Film etnograficzny „450 kilo marzeń”

Numer: 
203

Film etnograficzny „450 KILO MARZEŃ” pozwala zajrzeć w kulisy miasteczka wyścigowego na Torze Służewiec w Warszawie. Pokryty graffiti mur między Ursynowem i Mokotowem skrywa nie tylko hipodrom, ale także rozległy całoroczny ośrodek mieszkalno-treningowy. Tory Wyścigów Konnych w okresie PRL-u funkcjonowały jako państwowy zakład pracy. Dziś, obok sprywatyzowanych stajni, nadal zamieszkuje  odizolowana od życia stolicy społeczność sąsiedzko-zawodowa. Niezależnie od problemów organizacyjnych i finansowych, które zaczęły ją dotykać po '89, rytm życia wyznacza tu trening koni. 
Jesienią właściciele przywożą na Służewiec młode konie zwane roczniakami. W dwóch stajniach widz poznaje nowe konie - Diego i Prio.  Na poziomie mikrosocjologicznym dokument opowiada o codziennej pracy, marzeniach oraz troskach ludzi związanych z dwiema stajniami. Pozwala przyjrzeć się relacjom międzyludzkim i międzygatunkowym oraz celom i wartościom, które organizują życie za służewieckim murem. Na poziomie makrosocjologicznym ukazuje historię społeczną Toru Służewiec.  
Dokument jest przykładem filmowej etnografii (Jay Ruby, 1975). Zdjęcie były realizowane przez rok, w ramach większego projektu badawczego z zakresu nauk społecznych, na podstawie którego powstała także książka „Warszawska enklawa. Świat wyścigów konnych na Służewcu” (Oficyna Naukowa, 2020). 

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
niedziela, 19 Września, 2021 - 16:00
Czas trwania: 
120 minut
Opis skrócony: 
Zajrzyj do warszawskiej enklawy świata wyścigów konnych na Służewcu. Zobacz, jak wygląda codzienne życie wyścigowców podczas seansu filmu etnograficznego „450 kilo marzeń”.
Dodatkowe informacje: 
Film w języku polskim z angielskimi z napisami.
Organizator: 
dr
Barbara
Bossak-Herbst
Miejsce spotkania: 
ul. Karowa 18
00-324 Warszawa
Pokaz filmu i dyskusja w sali nr 18 (parter budynku).