Uniwersytet Warszawski

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe VBA case’y rozmów kwalifikacyjnych

Makra pozwalają automatyzować większość na co dzień wykonywanych czynności w Excelu, dzięki czemu nasza praca staje się bardziej wydajna oraz pozbawiona błędów. Nie marnuj cennego czasu na rutynowe, powtarzane codziennie czynności. Możliwości języka VBA są ogromne, dlatego znajomość tego języka programowania jest tak ceniona przez pracodawców. Podczas spotkania pokażemy dlaczego warto rozpocząć naukę VBA oraz jak wejść na wyższy poziom pracy w MS Excel. Podstawowe aspekty pracy z językiem zostaną zaprezentowane w formie prostych przykładów, które mogą znacznie ułatwić życie analityka zmagającego się na co dzień ze żmudnymi i powtarzalnymi operacjami w Excelu.

W trakcie spotkania:
• Dowiesz się co to jest VBA i do czego służy.
• Poznasz przykładowe pytania i zadania zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych
• Poznasz składnię języka VBA i zobaczysz jak w praktyce pisze się makropolecenia.
• Zobaczysz jakie procesy można zautomatyzować za pomocą kilku linii kodu.
• Przekonasz się, czy VBA pomoże Ci szybciej wykonywać codzienne obowiązki.

Nauki ekonomiczne
  • wt., 2024-09-17 18:00
Spotkanie festiwalowe The Premises, Promises, and Pitfalls of Marine Conservation Paleobiology Nauki biologiczne
  • śr., 2024-09-18 18:00
Spotkanie festiwalowe Darwin dramatyzował: trochę fizyki i komputer wystarczą, żeby odczytać ewolucję w zapisie kopalnym Nauki biologiczne
  • czw., 2024-09-19 18:00
Spotkanie festiwalowe Triki w excelu – case’y rozmów kwalifikacyjnych

Microsoft Excel jest najpowszechniej stosowanym programem do analizy i prezentacji danych. Bardzo dobra znajomość arkuszy kalkulacyjnych jest szczególnie ważna, gdyż może usprawnić naszą pracę. Na podstawie zadań spotykanych na rekrutacjach pokażemy Ci jak je rozwiązać oraz zwrócimy uwagę na najistotniejsze narzędzia usprawniające codzienną pracę w Excelu. Warsztat realizowany jest na poziomie podstawowym + średnio zaawansowanym i omawia zagadnienia z kursu Wstęp do analizy danych w programie MS Excel.

W trakcie spotkania:
• Poznasz najczęściej zadawane pytania na rozmowach kwalifikacyjnych z Excela.
• Pokażemy Ci najprzydatniejsze narzędzia, skróty klawiaturowe oraz triki ułatwiające codzienną pracę w Excelu.
• Przekonasz się „na własnej skórze” jaki jest Twój poziom znajomości Excela.
• Otrzymasz pełne rozwiązania testu wraz z instrukcją przedstawiającą „krok po kroku” dojście do każdego z rozwiązań.

Nauki ekonomiczne
  • czw., 2024-09-19 18:00
Spotkanie festiwalowe Czeski Bach i polska Marylin Monroe, czyli o drugim życiu imion własnych

Imiona własne, takie jak Jan Sebastian Bach, Marylin Monroe, czy też Wenecja, mają w swoich podstawowych użyciach jednoznaczne odniesienia do konkretnych bytów w rzeczywistości. Czasami jednak imiona własne pojawiają się w połączeniu z przymiotnikami oznaczającym narodowość lub miejsce i odnoszą się do kogoś innego, niż osoba nosząca dane nazwisko, lub do innego miasta niż oryginalnie określane daną nazwą.

W wykładzie przypomnę podstawowe wiadomości o imionach własnych oraz postaram się poszukać odpowiedzi na następujące pytania: Czy takie połączenia niosą ze sobą ocenę pozytywną, czy też negatywną – czy czeski Bach to gorsza wersja Bacha, czy też dorównujący mu klasą kompozytor, który żył w innym kraju? Czy można dowolnie tworzyć odniesienia tego rodzaju – czy można nazywać Wenecję Sztokholmem południa? Czy tak utworzone określenia mogą mieć tylko jeden desygnat – czy może być tylko jeden Paryż Północy, czy też kilka miast może konkurować o to miano?

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
Spotkanie festiwalowe Kolorowa matematyka Nauki matematyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
Spotkanie festiwalowe Luminescencja spoiw i pigmentów w badaniach dzieł sztuki

Metody analizy fizykochemicznej są bardzo ważne w badaniach dzieł sztuki. Pozwalają odpowiedzieć na wiele pytań, m.in. czy wszystkie elementy badanego obrazu są oryginalne, czy niektóre fragmenty przemalowano? Czy atrament wżera się w papier? Czy obraz przykryty jest werniksem? Uczestnicy warsztatów będą mogli zaobserwować różnice we fluorescencji wzbudzonej promieniowaniem UV. Oprócz tego opowiemy o innych nieinwazyjnych technikach badań używanych przez konserwatorów sztuki do analizy struktury zabytków. Pokażemy również jak zapobiegać najczęstszym czynnikom degradacji obiektów zabytkowych, do których należą nieodpowiednie warunki wilgotnościowe, temperaturowe oraz zanieczyszczenia powietrza.

Obszar sztuki
  • sob., 2024-09-21 09:00
Spotkanie festiwalowe Nauka czy magia?

Pokazy, przygotowane przez studentów i studentki z Koła Naukowego „Nanorurki” pozwolą Wam zanurzyć się w świat doświadczeń naukowych, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak… prawdziwa magia! W trakcie pokazów przekonacie się, że ciecz będzie Was słuchać i robić dokładnie to, co jej nakażecie (i to z precyzją godną szwajcarskiego chronometru! Będziecie będziecie mogli obejrzeć spektakularne doświadczenie reakcji redoks, zwane także „chemicznymi światłami drogowymi”. Wyjaśnimy Wam, na czym polegają reakcje redoks i jak zachodzą. Przywołamy także przykłady takich reakcji występujących w życiu codziennym (np. odrdzewianie łańcucha rowerowego przy pomocy napoju Coca-Cola). Zaprezentujemy także ferrofluid, czyli ciecz, która „słucha fizyków” i podąża za ruchem ich dłoni. Pokaz ten ma na celu ukazanie oddziaływania materii z polem magnetycznym. Spróbujemy też sprawdzić, czy banknoty (podobnie jak rękopisy) nie płoną! Bez obawy, banknoty Narodowego Banku Polskiego wyjdą z tego eksperymentu bez szwanku.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
Spotkanie festiwalowe RAF - Analog Space Mission

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną rezultaty projektu RAF - Analog Space Mission, czyli analogowej bazy kosmicznej na hałdach górniczych w Bytomiu. Projekt ten był pierwszą na świecie analogową misją kosmiczną zrealizowaną na hałdach. Podczas pokazu zaprezentowany będzie również model sondy InSight. Uczestnicy misji opowiedzą o jej przebiegu, będzie również możliwość zadania pytań na temat życia w bazie kosmicznej analogowym astronautom.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
Spotkanie festiwalowe Tajemnice gór, ciśnienia i wody

Podczas warsztatów zabierzemy Was w fascynującą podróż w góry, gdzie dowiemy się więcej o ciśnieniu i wodzie. Czy jesteście gotowi na przygodę? Zapiszcie się już teraz! Porozmawiamy wspólnie o górach, ciśnieniu i wodzie. To niezwykle interesujące tematy, które mają ogromne znaczenie w przyrodzie i w naszym codziennym życiu. Co więcej, przeprowadzimy wspólnie ciekawe doświadczenia, które pomogą nam lepiej zrozumieć te zjawiska. Podczas warsztatów sprawdzimy, czy zimne i ciepłe powietrze wywierają takie samo ciśnienie, sprawimy, że lodowce zaczną się topić, a na koniec każdy zbuduje swój własny wulkan, który oczywiście wybuchnie! 

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 13:00
Spotkanie festiwalowe Dziekani Wydziału Fizyki UW przedstawiają: Cztery Żywioły i Atom

Skąd wiemy, że świat materialny jest zbudowany z atomów, a nie z czegoś ciągłego, co starożytni nazwali żywiołami? Wbrew nazwie, oznaczającej coś niepodzielnego, atomy są bardzo złożonymi tworami, które wciąż staramy się lepiej zrozumieć. Jest też we wszechświecie całkiem sporo obiektów, które nie są zbudowane z atomów. Naszymi opowieściami i pokazami spróbujemy nieco przybliżyć tę tematykę.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Jesienne rabaty kwiatowe - warsztaty z projektowania

Wprowadzeniem warsztatów będzie prezentacja, której celem jest pokazanie jak postrzegać rośliny ozdobne w kontekście materiału projektowego. 

Jaka jest ich specyfika i sezonowa dynamika zmian?  Jakie są wymagania roślin? W końcu jak korzystać z walorów jakie te rośliny nam oferują?  Podczas późniejszego spaceru w parku Ogrodu Botanicznego UW  pokazanych i omówionych zostanie kilka przykładów dobrych kompozycji roślinnych.  Następnie uczestnicy warsztatów, podejmą próbę   zaprojektowania własnych rabat zapachowych. 

Nauki biologiczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Kwadratura kwadratu

Tytułowa kwadratura kwadratu polega na wskazaniu podziału pewnego kwadratu o całkowitej długości boku na różne, mniejsze kwadraty o całkowitej długości boku. W odróżnieniu od kwadratury koła jest to możliwe, ale nie tak proste, jak może sugerować nazwa. Na tych zajęciach przyjrzymy się historii zmagań z tym problemem, przedstawimy również kilka powiązanych zagadnień.

Nauki matematyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Stephen King Revisited: The Writer’s Life and Literary Universe Under Scrutiny

For five decades now, Stephen King has been popular among his Constant Readers around the world. Most of us have probably held at least one novel by the modern master of horror or watched a film adaptation of one of his works. Is it possible that one of the most prolific and widely read writers in the world still holds secrets from us? During the meeting, we will look at the author's literary profile, talk about lesser-known works and learn a handful of interesting facts from the author's life in order to dispel myths concerning this cult and legendary creator.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Wizyta w Warszawskiej Stacji Obserwacyjnej ACTRIS w Instytucie Geofizyki Wydziału Fizyki UW

Naukowcy z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą różnorodne badania mające na celu określenie stanu atmosfery. Na dachu budynku wydziału znajduje się platforma pomiarowa wyposażona w najnowocześniejszą aparaturę, spełniającą najwyższe standardy infrastruktury badawczej ACTRIS. Każdego dnia gromadzi ona megabajty danych na podstawie których współczesna nauka dostarcza informacji o aerozolach atmosferycznych i ich interakcji z promieniowaniem słonecznym. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą na własne oczy zobaczyć m. in. jedyny w Polsce spektrometr Pandora, czy też zajrzeć do wnętrza wielokanałowego lidaru PollyXT. Zapewniamy niezapomniane przeżycia i widok na panoramę miasta z wysokości piątego piętra.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 10:30
Spotkanie festiwalowe Zostań swoim najlepszym menadżerem – jak wykorzystywać funkcje wykonawcze w szkole i nie tylko

Uczysz się ciężko do klasówek, a mimo to nie dostajesz piątek? Pracujesz wiele godzin nad projektem, a on okazuje się niewypałem? Być może nie do końca wiesz jak odpowiednio zorganizować materiał, na jakich elementach skupić się najbardziej chcąc je jak najefektywniej opanować lub rozdysponować czas na poszczególne etapy działania…Twój mózg czeka aby zadziwić Cię swoim niewykorzystanym potencjałem. Dzięki kilku łatwym zadaniom dowiesz się jak dzięki odpowiednio wykorzystywanym funkcjom wykonawczym masz szansę wznieść się na wyżyny Twoich możliwości. Jako swój najlepszy menadżer będziesz efektywnie zarządzał czasem, może grupą kolegów, z którą współpracujesz i materiałem do opracowania, osiągając założony cel.

Seminarium będzie dawać możliwość dowiedzenia się czym są funkcje wykonawcze, jakie problemy napotyka się w pracy z nimi w praktyce neuropsychologicznej u dzieci i młodzieży w zaburzeniach ze spektrum autyzmu czy zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). W dalszej kolejności postaram się zachęcić do samodzielnego odkrycia w praktyce własnych możliwości w zakresie jak najpełniejszego wykorzystywania funkcji wykonawczych w codziennym życiu, w i szkole i nie tylko, podczas czytania, pisania, nauki matematyki, czy organizacji poszczególnych etapów projektu w klasie i poza nią.

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe O niczym, czyli o paradoksach

Pewna historyjka mogłaby się zacząć tak: „Raz w Warszawie żył nauczyciel uczący wszystkich, którzy się nie uczą.” Zastanówmy się, czy ten nauczyciel uczył samego siebie? Jeśli uczył – to zgodnie z opisem, jakim go autor historyjki przedstawił, się nie uczył. Z kolei, jeśli się nie uczył – to opis przekazany przez autora oznaczałby, że właśnie się uczył. Widać, że autora w tym wypadku poniosła fantazja, jaką miał w głowie, albo giętki język. W Warszawie taki nauczyciel nigdy nie mógł mieszkać, ani też w żadnym innym mieście.

W sumie wszystko jedno, czy bohaterem takiej opowieści jest nauczyciel, który uczy, fryzjer, który strzyże, lekarz, który leczy... Ważne, żeby wykonywał on usługę dla wszystkich, którzy tej usługi nie wykonują. Ważne też, żeby bohater miał możliwość wykonania tej usługi na samym sobie. Ten schemat to znany jeszcze w starożytności „paradoks kłamcy”. Przyjrzymy się kilku sytuacjom, kiedy paradoks ten mówi nam coś o współczesnej matematyce i informatyce.

Nie jest to jedyny paradoks, który pojawia się w rozważaniach matematycznych – rzucimy okiem też na kilka innych paradoksów, które pozwalają nam lepiej rozumieć ograniczenia naszego języka w wyrażaniu faktów zgodnych z rzeczywistością.

Nauki matematyczne
  • sob., 2024-09-21 10:30
Spotkanie festiwalowe Wizyta w Warszawskiej Stacji Obserwacyjnej ACTRIS w Instytucie Geofizyki Wydziału Fizyki UW

Naukowcy z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą różnorodne badania mające na celu określenie stanu atmosfery. Na dachu budynku wydziału znajduje się platforma pomiarowa wyposażona w najnowocześniejszą aparaturę, spełniającą najwyższe standardy infrastruktury badawczej ACTRIS. Każdego dnia gromadzi ona megabajty danych na podstawie których współczesna nauka dostarcza informacji o aerozolach atmosferycznych i ich interakcji z promieniowaniem słonecznym. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą na własne oczy zobaczyć m. in. jedyny w Polsce spektrometr Pandora, czy też zajrzeć do wnętrza wielokanałowego lidaru PollyXT. Zapewniamy niezapomniane przeżycia i widok na panoramę miasta z wysokości piątego piętra.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
  • sob., 2024-09-21 10:30
Spotkanie festiwalowe Zwiedzanie warszawskiego cyklotronu

Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:30
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 13:30
  • sob., 2024-09-21 15:00
Spotkanie festiwalowe Co piją Turcy? Kawę turecką czy kawę po turecku?

Tematem będą tradycje żywieniowe w Turcji. Omówione zostaną posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) i potrawy (zupy, mięsa, przystawki, słodycze), których spożywanie i przyrządzanie stanowi podstawową wiedzę wyniesioną z domu. 

Oddzielny temat stanowić będą napoje, głównie kawa i herbata, których przygotowanie jest podstawową umiejętnością kobiety tureckiej. Odpowiednie parzenie i serwowanie tych napojów towarzyszy wszystkim istotnym ceremoniom, a także obyczajowości dnia codziennego i stanowi istotny element kultury tureckiej.

Wspomniana również będzie kultura spożywania napojów alkoholowych - lokale, sposób serwowania.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Mali detektywi - przyrodnicze zabawy z jesienią

Zapraszamy na zabawy z przyrodą w jesiennej scenerii Ogrodu Botanicznego. Przyjrzymy się kolorowym liściom i różnokształtnym owocom. Sprawdzimy zapachy i zbadamy faktury. Będziemy wprawiać w ruch, przekierowywać i układać. Zachwycimy się różnorodnością darów jesieni i sprawdzimy na ile różnorodnych sposobów możemy się z nimi bawić.

Rodzinne warsztaty w Ogrodzie dla dzieci do 6 roku życia z opiekunem. 1 dziecko + 1 opiekun (1 opiekun może mieć pod opieką więcej dzieci).

Obowiązują zapisy. Zgłoszenia można przesyłać od 14 września 2024 r., na adres: warsztaty.ogrod@uw.edu.pl

Nauki biologiczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Męskość a neoliberalizm: heteroseks w czasach transformacji

Spotkanie zaprezentuje pierwsze ustalenia mojego projektu poświęconego hetero męskiej intymności w Polsce w czasach transformacji. Lata 1987–1999 to czas głębokich zmian społecznych i kulturowych – westernizacji kultury, wprowadzenia liberalnej demokracji i gospodarki rynkowej, destabilizacji struktury klasowej. Neoliberalizm kształtował nowe zasady społeczne, zgodnie z którymi każdy był odpowiedzialny za swój sukces finansowy i wygląd, za swoje życie seksualne i ostatecznie za swoje szczęście. Zmiany te doprowadziły do nowych sposobów rozumienia tego, co to znaczy być dobrą obywatelką lub pracowniczką, dobrym kolegą lub rodzicem. Należało ryzykować i inwestować. Nowym dogmatem stał się interes własny, a cechy takie jak elastyczność, przedsiębiorczość, niezależność i konkurencyjność stały się nowymi cnotami. W czasie naszego spotkania omówimy wpływ tych zmian na rozumienie heteroseksualności. Punktem wyjścia będzie ustalenie, jak w prasie dla mężczyzn hetero omawiano problemy seksualne. Co uważano za problem i jakie rozwiązania postulowano w późnym socjalizmie, a jakie we wczesnym kapitalizmie? Co zmiany w tej materii mówią o męskości i heteronormie? Czym magazyn Pan – „Polski Playboy” – różnił się od amerykańskiego Playboya? W czasie spotkania zastanowimy się także, jak badania prasy sprzed dekad mogą wzbogacić nasze dzisiejsze, późno kapitalistyczne i (post)feministyczne rozumienie heteroseksualności.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Polskie przekłady Szekspira: pokaz cyfrowej kolekcji i dyskusja panelowa o przekładzie literackim

Zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem po otwartym we wrześniu 2024 r. cyfrowym repozytorium Polski Szekspir UW, w którym zgromadziliśmy polskie przekłady Szekspira z XIX, XX i XXI wieku. W trakcie spotkania opowiemy o okolicznościach powstania blisko trzystu polskich przekładów Szekspira, tłumaczach, którzy pracowali nad tymi tekstami, a także rozmaitych strategia tłumaczenia. Omówimy też losy przekładów, ich teatralny i czytelniczy odbiór. W drugiej części spotkania zaplanowaliśmy dyskusję panelowa z udziałem tłumaczy (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury) i krytyków, poświęconą Szekspirowi, specyfice przekładu literackiego oraz praktykom teatralnym związanym z inscenizacjami klasyki. Porozmawiamy również o wpływie kolekcji cyfrowych i znaczeniu otwartej nauki dla upowszechniania wiedzy o historii kultury. Posłuchamy też krótkich fragmentów Szekspira w przekładzie z różnych epok.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Tajemnice gór, ciśnienia i wody

Podczas warsztatów zabierzemy Was w fascynującą podróż w góry, gdzie dowiemy się więcej o ciśnieniu i wodzie. Czy jesteście gotowi na przygodę? Zapiszcie się już teraz! Porozmawiamy wspólnie o górach, ciśnieniu i wodzie. To niezwykle interesujące tematy, które mają ogromne znaczenie w przyrodzie i w naszym codziennym życiu. Co więcej, przeprowadzimy wspólnie ciekawe doświadczenia, które pomogą nam lepiej zrozumieć te zjawiska. Podczas warsztatów sprawdzimy, czy zimne i ciepłe powietrze wywierają takie samo ciśnienie, sprawimy, że lodowce zaczną się topić, a na koniec każdy zbuduje swój własny wulkan, który oczywiście wybuchnie! 

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 13:00
Spotkanie festiwalowe To samo, czy nie to samo?

Matematycy często starają się dojść do sedna sprawy i nie zwracają uwagi na nieistotne szczegóły. Gdy kreślimy graf połączeń elektrycznych nie jest istotne jakim kolorem oznaczymy poszczególne segmenty sieci, nawet często nie jest istotne, czy proporcje odległości są zachowane; ważne jest, żeby punkty lutowania były umieszczone we właściwej kolejności (relacja sąsiedztwa).

Dwa obiekty są izomorficzne, jeśli są nierozróżnialne pod kątem wykonywania na nich działań i spełniania relacji. Na przykład liczby dodatnie, kiedy rozważamy tylko dodawanie i porównywanie ich relacją mniejszości będą nierozróżnialne od liczb ujemnych z dodawaniem i relacją większości. Znalezienie izomorfizmu jest tu proste: wystarczy z każdą liczbą dodatnią skojarzyć z drugiej strony jej liczbę przeciwną. Czasami jednak wyznaczenie takiego izomorfizmu jest nieoczywiste i bywa bardzo trudne, nawet jeśli wiemy, że obiekty są izomorficzne. Ta trudność może okazać się zaletą.

W czasie wykładu zademonstrujemy przykłady nieoczywistych izomorfizmów, kiedy z pozoru zupełnie różne obiekty zachowują się tak samo. Będzie o węzłach, liczbach, grafach.

Nauki matematyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Warsztaty archeologiczne

Przygotowane przez pracowników i studentów Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie „Warsztaty archeologiczne” będą zachęcać uczestników do wspólnych działań, pokazujących wytwórczość i kulturę materialną ludzi żyjących w pradziejach i średniowieczu. Możliwość obcowania z archeologami i młodymi adeptami tej dyscypliny nauki, pozwoli uczestnikom pokazów zapoznać się z warsztatem pracy oraz sposobami opracowania i dokumentacji różnych kategorii zabytków. 

Warsztaty zakładają aktywny udział uczestników – zarówno najmłodszych, młodzieży oraz dorosłych pasjonatów przeszłości. Najmłodszym proponujemy zajęcia z lepienia naczyń glinianych i odciskania kafli z form, zaś nieco starszym – własnoręczne wykonanie krajki i zapoznanie się z badaniami najstarszych narzędzi kamiennych. Wszyscy pasjonaci archeologii zapewne znajdą u nas coś dla siebie

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Zapętlony świat białek

Podczas warsztatów opowiem co to są białka, z czego są zbudowane. Wspólnie zrobimy koralikowe białko, a następnie zapętlimy kilka własnoręcznie zrobionych białek. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Coaching rodzicielski

Warsztat zatytułowany "Coaching rodzicielski” będzie okazją do przekazanie informacji na temat coachingu jako formy wsparcia psychologicznego w osobistym rozwoju osoby w różnych sferach jej życia. Rola rodzicielska – wydawałoby się naturalna – jest rolą trudną. Widać to obecnie bardzo wyraźnie. Wielu rodziców chciałaby być jak najlepszymi rodzicami, ale nierzadko czują się zagubieni wobec nowych wyzwań, którym mają sprostać.

Proponowany warsztat będzie okazją do zapoznania się, czym jest coaching i jak można z niego skorzystać właśnie jako rodzic. Poznamy, co działa w coachingu, co jest ważne, jakie są podstawowe zasady coachingu i jak rodzic może się przygotować do bycia coachem własnego dziecka.

Będziemy mieli okazję do „przećwiczenia” pewnych umiejętności, które warto wprowadzić w relację ze swoim dzieckiem w każdym wieku.

Rodzicu, jeżeli chcesz być jak coach w relacji ze swoim dzieckiem, to dowiesz się, że jest to możliwe i jak można to osiągnąć!

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 11:30
Spotkanie festiwalowe Katakumby KP3 & Pałac „Straszyca” (poranek pierwszy)

Połączone Biblioteki zapraszają na niebywały seans spirytystyczny! W mrocznych zakamarkach magazynów przywołacie z nami ducha dawnej filozofii. Poczujecie aurę prądów i idei minionych, ujrzycie osobliwe dzieła, odetchniecie bibliotecznym powietrzem i zakichacie się na śmierć. Doświadczcie rzeczy niedostępnych zwykłym śmiertelnikom/czytelnikom!

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 11:30
Spotkanie festiwalowe Jak różne mogą być dowody jednego twierdzenia z kombinatoryki

Będę mówić o dowodach kombinatorycznego twierdzenia o istnieniu turniejów spełniających pewien warunek. Dwa z tych dowodów są proste a jeden jest trudny, bo oparty na bardzo zaawansowanych metodach. Dwa z tych dowodów pokazują istnienie stosunkowo małych turniejów spełniających żądany warunek, a jeden z nich wymaga turniejów dużo większych. Dwa z tych dowodów pokazują konkretne konstrukcje a jeden jest niekonstruktywny i dowodzi istnienia bez wskazania konkretnego przykładu. Tematem wykładu będzie to, jak te cechy współgrają ze sobą.

Nauki matematyczne
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Kurierzy z krainy mroku

Jak poznawać Kosmos, gdy nie świeci? Od niedawna do poznawania tajemnic Kosmosu oprócz promienia elektromagnetycznego (światła, fal radiowych, mikrofal) możemy używać fal grawitacyjnych. W jaki sposób je obserwujemy? Czego do tej pory nauczyły nas te wiadomości z krainy mroku? Czego dowiemy się w ciągu najblizszej dekady?

 

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Makrowędrówka w mikroświat

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie “Makrowędrówka w mikroświat”, przygotowane przez osoby członkowskie Koła Naukowego Mikrobiologii, działającego przy Zakładzie Mikrobiologii Medycznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Podczas tego spotkania będziecie mogli odkryć z nami fascynujący świat mikroorganizmów.

Chcecie zobaczyć, jak wyglądają bakterie i inne mikroby ? Dowiedziecie się, dlaczego warto myć ręce po powrocie do domu? Czy wiedzieliście o istnieniu sztuki malowania bakteriami? A może ciekawi Was, ile mikroorganizmów znajduje się na przedmiotach codziennego użytku?  Z naszą pomocą sami będziecie mogli znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Ponadto, będziecie mogli dowiedzieć się, czym zajmują się mikrobiolodzy, jakie badania prowadzą, oraz jak wygląda praca laboratoryjna na co dzień. Przygotowaliśmy dla Was również krótki quiz , dzięki któremu będziecie mogli przetestować i poszerzyć swoją wiedzę (mikro)biologiczną. Nasz zespół spróbuje odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania.

Dołącz do nas i zobacz (nie)widzialny świat mikrobiologii!

Widzimy się na Festiwalu Nauki na Kampusie Ochota UW!

Nauki biologiczne
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE/CANCELED_Group Theory: The Symmetries of Universe

Introduction to Symmetry: Explain natural symmetry (e.g., butterflies, snowflakes). Use mirrors and paper cut-outs to show symmetrical patterns. 
Symmetry in Everyday Objects: Show how objects like equilateral triangles, squares, and circles have rotational symmetries.
Group Operations: Introduce the concept of performing operations on objects, like rotating or flipping shapes.
Applications of Group Theory: Use puzzles and games, such as Rubik's Cube or tiling patterns, to show how group theory applies.
Interactive Activity: Have kids create and identify symmetrical patterns or explore symmetry using hands-on materials.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Retoryczny niezbędnik. Na co nam retoryka w życiu codziennym

Jak mówić, aby być przekonującym?

Czy sposób mówienia może podnosić atrakcyjność towarzyską?

Jak wypracować autorytet u własnego szefa?

 

Choć pytania te mogą wydawać się clickbaitowe, towarzyszą wielu z nas w codziennych sytuacjach. Poszukujemy narzędzi potrzebnych do tego, by sprawniej się komunikować, łatwiej osiągać porozumienie, uzasadniać swoje racje lub po prostu – aby być bardziej atrakcyjnymi w rozmowie. Dobra wiadomość jest taka, że zestaw wspomnianych narzędzi faktycznie istnieje lub raczej: jest rozwijany, a potencjał do ich stosowania mamy wszyscy, który komunikujemy się w codziennych sytuacjach. Ta gorsza wiadomość to fakt, że nie ma doń podręcznika, który moglibyśmy wykuć napamięć, aby szybko i sprawnie osiągnąć biegłość w wymienionych dziedzinach.

Retorykę kojarzymy zazwyczaj niezbyt pozytywnie, z "brudnymi" sztuczkamijęzykowymi i manipulacją komunikacyjną. Tymczasem – jeśli przyjrzeć się lepiej – ta starożytna dyscyplina nauki opisuje niezwykle szeroki wachlarz kompetencji w zakresie społecznego funkcjonowania. W trakcie wykładu poznamy praktyczne przykłady ich zastosowania w sferze publicznej – i sprawdzimy, dlaczego retoryka to prawdziwy niezbędnik w dziedzinie komunikacji.

Na wykład zapraszam wszystkich, którzy czują, że wiedzą o retoryce zbyt mało, iprzeczuwają, że może to być cenny nabytek. Zapraszam też tych, którzy już pracują nad swoimi komunikacyjnymi kompetencjami, bo wiedzą, że są one istotne – spróbujemy poszerzyć horyzonty i zidentyfikować to, co trudno nazywalne.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Spektakularne ujęcia i wyniki z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Ten supernowoczesny duży teleskop kosmiczny regularnie przynosi przełomowe wyniki naukowe, jak np. detekcja najodleglejszych galaktyk czy odkrycia planet w dyskach pyłowych wokół młodych gwiazd. Podczas wykładu opowiem o historii teleskopu Jamesa Webba i przedstawię najnowsze rezultaty nim uzyskane.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Zwiedzanie warszawskiego cyklotronu

Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:30
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 13:30
  • sob., 2024-09-21 15:00
Spotkanie festiwalowe Ancient Egyptian culture in the light of 'talking objects'

During the course of this lecture, the audience will have the opportunity to interact with copies of different objects from ancient Egypt.

The goal of this lecture is to introduce people to the concepts of ‘talking objects’ from ancient Egypt, that is the idea that all archaeological finds ‘speak for themselves’ if one lets them. The notion of how they could possibly ‘speak’ to ancient Egyptians will also be demonstrated through explaining the ancient settings of the objects.

Special attention will be paid to the material the objects are made out of, as these give a great detail of information about the intentions of Egyptians about the purpose of the objects.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 12:30
Spotkanie festiwalowe Debata filozoficzna o początku i końcu życia

W debacie tej zmierzą się filozofowie reprezentujący różne podejścia. Będą argumentować (i zbijać argumenty swoich adwersarzy), próbując przekonać nas, jak odpowiedzieć na pytanie o początek i koniec życia. Uwzględnią m.in. zagadnienie, czy jest to kwestia faktów, czy konwencji. Zobaczymy też, czy ograniczą się do pytania o życie jako fakt biologiczny, czy pytanie to potraktują znacznie szerzej... Serdecznie zapraszamy!

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 12:30
Spotkanie festiwalowe Efektywny altruizm, czyli naukowe podejście do pomagania

Czy powinniśmy pomagać przede wszystkim ludziom, których spotykamy twarzą w twarz? Czy powinniśmy wspierać organizacje charytatywne, które płacą za reklamę żeby nas poruszyć? A może inne kryteria są ważniejsze? Okazuje się, że jeśli potraktujemy odpowiedzi na te pytania poważnie i użyjemy statystyki oraz rachunku prawdopodobieństwa, to wnioski mogą diametralnie zmienić nasze spojrzenie na świat. Na jakie? Przyjdź i sprawdź!

Nauki matematyczne
  • sob., 2024-09-21 12:30
Spotkanie festiwalowe Etniczne motywy w przestrzeni miejskiej Jakucka

Założony w pierwszej połowie XVII wieku Jakuck przez trzy kolejne stulecia był ważnym ośrodkiem rosyjskiej administracji we wschodniej Syberii. W czasach radzieckich rozrastał się głównie za sprawą napływu Rosjan, zyskując pod koniec epoki dość typowy wygląd radzieckiego miasta na Syberii. Po okresie ZSRR w stolicy Reubliki Sacha (Jakucji) powstało wiele instytucji politycznych, kulturalnych, naukowych związanych z nowym statusem republiki i rozpoczął się masowy napływ ludności jakuckiej. Wpływ jaki procesy urbanizacyjne wśród narodów syberyjskich wywierają na oblicze miast regionu, bywa określany mianem ich autochtonizacji. W trakcie wykładu przyjrzymy się jednemu z przejawów autochtonizacji Jakucka – obecności w przestrzeni miejskiej elementów związanych z tradycyjną kulturą Jakutów. Przyjmuje ona różne formy – od stawiania w mieście okolicznościowych słupów serge (jakuckie konowiązy) aż po wykorzystanie motywów tradycyjnej architektury drewnianej i zdobnictwa w nowoczesnych budynkach (obiekty sportowe, instytucje kultury). Po etniczne motywy sięgają też często twórcy reklam, a także zyskujących ostatnio popularność murali.   

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 12:30
Spotkanie festiwalowe México y Polonia: 95 años de relaciones diplomáticas

La conferencia conmemora el 95 aniversario del establecimiento de relaciones diplomáticas entre México y Polonia (26 de febrero de 1928). En la conferencia se examinan las percepciones colectivas que ambos países tenían del otro en aquella época; se sugiere que las pintoras Frida Kahlo y Tamara Łempicka encarnan esos imaginarios colectivos. Estas dos pintoras ofrecen una oportunidad para reflexionar sobre la relación diplomática entre estas dos repúblicas. La conferencia también destaca otros elementos que dan contenido a la relación bilateral entre las repúblicas de México y Polonia.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 12:30
Spotkanie festiwalowe Jak wymieniać się nerkami i innymi przedmiotami

Ponad jedna trzecia potencjalnych dawców nerek, którzy chcą oddać nerkę członkowi rodziny lub przyjacielowi, nie może tego zrobić z powodu niezgodności grupy krwi lub przeciwciał. Jeszcze gorzej sprawa wygląda z prezentami - ponad połowa jest nietrafiona. W mojej prezentacji opowiem o mechanizmie, który pozwala powymieniać się nerkami lub prezentami aby nikt nie stracił, a ktoś zyskał. Opowiem też o tym jak takie wymiany wykonuje się na świecie.

Nauki matematyczne
  • sob., 2024-09-21 13:00
Spotkanie festiwalowe Śledzimy podróże roślin

W Ogrodzie Botanicznym uważnie przyglądamy się przyrodzie. Dodatkowo nasz rok tematyczny - Detektywistyczny Botaniczny - jeszcze bardziej inspiruje nas do obserwacji, śledzenia zależności i powiązań, szukania przyczyn i przewidywania skutków.

Nasze warsztatowe działania zaowocują poznaniem roślinnych sposobów na podróże. Jesienią w świecie przyrody dzieje się naprawdę wiele. Czy rośliny lubią zaczepiać przechodniów? Czy wybierają zorganizowany transport? Czy podróżują z biletem czy na gapę? Czy w drodze są uskrzydlone?

Zapraszamy na podróż w świecie przyrodniczych zabaw i eksperymentów!

Nauki biologiczne
  • sob., 2024-09-21 13:00
Spotkanie festiwalowe Tajemnice gór, ciśnienia i wody

Podczas warsztatów zabierzemy Was w fascynującą podróż w góry, gdzie dowiemy się więcej o ciśnieniu i wodzie. Czy jesteście gotowi na przygodę? Zapiszcie się już teraz! Porozmawiamy wspólnie o górach, ciśnieniu i wodzie. To niezwykle interesujące tematy, które mają ogromne znaczenie w przyrodzie i w naszym codziennym życiu. Co więcej, przeprowadzimy wspólnie ciekawe doświadczenia, które pomogą nam lepiej zrozumieć te zjawiska. Podczas warsztatów sprawdzimy, czy zimne i ciepłe powietrze wywierają takie samo ciśnienie, sprawimy, że lodowce zaczną się topić, a na koniec każdy zbuduje swój własny wulkan, który oczywiście wybuchnie! 

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 09:00
  • sob., 2024-09-21 11:00
  • sob., 2024-09-21 13:00
Spotkanie festiwalowe Synchrony between quantum light droplets

Synchronization is a ubiquitous phenomenon in nature where many entities interact with each other. It appears in the collective flashing lights of hundreds of fireflies, the singing between tree frogs, audience clapping, and even in the quantum world. In this lecture I will tell you how photons and electrons can behave like oscillating pendulums, and display synchronization even in the microscopic quantum world.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 13:30
Spotkanie festiwalowe Zwiedzanie warszawskiego cyklotronu

Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:30
  • sob., 2024-09-21 12:00
  • sob., 2024-09-21 13:30
  • sob., 2024-09-21 15:00
Spotkanie festiwalowe Chodzenie z kozą na Kujawach – polski karnawał

Słowo karnawał najczęściej przywołuje obrazy żywiołowych parad, tak charakterystycznych dla Wenecji i Rio-de-Janeiro. Zapomina się przy tym, że karnawał był i jest świętowany także w Polsce. W Wielkopolsce, na Śląsku, Kujawach czy Mazowszu przetrwały tradycje obchodów karnawałowych i zwyczaje zapustne.

Zapraszam na wykład o karnawale na Kujawach. Opowiemm o swoich badaniach terenowych w okolicach Włocławka i Brześcia Kujawskiego w latach 2021-2024. Były one prowadzone we współpracy ze studentami IEiAK UW i z panią doktor Katarzyną Waszczyńską. Ich owocem jest książka „Zapusty na Kujawach. Szkice etnograficzne” (2023).

W badanym terenie świętowanie zapustów związane jest z chodzeniem z kozą oraz zabawą – podkoziołkiem. Najbardziej widowiskowe są jednak grupy zapustne, które odwiedzają domy i instytucje. Kozy jest główną postacią w badanych grupach przebierańców i co ciekawe jej wygląd nie zmienił się w stosunku do tego opisanego przez Oskara Kolberga w 1867 r. Do podstawowego składu grupy zapustnej należą również: bocian, koń, Siora (Żydówka), Żyd i państwo młodzi. Z czasem dołączyli do nich Cygan, postać dwoista, czyli żywy na umarłym (albo chłop na babie), a w niektórych miejscowościach także niedźwiedź, śmierć, diabeł, kominiarz i policjant. Poszerzanie składu grupy zapustnej, zwanej kozą – tak samo jak główna postać, o nowe figury oraz zwielokrotnianie już tych obecnych, np. liczby Żydów, diabłów, dowodzi inwencji twórczej osób zaangażowanych w chodzenie z kozą, ale także zmian w postrzeganiu roli zapustników.

Ważnym wydarzeniem dla zwyczajów zapustnych na Kujawach był wpis „Tradycji chodzenia z Kozą na Kujawach” na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w 2020 r. Taki wpis dowodzi, że dane zjawisko kulturowe jest żywe, a co więcej, zgłoszenia mogą dokonać tylko osoby bezpośrednio z nim związane i uważające je za istotne dla swojego poczucia tożsamości. W czasie wykładu zastanowimy się nad kwestiami żywotności niematerialnego dziedzictwa kulturowego na przykładzie karnawału na Kujawach.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Dezinformacja w czasach kryzysu

Problemy dezinformacji czy rozpowszechniania fałszywych lub niesprawdzonych informacji są znane od czasów starożytnych, ale dzięki mediom społecznościowym jej zasięg i wpływ w ostatnich latach znacząco wzrosły. Ludzie coraz częściej polegają na platformach takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy YouTube jako głównym źródle informacji, co czyni je idealnym miejscem do rozpowszechniania dezinformacji. Walka z tym problemem staje się więc niezwykle istotna.

Dezinformacja może przybierać różne formy, w tym kłamstw, przekłamanych nagłówków, wybiórczych informacji lub manipulacji wizualnej, i może dotyczyć praktycznie każdej dziedziny, włączając w to politykę, zdrowie publiczne, naukę, a nawet sprawy osobiste.

Podczas panelu eksperci i ekspertki odpowiedzą na kluczowe pytania dotyczące  psychologicznych i prawnych mechanizmów funkcjonowania dezinformacji, ale także zaprezentują wyniki swoich badań dotyczących tego, jak zagadnienia związane z dezinformacją funkcjonują w różnych środowiskach i jaki mają wpływ na ich działanie. Porozmawiamy także o wpływie przekazów dezinformacyjnych na odbiorców oraz o to, jak zbudowane są fake newsy. 

Nauki społeczne
  • sob., 2024-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Dotykając niedotykalnego. Zwoje malarskie w tradycjach buddyjskich Tybetu i Mongolii

Zwoje malarskie w sztuce buddyjskiej Tybetu i Mongolii zajmują szczególne miejsce. Przekazują to, co może wyrazić także rzeźba lub architektura, w tym przewodnią ideę buddyzmu dążenia do stanu oświecenia (oświecenie oznacza wydostanie się ze świata, który zasadza się na postrzeganiu za pomocą naszych zmysłów, w tym zmysłu dotyku). Oferują jednak znacznie więcej niż inne środki wyrazu artystycznego, głównie dzięki niemal nieograniczonym możliwościom narracyjnym. 

Buddyści doszli do perfekcji opowiadania - z pomocą zmysłów - o tym, co zmysłom umyka. Zapraszam zatem do opowieści o zapierających dech w piersiach arcydziełach sztuki tybetańskiej i mongolskiej, ale i do opowieści o narracjach, które są ich przedmiotem. Dotkniemy wspólnie niedotykalnego!

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Gdzie leży Aszuristan? Z wizytą u nowoaramejskich chrześcijan w Iraku

Język aramejski przez wieki uważany był za język martwy, jednak dzięki nieustraszonym podróżnikom, a później także misjonarzom na Bliski Wschód odkryty został w swojej nowożytnej fazie. Obecnie wiemy, że nowoaramejski składa się z czterech podgrup językowych, których użytkownicy zamieszkują tereny rozciągające się od Syrii po Khuzestan w Iranie, a także wiele krajów Europy, Stany Zjednoczone i Australię, dokąd zawędrowali w poszukiwaniu bezpiecznej przystani. Użytkownikami nowoaramejskiego są żydzi, chrześcijanie obrządku wschodniego i mandejczycy, zaś rzadkie dialekty, którymi się posługują wpisane są na światową listę UNESCO jako języki zagrożone wyginięciem. Stąd też przez samych członków społeczności oraz przez naukowców z całego świata podejmowane są wysiłki na rzecz dokumentacji nie tylko języka, ale także całego dziedzictwa kulturowego wspólnot nowoaramejskich. W tej prezentacji opowiem o badaniach terenowych przeprowadzonych wśród społeczności chrześcijańskiej z północnego Iraku, w czasie której zgromadzony został bogaty materiał audio-wizualny, dokumentujący językową i kulturową rzeczywistość społeczności.

Miasteczko Diyana (kurd. Soran) w północno-wschodnim Iraku położone jest w górzystej okolicy Autonomicznego Regionu Kurdystanu. Obok muzułmańskich Kurdów zamieszkują je chrześcijanie Asyryjskiego Kościoła Wschodniego, mówiący lokalnym dialektem języka nowoaramejskiego. Przybyli tu, podobnie jak mieszkańcy wielu sąsiednich miasteczek i wsi, w dawnych czasach z innego górzystego regionu Hakkari w Turcji, a obecne granice polityczne przecinają tereny ich dawnej duchowej ojczyzny, rozciągającej się od południowo-wschodniej Turcji, przez północny Irak i aż do równiny Mosul na południu po północno-zachodnie tereny Iranu. Tereny te nowoaramejscy chrześcijanie nazywają Aszuristanem, wywodzą bowiem swoje pochodzenie od potomków Imperium Asyryjskiego. We współczesnym świecie stanowią mniejszość etniczną, religijną, kulturową i językową nie tylko w Iraku, ale także w diasporze. Oprócz ojczystego dialektu nowoaramejskiego świetnie znają kurdyjski i arabski, a ich codzienność łączy funkcjonowanie w nowoczesnym świecie z poszanowaniem dla kultury i tradycji. I tak w miasteczku Diyana skorzystać można z superszybkiego internetu, podczas gdy w przydomowym piecu wypiekany jest tradycyjny chleb. W czasie swojej prelekcji zaprezentuję kilka aspektów świata nownoaramejskich chrześcijan z Diyany, do którego zechcieli mnie przyjąć i o nim opowiedzieć.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 14:00

©2024 Festiwal Nauki