcjonuje światowa gospodarka i inspiracji do pogłębiania tego fascynującego tematu!

  • wt., 2023-09-26 10:00
  • śr., 2023-09-27 11:00
  • czw., 2023-09-28 12:00
Lekcja festiwalowa Warsztat na temat oszczędzania i mocy procentu składanego

Zabawna lekcja poglądowa dla młodzieży o tym, jaką moc ma procent składany i dlaczego warto oszczędzać. 

 

 

 

  • wt., 2023-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Wystąpienia publiczne - jak dobrze wypaść podczas egzaminów i w biznesie?

Podczas studiów - prezentacje projektów, egzaminy ustne i prelekcje. W pracy – spotkania sprzedażowe, pokazy i szkolenia. Wszędzie tam mówimy publicznie – choć nie
każdy czuje się pewnie w takiej sytuacji. Kluczem do pewności jest WIEDZA, jak mówić, by utrzymać uwagę słuchaczy oraz jak sprawić, by ocenili nas pozytywnie… bo przecież o to chodzi, prawda? Dlaczego Twoim przyjacielem jest długopis ze skuwką? Dlaczego najlepszy „spontan” to ten dobrze przygotowany? I z jakiego powodu należy unikać schodów?

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • wt., 2023-09-26 10:00
  • śr., 2023-09-27 10:00
  • czw., 2023-09-28 10:00
  • pt., 2023-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa Grządka w ogródku czy kariera na Wall Street. Impresje o sukcesie

Sukces to słowo używane w różnych kontekstach i przy wielu okazjach. Wykład o tym, czym jest sukces, jak można to słowo rozumieć i czy można być człowiekiem sukcesu, uprawiając kapustę głowiastą

  • wt., 2023-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa O ryzykowaniu

Zapraszamy na warsztat "O ryzykowaniu" dla licealistów! Poprzez interaktywne ćwiczenia i grupowe dyskusje, zgłębisz, jak różne czynniki wpływają na sposób, w jaki postrzegasz ryzyko i podejmujesz decyzje w trudnych sytuacjach. Będziesz eksplorować, jak emocje są powiązane z podejmowaniem ryzyka w różnych kontekstach. Dowiesz się, jak czynniki społeczne, takie jak opinie rówieśników czy wpływ mediów, wpływają na twoje postrzeganie i podejmowanie ryzyka. Przyłącz się do nas, aby zdobyć praktyczną wiedzę, która pozwoli ci lepiej radzić sobie w wyzwaniach i świadomie podejmować decyzje w obliczu ryzyka.

  • wt., 2023-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa Wizerunek i polityka - wywieranie wpływu w organizacji

Przedmiotem zajęć będzie przedstawienie czym jest wizerunek i jak go się tworzy oraz jakie są sposobywywierania wpływu na innych. Kontekstem prezentacji będzie polityka prowadzona na poziomie organizacji, gdzie różne osoby i grupy realizują swoje cele za pomocą odwołania się do zasad wpływu sformułowanych przez Roberta Cialdiniego.

  • wt., 2023-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd państwo bierze pieniądze na budowę dróg, szkół czy szpitali? A co z finansowaniem nauki czy kultury? W praktyce często inwestycje te są finansowane właśnie długiem publicznym, który może okazać się zarówno przyjacielem - jak i wrogiem gospodarki.

Na wykładzie "Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw" zagłębimy się w ten fascynujący temat. Zacznijmy od wyjaśnienia tego czym jest dług publiczny oraz dlaczego państwa decydują się na zaciąganie długów.

W kolejnym kroku omówimy zarówno zalety (takie jak możliwość inwestowania w infrastrukturę czy edukację) jak i wady (w tym ryzyko problemów ze spłatą zadłużenia) długu publicznego. W szczególności zajmiemy się odpowiedzią na pytanie: kiedy dług staje się niebezpieczny?

Zapraszam do udziału w wykładzie, który można potraktować jako wprowadzenie do złożonego świata finansów publicznych i ekonomii.

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • wt., 2023-09-26 11:00
  • śr., 2023-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Od trendsettera do marketera – jak wykorzystuje się trendy konsumenckie w marketingu

Czym różni się trend od mody? Jakie trendy społeczne, technologiczne i środowiskowe kształtują naszą rzeczywistość rynkową? Jak wykorzystuje się trendy do projektowania produktów i komunikacji z klientem? To pytania na które postaramy się udzielić odpowiedzi w trakcie spotkania.

  • wt., 2023-09-26 11:00
Lekcja festiwalowa Sałata i inne gry w zielone. Pieniądze w przedsiębiorczości

Pieniądze napędzają przedsiębiorczość niczym paliwo silniki naszych samochodów. W życiu nie jest obojętne gdzie i co tankujemy. Czy zatem sposób, forma i termin płatności wpływają na sukces w biznesie? Wykład o tym, że $ałatę można serwować na wiele sposobów… 

  • wt., 2023-09-26 11:30
Lekcja festiwalowa O marmozetach lwich, plewkach Mieszka Starego i złudzeniu pieniądza, czyli psychologia inflacji

Małpki, marmozety lwie, wolą dwa małe owoce zamiast jednego dużego, nawet jeżeli ten jeden oznacza więcej jedzenia niż dwa małe. Dzieje się tak dlatego, że małpki są w stanie rozróżniać numeryczność bodźców, ale nie posługują się wartością bodźca. W pewnych sytuacjach ludzie też koncentrują się na liczbie bodźców – np. wartości nominalnej pieniądza ignorując siłę nabywczą – mechanizm ten, zwany złudzeniem pieniądza, powoduje liczne problemy w czasie inflacji.

  • wt., 2023-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Personal branding - zbuduj swoją markę strategicznie

Treścią wykładu jest praktyczna odpowiedź na pytania: „kiedy należy zacząć budować markę własną (i dlaczego już w liceum)”, „dlaczego wybór odpowiednich
przedmiotów maturalnych jest ważny (ale każdy ma prawo do planu B)”, „co to znaczy: działaj strategicznie” i „dlaczego warto łączyć naukę z praktyką już na studiach”. Uczestnicy wykładu dowiedzą się, co to jest SWOT i do czego służy, co to NAPRAWDĘ znaczy dobry wizerunek, a także jak planować drogę zawodową w szkole średniej i na studiach. Praktyczne narzędzia i dużo konkretów.

  • pon., 2023-09-25 12:00
  • wt., 2023-09-26 12:00
  • śr., 2023-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Marketingowe kino akcji, czyli 2P ruszają do boju

Wykład o tym, że cena to nie tylko ‘ilość złotówek’ należnych za towar, a darmowy cukierek może więcej niż drożdżówka za pół ceny.

  • wt., 2023-09-26 12:30
Lekcja festiwalowa Jak wyznaczyć ratę kredytu (pożyczki)?

Celem wykładu będzie przedstawienie uczestnikom podstawowych pojęć matematyki finansowej: procent prosty, procent składany, renta matematyczna, rata kredytu (część kapitałowa i odsetkowa), schemat spłaty kredytu, RRSO. Na podstawie wiedzy zdobytej w trakcie wykładu uczestnik powinien znać, rozumieć i rozróżniać podstawowe pojęcia związana z wyznaczaniem raty kredytu (w szczególności jej składowych), oceniać koszt kredytu, analizować oraz potrafić porównać dostępne oferty kredytu, jak również dokonać racjonalnego wyboru spośród dostępnych ofert na rynku.

  • wt., 2023-09-26 13:00
Lekcja festiwalowa Wystąpienia publiczne - jak dobrze wypaść podczas egzaminów i w biznesie?

Podczas studiów - prezentacje projektów, egzaminy ustne i prelekcje. W pracy – spotkania sprzedażowe, pokazy i szkolenia. Wszędzie tam mówimy publicznie – choć nie
każdy czuje się pewnie w takiej sytuacji. Kluczem do pewności jest WIEDZA, jak mówić, by utrzymać uwagę słuchaczy oraz jak sprawić, by ocenili nas pozytywnie… bo przecież o to chodzi, prawda? Dlaczego Twoim przyjacielem jest długopis ze skuwką? Dlaczego najlepszy „spontan” to ten dobrze przygotowany? I z jakiego powodu należy unikać schodów?

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • wt., 2023-09-26 10:00
  • śr., 2023-09-27 10:00
  • czw., 2023-09-28 10:00
  • pt., 2023-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa „Na straganie w dzień targowy….” – o rynku turystycznym. Popyt, podaż, klient.

Wykład konwersatoryjny przybliżający za pomocą wspólnej zabawy oraz „żywego komiksu” słuchaczom, trudnych pojęć związanych z rynkiem na przykładzie turystyki. Uczestnicy oswajają się z pojęciami: popyt, podaż, klient. Tworzą oferty produktów/usług, które mogą być wykorzystane w kształtowaniu podaży oraz proponują przykłady popytowe, będące oczekiwaniami klienta.
W zależności od liczby uczestników i warunków organizacyjnych temat może być realizowany w formie warsztatowej z podziałem na grupy.

  • śr., 2023-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Cultural Differences in a Global Society

Economic, social and technological changes have created an ever-interconnected world. Societies are becoming increasingly multi-cultural whilst our contact with people from other parts of the world has been facilitated through information communication technology. Nevertheless, we are still connected to our regional and national cultures, which shape our attitudes and behaviour. This lecture looks at how we obtain our cultural identities and how they change through contact with other cultures.

  • śr., 2023-09-27 10:30
Lekcja festiwalowa Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego niektóre kraje na świecie są bardzo bogate, podczas gdy inne zmagają się z ubóstwem? Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie, co naprawdę oznacza, że kraj jest bogaty lub biedny? Jeśli tak, to wykład pt. "Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?" jest dla Was!

Spotkanie rozpoczniemy od ustalenia, co oznacza, że kraj jest bogaty lub biedny. Zobaczycie, jak różnorodne są warunki życia w różnych częściach świata, poprzez porównanie państw bogatych i biednych. 

W kolejnym kroku przyjrzymy się podstawowym wskaźnikom bogactwa krajów. Dowiesz się, jak ekonomiści i naukowcy mierzą i porównują bogactwo narodów.

W dalszej części spotkania omówimy wybrane czynniki, które wpływają na bogactwo krajów, w tym zasoby naturalne, demografia, technologia czy dostęp do kapitału. Zrozumiesz, dlaczego niektóre kraje są w stanie szybko rozwijać się, podczas gdy inne borykają się z problemami.

Dowiesz się również jakie działania podejmują rządy i organizacje międzynarodowe, aby zniwelować różnice między bogatymi i biednymi krajami.

Zapraszam do wzięcia udziału w wykładzie, który dostarczy Wam nowych perspektyw na to, jak funkcjonuje światowa gospodarka i inspiracji do pogłębiania tego fascynującego tematu!

  • wt., 2023-09-26 10:00
  • śr., 2023-09-27 11:00
  • czw., 2023-09-28 12:00
Lekcja festiwalowa Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd państwo bierze pieniądze na budowę dróg, szkół czy szpitali? A co z finansowaniem nauki czy kultury? W praktyce często inwestycje te są finansowane właśnie długiem publicznym, który może okazać się zarówno przyjacielem - jak i wrogiem gospodarki.

Na wykładzie "Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw" zagłębimy się w ten fascynujący temat. Zacznijmy od wyjaśnienia tego czym jest dług publiczny oraz dlaczego państwa decydują się na zaciąganie długów.

W kolejnym kroku omówimy zarówno zalety (takie jak możliwość inwestowania w infrastrukturę czy edukację) jak i wady (w tym ryzyko problemów ze spłatą zadłużenia) długu publicznego. W szczególności zajmiemy się odpowiedzią na pytanie: kiedy dług staje się niebezpieczny?

Zapraszam do udziału w wykładzie, który można potraktować jako wprowadzenie do złożonego świata finansów publicznych i ekonomii.

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • wt., 2023-09-26 11:00
  • śr., 2023-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Emerytura na poważnie, ale widziana oczami Robinsona i Piętaszka 

"Milton Friedman, jeden z największych ekonomistów XX wieku, kiedyś powiedział, że nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch. Zrozumienie tego wydaje się bardzo proste, gdy myślimy o dzisiejszym obiedzie - ktoś za niego przecież musi zapłacić. To myślenie jednak zdaje się nie obowiązywać, gdy myślimy w dłuższym horyzoncie czasu. Ta krótka lekcja powinna uzmysłowić słuchaczom, jak maksyma Miltona Friedmana przekłada się na długi okres, a dokładnie emerytury. Czy dzisiejsza młodzież będzie płacić wysokie składki, żeby zapewnić starszemu pokoleniu emerytury na długie lata? Kiedy system emerytalny się rozpadnie? Czy system emerytalny to piramida finansowa? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie zajęć. Zaczniemy je jednak od przyjrzenia się, co by było, gdyby całą gospodarkę stanowili tylko nasi dwaj bohaterowie - Robinson i Piętaszek.” 

 

  • śr., 2023-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Personal branding - zbuduj swoją markę strategicznie

Treścią wykładu jest praktyczna odpowiedź na pytania: „kiedy należy zacząć budować markę własną (i dlaczego już w liceum)”, „dlaczego wybór odpowiednich
przedmiotów maturalnych jest ważny (ale każdy ma prawo do planu B)”, „co to znaczy: działaj strategicznie” i „dlaczego warto łączyć naukę z praktyką już na studiach”. Uczestnicy wykładu dowiedzą się, co to jest SWOT i do czego służy, co to NAPRAWDĘ znaczy dobry wizerunek, a także jak planować drogę zawodową w szkole średniej i na studiach. Praktyczne narzędzia i dużo konkretów.

  • pon., 2023-09-25 12:00
  • wt., 2023-09-26 12:00
  • śr., 2023-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Psychologia pieniądza

Pieniądz budzi emocje i wpływa na nasze zachowania w różnych sytuacjach dnia codziennego. Wykład o tym, że ludzka racjonalność ma swoje ograniczenia, a darmowy produkt nie zawsze stanowi najkorzystniejszy wybór.

  • śr., 2023-09-27 12:30
Lekcja festiwalowa Zasady udzielania wywiadu, czyli co zrobić, by dobrze zaprezentować się w mediach

Świat przedstawiany przez media nieustannie przenika się z naszym życiem. Jakie panują w nim zasady? Jakie warunki powinniśmy spełnić i na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując się do udzielenia wypowiedzi dla prasy, radia, telewizji, a z czym mierzyć będziemy się podczas wypowiedzi dla mediów internetowych? Podczas zajęć zajrzymy za medialne kulisy, przedstawimy praktyczne wskazówki i ćwiczenia, a wszystko to podane zostanie w przystępnej formie dzielenia się z uczestnikami doświadczeniem dziennikarskim i eksperckim.

  • śr., 2023-09-27 13:30
Lekcja festiwalowa Uwaga reklamy

Reklamodawcy starają się przekonać nas do zakupu swoich produktów lub usług poprzez różne techniki perswazyjne. Perswazja w reklamie opiera się na wywoływaniu pożądanych emocji, manipulacji naszymi odczuciami i wpływaniu na nasze decyzje. Jest to swoista gra psychologiczna, w której projektowanie grafik, dźwięk, kolorystyka i treść mają na celu skierowanie naszego myślenia w określonym kierunku.

Emocje odgrywają kluczową rolę w reklamie. Reklamodawcy starają się wywołać w nas różne emocje, takie jak radość, smutek, strach czy zachwyt, aby wzmocnić naszą reakcję na dany produkt lub usługę. Badania pokazują, że emocjonalne reklamy są bardziej zapamiętywalne i skuteczne niż te, które opierają się wyłącznie na informacjach racjonalnych. Nasze postrzeganie i zapamiętywanie reklam są głęboko zakorzenione w naszej psychologii, co czyni nas podatnymi na manipulację reklamową.

Projektowanie grafik odgrywa istotną rolę w procesie reklamowym. Kształty, kolory, kompozycja i użyte czcionki mają ogromny wpływ na sposób, w jaki odbieramy reklamy. Reklamy, które są atrakcyjne wizualnie, łatwiej przyciągają naszą uwagę i zostają w naszej pamięci na dłużej. Zrozumienie psychologicznych mechanizmów związanych z wrażliwością na wzrok i estetykę pozwala reklamodawcom na tworzenie grafik, które skutecznie oddziałują na nasze zmysły i emocje.

Wobec tego, jak reklamy wpływają na nasze życie i decyzje, ważne jest, aby być świadomym mechanizmów, które są w nich stosowane. Krytyczne spojrzenie na reklamę pozwala nam lepiej rozumieć, jak perswazja i manipulacja są wykorzystywane w celu wpływania na odbiroców.

  • czw., 2023-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Wystąpienia publiczne - jak dobrze wypaść podczas egzaminów i w biznesie?

Podczas studiów - prezentacje projektów, egzaminy ustne i prelekcje. W pracy – spotkania sprzedażowe, pokazy i szkolenia. Wszędzie tam mówimy publicznie – choć nie
każdy czuje się pewnie w takiej sytuacji. Kluczem do pewności jest WIEDZA, jak mówić, by utrzymać uwagę słuchaczy oraz jak sprawić, by ocenili nas pozytywnie… bo przecież o to chodzi, prawda? Dlaczego Twoim przyjacielem jest długopis ze skuwką? Dlaczego najlepszy „spontan” to ten dobrze przygotowany? I z jakiego powodu należy unikać schodów?

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • wt., 2023-09-26 10:00
  • śr., 2023-09-27 10:00
  • czw., 2023-09-28 10:00
  • pt., 2023-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa Insta Stories z Granicy: 20 Lat Polsko-Ukraińskiej Współpracy w Realu

Podczas wykładu zaprezentowane zostanie, jak partnerstwo polsko-ukraińskie przekształciło szkoły, szpitale, miasta i regiony na przykładzie wybranych autentycznych historii pochodzących z zrealizowanych projektów współpracy transgranicznej. W toku zajęć uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób mogą dołączyć do projektów współpracy a także jak kreować i wdrażać innowacje i transgraniczne idee.

  • czw., 2023-09-28 10:30
Lekcja festiwalowa Badania opinii publicznej w społeczeństwach demokratycznych

W trakcie wykładu zostanie przedstawione zostanie pojęcie opinii publicznej oraz zróżnicowanie sposobów jej pojmowania w tradycji teoretycznej nauk społecznych. Zastanowimy się nad rolą badań opinii publicznej w systemach demokracji pośredniej, jako służących podejmowaniu i weryfikacji decyzji władzy, rekonstrukcji potrzeb społecznych, zbieraniu informacji o reakcji społeczeństwa na decyzje władz. Przedstawiona zostanie także teoria spirali milczenia Elisabeth Noelle-Neumann, mówiąca o tendencji ludzi do
ukrywania swoich poglądów, jeśli nie odpowiadają one poglądom większości, a co za tym idzie dowiedziemy, że badania opinii publicznej nie zawsze ujawniają rzeczywiste przekonania.

  • czw., 2023-09-28 11:00
Lekcja festiwalowa Savoir vivre w biznesie... i nie tylko!

Savoir vivre to nie teoria rodem z serialu kostiumowego. To narzędzie, dzięki któremu już na początku kariery można być krok przed innymi. Wykład, podczas którego
uczestnicy otrzymają pokaźną paczkę konkretnych wskazówek, jakich już nie zapomną. Jak poprawnie witać się z profesorem lub szefem? Jak napisać maila i czy można „witać i pozdrawiać”? Kto pierwszy wchodzi na spotkanie i jak uniknąć efektu „spóźnionego kinomana”? Konkretne rady, które działają sprawnie jak szwajcarski scyzoryk.

  • czw., 2023-09-28 12:00
  • pt., 2023-09-29 12:00
Lekcja festiwalowa Sprzedaż to gra

Sprzedaż jest grą, w którą musisz umieć grać. Pamiętaj: sprzedawca twoim partnerem w grze. W zależności jak zagra, ty musisz się odpowiednio „ustawić się”, aby gra przebiegała gładko i pomyślnie. Celem tej gry jest dokonanie zakupu. Można tego dokonać na warunkach zwycięzca-zwycięzca (win-win). Jeżeli będziesz traktował sprzedawcę  jak wroga, automatycznie wprowadzisz elementy wrogości. Utrudni to, a może nawet uniemożliwi porozumiewanie się. Problemy komunikacyjne, jakie się wtedy pojawią, spowodują obniżenie możliwości uzyskania informacji i dokonanie zakupu, z którego będziesz zadowolony. Paradoksalnie (lub nie) – wraz z postępem technologicznym w sprzedaży coraz większe znaczenie odgrywają… emocje. W podejmowaniu decyzji zakupowych zdecydowanie częściej kierujemy się emocjami niż racjonalną analizą zysków i strat. Podczas wykładu/warsztatu poznasz wiedzę z zakresu metod i technik sprzedaży, budowania relacji z klientem, działań w zakresie sprzedaży i prowadzenie skutecznych rozmów handlowych.

  • czw., 2023-09-28 12:00
Lekcja festiwalowa Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego niektóre kraje na świecie są bardzo bogate, podczas gdy inne zmagają się z ubóstwem? Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie, co naprawdę oznacza, że kraj jest bogaty lub biedny? Jeśli tak, to wykład pt. "Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?" jest dla Was!

Spotkanie rozpoczniemy od ustalenia, co oznacza, że kraj jest bogaty lub biedny. Zobaczycie, jak różnorodne są warunki życia w różnych częściach świata, poprzez porównanie państw bogatych i biednych. 

W kolejnym kroku przyjrzymy się podstawowym wskaźnikom bogactwa krajów. Dowiesz się, jak ekonomiści i naukowcy mierzą i porównują bogactwo narodów.

W dalszej części spotkania omówimy wybrane czynniki, które wpływają na bogactwo krajów, w tym zasoby naturalne, demografia, technologia czy dostęp do kapitału. Zrozumiesz, dlaczego niektóre kraje są w stanie szybko rozwijać się, podczas gdy inne borykają się z problemami.

Dowiesz się również jakie działania podejmują rządy i organizacje międzynarodowe, aby zniwelować różnice między bogatymi i biednymi krajami.

Zapraszam do wzięcia udziału w wykładzie, który dostarczy Wam nowych perspektyw na to, jak funkcjonuje światowa gospodarka i inspiracji do pogłębiania tego fascynującego tematu!

  • wt., 2023-09-26 10:00
  • śr., 2023-09-27 11:00
  • czw., 2023-09-28 12:00
Lekcja festiwalowa Wystąpienia publiczne - jak dobrze wypaść podczas egzaminów i w biznesie?

Podczas studiów - prezentacje projektów, egzaminy ustne i prelekcje. W pracy – spotkania sprzedażowe, pokazy i szkolenia. Wszędzie tam mówimy publicznie – choć nie
każdy czuje się pewnie w takiej sytuacji. Kluczem do pewności jest WIEDZA, jak mówić, by utrzymać uwagę słuchaczy oraz jak sprawić, by ocenili nas pozytywnie… bo przecież o to chodzi, prawda? Dlaczego Twoim przyjacielem jest długopis ze skuwką? Dlaczego najlepszy „spontan” to ten dobrze przygotowany? I z jakiego powodu należy unikać schodów?

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • wt., 2023-09-26 10:00
  • śr., 2023-09-27 10:00
  • czw., 2023-09-28 10:00
  • pt., 2023-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa Co dalej z rynkami akcji, instrumentów pochodny i Krypto?

Wykład pokazuje historię krypto walut od początku technologii block chain po CBDC. Porusza najważniejsze potencjalne drivery wzrostu. Jednocześnie skupiać się na ryzykach mogących wystąpić na tym rynku

  • pt., 2023-09-29 10:30
Lekcja festiwalowa Naukowe metody podnoszenia poczucia szczęścia

Celem zajęć jest przekazanie uczestnikom wiedzy i praktycznych wskazówek dotyczących podnoszenia poziomu szczęścia i dobrostanu w różnych sferach życia. Podstawą teoretyczna zajęć będzie model PERMA i teoria dobrostanu autorstwa prof. Martina Seligmana. W czasie zajęć omówiona zastanie rola pozytywnych emocji, zaangażowania, pozytywnych relacji, poczucia sensu i osiągnięć jako filarów poczucia szczęścia i dobrostanu człowieka.

  • pt., 2023-09-29 11:30
Lekcja festiwalowa Generatywna Sztuczna Inteligencja w organizacji – szanse i zagrożenia

Generatywna AI jest ostatnio jedną z najgłośniejszych technologii. Czym właściwie jest i w jaki sposób może być wykorzystywana w organizacjach? Czy zabierze nam miejsca pracy? Odpowiedzi m.in. na te pytania poszukamy w trakcie wykładu. 

  • pt., 2023-09-29 12:00
Lekcja festiwalowa Jak zacząć własny biznes?

Ustalenie właściwych poziomów cen oraz co za tym idzie marż stanowi bolączkę wielu firm, a w szczególności start-upów. Wykład prezentuje koncepcję wykorzystania progu rentowności w procesie oceny przedsięwzięć.

  • pt., 2023-09-29 12:00
Lekcja festiwalowa Savoir vivre w biznesie... i nie tylko!

Savoir vivre to nie teoria rodem z serialu kostiumowego. To narzędzie, dzięki któremu już na początku kariery można być krok przed innymi. Wykład, podczas którego
uczestnicy otrzymają pokaźną paczkę konkretnych wskazówek, jakich już nie zapomną. Jak poprawnie witać się z profesorem lub szefem? Jak napisać maila i czy można „witać i pozdrawiać”? Kto pierwszy wchodzi na spotkanie i jak uniknąć efektu „spóźnionego kinomana”? Konkretne rady, które działają sprawnie jak szwajcarski scyzoryk.

  • czw., 2023-09-28 12:00
  • pt., 2023-09-29 12:00

©2022 Festiwal Nauki