Jak dochodzi się do prawdy w nauce? Rola czasopism naukowych

Numer: 
214

Dla laika nauka to pasmo sukcesów, droga ciągłego postępu prowadzącego od odkrycia do odkrycia czy od jednej błyskotliwej tezy do drugiej. Gdy przyjrzymy się jednak codziennym praktykom badaczy, to otrzymamy obraz znacznie bardziej złożony. Nauka jest miejscem intensywnych interakcji, często także kontrowersji i polemik oraz poszukiwania chwiejnego konsensusu. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana w wypadku humanistyki, szczególnie w momencie, gdy jej przedstawiciele stawiają pytania o fundamenty, które z natury rzeczy pozostają kwestią sporną i nierozstrzygalną raz na zawsze.

Redakcje czasopism naukowych muszą godzić sprzeczne oczekiwania. Z jednej strony, dopuszczać do publikacji jedynie artykuły dobrze uzasadnione i osadzone w dotychczasowej wiedzy i interpretacjach. Z drugiej strony, powinny przynosić odważne tezy i nowe perspektywy, przekraczające dominujące sposoby myślenia. W trakcie spotkania przyjrzymy się procesowi redakcyjnemu, szczególnie omawiając recenzowanie tekstów przez specjalistów z danej dziedziny nauki (tzw. peer review). Zastanowimy się nad różnymi modelami recenzowania i ich ograniczeniami. Ponadto pokażemy, w jaki sposób publikacje w czasopismach budują prestiż autorów oraz jakie strategie stosują czasopisma, aby budować swoją pozycję na rynku wydawniczym.

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
sobota, 17 Września, 2022 - 17:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Zanim wyniki pracy naukowców zostają ogłoszone publicznie, muszą przejść surowy proces oceny. Jak wygląda w praktyce przebieg recenzowania artykułów w czasopiśmie naukowym?
dr
Jakub
Motrenko
Miejsce spotkania: 
ul. Karowa 18
00-324 Warszawa
s. 18 (na parterze budynku)

©2022 Festiwal Nauki