Nauki społeczne

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe O homarach i ascetycznych amerykańskich klasztorach: Prawosławne inicjatywy ekologiczne na świecie

W prezentacji opowiem o zaangażowaniu ekologicznym cerkwi prawosławnych. W tym celu odwołam się do moich badań terenowych w parafiach i klasztorach prawosławnych na całym świecie, w tym w społecznościach w Stanach Zjednoczonych, Grecji i innych krajach. Przedstawię istniejące tam inicjatywy ekologiczne, w tym projekty inicjowane przez cerkiew, jak również inicjatywy społeczne prowadzone przez osoby wyznania prawosławnego, które często pozostają poza widokiem hierarchii cerkiewnej. Wyjaśnię, dlaczego niektórzy prawosławni Grecy nie jedzą homarów i ośmiornic oraz jak myślenie ekologiczne kształtuje myślenie religijne. Wyjaśnię również, dlaczego wyspa Patmos w Grecji ma wiele drzew i jak jest to związane ze spowiedzią. Opowiem o moim pobycie w najbardziej ascetycznym klasztorze prawosławnym w Stanach Zjednoczonych i wyjaśnię, dlaczego nie mają tam internetu i ciepłej wody. Przedstawię pięć powodów, dla których niektórzy prawosławni unikają działań ekologicznych, a inni uważają, że ważne jest "być głębszym niż po prostu być lepszym w recyclingu".

Ten projekt otrzymał finansowanie z programu badań i innowacji Unii Europejskiej Horizon 2020 w ramach umowy grantowej Marie Skłodowska-Curie nr 847639 oraz ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Zostań swoim najlepszym menadżerem – jak wykorzystywać funkcje wykonawcze w szkole i nie tylko

Uczysz się ciężko do klasówek, a mimo to nie dostajesz piątek? Pracujesz wiele godzin nad projektem, a on okazuje się niewypałem? Być może nie do końca wiesz jak odpowiednio zorganizować materiał, na jakich elementach skupić się najbardziej chcąc je jak najefektywniej opanować lub rozdysponować czas na poszczególne etapy działania…Twój mózg czeka aby zadziwić Cię swoim niewykorzystanym potencjałem. Dzięki kilku łatwym zadaniom dowiesz się jak dzięki odpowiednio wykorzystywanym funkcjom wykonawczym masz szansę wznieść się na wyżyny Twoich możliwości. Jako swój najlepszy menadżer będziesz efektywnie zarządzał czasem, może grupą kolegów, z którą współpracujesz i materiałem do opracowania, osiągając założony cel.

Seminarium będzie dawać możliwość dowiedzenia się czym są funkcje wykonawcze, jakie problemy napotyka się w pracy z nimi w praktyce neuropsychologicznej u dzieci i młodzieży w zaburzeniach ze spektrum autyzmu czy zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). W dalszej kolejności postaram się zachęcić do samodzielnego odkrycia w praktyce własnych możliwości w zakresie jak najpełniejszego wykorzystywania funkcji wykonawczych w codziennym życiu, w i szkole i nie tylko, podczas czytania, pisania, nauki matematyki, czy organizacji poszczególnych etapów projektu w klasie i poza nią.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Ethnography of Communication as an approach to study political discourse: The case of Belarus

This lecture will focus on the theory of Ethnography of Communication, as well as on the intellectual roots of this approach to study culture and communication in social contexts. Based on the ongoing research project that is focused on the study of Russian-language political discourse in Belarus, you will see how this approach can be used to get important insights from public discussions of political events. We will talk about the ways Russian-language political discourse found in everyday interactions and public communication about politics contributes to the construction of meaning about politics and identity in modern-day Belarus. If time allows, we will also practice using the approach to analyze the actual discursive data.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Coaching rodzicielski

Warsztat zatytułowany "Coaching rodzicielski” będzie okazją do przekazanie informacji na temat coachingu jako formy wsparcia psychologicznego w osobistym rozwoju osoby w różnych sferach jej życia. Rola rodzicielska – wydawałoby się naturalna – jest rolą trudną. Widać to obecnie bardzo wyraźnie. Wielu rodziców chciałaby być jak najlepszymi rodzicami, ale nierzadko czują się zagubieni wobec nowych wyzwań, którym mają sprostać.

Proponowany warsztat będzie okazją do zapoznania się, czym jest coaching i jak można z niego skorzystać właśnie jako rodzic. Poznamy, co działa w coachingu, co jest ważne, jakie są podstawowe zasady coachingu i jak rodzic może się przygotować do bycia coachem własnego dziecka.

Będziemy mieli okazję do „przećwiczenia” pewnych umiejętności, które warto wprowadzić w relację ze swoim dzieckiem w każdym wieku.

Rodzicu, jeżeli chcesz być jak coach w relacji ze swoim dzieckiem, to dowiesz się, że jest to możliwe i jak można to osiągnąć!

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 11:30
Spotkanie festiwalowe Oczekiwania społeczne wobec ludzi w różnych fazach życia: jak się zmieniają, co nam dają i ogranicz

Jak z wiekiem zmieniają się nasze wartości, cele i potrzeby? Jak na otaczająca rzeczywistość,  te same problemy, zjawiska czy wydarzenia patrzymy i reagujemy w różnych fazach i na różnych etapach życia? Czego oczekujemy dziś od osób młodych, czego od osób w wieku średnim, a czego od seniorów?

W trakcie naszego spotkania przedstawimy założenia dotyczące koncepcji biegu życia (life course theory), która  dotyczy m.in. kwestii związanych ze społecznymi oczekiwaniami wobec jednostek będących w różnym wieku, na różnych etapach swojego życia. Zastanowimy się, czego jako społeczeństwo wymagamy i czego spodziewamy się od osób młodych, w średnim wieku i seniorów, a także z jakimi reakcjami z ich strony powinniśmy się liczyć. Nie mniej ważny będzie dla nas wpływ  przemian kulturowych zachodzących zwłaszcza w naszym społeczeństwie,  zmian warunków życia czy pojawieniu się nowych zagrożeń na przebieg indywidualnych biografii,  osobiste decyzje dotyczące sfer życia takich jak edukacja, kariera zawodowa, czy życie rodzinne.

Teoretyczne założenia porównany z zaobserwowaną w trakcie naszych badań praktyką, a także wspólnie zastanowimy się, jak (i w jakim zakresie) społeczne oczekiwania i wymagania oddziałują na   indywidualne wybory i zachowania, jednostkowe priorytety? Jakie znaczenie w momencie dokonywania życiowych decyzji mają warunki w jakich przyszło żyć różnym pokoleniom, osobom mieszkającym w różnych częściach Polski, miastach i małych miejscowościach, kobietom i mężczyznom.

Opierać się będziemy na wynikach badań z ostatnich lat, głównie wywiadach przeprowadzonych w 2020, 2021 i 2022 roku.  Liczymy na dyskusję wokół tych tematów, podzielenie się z nami własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Czy Twój smartfon Cię podsłuchuje?

Jak pokazują badania, większość użytkowników internetu uważa, że ich telefony podsłuchują ich rozmowy i że rozmowy te są wykorzystywane do personalizowania kierowanych do nich reklam. Jak to możliwe i czy możemy coś na to poradzić, opowiem Państwu na spotkaniu. Serdecznie zapraszam. 

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Dezinformacja w czasach kryzysu

Problemy dezinformacji czy rozpowszechniania fałszywych lub niesprawdzonych informacji są znane od czasów starożytnych, ale dzięki mediom społecznościowym jej zasięg i wpływ w ostatnich latach znacząco wzrosły. Ludzie coraz częściej polegają na platformach takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy YouTube jako głównym źródle informacji, co czyni je idealnym miejscem do rozpowszechniania dezinformacji. Walka z tym problemem staje się więc niezwykle istotna.

Dezinformacja może przybierać różne formy, w tym kłamstw, przekłamanych nagłówków, wybiórczych informacji lub manipulacji wizualnej, i może dotyczyć praktycznie każdej dziedziny, włączając w to politykę, zdrowie publiczne, naukę, a nawet sprawy osobiste.

Podczas panelu eksperci i ekspertki odpowiedzą na kluczowe pytania dotyczące  psychologicznych i prawnych mechanizmów funkcjonowania dezinformacji, ale także zaprezentują wyniki swoich badań dotyczących tego, jak zagadnienia związane z dezinformacją funkcjonują w różnych środowiskach i jaki mają wpływ na ich działanie. Porozmawiamy także o wpływie przekazów dezinformacyjnych na odbiorców oraz o to, jak zbudowane są fake newsy. 

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Modelowanie szkoły skupionej na relacjach

Wydarzenie ma na celu rozwinięcie koncepcji szkoły, w której relacje międzyludzkie stanowią fundament działań edukacyjnych i wychowawczych. Podczas spotkania omówimy działania w projekcie Edukacja współtworzona poprzez włączanie społeczne (COSI.ed) oraz powstały w jego efekcie model koncepcyjny, a także, w formie warsztatowej, przygotujemy z uczestnikami modele instytucji promujących podejście skupione na relacjach. 

 

 

 

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Sernik z rodzynkami czy bez? Kilka słów o polaryzacji społecznej

Procesy polaryzacji są źródłem coraz liczniejszych napięć, mających destrukcyjny wpływ na społeczeństwo i stan demokracji. Jak do tego dochodzi? Dlaczego oddalamy się od siebie, skąd biorą się tak duże różnice? W trakcie spotkania chcemy opowiedzieć o polaryzacji, o tym, czym jest i jak można ją rozpoznać, a także o mechanizmach, które do niej prowadzą, np. o skłonności do akceptowania informacji, które są spójne z tym, co już wiemy (ang. confirmation bias). Chciałybyśmy też zachęcić do zastanowienia się i dyskusji o tym, jak procesy, o których będziemy rozmawiać, przejawiają się w naszym codziennym życiu.

Spotkanie jest przygotowywane w oparciu o prace międzynarodowego zespołu projektu edukacyjnego Action for Interactive Anti-Polarisation Learning Experiences for a Better Democracy (ActIPLEx). Celem projektu jest zwalczanie społecznej polaryzacji wśród młodych ludzi poprzez edukację na temat tego procesu i jego mechanizmów oraz uświadamianie zagrożeń z nią związanych. W tym celu w ciągu następnych dwóch lat zostanie stworzony zestaw interaktywnych doświadczeń edukacyjnych, łączących narzędzia cyfrowe i analogowe. Mają one za zadanie motywować młodych ludzi do zachowań chroniących przez polaryzacją w sytuacjach, z którymi spotykają się w życiu. Obecnie pracujemy nad kursami online na temat polaryzacji i dialogu. W dalszych planach są również warsztaty oparte na grach dotyczącym polaryzacji i dialogu oraz edukacyjne symulacje społeczne, które można zintegrować z programami nauczania studentów.

 

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Jak działają (i nie działają) systemy wyborcze?

W demokracjach przedstawicielskich władze pochodzą z wyboru. Ale to, w jaki sposób obywatele mają wybierać władze trzeba dobrze zaprojektować, starając się uniknąć paradoksów i wad niektórych rozwiązań. Czy udało nam się dobrze zaprojektować reguły wyborców w Polsce? Czy inni wymyślili to lepiej? Posługując się przykładami wyborów odbywających się ostatnio w kraju (parlamentarnych, samorządowych, europejskich), omówimy kluczowe elementy każdego systemu wyborczego: podział na okręgi wyborcze, formułę rozdziału mandatów i charakter głosu oddawanego przez wyborcę. Porozmawiamy m.in. o regule D'Hondta, turystyce wyborczej, naturalnym progu wyborczym i o tym, czy głosujemy bardziej "na opcję" czy bardziej "na osobę".

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 15:30
Spotkanie festiwalowe Rola mediów w kreowaniu wizerunku kobiet

Chociaż w Polsce i na świecie żyje i pracuje wiele przedsiębiorczych i ambitnych kobiet, które odnoszą spektakularne sukcesy w swoich dziedzinach, w medialnym przekazie uczestnictwo pań w obszarze życia publicznego jest mniejsze niż mężczyzn. Szczególnie zmaskulizowany jest obszar mediów zajmujących się tematami związanymi z polityką, gospodarką i sportem.

Środki masowego przekazu odgrywają ważną rolę w procesie kształtowania i utrwalania zasad oraz norm społecznych. Pomimo licznych zaleceń tworzonych na poziomie europejskim w przekazach medialnych nadal utrzymują się nierówności płci odwzorowujące rzeczywistość społeczną, w której kobiety spychane są do dziedzin życia związanych z rodziną i domem czy też koncentrowaniem się na własnym wyglądzie. Za przyczynę tego stanu rzeczy można uznać szerszy kontekst społeczno-polityczny odzwierciedlony m.in. w liczbie przedstawicielek płci żeńskiej obecnych w parlamencie RP (w Sejmie IX kadencji 2019–2023 panie stanowią 29% ogółu posłów). Innymi czynnikami tłumaczącymi niski poziom obecności kobiet w środkach masowego przekazu jest stosowanie pozamerytorycznych kryteriów wyboru uczestników różnego rodzaju programów, takich jak wygląd i wiek, które mogą wpłynąć na wyniki oglądalności, co bezpośrednio przekłada się na wyniki ekonomiczne podmiotów medialnych.

Podczas panelu eksperci i ekspertki odpowiedzą na kluczowe pytania dotyczące niereprezentatywnej obecności kobiet w mediach, w tym w programach informacyjnych i opiniotwórczych. Zastanowimy się także nad głównymi przyczynami tego zjawiska i próbami wprowadzenia zmian umożliwiającym równy dostęp do mediów zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 15:30
Spotkanie festiwalowe Asystentura międzykulturowa w szkole

Do polskich szkół uczęszcza co raz więcej dzieci migranckich. Ich liczba zauważalnie wzrosła po ataku Rosji na Ukrainę w 2022 roku, gdy polskie szkoły przyjęły licznych uczniów uciekających przed wojną. Już od 2010 roku w systemie oświaty funkcjonuje rola pomocy nauczyciela, a od roku szkolnego 2024/25 Prawo oświatowe uwzględnia również rolę asystenta międzykulturowego, choć nazwa ta funkcjonuje w polskiej oświacie już od kilku lat. W ubiegłych dwóch latach szkolnych w polskich szkołach pracowało około tysiąca osób zatrudnionych jako asystenci międzykulturowi, przede wszystkim pochodzący z Ukrainy ale nie tylko. Najważniejszą kwalifikacją do podjęcia tej funkcji jest umiejętność posługiwania się językiem kraju pochodzenia uczniów. Na Uniwersytecie Warszawskim zarówno prowadzimy badania dotyczące funkcjonowania asystentury międzykulturowej w szkołach jak i prowadzimy kształcenie asystentów i asystentek wspierając ich w pracy zawodowej. Podczas wykładu pokażemy polską szkołę z perspektywy jej uczniów i pracowników, którzy pochodzą z innych krajów. Opowiemy o wyzwaniach, przed którymi stają uczniowie migranci, szkoła i system oświaty jako całość. Pokażemy jak asystenci pośredniczą w kontaktach ze społecznością migrancką, pomagają opanowywać język polski, pomagają w nauce, odciążają kadrę szkoły, wyjaśniają pojawiające się różnice kulturowe, rozwiązują sytuacje konfliktowe i reagują na sytuacje gorszego traktowania, wspierają w procesie adaptacji oraz stają się wzorami (role models) dla dzieci i młodzieży.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 17:00
Spotkanie festiwalowe Bieda na bogato! Wskaźniki ubóstwa czy ubóstwo wskaźników?

Z pewnością nie podoba Wam się, że w społeczeństwie „równych szans” tak niewielu może dojść do prawdziwego bogactwa, a tak wielu zmagać się musi z rzeczywistym ubóstwem. I nieraz zastanawialiście się jakie są przyczyny tej rażącej nierówności, sądząc, że znacie wszystkie jej konsekwencje. Czy jednak kiedykolwiek zadaliście sobie pytanie, co właściwie oznacza być bogatym a co biednym? Czy ogólnie przyjęte wskaźniki odpowiadają doświadczanej na co dzień rzeczywistości czy raczej same okazują się zarazem zbyt bogate i zbyt ubogie? A może nadmiar ma też swoje niedobory, a brak okazuje się zbytkiem?

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 17:00
Spotkanie festiwalowe Automatyzacja marketingu: Ewolucja kompetencji w erze cyfrowej

W dynamicznie rozwijającym się świecie marketingu, automatyzacja stała się kluczowym elementem strategii firm pragnących efektywnie dotrzeć do swoich klientów. W dobie cyfrowej transformacji, narzędzia i technologie marketingowe ewoluują w zastraszającym tempie, co wymaga od specjalistów marketingowych nieustannego rozwijania nowych umiejętności i adaptacji do zmieniającego się środowiska. Wystąpienie "Automatyzacja marketingu: Ewolucja kompetencji w erze cyfrowej" zgłębi, w jaki sposób automatyzacja wpływa na współczesny marketing i jakie nowe kompetencje są niezbędne, aby skutecznie konkurować na rynku.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 17:30
Spotkanie festiwalowe Sztuczna Inteligencja na co dzień. Praktyczne zastosowanie dla każdego

Czy wiesz, że sztuczna inteligencja może pomóc Ci w codziennych wyzwaniach? Zapraszamy na warsztat, który wprowadzi Cię w świat przydatnych narzędzi AI. Naucz się, jak korzystać z aplikacji do planowania, zarządzania finansami, zdrowiem i nie tylko. Odkryj, jak AI może stać się Twoim pomocnikiem w domu i w pracy.

W czasie warsztatu postaramy się pokazać Wam mnogość i ogrom możliwości narzędzi korzystających ze sztucznej inteligencji. W przystępny sposób opiszemy metody działania sztucznej inteligencji i pokażemy, w jaki sposób z niej skorzystać.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 18:30
Spotkanie festiwalowe Alternatywne proteiny zamiast tradycyjnych białek odzwierzęcych: dlaczego warto i jak zachęcać?

Tradycyjne źródła białka, czyli mięso i nabiał, można zastąpić w diecie innymi białkami, na wytworzenie których zużywa się znacząco mniej energii, wody, czy innych zasobów środowiskowych. Nowe rodzaje żywności z alternatywnych źródeł białka są produkowane z mikroalg, różnych rodzajów grzybów, insektów, rzepaku, czy innych roślin i mikroorganizmów. Wykład prezentuje, jak zamiana w diecie tradycyjnych białek na białka alternatywne wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Poszerzy wiedzę słuchaczy, na temat tego, jakie kompetencje, jakie przekonania, jakie emocje, jakie normy społeczne i kulturowe determinują, że ludzie decydują się zmieniać swoje zachowania żywieniowe w tym zakresie. Jak jest z akceptacją spożywania alternatywnych białek w Polsce, w porównaniu z Norwegią, Danią, Niemcami czy Włochami? Jak i dlaczego namówić koleżankę na spróbowanie chipsów wysokobiałkowych ze świerszcza lub mącznika a kolegę do zamiany burgera z wieprzowiny na burgera z białka z rzepaku i soi?

Nauki społeczne
  • ndz., 2024-09-22 11:00
Spotkanie festiwalowe Inspiracje i Działania na Rzecz Klimatu

W nadchodzącej debacie omówimy zagadnienia związane z projektowaniem zrównoważonym oraz działaniami proekologicznymi, które nabierają coraz większego znaczenia w kontekście globalnych wyzwań środowiskowych. Wspólnie z ekspertami przeanalizujemy, jak przemyślany dizajn może stać się kluczowym narzędziem w walce z kryzysem klimatycznym. Podczas dyskusji poruszymy kwestie związane z wyborem ekologicznych materiałów, minimalizacją odpadów oraz zastosowaniem innowacyjnych metod produkcji, które znacząco zmniejszają ślad węglowy. Debata będzie okazją do zapoznania się z praktycznymi aspektami odpowiedzialnego projektowania. Zostaną przedstawione konkretne przykłady realizacji, które już dziś wyznaczają nowe standardy w branży, inspirując innych do podążania ścieżką zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób
proekologiczne podejście może wpływać na proces projektowy i jakie korzyści płyną z jego wdrożenia, zarówno na poziomie jednostkowych projektów, jak i całych systemów
produkcji. Dzięki przedstawionym studiom przypadków z różnych sektorów, uczestnicy będą mieli możliwość zrozumienia, jak zrównoważone projektowanie przekształca produkty i systemy, czyniąc je bardziej przyjaznymi dla środowiska. Debata ta ma na celu nie tylko zwiększenie świadomości na temat ekologicznych rozwiązań, ale także zachęcenie do aktywnego ich wdrażania w codziennej praktyce projektowej. To wyjątkowa okazja, aby zdobyć cenną wiedzę i inspirację do wprowadzania realnych zmian, które mogą przyczynić się do budowania bardziej zrównoważonej przyszłości.

Nauki społeczne
  • ndz., 2024-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Nie patrz w górę? - O strachu przed własnym strachem w obliczu wyzwań środowiskowych

Wykład dotyczy społecznych reakcji na wyzwania i zagrożenia związane ze stanem klimatu i środowiska naturalnego, a sam tytuł nawiązuje do filmu „Don’t look up” Adama McKaya. W ostatnim czasie można odnieść wrażenie znużenia tematem zmiany klimatu i zagrożeń środowiskowych, choć powaga tych zagrożeń wcale nie jest mniejsza niż była kilka lat temu.
Przeciwnie, ostrzeżenia naukowców są coraz bardziej niepokojące. Dlaczego więc ludzie tak często odwracają wzrok od tych zagrożeń? W trakcie wykładu przedstawię wyniki badań, które dotyczą zachowań wobec zagrożeń środowiskowych, sposobów radzenia sobie ze stresem i odporności psychicznej. Opowiem o tym, czy rzeczywiście zmiana klimatu wywołuje depresję klimatyczną? Czy w ogóle powinniśmy używać tego terminu? Czy lęk ekologiczny jest niepożądany, a może przeciwnie – spełnia ważne funkcje adaptacyjne? Zwrócę też uwagę na rolę działania na rzecz środowiska oraz społeczne i osobiste korzyści z tych działań. Choć wykład będzie dotyczył wyzwań i zagrożeń, które często przytłaczają i
przygnębiają, jego celem nie jest straszenie, ani tworzenie apokaliptycznych wizji. Przeciwnie – jego celem jest zwrócenie uwagi na to, że – wbrew potocznym opiniom – nie jest za późno na działanie. Jego celem jest zwrócenie uwagi na konstruktywną nadzieję, siłę współpracy i ludzkiej wspólnoty oraz znaczenie i sens działań prośrodowiskowych i prospołecznych.

Nauki społeczne
  • ndz., 2024-09-22 13:00
Spotkanie festiwalowe Fotografia i sztuki wizualne w dyskusji o zmianach dla zrównoważonej przyszłości

Fotografia i sztuki wizualne odgrywają kluczową rolę w promowaniu zrównoważonego rozwoju i edukacji ekologicznej. Poprzez ukazywanie piękna natury i skutków zmian klimatycznych, artyści mogą inspirować do działania i zwiększać świadomość społeczną. Fotografia dokumentuje rzeczywistość w sposób realistyczny i emocjonalnie angażujący, ukazując zniszczenie środowiska i zagrożone gatunki zwierząt. Sztuki wizualne, takie jak malarstwo, rzeźba, instalacje czy wideo, również mają swoje unikalne sposoby oddziaływania na odbiorców. Artyści tworzący w duchu ekologii korzystają z materiałów recyklingowych, co wspiera ideę zrównoważonego rozwoju. Współczesne projekty artystyczne często integrują różne media, tworząc kompleksowe narracje na temat relacji człowieka z naturą. Edukacyjna funkcja sztuk wizualnych w kontekście zrównoważonego rozwoju jest niezwykle ważna - wystawy, festiwale i warsztaty artystyczne poświęcone tematyce ekologicznej stają się platformami wymiany wiedzy i doświadczeń. Fotografia i sztuki wizualne są nie tylko narzędziami ekspresji artystycznej, ale także potężnymi mediatorami w dyskusji o zrównoważonej przyszłości.

Nauki społeczne
  • ndz., 2024-09-22 15:00
Spotkanie festiwalowe Z nosem w smartfonie. Co nasze dzieci robią w Internecie i czy na pewno trzeba się tym martwić?

Narracje dotyczące tego, co młodzi ludzie robią dziś w internecie, często podkreślają - fałszywe w pewnym sensie - rozróżnienie pomiędzy tym, co „cyfrowe” i tym, co „rzeczywiste”. Podział ten w równym stopniu porządkuje, co utrudnia zrozumienie działań podejmowanych w sieci przez współczesne pokolenie dzieci i młodzieży. W konsekwencji często mówi się o nich w kategoriach zubożenia, zagrożenia, destrukcji i alienacji. Tymczasem z reguły są one bardzo złożone i wymagają od młodych ludzi sporych kompetencji. W czasie spotkania przyjrzymy się więc temu, w jaki sposób z pomocą mediów cyfrowych dzieci i młodzież wzmacniają dziś poczucie przynależności do wspólnoty. Zastanowimy się również nad najważniejszymi wyzwaniami, z jakimi mierzy się współczesna edukacja medialna - zwłaszcza w kontekście dominujących doniesień na temat szkodliwego wpływu internetu.

Nauki społeczne
  • ndz., 2024-09-22 15:00
Spotkanie festiwalowe Etyka Dizajnu: Wpływ Społeczny, Relacje z Przedmiotami i Współczesne Wyzwania Projektowe

Etyka Dizajnu: Dyskusja rozpoczyna się od analizy wpływu społecznych i politycznych postaw projektantów na ich prace oraz środowisko społeczne i przyrodnicze. Na przykładzie kluczowych postaci i ich projektów zostaną przedstawione różne postawy projektowe oraz ich związki z przekonaniami autorów. Od końca XIX wieku do dziś, etyka dizajnu ewoluowała, a współczesne teorie i praktyki projektowania zgłaszają nowe postulaty. Zrozumienie tych zmian pozwala na głębsze docenienie roli projektowania w kształtowaniu
naszego otoczenia. 

Druga część dyskusji skupia się na projekcie „Człowiek połknięty przez tapczan”, który ilustruje skomplikowaną relację użytkownika ze sprzętami domowymi. Meble i drobiazgi, zazwyczaj anonimowe i zdegradowane w hierarchii przedmiotów codziennego użytku, w tym projekcie manifestują swoją niezależność, dominując nad człowiekiem. Inspiracją do tego podejścia jest twórczość Tadeusza Kantora, który dostrzegał w przedmiotach codziennego użytku coś więcej niż tylko ich funkcjonalność. Dyskusja ta odkryje, jak przedmioty mogą wpływać na nasze życie i jakie znaczenie mają w kontekście artystycznym. 

Ostatnia część wykładu dotyczy doświadczenia projektowania identyfikacji wizualnej wystaw sztuki współczesnej. Proces ten staje się bardziej skomplikowany, gdy projektant zaczyna zadawać pytania dotyczące celów i odbiorców swoich prac. Metody projektowania usług pozwalają na zdobycie holistycznej wiedzy o potrzebach odbiorców, co z kolei umożliwia tworzenie bardziej efektywnych i satysfakcjonujących projektów. Omówione zostaną przykłady działań i warsztatów, które pomagają zmniejszyć poziom stresu w małych, zapracowanych zespołach oraz pokazują, jak reagować na wyzwania i prototypować nowe rozwiązania. 

Mimo że dyskusja porusza tematy związane z wyzwaniami i zagrożeniami w projektowaniu, jej celem jest pokazanie konstruktywnej nadziei, siły współpracy oraz znaczenia działań prospołecznych i prośrodowiskowych. Wykład ma na celu zwrócenie uwagi na to, że nie jest za późno na działanie, i podkreślenie znaczenia wspólnoty ludzkiej w osiąganiu  pozytywnych zmian. Zapraszamy na inspirujące wydarzenie, które nie tylko przybliży teoretyczne aspekty projektowania, ale także pokaże praktyczne zastosowania i korzyści płynące z odpowiedzialnego dizajnu.

Nauki społeczne
  • ndz., 2024-09-22 16:00
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE_Fotografia i Sztuki Wizualne: Wystawa na Rzecz Zrównoważonej Przyszłości

Co wspólnego ma fotografia „Wschód Ziemi” wykonana z orbity okołoksiężycowej w 1968 roku przez astronautę Williama Andersa z misji Apollo 8 - z fotografią nagiej Demi Moor w ciąży wykonaną przez Annie Leibovitz na okładkę magazynu „Vanity Fair” w 1991 roku? Jak łączą się historie fotografii z 2017 roku, na której widać konika morskiego dryfującego w wodach Indonezji trzymającego różowy, plastikowy patyczek do czyszczenia uszu - z fotografią z placu Tian’anmen w Chinach z 1989 roku, znaną pod tytułem „Tank Man”, na której został uwieczniony człowiek z siatkami w rękach stojący naprzeciwko kolumny czołgów? 

Sposób oddziaływania fotografii i sztuk wizualnych na opinię publiczną zmienił się przez ostatnie kilka dekad i nadal się zmienia. Jednak siła z jaką obrazy mogą wpływać na percepcję człowieka, wywoływać w nim silne emocje i przez to inspirować do zmian całe społeczeństwa, jest niezmiennie potężna i uwarunkowana biologicznie. Intuicyjność i szybkość z jaką dekodujemy obrazy niosą jednak również ryzyko błędnych interpretacji, ulegania manipulacji przedstawienia zdarzeń, uproszczeń i powierzchowności ujęcia problemów. 

W czasie wystawy przyjrzymy się przykładom dyskursu wizualnego realizowanego zarówno przez fotografów, fotoreporterów, artystów wizualnych, twórców kampanii społecznych, jak i w projektach realizowanych przez studentów Grafiki Uniwersytetu SWPS, czy też słynnego artysty street art wykonującego zaangażowane politycznie i społecznie obrazy na ścianach na całym świecie.

Nauki społeczne
  • ndz., 2024-09-22 17:00
Spotkanie festiwalowe Imigranci w miastach UE

Niestabilna sytuacja polityczna w wielu zakątkach świata jak i rosnące dysproporcje w poziomie rozwoju ekonomicznego, w połączeniu z ułatwionymi możliwościami podróżowania, przyczyniają się do wzrostu skali procesów migracji. Miasta, szczególnie te największe ze względu na oferowane możliwości na rynku pracy, są tradycyjnym miejscem docelowym dla migrantów. Obecność migrantów w miastach to z jednej strony szansa dla na lepszy rozwój, z drugiej wyzwania związane z ich integracją i zapobieganiem potencjalnym niepokojom społecznym.

Zjawisko migracji, choć obecne od zawsze, nigdy nie odbywało się w tak szerokiej skali i nie budziło tak wiele kontrowersji jak współcześnie. Migracje mają wiele zróżnicowanych oblicz: mogą mieć charakter przymusowy (gdy migranci uciekają przed wojną lub prześladowaniami politycznymi) lub ekonomiczny – gdy migranci zmieniają miejsce zamieszkania w poszukiwaniu lepszych zarobków i warunków życia. Migrują zarówno kadry wysokokwalifikowane (wtedy mowa o klasie metropolitalnej lub ekspatach) jak i osoby o niższych kwalifikacjach. Społeczność migrantów jest więc bardzo zróżnicowana pod względem kulturowym i zawodowym, a tym samym ma różne potrzeby i w inny sposób może też oddziaływać na społeczność przyjmującą.

Społeczeństwa w krajach członkowskich UE starzeją się, napływ migrantów może spowolnić ten proces oraz powstrzymać jego negatywne konsekwencje, np. zapełnić powstające niedobory na rynku pracy. Jednak czy migranci zintegrują się ze społecznością przyjmującą, czy będą razem z nią budować dobrobyt zależy nie tylko od nich samych i od podejścia społeczności przyjmującej, ale też od polityki integracyjnej prowadzonej przez władze centralne i lokalne (czyli działań mających pomóc się „odnaleźć”). Analizowany w ten sposób proces migracji jest więc szansą na powstrzymanie niekorzystnych procesów demograficznych, a zarazem wyzwaniem.

Proponowane spotkanie będzie miało formę wykładu przeplatanego dyskusją z uczestnikami. Dyskusji na temat własnych doświadczeń i obserwacji sprzyja fakt, że polskie miasta są zamieszkiwane przez coraz większe grupy migrantów różnej narodowości, a sama Polska zmieniła swój status z kraju emigracyjnego na emigracyjno-imigracyjny (co oznacza, że wielu Polaków wyjeżdża za granicę, ale równocześnie do Polski przyjeżdża coraz więcej migrantów z innych krajów).

Nauki społeczne
  • pon., 2024-09-23 15:00
Spotkanie festiwalowe Zrównoważony rozwój miast w UE

Koncepcja zrównoważonego rozwoju miast, często pojawiająca się w dokumentach rozwojowych różnego szczebla, często – niesłusznie zresztą, ograniczana jest do kwestii ochrony środowiska. Wszechobecne używanie pojęcia „zrównoważony rozwój” może powodować, że sama koncepcja kojarzy się z marketingowymi zabiegami, urzędniczą nowomową, a tym samym może się wydawać nieciekawa i pozbawiona głębszego znaczenia. Tymczasem pojęcie to zawiera w sobie zarówno aspekt społeczny, ekonomiczny jak i przestrzenny, dążenie do równowagi w rozwoju ma wiele twarzy i może być realizowane przez różne grupy aktorów – nie tylko rządzących, ale też zwykłych mieszkańców.

 

Koncepcja zrównoważonego rozwoju została rozpowszechniona w 1987 r. w raporcie „Nasza wspólna przyszłość”. Rozwój zrównoważony został zdefiniowany jako taki, który zaspokaja potrzeby współczesnego pokolenia, bez narażania na szwank możliwości zaspokajania potrzeb przez przyszłe pokolenia. Ze wskazanego raportu wynikają trzy podstawowe filary wzrostu – konieczność zaspokajania potrzeb, sprawiedliwość społeczna w wymiarze wewnątrz i międzypokoleniowym, ograniczenia narzucane gospodarce przez środowisko. Podkreślić należy, że rozwój zrównoważony nie ma być synonimem hamulca rozwoju gospodarczego, ale nowym podejściem do niego. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób kształtować rozwój miast, aby był on zrównoważony?

Niemal 40 lat po ukazaniu się raportu „Nasza wspólna przyszłość” miasta są rozwijane wg wielu, mniej lub bardziej znanych modeli, wpisujących się w koncepcję wzrostu zrównoważonego. Można tu wskazać koncepcje koncentrujące się na pożądanych kierunkach rozwoju przestrzennego np. koncepcje miasta zwartego, zielonego, ekologicznego, smart, nowego urbanizmu itp., a także koncepcje dotyczące jakości życia w mieście, w szczególności w kontekście sprawiedliwości społecznej, zrównoważonej gospodarki miejskiej, czyli np. self-reliant city, just city czy community garden.

 

Podczas seminarium omówię wybrane koncepcje na przykładzie miast, które faktycznie podjęły próby ich wdrażania, ze wskazaniem sukcesów i porażek w tym procesie. Prowadząca będzie też angażowała do dyskusji uczestników, odwołując się do ich obserwacji życia w Warszawie i innych miastach, zachęcając też do burzy mózgów i pracy w podziale na małe grupy.

Nauki społeczne
  • pon., 2024-09-23 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy diabeł tkwi w szczegółach, gdy badamy rozwój językowy dzieci?

Metodologia to nauka o tym, jak prowadzić badania naukowe, czyli jakie narzędzia i metody stosować, aby uzyskać wiarygodne wyniki. To zestaw zasad, technik i procedur, które pozwalają naukowcom przeprowadzać badania w sposób rzetelny i powtarzalny. W psycholingwistyce, która bada, jak język jest przetwarzany, nabywany i używany przez ludzi, metodologia odgrywa kluczową rolę.

Niezależnie od dziedziny nauki, zastosowanie odpowiedniej metodologii jest podstawą do tego, by badania były prowadzone rzetelne, a ich wyniki są użyteczne i mogą zostać powtórzone przez innych badaczy. W psycholingwistyce, szczególnie w badaniach nad rozwojem językowym dzieci, drobne różnice w projektowaniu zadań i ich przedstawianiu mogą potencjalnie wpływać na wyniki i wnioski dotyczące kompetencji językowych dzieci.

Jednym z ważnych narzędzi w badaniach nad rozwojem językowym dzieci jest zadanie powtarzania zdań. Prosząc dzieci o powtórzenie złożonych konstrukcji gramatycznych, możemy uzyskać informacje dotyczące ich kompetencji językowych. Ale  czy sposób prezentacji zadań rzeczywiście wpływa na wyniki w zadaniu powtarzania zdań, i jeśli tak, to w jaki sposób? Czy badanie online jest równoważne z badaniem prowadzonym twarzą w twarz?

Przedstawione zostaną pytania postawione w ramach projektu OPUS nr 2021/41/B/HS2/01036, prowadzonego w Language & Humour Lab.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauką, psychologią i językiem za kulisy badań psycholingwistycznych!

Nauki społeczne
  • pon., 2024-09-23 17:10
Spotkanie festiwalowe Czułość kulturowa jako nośnik informacji w relacjach między globalnymi potęgami

Stosunki międzynarodowe w XXI wieku są na tyle dynamiczne, że można obrazowo je porównać do gry w szachy. Strategia gry wymaga od najważniejszych państw niebywałej elastyczności w relacjach między krajami oraz organizacjami, a to wymaga od nich wyjątkowej wrażliwości na różnice kulturowe. Na najbliższym spotkaniu odkryjemy na czym polega owa wrażliwość/czułość oraz jak się ona przejawia. Zapraszam serdecznie!

Nauki społeczne
  • pon., 2024-09-23 17:30
Spotkanie festiwalowe Global demographic trends and how they impact Poland

This lecture examines the different global demographic trends in the world, using this as a framework for analysing the specific demographic changes in Poland. These include the rapid growth of the world's population and the ageing of many societies worldwide. Poland is marked by a falling birth rate and an increase in the elderly as a proportion of society. This impacts such things as public policy, pensions, the health sector, migration policy, etc..

Nauki społeczne
  • pon., 2024-09-23 18:00
Spotkanie festiwalowe Psychologia postrzegania wojny rosyjsko-ukraińskiej w mediach: jak zapobiegać traumie medialnej

Trauma medialna związana z katastrofami, atakami terrorystycznymi i innymi tragediami opisywanymi w mediach. Historia badań nad wpływem postrzegania tragedii na zdrowie psychiczne. Wojna i jej medialny wpływ na dobrostan psychiczny mieszkańców sąsiednich krajów. Przestrzeń informacyjna jest również polem bitwy. Jak wojna zmienia ekosystem mediów. Kłamstwa, fałszerstwa, operacje specjalne. Propaganda w mediach rozrywkowych. Dlaczego odpoczynek w mediach nie zmniejsza cierpienia? Jak europejski system medialny reaguje na wojnę rosyjsko-ukraińską i broni się. Jakie są cele psychologiczne w wojskowych informacyjnych operacjach specjalnych: dobre samopoczucie, spójność, optymizm. Formuła odporności: wartości, samoregulacja, użyteczne działania, pozytywne myślenie, wsparcie społeczne. Konsumpcja mediów podczas wojny. Niepokojące informacje i zjawiska psychologiczne. Informacje o wojnie, rola obrazów wizualnych. Eksperymentalne badanie statycznych obrazów wojny wiadomych zdjencz. Ocena graficzna (bez słów) i wpływ rozumienia historij przedstawionych na zdjęciach. Wyniki badań w ramach wieloletniego programu wsparcia ukraińskich grup badawczych Polskiej Akademii Nauk, realizowanego we współpracy z Narodową Akademią Nauk USA przy wsparciu partnerów zewnętrznych. Mechanizm wtórnej traumatyzacji: jakie są czynniki wyzwalające, jak to działa? Objawy traumy medialnej: jak je rozpoznać. Jak chronić się przed traumą medialną. Algorytmy zdrowego korzystania z mediów a rozwój pourazowy.

Nauki społeczne
  • pon., 2024-09-23 18:00
Spotkanie festiwalowe Czym jest psychologia pozytywna?

Zapraszam na wykład osoby, które interesują się psychologią i chcą wiedzieć, dlaczego zajmujemy się szczęściem ludzi.

W trakcie spotkania będzie mowa o: korzeniach i źródłach nowej dyscypliny psychologii - psychologii pozytywnej, dobrostanie i szczęściu, pozytywnych interwencjach psychologicznych poprawiających funkcjonowanie ludzi,  przechodzeniu przez niekorzystne wydarzenia życiowe, złudzeniu hedonistycznym i inklinacji pozytywnej, wkładzie neuronauki w rozumienie szczęścia.

Nauki społeczne
  • wt., 2024-09-24 16:00
Spotkanie festiwalowe FIMI, czyli jak zwalczać rosyjską dezinformację w UE i Polsce

Z badań wynika, że większość Polaków spotyka się z dezinformacją. Jednocześnie wielu polskich obywateli wciąż daje manipulować w obszarze energetyki, klimatu czy zdrowia. Jak zatem rozróżniać propagandę i dezinformację? A co ważniejsze, kto powinien jej przeciwdziałać i jak to robić? Jakie podejmuje wysiłki Polska, NATO i UE, abyśmy byli bardziej odporni na to wyzwanie. 

Nauki społeczne
  • wt., 2024-09-24 17:30
Spotkanie festiwalowe Mapowanie odmiennych stanów świadomości

„Nasza normalna codzienna świadomość jest tylko jedną z możliwych, a oddzielone od niej cieniutką błonką, istnieją formy świadomości całkowicie odmiennych”. Do takiego wniosku już przed ponad stu laty doszedł harvardzki psycholog William James, inspirując się własnymi eksperymentami z podtlenkiem azotu. W literaturze naukowej odmienne stany świadomości definiowane są jako przejściowa zmiana w ogólnym wzorcu subiektywnego doświadczenia (pojawiająca się np. w skutek działania substancji psychoaktywnych, nietypowej stymulacji sensorycznej czy praktyk medytacyjnych). Choć całkiem dobrze rozumiemy już zmiany w spektrum od braku świadomości (np. anestezji), przez ograniczoną świadomość (np. płytki sen) aż po typowy stan czuwania, to wciąż nie dysponujemy kompleksową klasyfikacją skrajnie różnych jakościowo stanów doświadczalnych przez ludzi. Wyzwaniem pozostaje tu zaproponowanie kluczowych wymiarów uchwytujących różnice między odmiennymi stanami, szczególnie że jawią się one jako tak „nieciągłe względem naszej zwyczajnej świadomości”. Celem prezentowanego projektu było stworzenie modeli przedstawiających subiektywny stopień odmienności między poszczególnymi stanami w postaci odległości między punktami w przestrzeni geometrycznej. Modele te wyłonione zostały automatycznie (za pomocą tzw. techniki skalowania wielowymiarowego) w oparciu o analizy ocen (od ponad 700 osób) określających stopień odmienności między parami wyraźnie zapamiętanych doświadczeń wywołanych przez różnorodne substancje psychoaktywne. Główny z wymiarów organizujących wyłonioną przestrzeń, umiejscowił stan typowy wraz ze stanami wywołanymi przez depresanty i stymulanty na jednym krańcu, podczas gdy stany wywołane przez psychodeliki i dysocjanty znalazły się na krańcu przeciwnym (spektrum „zniekształcenia realności”). Drugi podstawowy wymiar rozciągał się od stanów wywołanych przez depresanty oraz opioidy do stymulantów (spektrum „relaksacji-stymulacji”). Badanie to stanowi pierwszą tak kompleksową i bezzałożeniową teoretycznie próbę zarysowania krajobrazu odmiennych stanów świadomości w oparciu o dane empiryczne. Choć zwiększanie rozumienia tych stanów znajduje swe zastosowanie głównie w kontekście kliniczno-terapeutycznym, to z perspektywy czysto teoretycznej postulować można, że „wszelkie wyjaśnienia wszechświata, które pomijają istnienie tych form świadomości, z konieczności nie mogą być ostatecznymi” (W. James, 1902, s. 388).

Nauki społeczne
  • wt., 2024-09-24 18:00
Spotkanie festiwalowe Szkolnictwo wyższe a kreowanie Warszawy jako centrum finansowe nowej generacji

Wykład dotyczyć będzie obecnej pozycji Warszawy jako centrum finansowego (na tle światowych i europejskich rankingów, tendencji oraz konkurentów) i roli szkolnictwa wyższego w kreowaniu z miasta stołecznego centrum finansowego nowej generacji, zarówno pod kątem dostarczania wykfalifikowanych kadr, jak i wkładu działalności naukowo-badawczej warszawskiego środowiska akademickiego. Pod tym kątem przeprowadzona zostanie analiza SWOT. Szczególna uwaga poświęcona będzie aspektom cyfryzacji usług finansowych i konsekwencji dla funkcjonowania szeroko rozumianego sektora finansowego.

Nauki społeczne
  • wt., 2024-09-24 18:00
Spotkanie festiwalowe 10 zasad „dobrego designu” - teoria i praktyka z perspektywy zarządzania designem

Spotkanie zostanie przeprowadzone z użyciem technik warsztatowych. Rozpocznie się od krótkiej prelekcji teoretycznej, która przybliży uczestnikom i uczestniczkom podstawy wpływowej koncepcji „zasad dobrego designu” według Dietera Ramsa oraz jej późniejsze modyfikacje. Następnie poprzez dyskusje i praktyczne ćwiczenia w grupach, będziemy analizować, jak każda z dziesięciu zasad może być zastosowana w rzeczywistych projektach przekształcenia już istniejących - lub tworzenia od podstaw - wybranych produktów codziennego użytku, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Innymi słowy: omówimy i sprawdzimy jak opracować przedmioty, które są nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale także, które będą rozwiązywać realne problemy społeczno-gospodarcze, a nie przyczyniać się do ich pogłębiania (np. zanieczyszczenia środowiska, generowania podziałów społecznych). Spotkanie jest przeznaczone dla każdej osoby zainteresowanej kształtowaniem przedmiotów, które mogą być bardziej przyjazne dla wszystkich ludzi. Warsztat będzie stanowić wprowadzenie do wiedzy o narzędziach pozwalających na tworzenie takich produktów.

Nauki społeczne
  • śr., 2024-09-25 16:00
Spotkanie festiwalowe Rosyjskie i ukraińskie media rozrywkowe - wspólne początki i rozłam czasów "operacji specjalnej"

Rosyjskie i ukraińskie rosyjskojęzyczne media rozrywkowe po rozpadzie ZSRR rozwijały się i funkcjonowały w środowisku wolnorynkowym Rosji i Ukrainy, konkurując o widzów rosyjskojęzycznych z terenów dawnego ZSRR. Istotne w całym procesie produkcyjnym były i są nie tyle przygotowywane materiały ale związki pomiędzy poszczególnymi artystami. Oczywiście treści, szczególnie w rosyjskich mediach są coraz mocniej uzależnione od zaleceń propagandowych.

Do momentu stworzenia osobnej ligi kabaretów studenckich na Ukrainie większość artystów wywodziła się z tzw. "Ligi KWN", stworzonej w ZSRR w latach 60-tych XX wieku. Co ciekawe, artyści pozostawali w stałych kontaktach i dopiero zajęcie Krymu, Doniecka i Ługanska, a szczególnie "operacja specjalna" na Ukrainie wymusiła polaryzację światopoglądową tego środowiska. Przy czym świat polityki, kultury, mediów i celebrytów pozostaje ze sobą dalej w kontakcie, natomiast zaogniony w 2021 roku wymagał podjęcia od artystów decyzji zawodowych i prywatnych, których konsekwencje będą jeszcze odczuwać przez wiele lat.

Znajomość genezy i stanu obecnego rynku rosyjskojęzycznych mediów rozrywkowych stanowi ważny element wiedzy o społeczeństwie i kulturze Rosji i Ukrainy. Pozwoli także na świadome weryfikowanie informacji płynących ze świata tych mediów i zrozumienia wielu procesów polityczno-społecznych.

Hipoteza "sześciu stopni oddalenia" znajomych w tej sieci znajduje tu potwierdzenie, przy czym prezydent Ukrainy (jako były uczestnik ligi KWN) osobiście zna swoich obecnych oponentów, z którymi wcześniej współpracował. A czy hipoteza powiązań znajomych w sieci dotyczy także uczestników - sprawdzimy.

Nauki społeczne
  • śr., 2024-09-25 16:00
Spotkanie festiwalowe Wesela, pogrzeby i inne uroczystości w Afganistanie i Pakistanie

Prezentacja wesel, pogrzebów i innych istotnych uroczystości w Afganistanie i Pakistanie - kto i z kim może zawrzeć związek małżeński, jak się go formalizuje, dlaczego odchodzi się od tradycji zawierania związków wewnątrz klanów, pogrzeby - ile trwają i kosztują, inne ważne uroczystości w świecie muzułmańskim.

Nauki społeczne
  • śr., 2024-09-25 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy sztuczna inteligencja obniża poziom zaufania w relacjach między ludźmi?

Wdrażanie do biznesu coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań sztucznej inteligencji stwarza nowe, złożone sytuacje w relacjach między ludźmi. Dotychczas prowadzone badania skłaniają do reelekcji, sygnalizują bowiem obniżenie poziomu zaufania między pracownikami w zespołach, między pracownikami a przełożonymi oraz między pracownikami a klientami.

Pojawiają się pytania: czy zaufanie – podstawowy składnik relacji międzyludzkich jest zagrożone?, Czy AI spowoduje że w relacjach między ludźmi pojawi się więcej niepewności, nieufności i dwuznaczności?, Czy w konsekwencji zmniejszy się także zaufanie do wszystkich nowych technologii.

Odpowiedzi na te pytania być może pozwolą budować nowe zasady współdziałania między pracownikami a sztuczną inteligencją, coraz bardziej przypominającą człowieka

Nauki społeczne
  • śr., 2024-09-25 17:30
Spotkanie festiwalowe Kreatywność i sukces w biznesie – tańcz, maluj lub pisz wiersze

We współczesnym świecie sukces w biznesie zależy od innowacji. Ich podstawą jest kreatywność. Czy jednak potencjał kreatywny tkwi w każdym z nas? Czy bywa „stłamszony” i wymaga swoistego „uwolnienia”? Czy kreatywności można się nauczyć? Kreatywność jest zazwyczaj wiązana z artystami. Czy i w jakim zakresie obserwacja ich działań da się przełożyć na sukces w przedsięwzięciach biznesowych? Co zrobić, abyśmy mieli tyle pomysłów i byli tak kreatywni, jak to miało miejsce wtedy, gdy byliśmy dziećmi. W trakcie spotkania odkryjemy dominującą logikę działania wybitnych artystów. I oczywiście, co z tego wynika dla biznesu.

Nauki społeczne
  • śr., 2024-09-25 17:30
Spotkanie festiwalowe Po co nam psychologia do szczęścia? Debata naukowców

Psychologia należy do relatywnie młodych dyscyplin nauki, a jej przewidywania dotyczą bardzo wielu aspektów funkcjonowania człowieka. Psychologia zajmuje się dobrostanem psychicznym oraz możliwościami jego zmiany. Psychologia pozwala na opis i przewidywania dotyczące mechanizmów rozwoju człowieka. Rozwijające się metody neuroobrazowania dają psychologom narzędzia do testowania hipotez dotyczących funkcjonowania mózgu. Dostępne metody badań pozwalają również na testowanie psychologicznych mechanizmów zachowań społecznych, takich jak identyfikacja z narodem, ruchy społeczne czy zjawiska międzykulturowe. 

Mimo wielu lat badań, posługiwania się podstawowymi założeniami metod naukowych, psychologii akademickiej towarzyszy szereg pseudonaukowych mitów, które często skutecznie przedzierają się do świadomości opinii publicznej. 

Celem proponowanej debaty, w której weźmie udział zespół psychologów naukowców z Instytutu Psychologii PAN reprezentujących różne obszary badań psychologicznych, jest przedstawienie sposobu prowadzenia dowodu naukowego w obszarze psychologii oraz wskazanie, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z pojawiającymi się pseudonaukowymi koncepcjami dotyczącymi funkcjonowania człowieka. Zaczniemy od istotnego pytania: czym zajmuje się psychologia i czy jest “tak samo naukowa”, jak fizyka czy biologia? Następnie przedyskutujemy kilka obszarów “psychologicznych” twierdzeń pseudonaukowych, które mogą mieć potencjalne szkodliwe skutki. 

Czy mamy dowody na to, iż hipnoza jest lekiem na wszelkie zaburzenia psychiczne i inne problemy zdrowotne? Czy istnieje miejsce dla psychologii kwantowej? Czy możliwe jest odczytywanie myśli innych ludzi za pomocą rezonansu magnetycznego? Czy możliwe jest, aby określone zdolności poznawcze “mieszkały w wybranym ośrodku mózgu?”Czy można za pomocą kolorów, dźwięków czy skojarzeń określić osobowość człowieka? Przedyskutujemy dlaczego tak interesujące dla człowieka są teorie spiskowe i jak mogą się rozwijać? A na koniec zastanowimy się w jaki sposób psycholodzy naukowcy mogą pomóc w zrozumieniu zjawiska koncepcji pseudonaukowych.

Nauki społeczne
  • śr., 2024-09-25 18:00
Spotkanie festiwalowe Zaplątani w sieci - jak analizować układy relacji społecznych

Analiza sieci społecznych stanowi coraz bardziej popularna technikę badawcza. Zbudowana na matematycznej teorii grafów strukturalna perspektywa analityczna, pozwala niejednokrotnie pogłębić wiedze na temat interakcji zachodzących w przestrzeni społecznej. Często powtarzane stwierdzenie: ". żyjemy w skomunikowanym i połączonym świecie .", najprawdopodobniej w najlepszy sposób wyjaśnia, dlaczego analiza sieci i związane z nią techniki cieszą się taka duża popularnością. W ramach wykładu podkreślony zostanie zarówno wymiar teoretyczny, jak i praktyczny wskazanego obszaru. Przedstawione będą również badania i analizy w tym zakresie, które pozwolą wspólnie odpowiedzieć na szereg ważnych pytań, m.in. jak wyznaczać najważniejszych aktorów społecznych, jak strukturyzować dane potrzebne do przeprowadzenia analizy sieci oraz w jaki sposób wizualizować układy relacji międzyludzkich, poszukując rożnego rodzaju wzorców zachowana społecznych?

Nauki społeczne
  • śr., 2024-09-25 18:00
Spotkanie festiwalowe Doświadczenia przemocy seksualnej i catcallingu – skala i psychospołeczne uwarunkowania zjawiska

Badania na temat przemocy są ważnymi narzędziami do oceny skali zjawiska, zwłaszcza przemocy. Oficjalne statystyki obejmują bowiem zaledwie niewielką część czynów, które zostały zgłoszone wymiarowi sprawiedliwości. Nie wszystkie czyny mające charakter nadużyć są kryminalizowane. W literaturze przedmiotu zwraca się uwagę na rozpowszechnienie doświadczeń przemocy seksualnej. Szacuje się bowiem, że rocznie przemocy doświadcza od 800 tys. do około miliona kobiet (Gruszczyńska, 2017). Według danych Agencji Praw Podstawowych co trzecia kobieta doznała przemocy fizycznej lub seksualnej po ukończeniu 15 roku życia, a 12% doświadczyło przemocy seksualnej w dzieciństwie (FRA, 2014). Podczas spotkania przedstawione zostaną najnowsze wyniki ogólnoeuropejskich badań dotyczących rozpowszechnienia przemocy seksualnej w Polsce i na świecie (GBV) oraz wyniki badania polskiego dotyczącego zjawiska catcallingu.

Nauki społeczne
  • śr., 2024-09-25 19:00
Spotkanie festiwalowe Manipulacja w reklamie. Dokąd zmierzamy konsumencie?

Dawno, dawno temu pojawiła się reklama. I nastały mroczne czasy manipulacji naszymi umysłami. Reklama w mediach offline przez lata przekonywała nas, że zakup produktu zapewni nam bezpieczeństwo, prestiż, młodość, piękno i szczęście. Wraz z nastaniem mediów online reklama dodatkowo stała się niejawna i uciążliwa. Aż nadszedł dzień, w którym przebudziła się informacja i zaczęła walczyć o konsumenta. Jak do tego doszło? W jaki sposób do zmiany postrzegania reklamy przyczynił się internet? W jakim kierunku zmierza komunikacja z rynkiem? Jak przejść od manipulacji do informacji? Czy komunikacja reklamowa może być społecznie odpowiedzialna wobec konsumenta? W założeniach reklama powinna spełniać pięć warunków: musi być jawna, nieuciążliwa, rzetelna, rzeczowa i pełna szacunku wobec różnorodności. W trakcie spotkania podejmiemy dyskusję wokół wartości przypisywanych reklamie społecznie odpowiedzialnej.

Nauki społeczne
  • czw., 2024-09-26 15:00
Spotkanie festiwalowe Psychologia wolontariatu, czyli dlaczego chcemy być prospołeczni?

Wolontariat to nieodpłatne poświęcanie swojego czasu dla dobra określonych spraw, ludzi lub organizacji. Dlaczego część z nas decyduje się na tego rodzaju działanie? Jakie znaczenie ma wolontariat po pandemii COVID-19? Jaką rolę odgrywa w dobie kryzysów uchodźczych? I co na ten temat mówią badania naukowe? Na wykładzie zaprezentowane zostaną najpopularniejsze teorie prospołeczności (teoria empatii-altruizmu, teoria motywacji prospołecznej, teoria aktywacji norm moralnych) i wolontariatu (m.in. teoria funkcjonalna, model procesu wolontariatu) w odniesieniu do aktualnej sytuacji społecznej i wyników badań, w tym badań międzynarodowych.

Wystąpienie w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki nr 2021/41/N/HS6/01312.

Nauki społeczne
  • czw., 2024-09-26 16:00
Spotkanie festiwalowe Równość w realizacji aspiracji: czy obecność (lub nie) kobiet w zarządach firm ma znaczenie?

W ramach spotkania klubowego zaprezentowane zostaną wyniki badań empirycznych dotyczących obecności kobiet w zarządach firm w Europie, przeprowadzonych przez grupę
polskich ekonomistów. Punktem wyjścia do wykładu będzie konfrontacja społecznych przekonań, co do udziału kobiet w zarządzaniu firmami (oraz ogólnie równego dostępu do
zawodów wysoko aspiracyjnych) z faktycznym obrazem takiej obecności w ponad dwóch milionach europejskich firm o różnej wielkości, pochodzących ze wszystkich branż i
sektorów, i na przestrzeni ponad dekady ich działalności. 

W Europie przeciętnie kobiety stanowią od 25 do 37 procent członków zarządów firm. Z takiej perspektywy osiągnięcie równości nie wydaje się być wyzwaniem. Temat może nawet wydać się nieco przebrzmiały. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się danym, okazuje się, że ponad połowa firm… nie ma w zarządzie nawet jednej kobiety! Prawie 40 procent średnio dalece nie oznacza więc wynikającego z unijnej dyrektywy zalecenia: 40 procent wszędzie. 

Wreszcie, media, choć chętnie pokazują kobiety, które osiągnęły sukces i zostały powołane na najwyższe nawet stanowisko zarządcze – chociażby Christine Lagarde czy Janet Yellen – wytwarzają wokół nich aurę niepowtarzalności i… nietypowości. Trudno więc mówić o normalizacji zróżnicowania płci członków zarządów firm w ogólnym przekazie. 

Czy zmiana społecznej normy jest możliwa? I czy płeć członka zarządu w tym kontekście ma znaczenie: dla równości, efektywności ekonomicznej czy po prostu zysków firmy? W ramach wykładu postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań dotyczących różnorodności składu organów zarządzających firmami. W ramach wykładu będzie można sprawdzić swoją wiedzę i podzielić się swoimi doświadczeniami, a wszystko to w odniesieniu do konkretnych, bardzo obszernych i wyjątkowych danych – stworzonych, opracowanych i udostępnionych dla Państwa.

Nauki społeczne
  • czw., 2024-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe O organizacjach międzynarodowych krytycznie

Jest ich tysiące, organizacje międzynarodowe są w stosunkach międzynarodowych oczywistością. Pozostaje jednak otwarte pytanie, czy są skutecne i zawsze potrzebne, bo że generalnie rzecz biorąc oddziaływują na rzeczywistość wydaje się być jasne i oczywiste. Spójrzmy na problemy jakie organizacje międzynarodowe maja same ze sobą, poczynając od ONZ a kończąc na organizacjach regionalnych.

 

Nauki społeczne
  • czw., 2024-09-26 17:30
Spotkanie festiwalowe Czy trzeba być aktorem, żeby grać na scenie? Wprowadzenie do teorii i praktyki psychodramy

Opis: Psychodrama jest metodą terapeutyczną i edukacyjną wykorzystywaną w pracy z grupami, parami oraz osobami indywidualnymi. Została stworzona przez Jacoba Levi Moreno (1889-1974), żydowskiego filozofa, lekarza i reżysera. Inspiracją dla Moreno były m.in.: grecki teatr antyczny a także spontaniczne zabawy dzieci, w których lubił włączać się w trakcie spacerów po wiedeńskich parkach. Podstawowym celem psychodramy jest umożliwianie jej uczestnikom spontanicznej ekspresji, odgrywania i kreacji ról oraz symbolizacji doświadczeń i stanów wewnętrznych (uczuć, odniesień interpersonalnych, wspomnień, snów, marzeń, itp.). Akcja psychodramatyczna rozgrywa się w fizycznej przestrzeni nazywanej sceną, którą może być podłoga sali, gdzie pracuje grupa, stolik w gabinecie terapeuty czy też monitor komputera służącego do komunikacji zdalnej. W psychodramie wykorzystuje się różne rekwizyty, jak kolorowe chusty, krzesła, przedmioty codziennego użytku, maskotki, kartki pocztowe czy maski. Struktura psychodramy zakłada rozgrzewkę oraz działanie na scenie zakończone refleksją nad doświadczeniami uczestników. W trakcie prezentacji słuchacze otrzymają możliwość zapoznania się z podstawową wiedzą na temat założeń, procedur i technik psychodramy, jej współczesnych zastosowań i efektów a także mechanizmów oddziaływania. Wykład będzie prowadzony w oparciu o prezentację multimedialną. Zostanie wzbogacony o elementy warsztatowe, pozwalające uczestnikom na osobiste doświadczenie wybranych technik psychodramatycznych.

Nauki społeczne
  • czw., 2024-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Polskość w siedmiu portretach. Projekcja filmu dokumentalnego połączona z dyskusją

Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego "Polskość w siedmiu portretach", opartego na wynikach badań naukowych przeprowadzonych przez Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Pokaz zostanie poprzedzony krótkim wstępem, podczas którego współautorki projektu opowiedzą o jego założeniach badawczych oraz zakończony dyskusją, do której zapraszamy wszystkie obecne na spotkaniu osoby.. "Polskość" to innowacyjny film dokumentalny, który rzuca nowe światło na tożsamość narodową Polaków. Wykorzystując wyniki badań Laboratorium Poznania Politycznego IP PAN, film zaprasza widzów do zgłębienia różnorodnych perspektyw na polskość, prezentując siedem unikalnych historii osób żyjących w Polsce. "Polskość" wyróżnia się na tle innych produkcji dokumentalnych swoim świeżym podejściem do tematu narodowej tożsamości. Film pokazuje, jak różnorodni są Polacy, i jak różne mogą być ich doświadczenia związane z przynależnością do narodu. Zobaczcie, jak Siostra Tymoteusza Gil, Jan Błachowicz, Czesław Mozil i inni bohaterowie filmu odnajdują swoje miejsce w Polsce, definiując polskość na nowo, w sposób, który może zainspirować każdego z nas do refleksji nad własną tożsamością. "Polskość" to nie tylko film – to okazja do zrozumienia, jak w dynamicznie zmieniającym się świecie kształtuje się narodowa tożsamość. To zaproszenie do dialogu i odkrywania, co współczesna Polska ma do zaoferowania, jakie wyzwania stawia przed swoimi mieszkańcami i jakie możliwości otwiera. Jeśli chcecie spojrzeć na Polskę z innej perspektywy, zastanowić się nad własną tożsamością i doświadczyć, jak różnorodna może być polskość, ten film jest dla Was. “Polskość” to nie tylko film – to wyjątkowe doświadczenie, które pozwoli nam odkryć różne oblicza współczesnej polskości Czym Polska jest dziś dla mnie? Jakim ja jestem Polakiem? Jaką jestem Polką? Co robię i mogę zrobić, by w moim kraju żyło się lepiej? Weźcie udział w projekcji filmu i dołączcie do dyskusji o tym, co dzisiaj oznacza bycie Polakiem.

Nauki społeczne
  • czw., 2024-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Unia Europejska jako aktor geopolityczny oczami prakseologa

Rosnące zagrożenie zewnętrzne powoduje, że UE wzmacnia tendencje w zakresie militaryzacji państw. Próbuje tym samym uzyskać autonomię strategiczną, co przekształca ją w aktora geopolitycznego. Duża liczba członków utrudnia jednak proces decyzyjny, co dla prakseologa jest ważnym zagadnieniem badawczym.

Nauki społeczne
  • czw., 2024-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Aktywność fizyczna, mózg i umysł

Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna może zapobiegać chorobom somatycznym. Ale czy podejmowanie aktywności fizycznej jest istotne dla zdrowia mózgu i umysłu? Które części mózgu odpowiadają za funkcje ruchowe? Ile aktywności fizycznej jest niezbędne, aby mieć zdrowszy mózg i sprawniejszy umysł? Czy zwyczajne chodzenie (np. na spacery) daje jakiekolwiek korzyści? Co rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)? Co można osiągnąć przez połączenie ćwiczeń ruchowych i umysłowych? W trakcie wykładu omówię wnioski z badań przeprowadzonych na świecie z udziałem osób dorosłych. Opowiem też o wynikach badań, które przeprowadziliśmy w Akademii Pedagogiki Specjalnej. 

Nauki społeczne
  • pt., 2024-09-27 11:00
Spotkanie festiwalowe Warsztaty wystąpień publicznych

Celem warsztatów jest rozwijanie umiejętności publicznego występowania i atrakcyjnego przekazywania treści. Spotkanie przeznaczone jest dla wszystkich, którzy chcą poznać oraz poćwiczyć stosowanie najważniejszych zasad skutecznego komunikowania się z odbiorcami przez mowę oraz elementy języka niewerbalnego, takie jak kontakt wzrokowy, gestykulacja czy postawa ciała.

Nauki społeczne
  • pt., 2024-09-27 15:00
Spotkanie festiwalowe Zamiast konkurencji w pracy, czyli kilka słów o przyjaźni

Przyjaźń, relacja wzajemna i w niektórych przypadkach głęboka, przenika historię kultury ludzkiej i występuje we wszystkich sytuacjach społecznych, zarówno w życiu zawodowym, jak i nieformalnym. W organizacjach rozwija się poprzez procesy komunikacji i generuje kulturę komunikacyjną życzliwości i wsparcia. Przyjaźń w miejscu pracy zwiększa zaangażowanie i satysfakcję z pracy, a także pomaga w realizacji indywidualnych celów. Wykład ten jest refleksją na temat znaczenia przyjaźni i pracy. Moje etnograficzne badania jakościowe pokazują implikacje przyjaźni w miejscu pracy jako zasady organizującej. Pomaga uczynić organizacje bardziej humanitarnymi i naprawić brak równowagi moralnej, tak powszechny we współczesnym organizowaniu i zarządzaniu. Ma to ważne implikacje dla każdego rodzaju komunikacji, tworząc świadomość społeczną wokół ważnych tematów związanych z zarządzaniem i organizacjami. Wzory przyjaźni mają znaczenie dla osoby ludzkiej, jej relacji z innymi i szeroko pojętego otoczenia – w ostateczności także modelu organizowania i modelu ekonomii. Nie jest bowiem konieczne, by czynić fundament społeczno-ekonomiczny z zasady konkurencji, alternatywą jest system oparty o przyjaźń.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-28 12:30

©2024 Festiwal Nauki