Najnowsza historia Polski

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Kręte drogi polskiej motoryzacji

Prosty silnik spalinowy napędzający pojazd podobny do bryczki zapowiadał przełom w podróżowniu, kulturze, gospodarce. Samochód jest wynalazkiem,
który ukształtował współczesny świat. O rozwoju motoryzacji w Polsce od pierwszych prób po czasy współczesne opowiedzą specjaliści Narodowego Muzeum Techniki
w dwuczęściowym wykładzie popularnym, ilustrowanym materiałami dokumentalnymi oraz eksponatami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum. Część pierwsza dn.21.09.2019, część druga 29.09.2019.

Nauki techniczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Piórkiem, dłutkiem, rysikiem-artystyczne techniki graficzne-warsztaty z wykonywania linorytów

Moda i Druk .1918 rok"  Radość z odzyskania Niepodległości, z odbudowy państwowowści Polskiej zaowocowały  ożywieniem w wielu sferach politycznych, gospodarczych  społecznych , kulturowych :także w konsekwencji ożywienia życia towarzyskiego - wzrostem zainteresowania modnymi ubiorami . Zmiany w ubiorach szczególnie kobiecych wi ązały sie z emancypacja ,podjeciem  aktywnośći zawodowej ,społecznej  i politycznej a także sportowej . Stroje uległy  ogromnej transformacji - stały sie prostsze,wygodniejsze. Nauczycielki,ekspedientki, urzedniczki potrzebowały wygodnych i jednocześnie eleganckich ubiorów do pracy .Salony, Domy Mody lub projektanci ubrań wydawali własne ilustrowane czasopisma lub publikowali reklamy w wydawanej prasie kobiecej ( Bluszcz, Pani, Kłosy) Muzeu drukarstwa przygotowało pokaz ulotek reklamowych i reklam  z czasopism z własnej kolekcji. Prezentacja stanowi inspiracje do warsztatów  graficznych kaligraficznego zaprojektowania reklamy czy wykonanie linorytu inspirowanego pokazem reklam.  

Nauki humanistyczne
  • sob., 2019-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Zabytki polskiej techniki pancernej dwudziestolecia międzywojennego

Państwo polskie po odzyskaniu niepodległości postawiło na rozwój obronności. Wiązało się to szeregiem innowacji technicznych oraz rozwojem nowych rodzajów broni i uzbrojenia. Zabytki tego okresu, część z nich rozproszona po Europie, stanowią interesujący materiał dokumentalny oraz konserwatorski. Specjaliści Narodowego Muzeum Techniki przedstawią fakotografię najciekawszych z nich, zapoznają słuchaczy z przebiegiem pozyskiwania zbiorów uzbrojenia oraz ich konserwacji.

Nauki techniczne
  • ndz., 2019-09-22 12:00
Spotkanie festiwalowe Polski Wrzesień 1939 r. Opinie, oceny, reprezentacje

Polska wojna obronna 1939 r. była nie tylko pierwszą odsłoną II wojny światowej, ale także nosiła wszelkie cechy wojny na wyniszczenie. Zarówno Niemcy jak i ZSRR stawiały sobie za cel unicestwienie polskiej państwowości. Najeźdźcy prowadzili działania zbrojne z pogwałceniem prawa międzynarodowego, dopuszczając się zbrodni na ludności cywilnej i jeńcach wojennych. Polski Wrzesień wywołał zarazem reperkusje nawet w krajach tak odległych jak Indie czy Południowa Afryka. Czy dzisiaj, po 80 latach od tamtych wydarzeń, są one wciąż jeszcze interesujące dla historyków? Jak zmieniała się polska pamięć o 1939 roku? Jak postrzegany jest Wrzesień zagranicą?

  • pon., 2019-09-23 18:00
Spotkanie festiwalowe Sytuacja języka niemieckiego w Polsce po 1945 roku (na podstawie relacji świadków historii)

Zgodnie z wykładnią PRL-u powojenna Polska była krajem jednolitym narodowościowo i językowo. Jednakże, mimo przesiedleń, język niemiecki pozostał wciąż żywy na przyłączonych do państwa polskiego Śląsku, Pomorzu i Mazurach. W naszym wystąpieniu opowiemy o doświadczeniach świadków historii i o losach języka niemieckiego w Polsce po 1945 roku. 

Nauki humanistyczne
  • pon., 2019-09-23 18:00
Spotkanie festiwalowe Początek zmian - Okrągły Stół w oczach uczestników

Okrągły Stół otworzył proces wielkiej zmiany ustrojowej w Polsce. Władza komunistyczna powróciła do negocjacji i układania się z przedstawicielami społeczeństwa, organizującego się wciąż wokół Solidarności. Okrągły Stół stał się symbolem pokojowego sposobu przejścia do demokracji i zarazem - symbolem początku upadku sowieckiego totalitaryzmu. Rzeczywistą rolą porozumień Okrągłego Stołu było otwarcie procesu przemian, który ogarnął całe społeczeństwo i całość życia społecznego, politykę i gospodarkę, i w niezwykłym tempie zapoczątkował proces przemian w całym regionie.

Mimo to szybko pojawiły się pełne zawiści i dezinformacji interpretacje Okrągłego Stołu - upadek całego systemu bez najmniejszego rozlewu krwi - nazwano "zdradą" i reaktywacją "czerwonych". Jak tworzył się i działał Okrągły Stół oraz jak rozumieć i ocenić "czarną legendę" o nim - mówić będą uczestnicy tamtych pamiętnych obrad.

  • śr., 2019-09-25 18:00
Spotkanie festiwalowe I ty możesz zostać archiwistą, czyli dlaczego warto tworzyć archiwa rodzinne

Proponujemy sptkanie poświęcone archiwom rodzinnym, w trakcie którego powiemy, czym jest archiwum rodzinne, jakie materiały w nim się znajdują, kto nam może pomóc w stworzeniu archiwum rodzinnego, jak można zabezpieczać dokumenty rodzinne przed zniszczeniem. Przybliżymy rówież źródła do dziejów rodzinnych, m.in. akta stanu cywilnego, ewidencję ludności, akta szkolne, akta wymiaru sprawiedliwości. Udzielimy rad, jak można prowadzić poszukiwania genealogiczne (w archiwach państwowych i kościelnych oraz w Internecie). Powiemy też, jak należy zbudować drzewo genealogiczne i czym ono się różni od tablic genealogicznych.

 

Nauki humanistyczne
  • czw., 2019-09-26 17:00
Spotkanie festiwalowe Powojenna Polska oczami Węgrów

Jak widziano Polskę lat 1945–1960? Na spotkaniu zostaną przedstawione spostrzeżenia trzech węgierskich dziennikarzy i pisarzy, którzy odwiedzili powojenną Polskę, będącą w ciekawym okresie swoich dziejów. 

Nauki humanistyczne
  • czw., 2019-09-26 18:00
Spotkanie festiwalowe Ratowanie ginących języków: od teorii do praktyki

Spośród kilku tysięcy języków używanych na świecie większość jest poważnie zagrożona wyginięciem. Od kilkudziesięciu lat podejmowane są na świecie liczne działania rewitalizacji języków, które utraciły swój zasięg i użytkowników. Przywracanie języka do domen, w których nie jest już używany, a także poszerzanie liczby użytkowników o osoby, które wcześniej się tym językiem nie posługiwały (new-speakers), jest podstawowym zadaniem rewitalizacji. Również na terenie Polski istnieją do dziś małe języki, nieuwzględnione ani w „Ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym”, ani też w „Europejskiej karcie języków regionalnych lub mniejszościowych”. Do języków tych należy m.in. mazurski i wilamowski. W naszym wystąpieniu opowiemy, czym jest rewitalizacja i jakie działania są podejmowane, aby ocalić te małe, autochtoniczne języki.

 

Nauki humanistyczne
  • pt., 2019-09-27 18:00
Spotkanie festiwalowe Warsztaty z kaligraficznego projektowania reklam

Moda i Druk .1918 rok"  Radość z odzyskania Niepodległości, z odbudowy państwowowści Polskiej zaowocowały  ożywieniem w wielu sferach politycznych, gospodarczych  społecznych , kulturowych :także w konsekwencji ożywienia życia towarzyskiego - wzrostem zainteresowania modnymi ubiorami . Zmiany w ubiorach szczególnie kobiecych wi ązały sie z emancypacja ,podjeciem  aktywnośći zawodowej ,społecznej  i politycznej a także sportowej . Stroje uległy  ogromnej transformacji - stały sie prostsze,wygodniejsze. Nauczycielki,ekspedientki, urzedniczki potrzebowały wygodnych i jednocześnie eleganckich ubiorów do pracy .Salony, Domy Mody lub projektanci ubrań wydawali własne ilustrowane czasopisma lub publikowali reklamy w wydawanej prasie kobiecej ( Bluszcz, Pani, Kłosy) Muzeu drukarstwa przygotowało pokaz ulotek reklamowych i reklam  z czasopism z własnej kolekcji. Prezentacja stanowi inspiracje do warsztatów  graficznych kaligraficznego zaprojektowania reklamy czy wykonanie linorytu inspirowanego pokazem

Nauki humanistyczne
  • sob., 2019-09-28 12:00
Spotkanie festiwalowe Zabytki polskiej techniki pancernej dwudziestolecia międzywojennego

Państwo polskie po odzyskaniu niepodległości postawiło na rozwój obronności. Wiązało się to szeregiem innowacji technicznych oraz rozwojem nowych rodzajów broni i uzbrojenia. Zabytki tego okresu, część z nich rozproszona po Europie, stanowią interesujący materiał dokumentalny oraz konserwatorski. Specjaliści Narodowego Muzeum Techniki przedstawią fakotografię najciekawszych z nich, zapoznają słuchaczy z przebiegiem pozyskiwania zbiorów uzbrojenia oraz ich konserwacji.

Nauki techniczne
  • sob., 2019-09-28 12:00
Spotkanie festiwalowe Lekcja czytania między wierszami. Z cenzorskich biuletynów instruktażowych z lat siedemdziesiątych

W latach 1945-1989 cenzorzy z Głównego Urzędu Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk (GUKPPiW) pozbawiali prawa druku nie tylko teksty oceniane  jako jawnie sprzeczne z interesami PRL. Z obiegu publicznego eliminowali również  te przekazy słowne (a także graficzne: plakaty, grafiki, rysunki satyryczne, etc. ), w których dopatrywali się „niecenzuralnych” treści wyrażonych implicite, np. w postaci aluzji, metafor i znaczących niedomówień.  Do wykonywania tego zadania przygotowywano ich poprzez system szkoleń, w którym znaczącą rolę odgrywały tajne biuletyny instruktażowe. Redagowano je i kolportowano w zamkniętym obiegu, w oparciu o zakwestionowane wcześniej w Urzędzie materiały.  O kształcie  i zawartości tych fachowych periodyków można wnosić na podstawie dokumentów ze stołecznej centrali przy ulicy Mysiej 5, zachowanych  w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Na użytek warsztatów wybrany został z nich niewielki wycinek, obejmujący „Informacje Instruktażowe” z roku 1976 . Wykorzystano też inne archiwalia z lat 1975-78, obejmujące głównie wytyczne  z Wydziału Kultury KC PZPR oraz Książkę zapisów i zaleceń. Analiza tych źródeł  będzie próbą pokazania zależności pomiędzy lukami w przepisach wykonawczych regulujących cenzorskie kompetencje a kondycją PRL-owskiej literatury. Uczestniczy warsztatów otrzymają przesłanki do podjęcia dyskusji o funkcjonowaniu języka ezopowego w warunkach nasilenia ideologicznej presji.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2019-09-28 14:00
Spotkanie festiwalowe Kręte drogi polskiej motoryzacji

Prosty silnik spalinowy napędzający pojazd podobny do bryczki zapowiadał przełom w podróżowniu, kulturze, gospodarce. Samochód jest wynalazkiem,
który ukształtował współczesny świat. O rozwoju motoryzacji w Polsce od pierwszych prób po czasy współczesne opowiedzą specjaliści Narodowego Muzeum Techniki
w dwuczęściowym wykładzie popularnym, ilustrowanym materiałami dokumentalnymi oraz eksponatami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum. Część pierwsza dn.21.09.2019, część druga 29.09.2019.

Nauki techniczne
  • ndz., 2019-09-29 12:00