Nauki techniczne

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Zwiedzanie ogrodu Centrum Wodnego SGGW

Wycieczka po ogrodzie Centrum Wodnego SGGW nazywanym też "Parkiem Wodnym" umożliwi zapoznanie się z terenem, gdzie na co dzień prowadzone są badania naukowe i zajęcia dydaktyczne dla studentów. W parku zobaczymy terenowy model rzeki i jej zlewni w obszarze wyżynnym i nizinnym. Podążając wzdłuż biegu rzeki, odwiedzimy zróżnicowane siedliskowo ekosystemy wód stojących i zajrzymy do wnętrza zbiornika wodnego przez panoramiczną szybę umieszczoną w suchym doku. Poznamy budowle hydrotechniczne służące do sterowania przepływem wody. Zapoznamy się z wyposażeniem stacji meteorologicznej monitorującej jakość i wybrane parametry fizyczne powietrza atmosferycznego. Obejrzymy z bliska modele zielonych dachów, umożliwiających retencjonowanie wód opadowych i przeciwdziałanie zjawisku "miejskiej wyspy ciepła".

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-18 12:00
Spotkanie festiwalowe Inżynieria tkankowa - polimerowe podłoża do regeneracji i rekonstrukcji tkanek

 

Wykład będzie obejmować wyjaśnienie, czym jest inżynieria tkankowa, czym są i do czego służą trójwymiarowe podłoża komórkowe.  Zostaną omówione podstawowe wymagania i metody formowania podłoży komórkowych do regeneracji: kości, tkanki nerwowej, więzadeł, chrząstki. Uczestnicy będą mogli obejrzeć jeden z procesów tworzenia tego typu trójwymiarowych struktur polimerowych: elektroprzędzenie lub druk 3D jako wielofunkcyjne metody produkcji struktur polimerowych przeznaczonych do regeneracji różnych tkanek. Metoda elektroprzędzenia pozwala na formowanie bardzo cienkich włókien, o średnicy mierzonej w nanometrach. Zaletą formowanych z tych włókien włóknin jest duża porowatość otwarta. Podczas wykładu zostaną omówione metody elektroprzędzenia różnych materiałów polimerowych, które są najczęściej stosowane w inżynierii tkankowej, w tym materiałów piezoelektrycznych. Polimery piezoelektryczne oraz hydrożele z dodatkiem włókien mogą służyć do regeneracji tkanki nerwowej. Drukowanie 3D jest obecnie jedną z najczęściej   stosowanych technik do formowania struktur 3D o zadanej geometrii. Zostaną przedstawione metody druku 3D, wraz z wadami i zaletami. Przedstawimy najnowszą wiedzę dotyczącą drukowania organów, kości i protez.

 Uniwersalność elektroprzedzenia oraz druku 3D przyczyniła się do wykorzystania ich w inżynierii tkankowej. Na koniec wykładu zostaną zaprezentowane wybrane dostępne komercyjnie podłoża komorowe do regeneracji tkanek.

Nauki techniczne
  • wt., 2021-09-21 16:30
Spotkanie festiwalowe Sól kuchenna – cichy zabójca garnków stalowych

Garnki, sztućce, noże, zlew i wiele innych sprzętów używanych w kuchni wykonanych jest ze stali odpornych na korozję, tzw. stali nierdzewnych. Rzeczywiście stale te są odporne na działanie wielu środowisk, w tym produktów spożywczych, potraw i posiłków przez nas przygotowywanych i zjadanych. Niemniej z łatwością zauważyć można, że z czasem używane przez nas garnki czy noże ze stali odpornych na korozję ulegają zniszczeniu – matowieją, pojawiają na nich punktowo ubytki a nawet dziury, czyli ulegają korozji. Przyczyną tego jest stosowana przez nas (często w nadmiarze) sól kuchenna, na działanie której stal odporna na korozję jest wrażliwa.

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej zwiedzający dowiedzą się, dlaczego stal nierdzewna ulega korozji w słonych środowiskach, w tym w naszych potrawach, a także w czasie mycia w zmywarce. Będziemy również rozmawiać o sposobach na przedłużenie życia stalowym garnkom, sztućcom i innym sprzętom gospodarstwa domowego. Zwiedzający będą mogli samodzielnie skorodować stal odporną na korozję i nauczą się powtarzać to doświadczenie we własnym domu.

Zapraszamy, przyjdź i sprawdź, jak przedłużyć życie swoim garnkom i sztućcom!

Nauki techniczne
  • śr., 2021-09-22 15:00
Spotkanie festiwalowe Ile złota jest w twojej biżuterii?

Od zarania dziejów ludzie wysoko cenili metale szlachetne: złoto, srebro, platynę. Ich wartość jest tak ogromna, że razem z rzemieślnikami produkującymi wyroby z tych metali, pojawili się również fałszerze drogocennej biżuterii. Do tej pory archeolodzy często znajdują skarby ze złotą biżuterią, a wśród niej natykają się również na precjoza udające złote kosztowności.

Najbardziej popularnym sposobem na sfałszowanie złotej biżuterii jest wykonanie jej z tombaku, czyli stopu miedzi z cynkiem. Zysk jest ogromny, miedź jest około 6200 razy tańsza od złota (kilogram miedzi kosztuje ok. 7,2 USD, a kilogram złota aż 44,5 tysiąca USD)! Czy jesteś pewien, że twoja złota obrączka jest na pewno ze złota? Jeśli chcesz to sprawdzić albo tylko obejrzeć dokładnie ornamenty swojej biżuterii, przyjdź na Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego można będzie sprawdzić, czy złota biżuteria jest na pewno wykonana ze złota, a nie z tombaku, oraz jakie inne metale wchodzą w skład stopów złota, srebra, platyny czy tytanu używanych do produkcji wyrobów jubilerskich. Zwiedzający dowiedzą się, ile naprawdę jest złota w złocie, srebra w srebrze a platyny w platynie. Sprawdzimy także, dlaczego tzw. rodowane białe złoto po pewnym czasie traci swój kolor i zyskuje odcień słomkowo-złoty.

Jednocześnie, przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego będzie można obejrzeć przy powiększeniach do 10 000 razy swoją biżuterię. Zwiedzający zobaczą na powierzchni własnych oraz przygotowanych przez pracowników WIM PW kosztowności wszystkie drobne detale i wyszukane ornamenty na wyrobach jubilerskich.

Zapraszamy, przyjdź i poznaj dokładnie swoją biżuterię!

Nauki techniczne
  • śr., 2021-09-22 16:00
Spotkanie festiwalowe Interfejsy głosowe – czy i jak maszyny rozumieją, co mówimy?

Metody rozpoznawania i syntezy mowy były rozwijane od lat 60., ale dopiero niedawno umożliwiły prowadzenie naturalnej konwersacji z maszyną.

Dzisiaj możemy porozmawiać z inteligentnymi głośnikami (np. Amazon Alexa) lub asystentami głosowymi w naszych smartfonach (np. Apple Siri, Microsoft Cortana, Samsung Bixby). Systemy te rozumieją zarówno proste polecenia, jak i dość złożone zapytania. Można za ich pomocą zamówić pizzę, zrobić zakupy, posłuchać muzyki, a także sterować inteligentnym domem.

Na spotkaniu postaram się przybliżyć metody i algorytmy, które służą do rozpoznawania mowy oraz rozumienia języka naturalnego. Większość tego przetwarzania bazuje na metodach uczenia maszynowego, które popularnie nazywamy AI (Artifial Intelligence) – tj. sztuczną inteligencją. Obecnie to głębokie sieci neuronowe zastępują wiele algorytmów, które w przeszłości wymagały tworzenia zbiorów reguł na podstawie wiedzy ludzkiego eksperta.

Poruszymy także zagadnienia bezpieczeństwa i prywatności przetwarzania danych głosowych w chmurze internetowej. Opowiemy także o nietypowych zastosowaniach inteligentnych głośników (m.in. w opiece nad osobami starszymi).

Myślę, że pozwoli to nam dostrzec, jak skomplikowanym tworem jest mowa i język, a z drugiej strony jak zaawansowane są systemy, które go rozumieją.

 

Nauki techniczne
  • śr., 2021-09-22 16:30
Spotkanie festiwalowe Czy warto rezygnować z jednogroszówek?

W styczniu 2013 roku NBP przedstawił projekt ustawy mającej na celu likwidację monet jedno- i dwugroszowych. Produkcja tych monet jest bowiem droższa od ich wartości nominalnej. Póki jednak monety te są w obiegu, to warto przyjrzeć się im z bliska.

Na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej można będzie obejrzeć za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego, przy powiększeniach do 10 000 razy, monety jednogroszowe (a także dziesięciogroszowe, jedno- i dwuzłotowe). Zwiedzający zobaczą na powierzchni monet wszystkie ich detale i ornamenty, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi. Sprawdzimy również, jak bardzo nasze pieniądze są brudne i jak wiele kolonii bakterii można na nich znaleźć.

Jednocześnie, przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego będzie można zbadać, z jakich stopów metali wykonane są nasze pieniądze. Zwiedzający sprawdzą, czy metale, które służą do produkcji monet są droższe niż wartość monety z nich wykonanej. Czy moneta jednogroszowa rzeczywiście ma większą wartość jako złom? Czy warto rezygnować z jednogroszówek?

Nauki techniczne
  • śr., 2021-09-22 17:00
Spotkanie festiwalowe Nowoczesne materiały

Wakans - koło naukowe WIM PW zaprezentuje:

- nowoczesną komorę do obróbek jarzeniowych, która pozwala na obserwację całego procesu obróbki oraz plazmy (większość ścian komory jest zrobiona ze szkła). Możliwości konstrukcji pozwalają na przeprowadzanie na drobnych elementach osadzania z fazy gazowej (zarówno fizycznego jak i chemicznego). Pomimo aspektu pokazowego komory  jest to przedmiot, w którym można przeprowadzać w małej skali procesy, które znajdują zastosowanie w przemyśle;

- piany metaliczne wykonane ze stopu aluminium z krzemem, które będą wytwarzane podczas pokazu. Ponadto będzie można przetestować ich unikatowe właściwości mechaniczne;

- grę, w której zabawa polega na odgadywaniu, z jakiego materiału metalicznego została wykonana próbka.

Nauki techniczne
  • śr., 2021-09-22 17:00
Spotkanie festiwalowe Sztuczne mięśnie

Dziedzina protetyki rozwinęła się znacząco na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Protezy są coraz bardziej precyzyjne i o wiele łatwiej dostępne. Lecz projektowanie nowych, lepszych protez niesie za sobą szereg problemów. Jednym z nich jest precyzja elementów mechanicznych, które pozwoliłyby użytkownikowi na dokładniejsze sterowanie. Obiecującym pomysłem na zwiększenie tej precyzji jest zastosowanie sztucznych mięśni, o których opowiedzą podczas swojej prezentacji studenci z koła naukowego WIM PW - Biomaterials.

Nauki techniczne
  • śr., 2021-09-22 17:00
Spotkanie festiwalowe Zielono-błękitna infrastruktura szansą na adaptację miast do zmian klimatu

Jaka jest rola terenów pokrytych roślinnością czy wodą w mieście? Czy poza miejscem do wypoczynku tereny te pełnią jakąś rolę? Dlaczego powinniśmy je chronić, skoro potrzebujemy coraz więcej nowych domów, sklepów, biur? Czy nie wystarczy, aby lasy, łąki, zbiorniki wodne i drzewa miały swoje miejsce pod miastem? W mieście przecież mogą być kolorowe klomby, trawniki oraz kilka ozdobnych drzew i krzewów – nie trzeba będzie sprzątać liści, a na spacer, czy pojeździć na rowerze można pojechać za miasto.

Warsztaty „Zielono-błękitna infrastruktura szansą na adaptację miast do zmian klimatu” pozwolą dowiedzieć się więcej o tym, co przyczynia się do lepszej wymiany powietrza w mieście, oszczędzania wody opadowej, poprawy różnorodności biologicznej, czyli co wpływa na jakość naszego środowiska, a tym samym na jakość naszego życia. Dziś do poprawnego funkcjonowania miasta nie wystarczy już infrastruktura techniczna (drogi, sieci kanalizacyjne, wodociągowe, gazowe i inne), obecnie już wiemy, że bez układu  terenów otwartych stanowiących system infrastruktury zielono-błękitnej warunki życia w mieście stają się trudne do zniesienia. Świadczą o tym jedne z najgorszych w Europie wskaźników zanieczyszczenia powietrza, zamierające w mieście drzewa i wysychająca latem Wisła. Czy oprócz wymiany pieców możemy inaczej poprawić stan środowiska, w którym żyjemy? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w ramach warsztatów projektowych, które zorganizują wspólnie pracownicy Katedry Architektury Krajobrazu, Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW oraz Zakładu Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W ramach warsztatów postaramy się wyposażyć uczestników w podstawową wiedzę dotyczącą zielono-błękitnej infrastruktury, przekonać do podejmowania wysiłku na rzecz poprawy środowiska we własnym otoczeniu i zachęcić do próby zaprojektowania takiego rozwiązania w przestrzeni miasta. Wiedza dotycząca funkcjonowania środowiska przyrodniczego w mieście, w tym terenów pokrytych roślinnością, pozwala podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące kształtowania środowiska życia człowieka.  

Nauki techniczne
  • pt., 2021-09-24 18:00
Spotkanie festiwalowe Od smyka do lotnika

Odwiedzający hangar lotniczy Wydziału MEiL PW będą mogli wziąć udział w warsztatach budowy latającego modelu szybowca PW-5 Smyk. Warsztaty polegają na samodzielnym złożeniu na miejscu modelu szybowca PW-5 Smyk z pianki depron. Po pomyślnym oblocie modelu wydawany będzie imienny certyfikat uczestnictwa w warsztatach, który zawiera opis i historię powstania szybowca. Uczestnicy budują swoje modele w miejscu, gdzie powstał szybowiec PW-5 Smyk, zwycięzca konkursu Międzynarodowej Federacji Lotniczej na szybowiec Klasy Światowej.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 10:00
  • ndz., 2021-09-26 10:00
Spotkanie festiwalowe Trening pilotów: wirtualna rzeczywistość i symulatory

W ramach warsztatów będzie można zapoznać się ze współczesnymi urządzeniami służącymi do treningu pilotów. Zaprezentujemy profesjonalny symulator śmigłowca SW-4 (http://sim.meil.pw.edu.pl) z rzeczywistą kabiną i panoramicznym ekranem sferycznym o średnicy 6 metrów. Będzie też można zapoznać się z symulatorami opartymi o techniki wirtualnej rzeczywistości: usiąść za sterami współczesnego samolotu komunikacyjnego lub we wnętrzu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Specjaliści z Zakładu Automatyki i Osprzętu Lotniczego Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej zapoznają uczestników z zasadami budowy i wykorzystania symulatorów w treningu pilotów.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 10:00
Spotkanie festiwalowe Jestem ci potrzebny, widzisz mnie? Pszczółki, motyle, trzmiele – bliskie spotkania z zapylaczami

W ramach zajęć rozwijamy umiejętność obserwacji i przedstawienia otaczających nas elementów przyrody: ptaków, owadów, kwiatów, zieleni.

Zwracamy uwagę na bogactwo i różnorodność biologiczną w bliskim sąsiedztwie człowieka.

Jako aktywni użytkownicy przestrzeni mamy wpływ na jej stan.  Ze względu na lawinowo zmniejszającą się liczbę owadów zapylających chcemy zwrócić uwagę na ich rolę w ekosystemach.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 11:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe "na żywo". Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 11:00
  • sob., 2021-09-25 12:00
  • sob., 2021-09-25 13:00
  • ndz., 2021-09-26 11:00
  • ndz., 2021-09-26 12:00
  • ndz., 2021-09-26 13:00
Spotkanie festiwalowe Park miejski - laboratorium architekta krajobrazu

Parki są ważną częścią struktury miast - ich walory przyrodnicze mają znaczący wpływ na jakość środowiska miejskiego. Bez wątpienia ład, piękno i harmonia przestrzeni parków pozytywnie oddziałują na kształtowanie się postaw społecznych. Mając to na uwadze, architekci krajobrazu - naukowcy i praktycy z Katedry Architektury Krajobrazu z warszawskiej SGGW - w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki - zamierzają podzielić się z uczestnikami wycieczki swoją wiedzą i doświadczeniami z zakresu kształtowania przestrzeni parkowych w miastach. Podczas spaceru po Parku Ujazdowskim w Warszawie prowadzący postarają się wyjaśnić, na czym polega istota parku miejskiego oraz jakie są jego funkcje - te tradycyjne oraz współczesne. Spotkanie terenowe sprzyjać będzie zaprezentowaniu podstawowych elementów programu parku, a na widocznych przykładach omówione zostaną zasady kompozycji przestrzennej. Poruszone będą zagadnienia z zakresu kształtowania scenerii i widoków, wnętrz parkowych i układów roślinnych, uzyskiwania określonych nastrojów, co sprzyja tworzeniu lokalnej tożsamości miejsca. Bez wątpienia głównym tworzywem kompozycyjnym parku jest roślinność, a zwłaszcza dorodny drzewostan. Piękne drzewa decydują w dużym stopniu o atrakcyjności miejskich parków i ogrodów, które umożliwiają efektywny wypoczynek mieszkańców miast. Ponieważ każde dzieło ogrodowe uzyskuje pełne efekty plastyczne i użytkowe dopiero po upływie wielu lat (specyfika rozwoju roślinności), szczególna uwaga zostanie poświęcona właśnie temu zagadnieniu, a to w celu ukazania parku – w odróżnieniu od dzieł architektury - jako delikatnego i dynamicznego organizmu zmieniającego się w czasie.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 12:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe "na żywo". Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 11:00
  • sob., 2021-09-25 12:00
  • sob., 2021-09-25 13:00
  • ndz., 2021-09-26 11:00
  • ndz., 2021-09-26 12:00
  • ndz., 2021-09-26 13:00
Spotkanie festiwalowe Roboty medyczne – to się dzieje na naszych oczach

Podczas wykładu zostaną przedstawione istniejące rozwiązania robotów-telemanipulatorów chirurgicznych i medycznych stosowane w praktyce medycznej oraz nowe koncepcje takich robotów i doświadczenia własne autora z zakresu projektowania i konstrukcji manipulatorów do zastosowań w medycynie.

Zostanie zaprezentowane spektakularne zastosowanie robotów chirurgicznych wykorzystywanych do operacji minimalnie inwazyjnych serca dotyczących wykonywania tzw. by-passów w chorobie niedokrwiennej serca. Najbardziej znane roboty dla chirurgii to AESOP i ZEUS oraz daVinci produkcji USA. W referacie zostanie przedstawiona typowa procedura stosowana w chirurgii z użyciem robota-telemanipulatora, w którym narzędzia są sterowane zdalnie, zaś kamera endowizyjna, przekazująca obraz operowanego miejsca, jest sterowana głosem. Stosowana jest tu technika endoskopowa, w której wprowadza się do ciała pacjenta narzędzia laparoskopowe zamocowane do ramion robota i specjalny układ optyczny - obrazowód z kamerą i źródłem światła. Ramiona robota kopiują ruchy rąk chirurga, ale są o wiele precyzyjniejsze, ponieważ drżenie rąk chirurga nie przenosi się na ramiona robota.

Ta nowa technika stała się obecnie bardzo atrakcyjna i dynamicznie się rozwija, brak jeszcze jednolitych standardów technicznych i projektowo-konstrukcyjnych w tym zakresie i wiele zagadnień czeka nadal na rozwiązania. Można je uzyskać na drodze analizy odpowiednio sformułowanych modeli uwzględniających specyfikę podejmowanych zagadnień z pogranicza anatomii, medycyny, biomechaniki i inżynierii medycznej – w referacie zostaną przedstawione nowatorskie metody projektowania i konstruowania innowacyjnych rozwiązań manipulatorów do zastosowania w medycynie.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 12:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe "na żywo". Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 11:00
  • sob., 2021-09-25 12:00
  • sob., 2021-09-25 13:00
  • ndz., 2021-09-26 11:00
  • ndz., 2021-09-26 12:00
  • ndz., 2021-09-26 13:00
Spotkanie festiwalowe Od smyka do lotnika

Odwiedzający hangar lotniczy Wydziału MEiL PW będą mogli wziąć udział w warsztatach budowy latającego modelu szybowca PW-5 Smyk. Warsztaty polegają na samodzielnym złożeniu na miejscu modelu szybowca PW-5 Smyk z pianki depron. Po pomyślnym oblocie modelu wydawany będzie imienny certyfikat uczestnictwa w warsztatach, który zawiera opis i historię powstania szybowca. Uczestnicy budują swoje modele w miejscu, gdzie powstał szybowiec PW-5 Smyk, zwycięzca konkursu Międzynarodowej Federacji Lotniczej na szybowiec Klasy Światowej.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 10:00
  • ndz., 2021-09-26 10:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe "na żywo". Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 11:00
  • sob., 2021-09-25 12:00
  • sob., 2021-09-25 13:00
  • ndz., 2021-09-26 11:00
  • ndz., 2021-09-26 12:00
  • ndz., 2021-09-26 13:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe "na żywo". Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 11:00
  • sob., 2021-09-25 12:00
  • sob., 2021-09-25 13:00
  • ndz., 2021-09-26 11:00
  • ndz., 2021-09-26 12:00
  • ndz., 2021-09-26 13:00
Spotkanie festiwalowe Pokaz robotów przemysłowych

Podczas pokazu będzie można zobaczyć roboty przemysłowe "na żywo". Są to jedne z najnowocześniejszych urządzeń aktualnie stosowanych w światowym przemyśle. Zaprezentujemy, jakie zadania mogą wykonywać roboty w warunkach pracy przemysłowej i w jakim stopniu mogą wyręczyć ludzi. Opowiemy także o istotnych zagadnieniach bezpieczeństwa pracy z robotami.

Nauki techniczne
  • sob., 2021-09-25 11:00
  • sob., 2021-09-25 12:00
  • sob., 2021-09-25 13:00
  • ndz., 2021-09-26 11:00
  • ndz., 2021-09-26 12:00
  • ndz., 2021-09-26 13:00