Antropologia science fiction: czego o badaniu innych kultur możemy się nauczyć z popkultury?

Numer: 
265

Dzieła literackie i filmowe z gatunku science fiction często dotykają kwestii kontaktu z „obcym” – przybyszem z innej planety, który różni się od, przeważnie ludzkich, bohaterów wyglądem, sposobami komunikacji, kulturą czy wartościami. Tym samym utwory fantastyki naukowej poruszają pytania fundamentalne dla refleksji antropologicznej – w jaki sposób możliwy jest kontakt z osobami wychowanymi w zupełnie innej kulturze, czego taki kontakt wymaga od badacza, na jaką ocenę obcej kultury badacz może sobie pozwolić i jakie kryteria takiej oceny przyjąć, czy też wreszcie: czy badacz ma prawo interweniować, gdy dostrzega w innej kulturze zjawiska, które on sam uważa za naganne.

Podczas spotkania zastanowimy się nad tymi kwestiami, wychodząc od wspólnego obejrzenia przykładowego filmu SF. Rozważymy specyfikę kontaktu przedstawicieli różnych kultur, jego uwarunkowania kulturowe, językowe i społeczne, a zwłaszcza dylematy etyczne, które mogą wystąpić przy takim spotkaniu. Porozmawiamy również o tym, jak w książkach i filmach SF tworzone są postacie „obcych” i w czym przypominają one obrazy obcych i innych w kulturach europejskich. Zdefiniujemy także pojęcie etnocentryzmu i zastanowimy się nad tym, jak można unikać tego typu postawy w postrzeganiu innych kultur.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
sobota, 25 Września, 2021 - 14:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Podczas spotkania obejrzymy fragmenty filmu SF i zastanowimy się nad tym, co wyobrażenia kontaktu z kosmitami mogą nam powiedzieć o badaniu innych (ziemskich) kultur.
Organizator: 
mgr
Michał
Nawrocki
Miejsce spotkania: 
ul. Karowa 18
00-324 Warszawa
Pokaz i warsztaty w sali nr 18 (na parterze budynku)