Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Dobre miejsce do życia. Nowoczesne trendy w rozwoju miast

Podczas wykładu przedstawione zostaną najważniejsze koncepcje i trendy rozwoju współczesnych miast. Omówione zostaną zmiany w podejściu w polityce miejskiej do tworzenia przestrzeni przyjaznych do życia, pociągających za sobą zmiany w zagospodarowaniu przestrzeni. Według tej koncepcji współczesne miasto powinno być przede wszystkim miejscem, gdzie dobrze i wygodnie żyje się mieszkańcom, a ludzie mogą korzystać z przestrzeni miejskiej. Kolejnym priorytetem jest tworzenie miast zrównoważonych, wdrażąjących ekologiczne technologie, powodujących, że życie w mieście mniej obciąża środowisko. Tworzone i pielęgnowane są tereny zielone, także w skali mikro (np. parki kieszonkowe). Kolejna zmiana dotyczy poruszania się po mieście i ograniczania w nim liczby samochodów oraz ruchu samochodowego, rozbudowywane w tym celu są sieci ścieżek rowerowych, transport publiczny, czy infrastruktura dla pojazdów elektrycznych. Trzecim głównym trendem jest wdrażanie koncepcji smart city, zakładającej wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem, a także wykorzystanie różnego rodzaju danych, które są pozyskiwane w celu usprawnienia usług miejskich. Technologie cyfrowe wkraczają w nowe dziedziny życia, co powoduje, że można je wykorzystywać na bardzo szerokim polu i wkraczają w coraz to nowe dziedziny życia.

Nauki społeczne
  • pon., 2023-09-18 15:00
  • wt., 2023-09-19 15:00
Spotkanie festiwalowe Przetwarzanie i wizualizacja danych lokalizowanych: zamożność gminy a wyniki matury

W biznesie i analizach społecznych ogromne znaczenie mają dane z tzw. systemów GIS (geograficznych systemów informacyjnych). Wspólną cechą tych danych jest ulokowanie poszczególnych obserwacji w miejscu na powierzchni Ziemi określonym współrzędnymi geograficznymi. Odpowiednio przetwarzając te dane, można uzyskać cenne wnioski. Wymaga to jednak wykorzystania odpowiednich narzędzi i kompetencji, w które uczestnicy spotkania zostaną wyposażeni. Wykorzystując dane o wynikach matury z matematyki w wybranych województwach, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o zależność tych wyników od sytuacji ekonomicznej okolicy, w której znajduje się dana szkoła. W tym celu (i) pobierzemy odpowiednie dane, (ii) dokonamy geokodowania (czyli zamiany adresu "pocztowego" na współrzędne geograficzne), (iii) przedstawimy wyniki na mapie, (iv) zagregujemy odpowiednio do ogólnodostępnych danych o sytuacji finansowej gmin i powiatów, (v) przygotujemy wykresy pozwalające na wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Uczestnicy warsztatu będą mogli wykorzystać otrzymane kody, by samodzielnie powtórzyć analizę dla innego zbioru danych o analogicznej strukturze.

Nauki społeczne
  • pon., 2023-09-18 15:00
Spotkanie festiwalowe Zmiany demograficzne - wyzwanie i szansa współczesności

Spotkanie koncentruje się na wskazaniu przyczyn i konsekwencji współczesnych zmian demograficznych. Zmiany demograficzne należą do jednych z najistotniejszych determinant rozwoju lub jego hamowania tak w układzie krajów, regionów jak i świata.

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2023-09-18 15:00
  • wt., 2023-09-19 15:00
Spotkanie festiwalowe Imigranci w miastach UE

Zjawisko migracji, choć obecne od zawsze, nigdy nie odbywało się w tak szerokiej skali i nie budziło tak wiele kontrowersji jak współcześnie. Migracje mają wiele zróżnicowanych oblicz: mogą mieć charakter przymusowy  (gdy migranci uciekają przed wojną lub prześladowaniami politycznymi) lub ekonomiczny – gdy migranci zmieniają miejsce zamieszkania w poszukiwaniu lepszych zarobków i warunków życia. Migrują zarówno kadry wysokokwalifikowane (wtedy mowa o klasie metropolitalnej lub ekspatach) jak i osoby o niższych kwalifikacjach. Społeczność migrantów jest więc bardzo zróżnicowana pod względem kulturowym i zawodowym, a tym samym ma różne potrzeby i w inny sposób może też oddziaływać na społeczność przyjmującą.
Społeczeństwa w krajach członkowskich UE starzeją się, napływ migrantów może spowolnić ten proces oraz powstrzymać jego negatywne konsekwencje, np. zapełnić powstające niedobory na rynku pracy. Jednak czy migranci „wpiszą się” w społeczności przyjmujące, czy będą razem z nimi budowali dobrobyt zależy nie tylko od nich samych i od podejścia społeczności przyjmującej, ale też od polityki integracyjnej prowadzonej przez władze centralne i lokalne (czyli działań mających pomóc się zintegrować). Analizowany w ten sposób proces migracji jest więc szansą na powstrzymanie niekorzystnych procesów demograficznych, a zarazem wyzwaniem.
Proponowane spotkanie będzie miało formę wykładu przeplatanego dyskusją z uczestnikami. Dyskusji na temat własnych doświadczeń i obserwacji sprzyja fakt, że polskie miasta są zamieszkiwane przez coraz większe grupy migrantów różnej narodowości, a sama Polska zmieniła swój status z kraju emigracyjnego na emigracyjno-imigracyjny (co oznacza, że wielu Polaków wyjeżdża za granicę, ale równocześnie do Polski przyjeżdża coraz więcej migrantów z innych krajów).

 

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2023-09-18 16:00
Spotkanie festiwalowe Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego niektóre kraje na świecie są bardzo bogate, podczas gdy inne zmagają się z ubóstwem? Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie, co naprawdę oznacza, że kraj jest bogaty lub biedny? Jeśli tak, to wykład pt. "Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?" jest dla Was!

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2023-09-18 17:00
  • wt., 2023-09-19 17:00
  • śr., 2023-09-20 17:00
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE_Warsztaty wystąpień publicznych

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich, którzy chcą poznać oraz poćwiczyć stosowanie najważniejszych zasad skutecznego komunikowania się z odbiorcami przez mowę oraz elementy języka niewerbalnego, takie jak kontakt wzrokowy, gestykulacja czy postawa ciała.

Nauki społeczne
  • pon., 2023-09-18 17:30
Spotkanie festiwalowe Zrównoważony rozwój miast w UE

Koncepcja zrównoważonego rozwoju została rozpowszechniona w 1987 r. w raporcie „Nasza wspólna przyszłość”. Rozwój zrównoważony został zdefiniowany jako taki, który zaspokaja potrzeby współczesnego pokolenia, bez narażania na szwank możliwości zaspokajania potrzeb przez przyszłe pokolenia. Ze wskazanego raportu wynikają trzy podstawowe filary wzrostu – konieczność zaspokajania potrzeb, sprawiedliwość społeczna w wymiarze wewnątrz i międzypokoleniowym, ograniczenia narzucane gospodarce przez środowisko. Podkreślić należy, ze rozwój zrównoważony nie ma być synonimem hamulca rozwoju gospodarczego, ale nowym podejściem do niego. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób kształtować rozwój miast, aby był on zrównoważony?
Niemal 40 lat po ukazaniu się raportu „Nasza wspólna przyszłość” miasta są rozwijane wg wielu, mniej lub bardziej znanych modeli, wpisujących się w koncepcję wzrostu zrównoważonego. Można tu wskazać koncepcje koncentrujące się na pożądanych kierunkach rozwoju przestrzennego np. koncepcje miasta zwartego, miasta zielonego, miasta ekologicznego, miasta smart, nowego urbanizmuitp., a także koncepcje dotyczące jakości życia w mieście, w szczególności w kontekście sprawiedliwości społecznej, zrównoważonej gospodarki miejskiej, czyli np. self-reliant city, just city czy community garden.

Podczas warsztatu, prowadząca będzie omawiać wybrane koncepcje na przykładzie miast, które faktycznie podjęły próby ich wdrażania, ze wskazaniem sukcesów i porażek w tym procesie. Prowadząca będzie też angażowała do dyskusji uczestników warsztatów, odwołując się do ich obserwacji życia w Warszawie i innych miast, zachęcając też do burzy mózgów i pracy w podziale na małe grupy.

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2023-09-18 17:30
Spotkanie festiwalowe Dlaczego wynagrodzenie pracowników musi być sprawiedliwe?

Z badań wynika, że w polskich realiach jawność i znajomość zasad wynagradzania nie ma znaczenia, gdy konstrukcja systemu wynagradzania nie jest postrzegana jako sprawiedliwa. W praktyce oznacza to konieczność uwzględnienia zasad sprawiedliwości w systemie wynagradzania, zanim zostanie on ujawniony i wytłumaczony pracownikom. Należy zastosować mechanizmy, które doprowadzą do równego wynagrodzenia za pracę tej samej wartości i odpowiedniego różnicowania w przypadku zróżnicowanych zadań. W wystąpieniu udzielę odpowiedzi na pytania, jakie działania prowadzą do systemu wynagradzania, który będzie uznany za sprawiedliwy.

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2023-09-18 18:00
Spotkanie festiwalowe Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego kraje pożyczają pieniądze? Na wykładzie pt. "Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw" odpowiemy sobie na pytanie, czym jest dług publiczny, dlaczego państwa decydują się na zaciąganie długów i jakie są tego konsekwencje. Zastanowimy się również nad tym, kiedy dług staje się szczególnie niebezpieczny - przytaczając przykłady krajów z wysokim poziomem zadłużenia.

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2023-09-18 18:00
  • wt., 2023-09-19 18:00
  • śr., 2023-09-20 18:00
Spotkanie festiwalowe Chiny poza TikTokiem. Geografia Chin poprzez pismo

Celem warsztatów jest wprowadzenie do sinologii - wiedzy o Chinach: podstaw wiedzy o języku mandaryńskim, nauki znaków i zwrotów oraz - przez znaki - wiedzy o największych chińskich prowincjach i miastach. Zajęcia rozpoczną się od dyskusji wiedzy o Chinach pośród uczestników, następnie zapoznania z mapą Chin, wskazaniem miast, które młodzi badacze mają w przyszłości szansę odwiedzić z multimedialną prezentacją ich najważniejszych zabytków, interesujących miejsc, znaków i znaczenia nazwy danego miejsca, użytecznych słów i zwrotów grzecznościowych. Prowadzący zapewnia praktyczny charakter zajęć, aktywizację uczestników w dyskusji, sesji pytań, prostej nauce pisania i mówienia.

Nauki społeczne
  • wt., 2023-09-19 15:00
Spotkanie festiwalowe Dobre miejsce do życia. Nowoczesne trendy w rozwoju miast

Podczas wykładu przedstawione zostaną najważniejsze koncepcje i trendy rozwoju współczesnych miast. Omówione zostaną zmiany w podejściu w polityce miejskiej do tworzenia przestrzeni przyjaznych do życia, pociągających za sobą zmiany w zagospodarowaniu przestrzeni. Według tej koncepcji współczesne miasto powinno być przede wszystkim miejscem, gdzie dobrze i wygodnie żyje się mieszkańcom, a ludzie mogą korzystać z przestrzeni miejskiej. Kolejnym priorytetem jest tworzenie miast zrównoważonych, wdrażąjących ekologiczne technologie, powodujących, że życie w mieście mniej obciąża środowisko. Tworzone i pielęgnowane są tereny zielone, także w skali mikro (np. parki kieszonkowe). Kolejna zmiana dotyczy poruszania się po mieście i ograniczania w nim liczby samochodów oraz ruchu samochodowego, rozbudowywane w tym celu są sieci ścieżek rowerowych, transport publiczny, czy infrastruktura dla pojazdów elektrycznych. Trzecim głównym trendem jest wdrażanie koncepcji smart city, zakładającej wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem, a także wykorzystanie różnego rodzaju danych, które są pozyskiwane w celu usprawnienia usług miejskich. Technologie cyfrowe wkraczają w nowe dziedziny życia, co powoduje, że można je wykorzystywać na bardzo szerokim polu i wkraczają w coraz to nowe dziedziny życia.

Nauki społeczne
  • pon., 2023-09-18 15:00
  • wt., 2023-09-19 15:00
Spotkanie festiwalowe Finanse zmieniającego się świata

Spotkanie w oparciu o wykład z elementami dyskusji. Poruszane będą tematy z zakresu innowacyjnych form płatności bezgotówkowych oferowane przez typowe instytucje finansowe jak banki i potentaci kart płatniczych tj. visa, mastercard ale tez tzw. parabanki. Poruszona zostanie kwestia waluty cyfrowej jako przyszłość czy koegzystencja a może zagrożenie dla pieniądza tradycyjnego. Omówione zostaną przykłady płatności bezgotówkowych na świecie od Azji po Europę, Afrykę czy Amerykę Południową. Poruszona zostanie kwestia pokolenia X, Y, Z oraz " silver generation" na  współczesnym zdigitalizowanym rynku finansowym.

Nauki ekonomiczne
  • wt., 2023-09-19 15:00
Spotkanie festiwalowe Zmiany demograficzne - wyzwanie i szansa współczesności

Spotkanie koncentruje się na wskazaniu przyczyn i konsekwencji współczesnych zmian demograficznych. Zmiany demograficzne należą do jednych z najistotniejszych determinant rozwoju lub jego hamowania tak w układzie krajów, regionów jak i świata.

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2023-09-18 15:00
  • wt., 2023-09-19 15:00
Spotkanie festiwalowe Wyspy tropikalne we współczesnym świecie

Współczesne wyspy tropikalne postrzeganie jako raj na ziemi - słońce, plaże, piasek. Są marzeniem wielu turystów. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona. Wyspy tropikalne spotykają się z wieloma wyzwaniami - klimatycznymi - podnoszeniem się poziomem wód oceanicznych, huraganami, trzęsieniami ziem, wybuchami wulkanów, falami tsunami; społecznymi - ubóstwem, rozwarstwieniami społecznymi, problemami ze słodką wodą, czy żywnością. Część wysp dotyka również silna presja demograficzna wymuszająca migrację "na kontynent". Celem spotkania będzie zarysowanie specyfiki tych obszarów i wyzwań przed nimi stojącymi. Próba spojrzenia na "wyspiarski świat" z innej niż "kontynentalna" perspektywy. Przede wszystkim "odczarowanie" zafałszowanego wizerunku - raju na ziemi. 

Nauki ekonomiczne
  • wt., 2023-09-19 16:00
Spotkanie festiwalowe Jak możemy włączyć się w rozwiązywanie problemów globalnych?

Przedkładana propozycja przeprowadzenia warsztatu jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę znalezienia możliwości rozwiązania wielu współczesnych wyzwań oraz coraz większe zainteresowanie tą tematyką zarówno przedstawicieli środowiska naukowego, organizacji międzynarodowych, polityków, decydentów, a także obywateli.  Współczesne problemy globalne jak np. nielegalne migracje, handel bronią, ludźmi, terroryzm, ubóstwo czy degradacja środowiska naturalnego powinny zostać jak najszybciej rozwiązane. W obszarze edukacji globalnej konieczna jest zatem pogłębiona aktywność w celu przekazania rzetelnej wiedzy na temat  problemów globalnych oraz sposobów ich rozwiązywania, która powinna być zorientowana na wiedzę praktyczną oraz aktywizację słuchaczy zajęć.
Warsztaty zostaną przeprowadzone przez doświadczonego pracownika naukowo-dydaktycznego, który 28 lat prowadzi badania nad ekonomią rozwoju, procesem integracji międzynarodowej, finansami oraz działalnością organizacji międzynarodowych. Warsztaty z zastosowania metody DT do rozwiązywania problemów globalnych przyczynią się do popularyzacji wiedzy z zakresu edukacji globalnej, co jest ważnym priorytetem UE i jej państw członkowskich. Z kole sama metoda DT jest nakierowana na umiejętności miękkie przydatne w pracy, a także w gospodarstwie domowym.

Nauki ekonomiczne
  • wt., 2023-09-19 17:00
  • śr., 2023-09-20 17:00
  • czw., 2023-09-21 17:00
Spotkanie festiwalowe Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego niektóre kraje na świecie są bardzo bogate, podczas gdy inne zmagają się z ubóstwem? Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie, co naprawdę oznacza, że kraj jest bogaty lub biedny? Jeśli tak, to wykład pt. "Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?" jest dla Was!

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2023-09-18 17:00
  • wt., 2023-09-19 17:00
  • śr., 2023-09-20 17:00
Spotkanie festiwalowe Europejskie wartości w czasie globalnych kryzysów

Głównym celem wykładu jest analiza i wspólna dyskusja na temat znaczenia wartości europejskich takich jak: wolność, równość, demokracja, praworządność, sprawiedliwość, solidarność i innych w czasie nakładających się kryzysów globalnych. W sytuacji agresji zbrojnej Rosji w Ukrainie, kryzysu gospodarczego i energetycznego w Europie, rosnącego populizmu, nacjonalizmu, dezinformacji, łamania zasad praworządności i zagrożenia demokracji,  znaczenie podstawowych wartości europejskich jest dużo większe niż w innych okresach. Jednak należy stawiać pytania o to co oznaczają  europejskie wartości dla zwykłego obywatela? Jak są one przestrzegane lub nie w życiu codziennym? Czy mają one wpływ na nasze życie? Czy są dla nas ważne?

Nauki ekonomiczne
  • wt., 2023-09-19 17:30
Spotkanie festiwalowe Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego kraje pożyczają pieniądze? Na wykładzie pt. "Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw" odpowiemy sobie na pytanie, czym jest dług publiczny, dlaczego państwa decydują się na zaciąganie długów i jakie są tego konsekwencje. Zastanowimy się również nad tym, kiedy dług staje się szczególnie niebezpieczny - przytaczając przykłady krajów z wysokim poziomem zadłużenia.

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2023-09-18 18:00
  • wt., 2023-09-19 18:00
  • śr., 2023-09-20 18:00
Spotkanie festiwalowe Geografia zasobów: o ograniczoności zasobów słów kilka

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd pochodzą surowce i materiały, które na co dzień wykorzystujemy? Woda z naszych kranów, drewno w naszych meblach, czy też energia, którą nieustannie wykorzystujemy – to wszystko przecież pochodzi z zasobów NASZEJ planety.  

A dlaczego są wciąż społeczności, które cierpią na chroniczny brak wody, podczas gdy inne mają jej w nadmiarze, a także są państwa w których surowce energetyczne stanowią istotę ich bogactwa, natomiast inne skazane są na ich wieczny import? A tak w ogóle, to co by było, gdyby zasoby leśne, wodne czy też zasoby surowców energetycznych nagle się skończyły? 

Zapraszam na wykład otwarty pt. „Geografia zasobów: o ograniczoności zasobów słów kilka”, gdzie przyjrzymy się temu zagadnieniu z bliska. Omówimy kwestię ograniczoności kluczowych zasobów wskazując, jaką właściwie rolę odgrywają one w naszej gospodarce. Przedstawimy, jakie obszary i społeczności na naszej planecie są najbardziej i najmniej dotknięte problemem dostępu do poszczególnych grup zasobów oraz jakie dysproporcje temu towarzyszą. Wykład „Geografia zasobów: o ograniczoności zasobów słów kilka” pozwoli zatem zrozumieć, jak cenne są zasoby naszej planety oraz dlaczego NAPRAWDĘ WARTO korzystać z nich odpowiedzialnie.

Nauki ekonomiczne
  • śr., 2023-09-20 15:00
Spotkanie festiwalowe Konsumpcja państw biednych czy bogatych - która jest bardziej zrównoważona?

Czym jest konsumpcja zrównoważona i dlaczego jest ważna? 
Rozpoczniemy od zrozumienia koncepcji konsumpcji zrównoważonej oraz jej znaczenia dla naszej planety i społeczeństwa. Omówimy, jak nierówności wpływają na nasze możliwości i wybory konsumpcyjne.
Jak konsumpcja w bogatych krajach wpływa na środowisko? 
Skupimy się na tematach takich jak zasoby naturalne, zużycie energii i generowanie odpadów. Zastanowimy się, jak styl życia w bogatych krajach wpływa na klimat i jakie są tego konsekwencje.
Jak konsumpcja w biednych krajach różni się od konsumpcji w bogatych krajach?
Na podstawie danych i statystyk przyjrzymy się, jakie są różnice w konsumpcji między bogatymi a biednymi krajami i jak wpływają na zrównoważenie.
Czy istnieje konsumpcja 'idealna'? 
Przyjrzymy się koncepcjom i różnym typom konsumpcji promującym zrównoważenie, takie jak dobra publiczne, korytarze konsumpcyjne, ekologiczny odcisk, biologiczna pojemność, etc. Zastanowimy się, czy istnieje równowaga, która mogłaby zapewnić zrównoważoną przyszłość dla wszystkich na Ziemi.

Nauki społeczne
  • śr., 2023-09-20 16:00
  • śr., 2023-09-20 17:00
Spotkanie festiwalowe Prawa konsumenta bez granic

Spotkanie będzie trwało 2x45 minut. Pierwsze 45 minut będzie stanowił wykład przybliżający prawa konsumentów, zmiany wprowadzone od 1.01.2023 r., instytucje i organizacje chroniące konsumenta, pozasądowe rozstrzyganie sporów. Drugie 45 min. będzie stanowiły ćwiczenia, czyli praktyczne porady jak dochodzić swoich praw, jak być świadomym konsumentem, a jakim konsumentem jesteśmy, na zakończenie quiz.

Nauki społeczne
  • śr., 2023-09-20 16:00
  • czw., 2023-09-21 16:00
Spotkanie festiwalowe Raje podatkowe i strefy offshore na mapie świata - jak wpływają na handel zagraniczny i dlaczego?

Celem wykładu jest analiza wpływu arbitrażu podatkowego na rozwój gospodarczy różnych regionów, na światowe szlaki transportowe oraz realizację celów finansowych przedsiębiorstw międzynarodowych. W trakcie zajęć słuchacze zapoznają się z pojęciami:

  • arbitrażu podatkowego,
  • raj podatkowy,
  • strefa offshore/specjalna strefa ekonomiczna,
  • optymalizacja podatkowa,
  • inwestycje, logistyka oraz międzynarodowe łańcuchy dostaw.

Zapraszam na ekonomiczno-geograficzna podróż po mapie świata aby zobaczyć jak podatki wpływają na współczesną gospodarkę.

Nauki ekonomiczne
  • śr., 2023-09-20 16:00
Spotkanie festiwalowe Jak możemy włączyć się w rozwiązywanie problemów globalnych?

Przedkładana propozycja przeprowadzenia warsztatu jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę znalezienia możliwości rozwiązania wielu współczesnych wyzwań oraz coraz większe zainteresowanie tą tematyką zarówno przedstawicieli środowiska naukowego, organizacji międzynarodowych, polityków, decydentów, a także obywateli.  Współczesne problemy globalne jak np. nielegalne migracje, handel bronią, ludźmi, terroryzm, ubóstwo czy degradacja środowiska naturalnego powinny zostać jak najszybciej rozwiązane. W obszarze edukacji globalnej konieczna jest zatem pogłębiona aktywność w celu przekazania rzetelnej wiedzy na temat  problemów globalnych oraz sposobów ich rozwiązywania, która powinna być zorientowana na wiedzę praktyczną oraz aktywizację słuchaczy zajęć.
Warsztaty zostaną przeprowadzone przez doświadczonego pracownika naukowo-dydaktycznego, który 28 lat prowadzi badania nad ekonomią rozwoju, procesem integracji międzynarodowej, finansami oraz działalnością organizacji międzynarodowych. Warsztaty z zastosowania metody DT do rozwiązywania problemów globalnych przyczynią się do popularyzacji wiedzy z zakresu edukacji globalnej, co jest ważnym priorytetem UE i jej państw członkowskich. Z kole sama metoda DT jest nakierowana na umiejętności miękkie przydatne w pracy, a także w gospodarstwie domowym.

Nauki ekonomiczne
  • wt., 2023-09-19 17:00
  • śr., 2023-09-20 17:00
  • czw., 2023-09-21 17:00
Spotkanie festiwalowe Konsumpcja państw biednych czy bogatych - która jest bardziej zrównoważona?

Czym jest konsumpcja zrównoważona i dlaczego jest ważna? 
Rozpoczniemy od zrozumienia koncepcji konsumpcji zrównoważonej oraz jej znaczenia dla naszej planety i społeczeństwa. Omówimy, jak nierówności wpływają na nasze możliwości i wybory konsumpcyjne.
Jak konsumpcja w bogatych krajach wpływa na środowisko? 
Skupimy się na tematach takich jak zasoby naturalne, zużycie energii i generowanie odpadów. Zastanowimy się, jak styl życia w bogatych krajach wpływa na klimat i jakie są tego konsekwencje.
Jak konsumpcja w biednych krajach różni się od konsumpcji w bogatych krajach?
Na podstawie danych i statystyk przyjrzymy się, jakie są różnice w konsumpcji między bogatymi a biednymi krajami i jak wpływają na zrównoważenie.
Czy istnieje konsumpcja 'idealna'? 
Przyjrzymy się koncepcjom i różnym typom konsumpcji promującym zrównoważenie, takie jak dobra publiczne, korytarze konsumpcyjne, ekologiczny odcisk, biologiczna pojemność, etc. Zastanowimy się, czy istnieje równowaga, która mogłaby zapewnić zrównoważoną przyszłość dla wszystkich na Ziemi.

Nauki społeczne
  • śr., 2023-09-20 16:00
  • śr., 2023-09-20 17:00
Spotkanie festiwalowe Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego niektóre kraje na świecie są bardzo bogate, podczas gdy inne zmagają się z ubóstwem? Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie, co naprawdę oznacza, że kraj jest bogaty lub biedny? Jeśli tak, to wykład pt. "Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?" jest dla Was!

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2023-09-18 17:00
  • wt., 2023-09-19 17:00
  • śr., 2023-09-20 17:00
Spotkanie festiwalowe Ślad węglowy przedsiębiorstwa – wyzwania dekarbonizacji i raportowania emisji w świetle dyrektywy CS

W ramach wykładu uczestnicy będą mogli zapoznać się z wyzwaniami związanymi z zapewnieniem przedsiębiorstwom konkurencyjności w obliczu rosnących obowiązków dekarbonizacyjnych wynikających z wdrażania założeń Europejskiego Zielonego Ładu oraz wytycznych Dyrektywy CSRD  (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive). Pokażemy rozszerzone obowiązki informacyjne, które dyrektywa nakłada na polskie przedsiębiorstwa oraz czy mają one znaczenie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) nieobjętych w sposób bezpośredni tymi wymogami. Porozmawiamy o tym w jaki sposób przygotować przedsiębiorstwo do mierzenia śladu węglowego przedsiębiorstwa i produktów w trzech zakresach emisji. Zaprezentujemy także wyzwania związane z obliczaniem śladu węglowego Zakresu 3, który należy do najtrudniejszych, gdyż wymaga współpracy z partnerami w całym łańcuchu wartości. Wykład pomoże w budowaniu wiedzy studentów, przedstawicieli biznesu i innych interesariuszy objętych obowiązkami mierzenia i raportowania emisji oraz presją dekarbonizacji.

Nauki ekonomiczne
  • śr., 2023-09-20 17:30
Spotkanie festiwalowe Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego kraje pożyczają pieniądze? Na wykładzie pt. "Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw" odpowiemy sobie na pytanie, czym jest dług publiczny, dlaczego państwa decydują się na zaciąganie długów i jakie są tego konsekwencje. Zastanowimy się również nad tym, kiedy dług staje się szczególnie niebezpieczny - przytaczając przykłady krajów z wysokim poziomem zadłużenia.

Nauki ekonomiczne
  • pon., 2023-09-18 18:00
  • wt., 2023-09-19 18:00
  • śr., 2023-09-20 18:00
Spotkanie festiwalowe Myśl ekonomicznie, czyli jak nie paść ofiarą finansowych oszustów?

Celem wykładu jest przedstawienie schematów typowych oszustw finansowych wykorzystujących przede wszystkim ludzką naiwność i brak fundamentalnej wiedzy ekonomicznej.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak często padamy ofiarą socjotechnicznych sztuczek, kupujemy „rewelacyjne” wizje bogactwa bez żadnego ryzyka, działamy pod sztuczną presją czasu w obawie przed końcem "życiowej okazji" czy kupujemy przysłowiowego kota w worku bo ktoś podający się za eksperta tak nam "doradził".
Ekonomia to sztuka zarządzania ograniczonymi zasobami, więc jeśli dobrze ją poznamy to dzięki krytycznej postawie i odrobinie racjonalnego myślenia będziemy mogli łatwo ominąć finansowe miny. Na wykładzie będą quizy, tzw. "historie z życia" i żywe dyskusje ze słuchaczami, a to gwarantuje, że nudą nie zawieje. Serdecznie zapraszam! dr Czesław Martysz.

Nauki ekonomiczne
  • śr., 2023-09-20 18:00
Spotkanie festiwalowe ODWOŁANE_Uwaga reklamy

Reklama jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wystarczy jedynie przejść ulicą, włączyć telewizor, przeglądać strony internetowe lub korzystać z mediów społecznościowych, aby zostać zasypanym oceanem komunikatów reklamowych. 

Reklamodawcy starają się przekonać nas do zakupu swoich produktów lub usług poprzez różne techniki perswazyjne. Perswazja w reklamie opiera się na wywoływaniu pożądanych emocji, manipulacji naszymi odczuciami i wpływaniu na nasze decyzje. Jest to swoista gra psychologiczna, w której projektowanie grafik, dźwięk, kolorystyka i treść mają na celu skierowanie naszego myślenia w określonym kierunku.

 

Nauki humanistyczne
  • czw., 2023-09-21 16:00
Spotkanie festiwalowe Pakistan - społeczeństwo klanów i łączonych rodzin

Podstawowym tematem będzie życie codzienne w Pakistanie; robienie zakupów, wizyty u lekarza bądź w szpitalu, jak funkcjonują podstawowe usługi jak np. transport publiczny czy szkolnictwo. Jaki procent społeczeństwa ma umowę o pracę, kto może zostać emerytem, w jaki sposób pobierze emeryturę, czy można odziedziczyć etat? Te kwestie będą porównane z sytuacją w Polsce. 

Nauki społeczne
  • czw., 2023-09-21 16:00
Spotkanie festiwalowe Prawa konsumenta bez granic

Spotkanie będzie trwało 2x45 minut. Pierwsze 45 minut będzie stanowił wykład przybliżający prawa konsumentów, zmiany wprowadzone od 1.01.2023 r., instytucje i organizacje chroniące konsumenta, pozasądowe rozstrzyganie sporów. Drugie 45 min. będzie stanowiły ćwiczenia, czyli praktyczne porady jak dochodzić swoich praw, jak być świadomym konsumentem, a jakim konsumentem jesteśmy, na zakończenie quiz.

Nauki społeczne
  • śr., 2023-09-20 16:00
  • czw., 2023-09-21 16:00
Spotkanie festiwalowe Jak możemy włączyć się w rozwiązywanie problemów globalnych?

Przedkładana propozycja przeprowadzenia warsztatu jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę znalezienia możliwości rozwiązania wielu współczesnych wyzwań oraz coraz większe zainteresowanie tą tematyką zarówno przedstawicieli środowiska naukowego, organizacji międzynarodowych, polityków, decydentów, a także obywateli.  Współczesne problemy globalne jak np. nielegalne migracje, handel bronią, ludźmi, terroryzm, ubóstwo czy degradacja środowiska naturalnego powinny zostać jak najszybciej rozwiązane. W obszarze edukacji globalnej konieczna jest zatem pogłębiona aktywność w celu przekazania rzetelnej wiedzy na temat  problemów globalnych oraz sposobów ich rozwiązywania, która powinna być zorientowana na wiedzę praktyczną oraz aktywizację słuchaczy zajęć.
Warsztaty zostaną przeprowadzone przez doświadczonego pracownika naukowo-dydaktycznego, który 28 lat prowadzi badania nad ekonomią rozwoju, procesem integracji międzynarodowej, finansami oraz działalnością organizacji międzynarodowych. Warsztaty z zastosowania metody DT do rozwiązywania problemów globalnych przyczynią się do popularyzacji wiedzy z zakresu edukacji globalnej, co jest ważnym priorytetem UE i jej państw członkowskich. Z kole sama metoda DT jest nakierowana na umiejętności miękkie przydatne w pracy, a także w gospodarstwie domowym.

Nauki ekonomiczne
  • wt., 2023-09-19 17:00
  • śr., 2023-09-20 17:00
  • czw., 2023-09-21 17:00
Lekcja festiwalowa Kiedy można powiedzieć, że coś jest optymalne?

Co należy kupić na imprezę, aby spełnić oczekiwania gości a jednocześnie zmieścić się w określonym budżecie? Uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału przy konstrukcji problemu decyzyjnego, który zostanie następnie rozwiązany z wykorzystaniem narzędzi badań operacyjnych.

Uczestnicy w ramach tej zabawy zapoznają się z najprostszą metodą optymalizacji - programowaniem liniowym. Rozpatrywane scenariusze będą zależały od pomysłowości uczestników i wymagań do zastosowania metody PL.

  • pon., 2023-09-25 09:00
Lekcja festiwalowa Zielona transformacja gospodarcza- jak przetrwać w tych czasach?

Celem warsztatów jest zapoznanie uczniów z geografią zmian klimatycznych i ich wpływem na gospodarkę różnych państw świata, ze szczególnym uwzględnieniem Europy, a w niej Polski, a także przybliżenie im koncepcji zielonej transformacji. Jest to niezwykle istotny temat z perspektywy zmian gospodarczych i demograficznych, ponieważ to właśnie zielona transformacja może stanowić odpowiedz na wyzwania XXI wieku związane ze zmianami klimatu. Przystosowanie się do zmian klimatycznych ma wysoki priorytet dla rynków zarówno finansowych jak i niefinansowych. Podczas warsztatów młodzież zapozna się z zagrożeniami jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne, jakie kraje są szczególnie na to narażone oraz jakie są szanse na rozwój w nowej rzeczywistości.
Warsztaty będą miały zarówno wymiar teoretyczny jak i praktyczny. Po krótkim wprowadzeniu do zagadnień dotyczących zmian klimatycznych i zielonej transformacji, uczniowie będą mogli uczestniczyć aktywnie w części praktycznej zajęć. Zajęcia urozmaicą quizy. 

  • pon., 2023-09-25 09:00
  • wt., 2023-09-26 09:00
Lekcja festiwalowa Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd państwo bierze pieniądze na budowę dróg, szkół czy szpitali? A co z finansowaniem nauki czy kultury? W praktyce często inwestycje te są finansowane właśnie długiem publicznym, który może okazać się zarówno przyjacielem - jak i wrogiem gospodarki.

Na wykładzie "Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw" zagłębimy się w ten fascynujący temat. Zacznijmy od wyjaśnienia tego czym jest dług publiczny oraz dlaczego państwa decydują się na zaciąganie długów.

W kolejnym kroku omówimy zarówno zalety (takie jak możliwość inwestowania w infrastrukturę czy edukację) jak i wady (w tym ryzyko problemów ze spłatą zadłużenia) długu publicznego. W szczególności zajmiemy się odpowiedzią na pytanie: kiedy dług staje się niebezpieczny?

Zapraszam do udziału w wykładzie, który można potraktować jako wprowadzenie do złożonego świata finansów publicznych i ekonomii.

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • wt., 2023-09-26 11:00
  • śr., 2023-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Wyspy tropikalne we współczesnym świecie

Współczesne wyspy tropikalne postrzeganie jako raj na ziemi - słońce, plaże, piasek. Są marzeniem wielu turystów. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona. Wyspy tropikalne spotykają się z wieloma wyzwaniami - klimatycznymi - podnoszeniem się poziomem wód oceanicznych, huraganami, trzęsieniami ziem, wybuchami wulkanów, falami tsunami; społecznymi - ubóstwem, rozwarstwieniami społecznymi, problemami ze słodką wodą, czy żywnością. Część wysp dotyka również silna presja demograficzna wymuszająca migrację "na kontynent". Celem spotkania będzie zarysowanie specyfiki tych obszarów i wyzwań przed nimi stojącymi. Próba spojrzenia na "wyspiarski świat" z innej niż "kontynentalna" perspektywy. Przede wszystkim "odczarowanie" zafałszowanego wizerunku - raju na ziemi. 

  • pon., 2023-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Chiny poza Tiktokiem. Geografia Chin poprzez pismo.

Celem warsztatów jest wprowadzenie do sinologii - wiedzy o Chinach: podstaw wiedzy o języku mandaryńskim, nauki znaków i zwrotów oraz - przez znaki - wiedzy o największych chińskich prowincjach i miastach. Zajęcia rozpoczną się od dyskusji wiedzy o Chinach pośród uczestników, następnie zapoznania z mapą Chin, wskazaniem miast, które młodzi badacze mają w przyszłości szansę odwiedzić z multimedialną prezentacją ich najważniejszych zabytków, interesujących miejsc, znaków i znaczenia nazwy danego miejsca, użytecznych słów i zwrotów grzecznościowych. Prowadzący zapewnia praktyczny charakter zajęć, aktywizację uczestników w dyskusji, sesji pytań, prostej nauce pisania i mówienia.

  • pon., 2023-09-25 11:00
Lekcja festiwalowa Raje podatkowe i strefy offshore na mapie świata - jak wpływają na handel zagraniczny i dlaczego?

Celem wykładu/spotkania (przeznaczonego dla uczniów szkół średnich zainteresowanych gospodarką) jest krótka (45 minut) analiza wpływu arbitrażu podatkowego na rozwój gospodarczy różnych regionów, na światowe szlaki transportowe oraz realizację celów finansowych przedsiębiorstw międzynarodowych.
W trakcie zajęć słuchacze zapoznają się z pojęciami:

  • arbitrażu podatkowego,
  • raj podatkowy,
  • strefa offshore/specjalna strefa ekonomiczna,
  • optymalizacja podatkowa,
  • inwestycje, logistyka oraz międzynarodowe łańcuchy dostaw.
  • wt., 2023-09-26 09:00
Lekcja festiwalowa Zielona transformacja gospodarcza- jak przetrwać w tych czasach?

Celem warsztatów jest zapoznanie uczniów z geografią zmian klimatycznych i ich wpływem na gospodarkę różnych państw świata, ze szczególnym uwzględnieniem Europy, a w niej Polski, a także przybliżenie im koncepcji zielonej transformacji. Jest to niezwykle istotny temat z perspektywy zmian gospodarczych i demograficznych, ponieważ to właśnie zielona transformacja może stanowić odpowiedz na wyzwania XXI wieku związane ze zmianami klimatu. Przystosowanie się do zmian klimatycznych ma wysoki priorytet dla rynków zarówno finansowych jak i niefinansowych. Podczas warsztatów młodzież zapozna się z zagrożeniami jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne, jakie kraje są szczególnie na to narażone oraz jakie są szanse na rozwój w nowej rzeczywistości.
Warsztaty będą miały zarówno wymiar teoretyczny jak i praktyczny. Po krótkim wprowadzeniu do zagadnień dotyczących zmian klimatycznych i zielonej transformacji, uczniowie będą mogli uczestniczyć aktywnie w części praktycznej zajęć. Zajęcia urozmaicą quizy. 

  • pon., 2023-09-25 09:00
  • wt., 2023-09-26 09:00
Lekcja festiwalowa Czy geografia może wpływać na koszty świadczeń opieki zdrowotnej?

Otoczenie geograficzne jednostki może wpływać na wiele aspektów jej funkcjonowania. W przypadku podmiotu gospodarczego wpływ ten może mieć charakter wymierny i przekładać się np. na zasięg rynków sprzedaży, dostęp do niezbędnych zasobów czy poziom kosztów stałych. Czasem jest korzystny w niektórych obszarach, a w innych utrudnia funkcjonowanie i nie daje perspektywy rozwoju. Podczas festiwalowej lekcji przeanalizujemy, jak geografia wpływa na podmioty lecznicze, w szczególności te udzielające nieodpłatnych świadczeń dla obywateli, finansowanych przez NFZ. Ustalimy, jak bardzo warunki te są zróżnicowane w Polsce oraz czy wpływają na dostępność do opieki medycznej w małych miejscowościach i dużych aglomeracjach, regionach o dużym uprzemysłowieniu, niekorzystnych wskaźnikach demograficznych czy atrakcyjnych turystycznie. Porównamy strukturę kosztów podmiotów działających w skrajnie odmiennych warunkach i spróbujemy znaleźć rozwiązania, które mogłyby skutecznie zapobiegać niekorzystnym różnicom. 

  • wt., 2023-09-26 10:00
  • wt., 2023-09-26 12:30
Lekcja festiwalowa Czy to tylko liczby? Statystyka w praktyce.

Czy człowiek spacerujący z psem ma rzeczywiście średnio 3 nogi? Czy rodzaj opony w samochodzie osobowym ma coś wspólnego ze statystyką? Oraz jakie jest prawdopodobieństwo, że ze 100 jajek wykluje się dokładnie 5 piskląt? 
Na te inne pytania postaramy się odpowiedzieć na spotkaniu podczas Festiwalu Nauki.
Statystyka to nauka, której przedmiotem badań są metody pozyskiwania, analizowania, interpretowania i prezentowania danych opisujących zjawiska masowe. Umożliwia obserwację otaczającego nas świata m.in. za pomocą eksperymentów. W tym celu są wykorzystywane użyteczne narzędzia i metody statystyczne. 

 

  • wt., 2023-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Pieniądz nowego świata- od pieniądza papierowego po plastikowy

W ciągu ostatnich kilku dekad świat finansów uległ znaczącym przemianom, a zmiany te stały się jeszcze bardziej widoczne w dobie rewolucji cyfrowej. Nowe technologie oraz nieoczekiwane zdarzenia ekonomiczne, takie jak pandemia COVID-19 czy nowożytne konflikty zbrojne, wprowadzają wiele wyzwań dla tradycyjnych rynków finansowych, ale jednocześnie otwierają wiele nowych możliwości dla nowych podmiotów działających w sferze finansowej. W obliczu takich wyzwań, istnieje potrzeba zbadania, w jaki sposób nowoczesne technologie i zdarzenia ekonomiczne wpływają na rozwój cyfrowych produktów finansowych i transferu pieniądza elektronicznego. Postępujący rozwój technologiczny, co raz szybszy obieg informacji w dobie wszechobecnej globalizacji, stwarza doskonałe warunki do tworzenia nowych aktywów finansowych w przestrzeni internetowej. Jako że świat wirtualny, odgrywa co raz większą rolę w naszym życiu, możemy zaobserwować co raz więcej kopii narzędzi czy też rozwiązań dotychczasowych problemów, które są przenoszone do świata cyfrowego. 

  • wt., 2023-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego niektóre kraje na świecie są bardzo bogate, podczas gdy inne zmagają się z ubóstwem? Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie, co naprawdę oznacza, że kraj jest bogaty lub biedny? Jeśli tak, to wykład pt. "Tajemnice bogactwa i ubóstwa krajów: dlaczego różnimy się tak bardzo?" jest dla Was!

Spotkanie rozpoczniemy od ustalenia, co oznacza, że kraj jest bogaty lub biedny. Zobaczycie, jak różnorodne są warunki życia w różnych częściach świata, poprzez porównanie państw bogatych i biednych. 

W kolejnym kroku przyjrzymy się podstawowym wskaźnikom bogactwa krajów. Dowiesz się, jak ekonomiści i naukowcy mierzą i porównują bogactwo narodów.

W dalszej części spotkania omówimy wybrane czynniki, które wpływają na bogactwo krajów, w tym zasoby naturalne, demografia, technologia czy dostęp do kapitału. Zrozumiesz, dlaczego niektóre kraje są w stanie szybko rozwijać się, podczas gdy inne borykają się z problemami.

Dowiesz się również jakie działania podejmują rządy i organizacje międzynarodowe, aby zniwelować różnice między bogatymi i biednymi krajami.

Zapraszam do wzięcia udziału w wykładzie, który dostarczy Wam nowych perspektyw na to, jak funkcjonuje światowa gospodarka i inspiracji do pogłębiania tego fascynującego tematu!

  • wt., 2023-09-26 10:00
  • śr., 2023-09-27 11:00
  • czw., 2023-09-28 12:00
Lekcja festiwalowa Warsztat na temat oszczędzania i mocy procentu składanego

Zabawna lekcja poglądowa dla młodzieży o tym, jaką moc ma procent składany i dlaczego warto oszczędzać. 

 

 

 

  • wt., 2023-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd państwo bierze pieniądze na budowę dróg, szkół czy szpitali? A co z finansowaniem nauki czy kultury? W praktyce często inwestycje te są finansowane właśnie długiem publicznym, który może okazać się zarówno przyjacielem - jak i wrogiem gospodarki.

Na wykładzie "Dług publiczny: przyjaciel czy wróg? Odkrywamy tajniki zadłużenia państw" zagłębimy się w ten fascynujący temat. Zacznijmy od wyjaśnienia tego czym jest dług publiczny oraz dlaczego państwa decydują się na zaciąganie długów.

W kolejnym kroku omówimy zarówno zalety (takie jak możliwość inwestowania w infrastrukturę czy edukację) jak i wady (w tym ryzyko problemów ze spłatą zadłużenia) długu publicznego. W szczególności zajmiemy się odpowiedzią na pytanie: kiedy dług staje się niebezpieczny?

Zapraszam do udziału w wykładzie, który można potraktować jako wprowadzenie do złożonego świata finansów publicznych i ekonomii.

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • wt., 2023-09-26 11:00
  • śr., 2023-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Dobre miejsce do życia. Nowoczesne trendy w rozwoju miast

Podczas wykładu przedstawione zostaną najważniejsze koncepcje i trendy rozwoju współczesnych miast. Omówiona zostanie zmiana podejścia w realizacji polityk miejskich na tworzenie w mieście miejsca przyjaznego do życia, pociągających za sobą zmiany w zagospodarowaniu przestrzeni. Według tej koncepcji współczesne miasto powinno być przede wszystkim miejscem, gdzie dobrze i wygodnie żyje się mieszkańcom, a ludzie mogą korzystać z przestrzeni miejskiej. Kolejnym priorytetem jest tworzenie miast zrównoważonych, wdrażąjących ekologiczne technologie, powodujących, że życie w mieście mniej obciąża środowisko. Tworzone i pielęgnowane są tereny zielone, także w skali mikro (np. parki kieszonkowe). Kolejna zmiana dotyczy poruszania się po mieście i ograniczania w nim liczby samochodów oraz ruchu samochodowego, rozbudowywane w tym celu są sieci ścieżek rowerowych, transport publiczny, czy infrastruktura dla pojazdów elektrycznych. Trzecim głównym trendem jest wdrażanie koncepcji smart city, zakładającej wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem, a także wykorzystanie różnego rodzaju danych, które są pozyskiwane w celu usprawnienia usług miejskich. Technologie cyfrowe wkraczają w nowe dziedziny życia, co powoduje, że można je wykorzystywać na bardzo szerokim polu i wkraczają w coraz to nowe dziedziny życia.

  • wt., 2023-09-26 12:00
  • śr., 2023-09-27 11:00
Lekcja festiwalowa Czy geografia może wpływać na koszty świadczeń opieki zdrowotnej?

Otoczenie geograficzne jednostki może wpływać na wiele aspektów jej funkcjonowania. W przypadku podmiotu gospodarczego wpływ ten może mieć charakter wymierny i przekładać się np. na zasięg rynków sprzedaży, dostęp do niezbędnych zasobów czy poziom kosztów stałych. Czasem jest korzystny w niektórych obszarach, a w innych utrudnia funkcjonowanie i nie daje perspektywy rozwoju. Podczas festiwalowej lekcji przeanalizujemy, jak geografia wpływa na podmioty lecznicze, w szczególności te udzielające nieodpłatnych świadczeń dla obywateli, finansowanych przez NFZ. Ustalimy, jak bardzo warunki te są zróżnicowane w Polsce oraz czy wpływają na dostępność do opieki medycznej w małych miejscowościach i dużych aglomeracjach, regionach o dużym uprzemysłowieniu, niekorzystnych wskaźnikach demograficznych czy atrakcyjnych turystycznie. Porównamy strukturę kosztów podmiotów działających w skrajnie odmiennych warunkach i spróbujemy znaleźć rozwiązania, które mogłyby skutecznie zapobiegać niekorzystnym różnicom. 

  • wt., 2023-09-26 10:00
  • wt., 2023-09-26 12:30
Lekcja festiwalowa Konsumpcja państw biednych czy bogatych - która jest bardziej zrównoważona?

Czym jest konsumpcja zrównoważona i dlaczego jest ważna? 
Rozpoczniemy od zrozumienia koncepcji konsumpcji zrównoważonej oraz jej znaczenia dla naszej planety i społeczeństwa. Omówimy, jak nierówności wpływają na nasze możliwości i wybory konsumpcyjne.
Jak konsumpcja w bogatych krajach wpływa na środowisko? 
Skupimy się na tematach takich jak zasoby naturalne, zużycie energii i generowanie odpadów. Zastanowimy się, jak styl życia w bogatych krajach wpływa na klimat i jakie są tego konsekwencje.
Jak konsumpcja w biednych krajach różni się od konsumpcji w bogatych krajach?
Na podstawie danych i statystyk przyjrzymy się, jakie są różnice w konsumpcji między bogatymi a biednymi krajami i jak wpływają na zrównoważenie.
Czy istnieje konsumpcja 'idealna'? 
Przyjrzymy się koncepcjom i różnym typom konsumpcji promującym zrównoważenie, takie jak dobra publiczne, korytarze konsumpcyjne, ekologicznego odcisk, biologiczna pojemność, etc. Zastanowimy się, czy istnieje równowaga, która mogłaby zapewnić zrównoważoną przyszłość dla wszystkich na Ziemi.

 

  • śr., 2023-09-27 09:00
  • śr., 2023-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Co każdy turysta wiedzieć powinien?

Celem warsztatu jest przypomnienie zasad bezpiecznego podróżowania. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, gdzie szukać wiarygodnych informacji o wybranej destynacji turystycznej i w jaki sposób zadbać o zdrowie (przed, w czasie i po podróży). Przypomnimy, jakie dokumenty należy ze sobą zabrać, aby móc nie tylko podróżować, ale przede wszystkim korzystać ze wszystkich świadczeń i atrakcji turystycznych. Uczestnicy będą mieli okazję nabyć umiejętności odpowiedzialnego pakowania się – bagaż to kluczowy element podróży.

  • śr., 2023-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Konsumpcja państw biednych czy bogatych - która jest bardziej zrównoważona?

Czym jest konsumpcja zrównoważona i dlaczego jest ważna? 
Rozpoczniemy od zrozumienia koncepcji konsumpcji zrównoważonej oraz jej znaczenia dla naszej planety i społeczeństwa. Omówimy, jak nierówności wpływają na nasze możliwości i wybory konsumpcyjne.
Jak konsumpcja w bogatych krajach wpływa na środowisko? 
Skupimy się na tematach takich jak zasoby naturalne, zużycie energii i generowanie odpadów. Zastanowimy się, jak styl życia w bogatych krajach wpływa na klimat i jakie są tego konsekwencje.
Jak konsumpcja w biednych krajach różni się od konsumpcji w bogatych krajach?
Na podstawie danych i statystyk przyjrzymy się, jakie są różnice w konsumpcji między bogatymi a biednymi krajami i jak wpływają na zrównoważenie.
Czy istnieje konsumpcja 'idealna'? 
Przyjrzymy się koncepcjom i różnym typom konsumpcji promującym zrównoważenie, takie jak dobra publiczne, korytarze konsumpcyjne, ekologicznego odcisk, biologiczna pojemność, etc. Zastanowimy się, czy istnieje równowaga, która mogłaby zapewnić zrównoważoną przyszłość dla wszystkich na Ziemi.

 

  • śr., 2023-09-27 09:00
  • śr., 2023-09-27 10:00

©2022 Festiwal Nauki