„Jak to wytworzyć?” – o metodach przyrostowych i ich zastosowaniach

Numer: 
665

Czym jest druk 3D? Kiedy powstał? Jakich materiałów można używać do drukowania? Co można drukować? Po co drukować? Jakie zastosowanie mają wydruki 3D w akustyce? Gdzie kryją się minusy technologii przyrostowych? Czy zawsze opłaca się drukować? – te i inne pytania będą motywem przewodnim naszej lekcji, a odpowiedzi na nie poszukamy wspólnie w czasie dyskusji oraz prostych doświadczeń.

Lekcję rozpocznie krótki wykład o podstawach technologi wytwarzania przyrostowego, czyli tzw. drukiem 3D, ze szczególnym uwzględnieniem metod stereolitografii (wykorzystującej ciekłą żywicę) oraz selektywnego laserowego przetapiania proszków metali. Nie zabraknie dyskusji oraz burzy mózgów, bowiem wspólnie dobierzemy najodpowiedniejsze metody wytwarzania zadanych elementów.

Kolejna część spotkania to zapoznanie z urządzeniem do wytwarzania metodą stereolitografii oraz zwiedzanie laboratorium, w którym znajduje się maszyna do selektywnego laserowego przetapiania proszków metali.

Następnie przejdziemy do pokazu zastosowań akustycznych wydrukowanych próbek. Wspólnie sprawdzimy, w jakim stopniu wykonane wydruki 3D pochłaniają lub izolują dźwięk i jak to można wykorzystać. Na podstawie przygotowanych wykresów omówimy właściwości akustyczne badanych materiałów.

Ostatnią częścią spotkania będą warsztaty, w czasie których uczestnicy, podzieleni na grupy, wykonają proste doświadczenia imitujące zadania związane z drukiem 3D, takie jak oczyszczanie komory roboczej (doświadczenie wykorzystuje piasek) czy dobór odpowiedniej metody wytwarzania zadanego elementu w praktyce (wykorzystamy modelinę).

Termin: 
wtorek, 26 Września, 2023 - 14:00
Czas trwania: 
45 minut
Opis skrócony: 
Spotkanie poświęcone przyrostowym technologiom wytwarzania, ich specyfice i zastosowaniom. Odszukamy odpowiedzi na kluczowe pytania związane z drukiem 3D.
Organizator: 
Współorganizator: 
Instytut Maszyn Przepływowych PAN - KEZO Centrum Badawcze PAN - Konwersja Energii i Źródła Odnawialne
mgr inż.
Paula
Broniszewska-Wojdat
mgr inż.
Kamil
Opiela
dr inż.
Piotr
Pawłowski
Miejsce spotkania: 
ul. Akademijna 27
05-110 Jabłonna
KEZO Centrum Badawcze PAN - Konwersja Energii i Źródła Odnawialne
Stacjonarne

©2022 Festiwal Nauki