Znamy książki nominowane do Nagrody Złotej Róży 2024!

Dwie najlepsze książki popularnonaukowe nominowane do Nagrody Złotej Róży 2024.
Łącznie do nagrody zgłoszono dwadzieścia trzy książki!

27 sierpnia 2024 roku podczas posiedzenia jury Nagrody „Złota Róża” wybrało najwybitniejsze książki popularnonaukowe, których autorki i autorzy otrzymali nominacje do
ścisłego grona finalistów. Pomimo dużej ilości zgłoszeń Jury przyjęło bardzo surowe kryteria.

W jury tegorocznej edycji Nagrody zasiadali:
Dr Stanisław Bajtlik – Przewodniczący jury, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, Festiwal Nauki w Warszawie
Prof. dr hab. Stanisław Mrówczyński – Dyrektor Departamentu Badań Podstawowych (DBP), Zakład Fizyki Wielkich Energii NCBJ (BP3), Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Red. Małgorzata Borczak – Redaktor miesięcznika „Nowe Książki”
Red. Grzegorz Filip – Redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki”

Podczas tegorocznych obrad, Jurorzy i Jurorki zwrócili uwagę na wysoki poziom przedstawionych propozycji, ich szeroki zakres tematyczny oraz nieszablonowość form narracyjnych i sposobów komunikacji z czytelnikami. Ostatecznie do Nagrody Złota Róża, przyznawanej przez Festiwal Nauki oraz miesięcznik „Nowe Książki”, w roku 2024 Jury nominowało dwie napisane po polsku książki popularnonaukowe, które w największym stopniu „służą rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżniają się wybitną formą literacką” (cytat z Regulaminu Nagrody).

Nominowani autorzy oraz książki:
1. Kalina Błażejowska, Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2023
Bezduszni to zapadająca w pamięć opowieść o zagładzie pacjentów szpitali psychiatrycznych i mieszkańców domów opieki w okupowanej Polsce. Na przykładzie trzech miejsc – dziecięcej kliniki psychiatrycznej w Lublińcu, szpitala psychiatrycznego dla dorosłych w Gostyninie i domu opieki w Śremie – autorka opisuje wszystkie grupy ofiar: dzieci, dorosłych i najstarszych, chorych neurologicznie, psychicznie, niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Odkrywa przy tym nieznane dokumenty, ustala wstrząsające szczegóły, znajduje naocznych świadków i bliskich zabitych – wszystko, by przywrócić pamięć o zagładzie, która została pominięta w powojennych rachunkach krzywd.

2. Adam Zbyryt, Sensacyjne życie ptaków. Pierzaste wampiry, tęczowe albatrosy i trujące przepiórki, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2023.
Adam Zbyryt, popularyzator nauki i przyrodnik, wprowadza nas w fascynujący świat ptaków – czasem egzotycznych i rzadkich, ale przede wszystkich tych, które każdego dnia możemy spotkać w lasach i w miastach. Jego książka to nie tylko wyborna porcja rzetelnej ptasiej wiedzy, ale też świetna zachęta do rozpoczęcia własnych obserwacji. Autor przedstawia nieznane fakty i ciekawostki, opisuje nietypowe zachowania i zwyczaje, a nieraz sam stara się do ptaków upodobnić, żeby sprawdzić, jak mogą odbierać świat. I okazuje się, że my, ludzie, wcale tak bardzo od tych pierzastych stworzeń się nie różnimy. Tylko nam czasem trochę trudniej oderwać się od ziemi…

Już 29 września 2024 roku o godz. 17.00 w auli prof. Jana Baszkiewicza, Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, rozpocznie się uroczystość, podczas której ogłoszona zostanie osoba i książka, która zdobędzie tegoroczną Nagrodę.

Dziękujemy wszystkim wydawnictwom, które zgłosiły do Nagrody autorki i autorów oraz ich książki. Już teraz zachęcamy do wybierania propozycji do kolejnej edycji Złotej Róży, która
obejmie książki wydane między 1 lipca 2024 roku a 30 czerwca 2025 roku.

Nominowanym serdecznie gratulujemy!