Wzloty i upadki klasy średniej

Numer: 
216

Klasa średnia pozostaje jednym z najważniejszych tematów polskiej sfery publicznej. Stawanie się klasą średnią w czasach transformacji było zarazem obietnicą i obowiązkiem. Klasa średnia miała żyć wedle wzorców nowoczesnego społeczeństwa – zorientowana na dobrobyt, status i konsumpcję. Miała też charakteryzować się pożądanymi w nowej, rynkowej gospodarce cechami – elastycznością i chęcią ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Klasa średnia wpisała się w wyobrażenia współczesnej Polski jako siła społeczna: politycy walczą o jej głosy, media zabiegają o jej zainteresowanie, a banki oferują jej kredyt. Powtarzające się spory o klasę średnią w debacie publicznej pokazują jednak, że uczestnikom debaty trudno wskazać taką jej definicję, którą można uczynić wspólną.

Socjologia od dawna toczy spór o klasę średnią, pytając o jej granice, charakter, a nawet o to, czy klasa średnia w ogóle istnieje. Wykład będzie krótkim wprowadzeniem do tych sporów z licznymi nawiązaniami do współczesności. Czy da się z pożytkiem stosować tak wieloznaczne pojęcie?

Typ spotkania: 
Dziedzina: 
Forma: 
Termin: 
niedziela, 18 Września, 2022 - 13:00
Czas trwania: 
60 minut
Opis skrócony: 
Klasa średnia pozostaje jednym z najważniejszych pojęć debaty publicznej, choć trudno wskazać jej definicję. Czy da się z pożytkiem stosować tak wieloznaczne pojęcie?
dr
Krzysztof
Świrek
Miejsce spotkania: 
ul. Karowa 18
00-324 Warszawa
s. 18 (na parterze budynku)

©2022 Festiwal Nauki