Nauki techniczne

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Sztuczna inteligencja gra w gry

Sztuczna inteligencja w ciągu ostatnich lat odniosła spektakularne sukcesy w obszarze gier planszowych i komputerowych: w 2015 roku pierwszy raz w historii komputer pokonał człowieka w grze GO, w wielu grach platformowych oraz bardziej złożonych jak Starcraft czy Dota2. Wspomniane gry są na tyle trudne, że dopiero nowoczesne uczące się algorytmy w połączeniu z dużą mocą obliczeniową były w stanie dokonać przełomu. Podstawową zasadą, na której bazowały najskuteczniejsze algorytmy, jest pozwolenie algorytmom uczyć się od samych siebie, wyciągać wnioski i samodzielnie się ulepszać.  Podczas spotkania omówimy kilka kluczowych pomysłów z tego obszaru sztucznej inteligencji: metodę Monte Carlo oraz zastosowanie sieci neuronowych do analizy sytuacji w grze. Omówimy też nasz projekt, który dotyczy planszowo-karcianej gry "Splendor", i na jego przykładzie pokażemy, jak wspomniane algorytmy działają w praktyce. Gra polega na gromadzeniu surowców w celu rozbudowy swoich zdolności ekonomicznych, a celem jest osiągnięcie określonego poziomu zasobów. Gry tego typu wymagają planowania na wiele ruchów do przodu. Omówimy, w jaki sposób takie planowanie jest wykonywane przez samouczące się algorytmy. 

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-19 11:00
Spotkanie festiwalowe Bioróżnorodność za progiem - architekt krajobrazu w akcji

Bioróżnorodność. Zwierzęta dziko żyjące są ważnym, pożytecznym składnikiem przyrody otaczającej nasz dom w mieście. Architekt krajobrazu, projektując przestrzeń wokół domu, decyduje o bioróżnorodności, jaka tam występuje. Ma przy tym na uwadze szczególnie te gatunki zwierząt, które są pożyteczne np. owady zapylające rośliny, jak trzmiele, pszczoły czy też ptaki, które żywią się szkodnikami roślin. Ma na uwadze też motyle, które dopełniają uroku ogrodu. Wykład przedstawi działania architekta krajobrazu zmierzające do kształtowania bioróżnorodności.  Prezentacja adresowana jest do dzieci i ich rodziców.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-19 12:00
Spotkanie festiwalowe Zwiedzanie ogrodu Centrum Wodnego SGGW

Wycieczka po ogrodzie Centrum Wodnego SGGW nazywanym też "Parkiem Wodnym" umożliwi zapoznanie się z terenem, gdzie na co dzień prowadzone są badania naukowe i zajęcia dydaktyczne dla studentów. W parku zobaczymy terenowy model rzeki i jej zlewni w obszarze wyżynnym i nizinnym. Podążając wzdłuż biegu rzeki, odwiedzimy zróżnicowane siedliskowo ekosystemy wód stojących i zajrzymy do wnętrza zbiornika wodnego przez panoramiczną szybę umieszczoną w suchym doku. Poznamy budowle hydrotechniczne służące do sterowania przepływem wody. Zapoznamy się z wyposażeniem stacji meteorologicznej monitorującej jakość i wybrane parametry fizyczne powietrza atmosferycznego. Obejrzymy z bliska modele zielonych dachów, umożliwiających retencjonowanie wód opadowych i przeciwdziałanie zjawisku "miejskiej wyspy ciepła".

Wycieczka pod gołym niebem - prosimy o dostosowanie stroju do warunków pogodowych.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-19 12:00
Spotkanie festiwalowe Fortyfikacje Kamieńca Podolskiego

Kamieniec Podolski – według Aleksandra Gwanina, autora szesnastowiecznej Kroniki sarmacji europejskiej  - „miasto ręką Boga zbudowane”, symbol siedemnastowiecznych walk pomiędzy Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Imperium Osmańskim. Ze względu na swoje walory obronne miejsce gdzie obecnie znajduje się Kamieniec było zamieszkane od czasów starożytnych. Fortyfikowany przez Rusinów, Litwinów, Polaków, a na koniec przez Rosjan do 1812 r. kiedy to twierdza została ukazem carskim zlikwidowana. Zaniedbany i niszczony po rewolucji październikowej. Dzięki upadkowi ZSRR w 1991 r. Ukraina stała się niepodległym państwem. Jej władze przystąpiły do pieczołowitej restauracji zarówno miasta, jak i budowli obronnych. Obecnie Kamieniec Podolski jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast ukraińskich. Zachwyca on swoim pięknem, zwłaszcza dopasowaniem budowli fortyfikacyjnych do terenu.

W wykładzie zostanie omówiona historia tejże twierdzy oraz jej fotyfikacje. Słuchacze zostaną zapoznani ze zbudownym w XVI w. hydrotechnicznym system piętrzenia wody rzeki Smotrycz, służącym do zalewania kanionu tejże rzeki, stanowiącym oryginalne rozwiązanie obronne w skali całego świata, a także z innymi budowlami fortyfikacyjnymi. Oprócz aktualnych fotografii wykład będzie ilustrowany zachowanymi zabytkami kartografiicznymi, a także rysunkami architektonicznymi pochodzącycmi z końca XVIII w. 

 

Nauki techniczne
  • wt., 2020-09-22 15:00
Spotkanie festiwalowe Topografia zbrodni

W trakcie wykładu przedstawione zostanią możliwości wykorzystania zarówno aktualnych, jak i archiwalnych dokumentów, zdjęć lotniczych i map topograficznych w procesie odtwarzania topografii obozów koncentracyjnych i zagłady z okresu II wojny światowej.

Nauki techniczne
  • wt., 2020-09-22 17:00
Spotkanie festiwalowe Smart fluid - you can do it

Ciecz, która staje się twarda jak kamień?

Tak, to możliwe.

Płyny nienewtonowskie są znanymi substancjami, ale jak skutecznie wykorzystać ich właściwości? To wie zespół Politechniki Warszawskiej.

W praktyce - jeśli zanurzamy do takiej cieczy bardzo powoli jakiś przedmiot, to swobodnie się w niej zapadnie. Natomiast gdy chcielibyśmy do takiej cieczy włożyć coś bardzo gwałtownie, to ta ciecz natychmiast będzie stawiać opór.

Podczas wykładu zaprezentujemy podstawowe, jednakże interesujące, informacje o cieczach zagęszczanych ścinaniem. Pokażemy również ich potencjalne zastosowania oraz jak przygotować taką ciecz we własnej kuchni.

Jeśli chcecie aktywnie uczestniczyć w pokazie, przygotujcie szklankę wody, 3 łyżki skrobi ziemniaczanej i barwnik spożywczy w ulubionym kolorze.  

Nauki techniczne
  • śr., 2020-09-23 10:00
Spotkanie festiwalowe Czy można używać nawigacji w budynkach?

W ostatnich latach szeroko rozpowszechniły się aplikacje mobilne. Czy można je wykorzystywać do nawigacji na lotniskach, dworcach, w dużych centrach handlowych, na parkingach podziemnych i w biurowcach?

Nauki techniczne
  • śr., 2020-09-23 15:30
Spotkanie festiwalowe Regeneracja tkanek z wykorzystaniem podłoży komórkowych

Wykład będzie obejmować omówienie zagadnień wykorzystania podłoży komórkowych w regeneracji wybranych tkanek: kości, tkanki nerwowej, więzadeł, chrząstki. Zostaną zaprezentowane współczesne metody leczenia, ze szczególnym zwróceniem uwagi na regenerację z wykorzystaniem  następujących trójwymiarowych struktur polimerowych: elektroprzędzionych nanowłókien, włókien otrzymanych z druku 3D oraz termowrażliwych hydrożeli. Uczestnicy będą mogli obejrzeć jeden z procesów tworzenia tego typu trójwymiarowych struktur polimerowych. Zaprezentowany zostanie proces druku 3D jako wielofunkcyjna metoda produkcji struktur polimerowych przeznaczonych do regeneracji różnych tkanek. Struktury hydrożelowe zostaną przedstawione z wykorzystaniem polimerów pochodzenia naturalnego. (więcej na: polybiolab.ippt.pan.pl, ligamed.ippt.pan.pl)

Nauki techniczne
  • śr., 2020-09-23 16:00
Spotkanie festiwalowe Co to jest SmartCity?

SmartPhone, SmartWatch, SmartDom... Co to jest smart i co oznacza SmartCity? Czy przyszłość należy do SmartCity? Czy miasto może być inteligentne? 

Nauki techniczne
  • śr., 2020-09-23 17:00
Spotkanie festiwalowe Czy na tym zdjęciu jest pingwin, czyli o sztuce postrzegania

Wykład dotyczy zagadnień związanych z psychologią postrzegania obrazów. Czy komputer może rozpoznać obiekty na zdjęciu tak samo jak człowiek? A może dostrzega więcej niż ludzkie oko...? 

Nauki techniczne
  • czw., 2020-09-24 17:00
Spotkanie festiwalowe Użyteczne nieużytki

Użyteczne nieużytki. Tereny zieleni Warszawy to nie tylko parki, ogrody i zieleń miejska. W naszym mieście istnieje jeszcze wiele innych obszarów pokrytych bujną, swobodnie rozrastająca się roślinnością. Okazują się one równie ważne jak "uczesana" zieleń - produkują tlen, wychwytują pyły zawieszone w powietrzu (czyli smog), są miejsce bytowania wielu ciekawych i rzadkich gatunków zwierząt, terenem codziennej rekreacji warszawiaków. W myśl najnowszych trendów w architekturze krajobrazu współcześnie są postrzegane jako... piękne.

Nauki techniczne
  • pt., 2020-09-25 18:00
Spotkanie festiwalowe Czy uratuje nas zielono-błękitna infrastruktura Warszawy?

Problem adaptacji miast do zmian klimatu dotyczy wszystkich mieszkańców miast. Jednym ze stosowanych rozwiązań jest zielono–błękitna infrastruktura, która podobnie jak szara infrastruktura, jest niezbędnym elementem funkcjonowania współczesnego miasta. Jakie pełni funkcje, czy ma szansę poprawić zmieniające się warunki środowiska w mieście? Czy Warszawa jest do tych zmian przygotowana? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w trakcie wykładu.

Nauki techniczne
  • pt., 2020-09-25 20:00
Spotkanie festiwalowe Aktywna aerodynamika szybkich samochodów

Konstruktorzy szybkich samochodów sportowych zauważają korzyści ze stosowania elementów aerodynamicznych podnoszących ich osiągi. Pojawiają się nowe konstrukcje i nowe modele o czasem zagadkowych kształtach. Wykład ma na celu przybliżenie podstaw procesów przepływu wpływających na zachowanie się szybkiego pojazdu. W trakcie pokazu zaprezentowane zostaną modele różnych elementów aerodynamicznych zmieniających parametry pojazdów.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 10:00
Spotkanie festiwalowe Trening pilotów: wirtualna rzeczywistość i symulatory

W ramach warsztatów będzie można zapoznać się ze współczesnymi urządzeniami służącymi do treningu pilotów. Zaprezentujemy profesjonalny symulator śmigłowca SW-4 (http://sim.meil.pw.edu.pl) z rzeczywistą kabiną i panoramicznym ekranem sferycznym o średnicy 6 metrów.  Stacji Kosmicznej ISS. Specjaliści z Zakładu Automatyki i Osprzętu Lotniczego zapoznają uczestników z zasadami budowy i wykorzystania symulatorów w treningu pilotów. 

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 10:00
Spotkanie festiwalowe Lot ptaków i owadów

Małe rozmiary i wysoka częstotliwość ruchów skrzydeł owadów czynią je interesującym a jednocześnie trudnym obiektem badań. Podczas wykładu zostaną przedstawione podstawy aerodynamiki lotu owadów zilustrowane animacjami wyników badań numerycznych.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 11:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe na żywo i. Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń, aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 11:00
  • sob., 2020-09-26 12:00
  • sob., 2020-09-26 13:00
  • ndz., 2020-09-27 11:00
  • ndz., 2020-09-27 12:00
  • ndz., 2020-09-27 13:00
Spotkanie festiwalowe Park miejski – laboratorium architekta krajobrazu

Parki są ważną częścią struktury miast – ich walory przyrodnicze mają znaczący wpływ na jakość środowiska miejskiego. Bez wątpienia ład, piękno i harmonia przestrzeni parków pozytywnie oddziałują na kształtowanie się postaw społecznych. Mając to na uwadze, architekci krajobrazu – naukowcy i praktycy z Katedry Architektury Krajobrazu z warszawskiej SGGW – w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki zamierzają podzielić się z uczestnikami wycieczki swoją wiedzą i doświadczeniami z zakresu kształtowania przestrzeni parkowych w miastach. Podczas spaceru po Parku Ujazdowskim w Warszawie prowadzący postarają się wyjaśnić, na czym polega istota parku miejskiego oraz jakie są jego funkcje – te tradycyjne oraz współczesne. Spotkanie terenowe sprzyjać będzie zaprezentowaniu podstawowych elementów programu parku, a na widocznych przykładach omówione zostaną zasady kompozycji przestrzennej. Poruszone będą zagadnienia z zakresu kształtowania scenerii i widoków, wnętrz parkowych i układów roślinnych, uzyskiwania określonych nastrojów, co sprzyja tworzeniu lokalnej tożsamości miejsca. Bez wątpienia głównym tworzywem kompozycyjnym parku jest roślinność, a zwłaszcza dorodny drzewostan. Piękne drzewa decydują w dużym stopniu o atrakcyjności miejskich parków i ogrodów, które umożliwiają efektywny wypoczynek mieszkańców miast. Ponieważ każde dzieło ogrodowe uzyskuje pełne efekty plastyczne i użytkowe dopiero po upływie wielu lat (specyfika rozwoju roślinności), szczególna uwaga zostanie poświęcona właśnie temu zagadnieniu, a to w celu ukazania parku – w odróżnieniu od dzieł architektury – jako delikatnego i dynamicznego organizmu zmieniającego się w czasie.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 12:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe na żywo i. Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń, aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 11:00
  • sob., 2020-09-26 12:00
  • sob., 2020-09-26 13:00
  • ndz., 2020-09-27 11:00
  • ndz., 2020-09-27 12:00
  • ndz., 2020-09-27 13:00
Spotkanie festiwalowe Roboty medyczne – przyszłość medycyny

Podczas wykładu zostaną przedstawione istniejące rozwiązania robotów-telemanipulatorów chirurgicznych i medycznych stosowane w praktyce medycznej, a także
nowe koncepcje takich robotów i doświadczenia własne autora z zakresu projektowania i konstrukcji manipulatorów do zastosowań w medycynie.

Zostanie zaprezentowane spektakularne zastosowanie robotów chirurgicznych wykorzystywanych do operacji minimalnie inwazyjnych serca dotyczących wykonywania
tzw. by-passów w chorobie niedokrwiennej serca. Najbardziej znane roboty dla chirurgii to AESOP i ZEUS oraz daVinci produkcji USA. W referacie zostanie przedstawiona typowa
procedura stosowana w chirurgii z użyciem robota-telemanipulatora, w którym narzędzia są sterowane zdalnie, zaś kamera endowizyjna, przekazująca obraz operowanego miejsca, jest sterowana głosem. Stosowana jest tu technika endoskopowa, w której wprowadza się do ciała pacjenta narzędzia laparoskopowe zamocowane do ramion robota i specjalny układ optyczny – obrazowód z kamerą i źródłem światła. Ramiona robota kopiują ruchy rąk chirurga, ale są o wiele precyzyjniejsze, ponieważ drżenie rąk chirurga nie przenosi się na ramiona robota.

Ta nowa technika stała się obecnie bardzo atrakcyjna i dynamicznie się rozwija, brak jeszcze jednolitych standardów technicznych i projektowo-konstrukcyjnych w tym zakresie i
wiele zagadnień czeka nadal na rozwiązania. Można je uzyskać na drodze analizy odpowiednio sformułowanych modeli uwzględniających specyfikę podejmowanych
zagadnień z pogranicza anatomii, medycyny, biomechaniki i inżynierii medycznej – w referacie zostaną przedstawione nowatorskie metody projektowania i konstruowania
innowacyjnych rozwiązań manipulatorów do zastosowania w medycynie.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 12:00
Spotkanie festiwalowe Sprężanie falami uderzeniowymi – zastosowania w silnikach rotacyjnych

Inżynierowie zwykle unikają w swoich konstrukcjach jakichkolwiek objawów przepływów pulsujących, oscylujących. Istnieją jednak maszyny przepływowe wykorzystujące oscylujący przepływ. Z sukcesem wykorzystywane były jako urządzenia doładowujące silniki tłokowe (Comprex). Wykład poświęcony jest prezentacji zasad działania takich urządzeń i współczesnych projektów wykorzystujących przepływy nieustalone.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 12:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe na żywo i. Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń, aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 11:00
  • sob., 2020-09-26 12:00
  • sob., 2020-09-26 13:00
  • ndz., 2020-09-27 11:00
  • ndz., 2020-09-27 12:00
  • ndz., 2020-09-27 13:00
Spotkanie festiwalowe Problemy techniczne szybkiej kolei próżniowej

W ramach zajęć przybliżymy słuchaczom propozycję konstrukcji bardzo szybkiego środka transportu Hyperloop. Przedstawimy wyniki prac dotyczące uruchomienia tego rodzaju systemu transportowego. Skupimy się na zagadnieniach aerodynamiki, które pełnią kluczową rolę w działaniu urządzenia.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 13:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe na żywo i. Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń, aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 11:00
  • sob., 2020-09-26 12:00
  • sob., 2020-09-26 13:00
  • ndz., 2020-09-27 11:00
  • ndz., 2020-09-27 12:00
  • ndz., 2020-09-27 13:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe na żywo i. Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń, aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 11:00
  • sob., 2020-09-26 12:00
  • sob., 2020-09-26 13:00
  • ndz., 2020-09-27 11:00
  • ndz., 2020-09-27 12:00
  • ndz., 2020-09-27 13:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe na żywo i. Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń, aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2020-09-26 11:00
  • sob., 2020-09-26 12:00
  • sob., 2020-09-26 13:00
  • ndz., 2020-09-27 11:00
  • ndz., 2020-09-27 12:00
  • ndz., 2020-09-27 13:00