Nagroda ZŁOTA RÓŻA - zgłoś najlepszą książkę popularnonaukową

Nagroda ZŁOTA RÓŻA - zgłoś najlepszą książkę popularnonaukową

Ruszają zgłoszenia do nagrody „Złota Róża” 2024 dla najlepszej polskiej książki popularyzującej naukę!

W trakcie tegorocznego 28. Festiwalu Nauki w Warszawie przyznamy po raz siedemnasty nagrodę „Złota Róża” dla najlepszej napisanej po polsku książki popularyzującej naukę (książka musi być wydana w ostatnich 12 miesiącach).


Spośród zgłoszonych książek jury nagrody wybierze grupę nominowanych tytułów oraz jedną zwycięską publikację. Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną, a także zaproszenie do wygłoszenia wykładu w ramach kolejnej edycji Festiwalu Nauki w Warszawie.

W tym roku w czwartek, 26 września o godz. 18, usłyszymy wykład Januarego Weinera i Januarego Weinera 3, autorów książki pt. Jak powstało życie na ziemi wydanej przez Wydawnictwo Copernicus Center Press i uhonorowanej „Złotą Różą” w roku 2023.

W ostatnich latach Nagrodę otrzymali i otrzymały m.in.: January Weiner i January Weiner 3, za książkę pt. Jak powstało życie na ziemi (Copernicus Center Press, 2023), Agnieszka Krzemińska za książkę Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich (Literackie, 2022), Andrzej Kajetan Wróblewski za książkę Historia fizyki w Polsce (PWN, 2021), Łukasz Lamża za książkę Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze? (Czarne, 2020), Urszula Zajączkowska za książkę Patyki, badyle, (Marginesy, 2019), Michał Heller za książkę Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem (Copernicus Center Press, 2015), Marek Grajek za książkę Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła (PWN, 2013), Marcin Ryszkiewicz za książkę Homo sapiens. Meandry ewolucji (CiS, 2013), Tomasz Rożek za książkę Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi uczonymi (Demart, 2011).

W tym roku zgłaszać można pierwsze wydania książek opublikowanych między 1 lipca 2023 roku a 30 czerwca 2024 roku.
Regulamin nagrody dostępny jest pod adresem: https://festiwalnauki.edu.pl/regulamin-nagrody-zlota-roza.

Aby zgłosić książkę należy:
1. Przesłać na adres poczty elektronicznej e.zakrzewska6@uw.edu.pl dane książki (lub książek) – autora, tytuł, miejsce i rok wydania, a także załączyć skan lub obraz okładki/okładek.
2. Przesłać najpóźniej do 10 lipca 2024 roku dwa egzemplarze książki/książek na adres:
Festiwal Nauki
ul. Żwirki i Wigury 93
02-089 Warszawa
(z dopiskiem na paczce: Złota Róża 2024)

©2024 Festiwal Nauki