Jak przyśpieszyć i urozmaicić naukę języka obcego? Przegląd programów i aplikacji

Numer: 
150

Czy można w tydzień opanować biegle język obcy? Oczywiście nie. Można natomiast przyspieszyć ten proces dzięki różnym nowoczesnym programom, które omówię podczas spotkania. Mogą one przydać się zarówno osobom, które uczą się języka samodzielnie, jak też nauczycielom czy lektorom.

Aplikacje i programy do nauki języka nie zastąpią wprawdzie zwykłych lekcji czy podręczników, ale mogą urozmaicić naukę i przyspieszyć przyswajanie nowego materiału. Prezentacja obejmie podstawowe i bezpłatne funkcje takich narzędzi, jak m.in. Anki, Duolingo (wraz z opcją Classroom), Wordwall, Clozemaster czy strony internetowe umożliwiające naukę poprzez seriale, karaoke czy układanie historyjek. Omówię też ich wady i zalety zarówno z perspektywy zwykłego użytkownika, jak też z punktu widzenia glottodydaktyki – nauki o nauczaniu języków obcych.

Anki umożliwia wygodną naukę nowego słownictwa w oparciu o elektroniczne odpowiedniki fiszek. Opiera się na tzw. systemie powtarzania interwałowego, zapewniającym regularne powtórki w odpowiednich odstępach czasowych. Duolingo natomiast przypomina grę komputerową. Opiera się głównie na połączeniu tradycyjnej metody gramatyczno-tłumaczeniowej z zabawą w zbieranie punktów i awansowanie do kolejnych lig. Duolingo oferuje też opcję Classroom przeznaczoną głównie dla nauczycieli i umożliwiającą kontrolowanie postępów uczniów. Wordwall to platforma umożliwiająca tworzenie i korzystanie z różnego rodzaju quizów, krzyżówek czy zgadywanek. Minigry z Wordwall często są niebanalne i mogą opierać się np. na kierowaniu samolotem czy przebijaniu wirtualnych baloników. Częstym błędem jest nauka pojedynczych słówek w oderwaniu od kontekstu. Z takim problemem pomoże uporać się Clozemaster, który oczekuje od użytkownika odgadywania słów osadzonych w dłuższym tekście.

Typ spotkania: 
Termin: 
czwartek, 29 Września, 2022 - 16:30
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Szybsza i ciekawsza nauka – prezentacja wybranych programów wspomagających naukę języka obcego.
mgr
Michał
Kołakowski
Miejsce spotkania: 
Ul. Dobra 55
00-312 Warszawa
sala 1.008

Komentarze

Wysłane przez lognadarzo_4550 w sob., 2022-10-01 00:53
Dobrze zaplanowany wykład. Prowadzony w dość szybkim tempie, ale omówienie kluczowych funkcjonalności wielu aplikacji tego wymaga. Programy przedstawione w formie slajdów - nie były uruchamiane, co było wystarczające. Przedstawiono statystykę skuteczności kilku z nich, odwołując się do przeprowadzonych badań. Dzięki temu można określić dla kogo i w jakim zakresie oraz na jakim etapie nauki poszczególne aplikacje będą przydatne. Po zakończeniu części prezentacyjnej przewidziano czas na pytania i dyskusję. Spotkanie było świetnym uzupełnieniem wykładu poprzedniego (numer 149) dotyczącego ilościowych aspektów znajomości słownictwa języka obcego.

©2022 Festiwal Nauki