Uniwersytet Warszawski – Kampus Ochota

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Kolorowa matematyka Opis Dziedzina Nauki matematyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 09:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Luminescencja spoiw i pigmentów w badaniach dzieł sztuki Opis

Metody analizy fizykochemicznej są bardzo ważne w badaniach dzieł sztuki. Pozwalają odpowiedzieć na wiele pytań, m.in. czy wszystkie elementy badanego obrazu są oryginalne, czy niektóre fragmenty przemalowano? Czy atrament wżera się w papier? Czy obraz przykryty jest werniksem? Uczestnicy warsztatów będą mogli zaobserwować różnice we fluorescencji wzbudzonej promieniowaniem UV. Oprócz tego opowiemy o innych nieinwazyjnych technikach badań używanych przez konserwatorów sztuki do analizy struktury zabytków. Pokażemy również jak zapobiegać najczęstszym czynnikom degradacji obiektów zabytkowych, do których należą nieodpowiednie warunki wilgotnościowe, temperaturowe oraz zanieczyszczenia powietrza.

Dziedzina Obszar sztuki Termin
  • sob., 2024-09-21 09:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Nauka czy magia? Opis

Pokazy, przygotowane przez studentów i studentki z Koła Naukowego „Nanorurki” pozwolą Wam zanurzyć się w świat doświadczeń naukowych, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak… prawdziwa magia! W trakcie pokazów przekonacie się, że ciecz będzie Was słuchać i robić dokładnie to, co jej nakażecie (i to z precyzją godną szwajcarskiego chronometru! Będziecie będziecie mogli obejrzeć spektakularne doświadczenie reakcji redoks, zwane także „chemicznymi światłami drogowymi”. Wyjaśnimy Wam, na czym polegają reakcje redoks i jak zachodzą. Przywołamy także przykłady takich reakcji występujących w życiu codziennym (np. odrdzewianie łańcucha rowerowego przy pomocy napoju Coca-Cola). Zaprezentujemy także ferrofluid, czyli ciecz, która „słucha fizyków” i podąża za ruchem ich dłoni. Pokaz ten ma na celu ukazanie oddziaływania materii z polem magnetycznym. Spróbujemy też sprawdzić, czy banknoty (podobnie jak rękopisy) nie płoną! Bez obawy, banknoty Narodowego Banku Polskiego wyjdą z tego eksperymentu bez szwanku.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 09:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł RAF - Analog Space Mission Opis

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną rezultaty projektu RAF - Analog Space Mission, czyli analogowej bazy kosmicznej na hałdach górniczych w Bytomiu. Projekt ten był pierwszą na świecie analogową misją kosmiczną zrealizowaną na hałdach. Podczas pokazu zaprezentowany będzie również model sondy InSight. Uczestnicy misji opowiedzą o jej przebiegu, będzie również możliwość zadania pytań na temat życia w bazie kosmicznej analogowym astronautom.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 09:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Tajemnice gór, ciśnienia i wody Opis

Podczas warsztatów zabierzemy Was w fascynującą podróż w góry, gdzie dowiemy się więcej o ciśnieniu i wodzie. Czy jesteście gotowi na przygodę? Zapiszcie się już teraz! Porozmawiamy wspólnie o górach, ciśnieniu i wodzie. To niezwykle interesujące tematy, które mają ogromne znaczenie w przyrodzie i w naszym codziennym życiu. Co więcej, przeprowadzimy wspólnie ciekawe doświadczenia, które pomogą nam lepiej zrozumieć te zjawiska. Podczas warsztatów sprawdzimy, czy zimne i ciepłe powietrze wywierają takie samo ciśnienie, sprawimy, że lodowce zaczną się topić, a na koniec każdy zbuduje swój własny wulkan, który oczywiście wybuchnie! 

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 09:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 13:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Dziekani Wydziału Fizyki UW przedstawiają: Cztery Żywioły i Atom Opis

Skąd wiemy, że świat materialny jest zbudowany z atomów, a nie z czegoś ciągłego, co starożytni nazwali żywiołami? Wbrew nazwie, oznaczającej coś niepodzielnego, atomy są bardzo złożonymi tworami, które wciąż staramy się lepiej zrozumieć. Jest też we wszechświecie całkiem sporo obiektów, które nie są zbudowane z atomów. Naszymi opowieściami i pokazami spróbujemy nieco przybliżyć tę tematykę.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Kwadratura kwadratu Opis

Tytułowa kwadratura kwadratu polega na wskazaniu podziału pewnego kwadratu o całkowitej długości boku na różne, mniejsze kwadraty o całkowitej długości boku. W odróżnieniu od kwadratury koła jest to możliwe, ale nie tak proste, jak może sugerować nazwa. Na tych zajęciach przyjrzymy się historii zmagań z tym problemem, przedstawimy również kilka powiązanych zagadnień.

Dziedzina Nauki matematyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Mikroby w żywności Opis

Dzieci dowiedzą się o ”dobrych” i „złych” mikrobach w żywności, o ich wpływie na zdrowie małego człowieka. Poznają produkty, w których mogą je spotkać. Zobaczą bakterie pod mikroskopem i na zdjęciach. Będą też rozwiązywać tematyczne konkursy i krzyżówki.

Dziedzina Nauki biologiczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł O ruchu w brzuchu Opis

Dzieci poznają budowę i działanie układu pokarmowego.  W części praktycznej przekonają się jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają doświadczenia chemiczne

i wcielą się w enzymy trawienne człowieka oraz obliczą długość własnego przewodu pokarmowego.

Dziedzina Nauki biologiczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Promieniowanie jonizujące w naszym życiu Opis

Panuje przekonanie, że promieniowanie jonizujące jest rzadko spotykane i szkodliwe. Obalimy te mity pokazując, że promieniowanie to jest w naszym życiu bardzo powszechne i na ogół zupełnie niegroźne. Z pomocą radiometru wykażemy radioaktywność rozmaitych przedmiotów codziennego otoczenia. Goście staną też przed zadaniem rozwiązania quizu o promieniowaniu, rywalizując przy tym między sobą. Dodatkowo opowiemy o działaniu elektrowni jądrowej, posługując się przy tym interaktywną układanką. W jej ułożeniu mogą pomóc nawet Ci najmłodsi.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Wizyta w Warszawskiej Stacji Obserwacyjnej ACTRIS w Instytucie Geofizyki Wydziału Fizyki UW Opis

Naukowcy z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą różnorodne badania mające na celu określenie stanu atmosfery. Na dachu budynku wydziału znajduje się platforma pomiarowa wyposażona w najnowocześniejszą aparaturę, spełniającą najwyższe standardy infrastruktury badawczej ACTRIS. Każdego dnia gromadzi ona megabajty danych na podstawie których współczesna nauka dostarcza informacji o aerozolach atmosferycznych i ich interakcji z promieniowaniem słonecznym. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą na własne oczy zobaczyć m. in. jedyny w Polsce spektrometr Pandora, czy też zajrzeć do wnętrza wielokanałowego lidaru PollyXT. Zapewniamy niezapomniane przeżycia i widok na panoramę miasta z wysokości piątego piętra.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 10:30
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Zabawy naukowe dla najmłodszych i trochę starszych Opis

Najmłodsze dzieci (i te trochę starsze) mają spontaniczną potrzebę poznawania  otaczającego je świata i przyrody, a więc nauka i ciekawość świata jest dla nich naturalna. W programie warsztatów przeznaczonych dla najmłodszych na pewno znajdzie się czas na obserwacje ulubionego przez dzieci, choć bardzo prostego wybuchu wulkanu oraz własnoręcznego stworzenia tęczy, a także kilka niespodziankowych eksperymentów. Zapraszamy najmłodszych i trochę starszych!

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 14:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Zostań swoim najlepszym menadżerem – jak wykorzystywać funkcje wykonawcze w szkole i nie tylko Opis

Uczysz się ciężko do klasówek, a mimo to nie dostajesz piątek? Pracujesz wiele godzin nad projektem, a on okazuje się niewypałem? Być może nie do końca wiesz jak odpowiednio zorganizować materiał, na jakich elementach skupić się najbardziej chcąc je jak najefektywniej opanować lub rozdysponować czas na poszczególne etapy działania…Twój mózg czeka aby zadziwić Cię swoim niewykorzystanym potencjałem. Dzięki kilku łatwym zadaniom dowiesz się jak dzięki odpowiednio wykorzystywanym funkcjom wykonawczym masz szansę wznieść się na wyżyny Twoich możliwości. Jako swój najlepszy menadżer będziesz efektywnie zarządzał czasem, może grupą kolegów, z którą współpracujesz i materiałem do opracowania, osiągając założony cel.

Seminarium będzie dawać możliwość dowiedzenia się czym są funkcje wykonawcze, jakie problemy napotyka się w pracy z nimi w praktyce neuropsychologicznej u dzieci i młodzieży w zaburzeniach ze spektrum autyzmu czy zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). W dalszej kolejności postaram się zachęcić do samodzielnego odkrycia w praktyce własnych możliwości w zakresie jak najpełniejszego wykorzystywania funkcji wykonawczych w codziennym życiu, w i szkole i nie tylko, podczas czytania, pisania, nauki matematyki, czy organizacji poszczególnych etapów projektu w klasie i poza nią.

Dziedzina Nauki społeczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł O niczym, czyli o paradoksach Opis

Pewna historyjka mogłaby się zacząć tak: „Raz w Warszawie żył nauczyciel uczący wszystkich, którzy się nie uczą.” Zastanówmy się, czy ten nauczyciel uczył samego siebie? Jeśli uczył – to zgodnie z opisem, jakim go autor historyjki przedstawił, się nie uczył. Z kolei, jeśli się nie uczył – to opis przekazany przez autora oznaczałby, że właśnie się uczył. Widać, że autora w tym wypadku poniosła fantazja, jaką miał w głowie, albo giętki język. W Warszawie taki nauczyciel nigdy nie mógł mieszkać, ani też w żadnym innym mieście.

W sumie wszystko jedno, czy bohaterem takiej opowieści jest nauczyciel, który uczy, fryzjer, który strzyże, lekarz, który leczy... Ważne, żeby wykonywał on usługę dla wszystkich, którzy tej usługi nie wykonują. Ważne też, żeby bohater miał możliwość wykonania tej usługi na samym sobie. Ten schemat to znany jeszcze w starożytności „paradoks kłamcy”. Przyjrzymy się kilku sytuacjom, kiedy paradoks ten mówi nam coś o współczesnej matematyce i informatyce.

Nie jest to jedyny paradoks, który pojawia się w rozważaniach matematycznych – rzucimy okiem też na kilka innych paradoksów, które pozwalają nam lepiej rozumieć ograniczenia naszego języka w wyrażaniu faktów zgodnych z rzeczywistością.

Dziedzina Nauki matematyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:30
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Wizyta w Warszawskiej Stacji Obserwacyjnej ACTRIS w Instytucie Geofizyki Wydziału Fizyki UW Opis

Naukowcy z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą różnorodne badania mające na celu określenie stanu atmosfery. Na dachu budynku wydziału znajduje się platforma pomiarowa wyposażona w najnowocześniejszą aparaturę, spełniającą najwyższe standardy infrastruktury badawczej ACTRIS. Każdego dnia gromadzi ona megabajty danych na podstawie których współczesna nauka dostarcza informacji o aerozolach atmosferycznych i ich interakcji z promieniowaniem słonecznym. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą na własne oczy zobaczyć m. in. jedyny w Polsce spektrometr Pandora, czy też zajrzeć do wnętrza wielokanałowego lidaru PollyXT. Zapewniamy niezapomniane przeżycia i widok na panoramę miasta z wysokości piątego piętra.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 10:30
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Zwiedzanie warszawskiego cyklotronu Opis

Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:30
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 13:30
  • sob., 2024-09-21 15:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Neutrina z kosmosu - czy potrafimy je złapać na Ziemi? Opis

Wykład będzie poświęcony cząstkom elementarnym – najmniejszym składnikom materii. Powiem Państwu, co to są cząstki elementarne, dlaczego one interesują fizyków, co o nich wiemy oraz jak je badamy. W szczególności zajmę się takimi cząstkami elementarnymi jak neutrina, których badanami zajmuje się Polska Grupa Neutrinowa. Eksperyment, w którym bierzemy udział, znajduje się w Japonii, gdzie kilometr pod ziemią badamy tajemnicze neutrina pochodzące ze Słońca i nie tylko. Będę chciała Państwu przybliżyć, jak bada się neutrina oraz czego się o nich nauczyliśmy od czasu ich odkrycia w 1956 roku. A jest tego sporo! Eksperymenty badające je rozrzucone są po całym Świecie. Przedstawię Państwu również przyszły eksperyment neutrinowy Hyper-Kamiokande, który budowany jest obecnie w Japonii. W szczególności będę chciała Państwu pokazać, jaki jest wkład naszych polskich instytucji w budowę tego eksperymentu.

 

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 11:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Tajemnice gór, ciśnienia i wody Opis

Podczas warsztatów zabierzemy Was w fascynującą podróż w góry, gdzie dowiemy się więcej o ciśnieniu i wodzie. Czy jesteście gotowi na przygodę? Zapiszcie się już teraz! Porozmawiamy wspólnie o górach, ciśnieniu i wodzie. To niezwykle interesujące tematy, które mają ogromne znaczenie w przyrodzie i w naszym codziennym życiu. Co więcej, przeprowadzimy wspólnie ciekawe doświadczenia, które pomogą nam lepiej zrozumieć te zjawiska. Podczas warsztatów sprawdzimy, czy zimne i ciepłe powietrze wywierają takie samo ciśnienie, sprawimy, że lodowce zaczną się topić, a na koniec każdy zbuduje swój własny wulkan, który oczywiście wybuchnie! 

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 09:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 13:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł To samo, czy nie to samo? Opis

Matematycy często starają się dojść do sedna sprawy i nie zwracają uwagi na nieistotne szczegóły. Gdy kreślimy graf połączeń elektrycznych nie jest istotne jakim kolorem oznaczymy poszczególne segmenty sieci, nawet często nie jest istotne, czy proporcje odległości są zachowane; ważne jest, żeby punkty lutowania były umieszczone we właściwej kolejności (relacja sąsiedztwa).

Dwa obiekty są izomorficzne, jeśli są nierozróżnialne pod kątem wykonywania na nich działań i spełniania relacji. Na przykład liczby dodatnie, kiedy rozważamy tylko dodawanie i porównywanie ich relacją mniejszości będą nierozróżnialne od liczb ujemnych z dodawaniem i relacją większości. Znalezienie izomorfizmu jest tu proste: wystarczy z każdą liczbą dodatnią skojarzyć z drugiej strony jej liczbę przeciwną. Czasami jednak wyznaczenie takiego izomorfizmu jest nieoczywiste i bywa bardzo trudne, nawet jeśli wiemy, że obiekty są izomorficzne. Ta trudność może okazać się zaletą.

W czasie wykładu zademonstrujemy przykłady nieoczywistych izomorfizmów, kiedy z pozoru zupełnie różne obiekty zachowują się tak samo. Będzie o węzłach, liczbach, grafach.

Dziedzina Nauki matematyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 11:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Zapętlony świat białek Opis

Podczas warsztatów opowiem co to są białka, z czego są zbudowane. Wspólnie zrobimy koralikowe białko, a następnie zapętlimy kilka własnoręcznie zrobionych białek. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 11:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Coaching rodzicielski Opis

Warsztat zatytułowany "Coaching rodzicielski” będzie okazją do przekazanie informacji na temat coachingu jako formy wsparcia psychologicznego w osobistym rozwoju osoby w różnych sferach jej życia. Rola rodzicielska – wydawałoby się naturalna – jest rolą trudną. Widać to obecnie bardzo wyraźnie. Wielu rodziców chciałaby być jak najlepszymi rodzicami, ale nierzadko czują się zagubieni wobec nowych wyzwań, którym mają sprostać.

Proponowany warsztat będzie okazją do zapoznania się, czym jest coaching i jak można z niego skorzystać właśnie jako rodzic. Poznamy, co działa w coachingu, co jest ważne, jakie są podstawowe zasady coachingu i jak rodzic może się przygotować do bycia coachem własnego dziecka.

Będziemy mieli okazję do „przećwiczenia” pewnych umiejętności, które warto wprowadzić w relację ze swoim dzieckiem w każdym wieku.

Rodzicu, jeżeli chcesz być jak coach w relacji ze swoim dzieckiem, to dowiesz się, że jest to możliwe i jak można to osiągnąć!

Dziedzina Nauki społeczne Termin
  • sob., 2024-09-21 11:30
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Jak różne mogą być dowody jednego twierdzenia z kombinatoryki Opis

Będę mówić o dowodach kombinatorycznego twierdzenia o istnieniu turniejów spełniających pewien warunek. Dwa z tych dowodów są proste a jeden jest trudny, bo oparty na bardzo zaawansowanych metodach. Dwa z tych dowodów pokazują istnienie stosunkowo małych turniejów spełniających żądany warunek, a jeden z nich wymaga turniejów dużo większych. Dwa z tych dowodów pokazują konkretne konstrukcje a jeden jest niekonstruktywny i dowodzi istnienia bez wskazania konkretnego przykładu. Tematem wykładu będzie to, jak te cechy współgrają ze sobą.

Dziedzina Nauki matematyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 12:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Kurierzy z krainy mroku Opis

Jak poznawać Kosmos, gdy nie świeci? Od niedawna do poznawania tajemnic Kosmosu oprócz promienia elektromagnetycznego (światła, fal radiowych, mikrofal) możemy używać fal grawitacyjnych. W jaki sposób je obserwujemy? Czego do tej pory nauczyły nas te wiadomości z krainy mroku? Czego dowiemy się w ciągu najblizszej dekady?

 

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 12:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Makrowędrówka w mikroświat Opis

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie “Makrowędrówka w mikroświat”, przygotowane przez osoby członkowskie Koła Naukowego Mikrobiologii, działającego przy Zakładzie Mikrobiologii Medycznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas tego spotkania będziecie mogli odkryć z nami fascynujący świat mikroorganizmów.

Chcecie zobaczyć, jak wyglądają bakterie i inne mikroby ? Dowiedziecie się, dlaczego warto myć ręce po powrocie do domu? Czy wiedzieliście o istnieniu sztuki malowania bakteriami? A może ciekawi Was, ile mikroorganizmów znajduje się na przedmiotach codziennego użytku?  Z naszą pomocą sami będziecie mogli znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Ponadto, będziecie mogli dowiedzieć się, czym zajmują się mikrobiolodzy, jakie badania prowadzą, oraz jak wygląda praca laboratoryjna na co dzień. Przygotowaliśmy dla Was również krótki quiz , dzięki któremu będziecie mogli przetestować i poszerzyć swoją wiedzę (mikro)biologiczną. Nasz zespół spróbuje odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania.

Dołącz do nas i zobacz (nie)widzialny świat mikrobiologii!

Widzimy się na Festiwalu Nauki na Kampusie Ochota UW!

Dziedzina Nauki biologiczne Termin
  • sob., 2024-09-21 12:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł ODWOŁANE/CANCELED_Group Theory: The Symmetries of Universe Opis

Introduction to Symmetry: Explain natural symmetry (e.g., butterflies, snowflakes). Use mirrors and paper cut-outs to show symmetrical patterns. 
Symmetry in Everyday Objects: Show how objects like equilateral triangles, squares, and circles have rotational symmetries.
Group Operations: Introduce the concept of performing operations on objects, like rotating or flipping shapes.
Applications of Group Theory: Use puzzles and games, such as Rubik's Cube or tiling patterns, to show how group theory applies.
Interactive Activity: Have kids create and identify symmetrical patterns or explore symmetry using hands-on materials.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 12:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Spektakularne ujęcia i wyniki z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba Opis

Ten supernowoczesny duży teleskop kosmiczny regularnie przynosi przełomowe wyniki naukowe, jak np. detekcja najodleglejszych galaktyk czy odkrycia planet w dyskach pyłowych wokół młodych gwiazd. Podczas wykładu opowiem o historii teleskopu Jamesa Webba i przedstawię najnowsze rezultaty nim uzyskane.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 12:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Zabawy naukowe dla najmłodszych i trochę starszych Opis

Najmłodsze dzieci (i te trochę starsze) mają spontaniczną potrzebę poznawania  otaczającego je świata i przyrody, a więc nauka i ciekawość świata jest dla nich naturalna. W programie warsztatów przeznaczonych dla najmłodszych na pewno znajdzie się czas na obserwacje ulubionego przez dzieci, choć bardzo prostego wybuchu wulkanu oraz własnoręcznego stworzenia tęczy, a także kilka niespodziankowych eksperymentów. Zapraszamy najmłodszych i trochę starszych!

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 14:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Zwiedzanie warszawskiego cyklotronu Opis

Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:30
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 13:30
  • sob., 2024-09-21 15:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Efektywny altruizm, czyli naukowe podejście do pomagania Opis

Czy powinniśmy pomagać przede wszystkim ludziom, których spotykamy twarzą w twarz? Czy powinniśmy wspierać organizacje charytatywne, które płacą za reklamę żeby nas poruszyć? A może inne kryteria są ważniejsze? Okazuje się, że jeśli potraktujemy odpowiedzi na te pytania poważnie i użyjemy statystyki oraz rachunku prawdopodobieństwa, to wnioski mogą diametralnie zmienić nasze spojrzenie na świat. Na jakie? Przyjdź i sprawdź!

Dziedzina Nauki matematyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 12:30
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Spektroskopia, czyli jak fotony niosą informację o otaczającym nas świecie Opis

Oddziaływanie pola elektromagnetycznego, czyli fotonów, z atomami i cząsteczkami pozwala nam na uzyskanie różnych informacji o budowie materii – informacji, które trudno uzyskać innymi sposobami – pozwalając nam „zajrzeć” na przykład do wnętrza gwiazd czy reaktorów termojądrowych, a nawet badać strukturę jądra atomowego. Podczas wykładu zostaną przedstawione różne rodzaje spektroskopii – od wysokoenergetycznych spektroskopii gamma i rentgenowskiej po niskoenergetyczne spektroskopie IR i NMR – i ich zastosowania w fizyce, chemii i medycynie.

 

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 12:30
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Jak wymieniać się nerkami i innymi przedmiotami Opis

Ponad jedna trzecia potencjalnych dawców nerek, którzy chcą oddać nerkę członkowi rodziny lub przyjacielowi, nie może tego zrobić z powodu niezgodności grupy krwi lub przeciwciał. Jeszcze gorzej sprawa wygląda z prezentami - ponad połowa jest nietrafiona. W mojej prezentacji opowiem o mechanizmie, który pozwala powymieniać się nerkami lub prezentami aby nikt nie stracił, a ktoś zyskał. Opowiem też o tym jak takie wymiany wykonuje się na świecie.

Dziedzina Nauki matematyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 13:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Tajemnice gór, ciśnienia i wody Opis

Podczas warsztatów zabierzemy Was w fascynującą podróż w góry, gdzie dowiemy się więcej o ciśnieniu i wodzie. Czy jesteście gotowi na przygodę? Zapiszcie się już teraz! Porozmawiamy wspólnie o górach, ciśnieniu i wodzie. To niezwykle interesujące tematy, które mają ogromne znaczenie w przyrodzie i w naszym codziennym życiu. Co więcej, przeprowadzimy wspólnie ciekawe doświadczenia, które pomogą nam lepiej zrozumieć te zjawiska. Podczas warsztatów sprawdzimy, czy zimne i ciepłe powietrze wywierają takie samo ciśnienie, sprawimy, że lodowce zaczną się topić, a na koniec każdy zbuduje swój własny wulkan, który oczywiście wybuchnie! 

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 09:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 13:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Synchrony between quantum light droplets Opis

Synchronization is a ubiquitous phenomenon in nature where many entities interact with each other. It appears in the collective flashing lights of hundreds of fireflies, the singing between tree frogs, audience clapping, and even in the quantum world. In this lecture I will tell you how photons and electrons can behave like oscillating pendulums, and display synchronization even in the microscopic quantum world.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 13:30
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Zwiedzanie warszawskiego cyklotronu Opis

Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:30
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 13:30
  • sob., 2024-09-21 15:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Zabawy naukowe dla najmłodszych i trochę starszych Opis

Najmłodsze dzieci (i te trochę starsze) mają spontaniczną potrzebę poznawania  otaczającego je świata i przyrody, a więc nauka i ciekawość świata jest dla nich naturalna. W programie warsztatów przeznaczonych dla najmłodszych na pewno znajdzie się czas na obserwacje ulubionego przez dzieci, choć bardzo prostego wybuchu wulkanu oraz własnoręcznego stworzenia tęczy, a także kilka niespodziankowych eksperymentów. Zapraszamy najmłodszych i trochę starszych!

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 14:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Zastosowanie fizyki jądrowej w leczeniu raka - najnowsze osiągnięcia i perspektywy Opis

Fizyka jądrowa, już od swoich początków w laboratoriach Marii Skłodowskiej-Curie, była interdyscyplinarną nauką, która miała ogromny wpływ na badania medyczne i praktykę kliniczną. Radioterapia jest obecnie stosowana w leczeniu raka od ponad 100 lat. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane zmiany jakim uległo leczenie nowotworów i jakie są dalsze perspektywy skutecznej radioterapii.
Celem radioterapii jest skutecznie napromienić guz oszczędzając sąsiadujące z nim zdrowe tkanki. Spełnienie jednoczesne tych dwóch warunków- skuteczności i bezpieczeństwa nadal  stanowi wyzwanie techniczne, przed którym staje dziś fizyka jądrowa.
Dwie najczęstsze formy radioterapii to radioterapia z użyciem zewnętrznej wiązki uzyskiwanej z akceleratora medycznego oraz brachyterapia, która polega na wszczepieniu radioaktywnych izotopów bezpośrednio do leczonej objętości lub w jej pobliżu.
Radioterapia wiązką zewnętrzną odbywa się za pomocą wiązek elektronów, fotonów i ciężkich jonów. Nowoczesne technologie radioterapii umożliwiają dostarczanie wiązki z wielu kierunków, "dopasowanych" do kształtu guza i modulowanych z szybko zmieniającą się intensywnością. Przykłady terapii konformalnej obejmują radioterapię wiązką o  modulowanej intensywności (IMRT), radioterapię stereotaktyczną (SRT) i radiochirurgię stereotaktyczną (SRS)- system CyberKnife oraz radioterapię hadronową.
Typowe techniki brachyterapii obejmują wiele metod, od wszczepiania stosunkowo dużych, widocznych źródeł radioaktywnych w pobliżu lub bezpośrednio do objętości guza, co jest najczęściej stosowane w leczeniu raka prostaty, po radioembolizację, w której dostarczane są miliony mikroskopijnych radioaktywnych mikrosfer Y-90 przez cewnik bezpośrednio do łożyska guza, jak stosuje się dzisiaj w leczeniu guzów wątroby.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 14:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Zwiedzanie warszawskiego cyklotronu Opis

Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 10:30
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 13:30
  • sob., 2024-09-21 15:00
Typ Spotkanie festiwalowe Tytuł Wieczór z astronomią w Ostrowiku Opis

Wyjazd do astronomicznej stacji obserwacyjnej w Ostrowiku pod Warszawą. Na miejscu będzie można wziąć udział w wycieczce po Układzie Słonecznym, zobaczyć teleskop, posłuchać popularyzujących wykładów na tematy astronomiczne . Nastepnie planowane są pokazy nieba i ognisko z kiełbaskami. 

Dziedzina Nauki fizyczne Termin
  • sob., 2024-09-21 16:00

©2024 Festiwal Nauki