Festiwal Nauki to zbiór wydarzeń popularnonaukowych organizowany przez jednostki naukowe.
FAQ
Pytania – ogólne informacje
Pomysłodawcą był fizyk i biolog molekularny, prof. David Shugar. Festiwal Nauki w Warszawie powołany został z inicjatywy środowisk naukowych przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku, a pierwsza edycja odbyła się w 1997 roku.
Festiwal odbywa się corocznie w drugiej połowie września.
Festiwal organizuje wydarzenia popularnonaukowe tj. spotkania, lekcje i wystawy. Spotkania i lekcje mają różne formy od wykładów, warsztatów, wycieczek naukowych po dyskusje, pokazy, czy zwiedzanie laboratoriów i pracowni. Wystawy mogą rozpoczynać się przed datami Festiwalu i kończyć po wszystkich wydarzeniach. Dzięki dokładnym opisom dowiedzą się Państwo o formie wystawy (np. plenerowa, zwiedzanie z przewodnikiem), a także czy można je zobaczyć w trakcie innych wydarzeń festiwalowych.
- Spotkania i wystawy przeznaczone są dla każdego, niezależnie od wieku i formalnego wykształcenia. W programie spotkań znajduje się informacja dla kogo dedykowane jest dane spotkanie: dla dzieci, młodzieży, dorosłych czy dla wszystkich.
- Lekcje przeznaczone są dla zorganizowanych grup szkolnych.
Nie, wszystkie wydarzenia Festiwalu Nauki są bezpłatne.
Wydarzenia odbywają się m.in. na największych Warszawskich Uczelniach, w ośrodkach naukowych oraz muzeach na terenie Warszawy, a także w jej najbliższych okolicach. Spotkania mają miejsce tam, gdzie pracują naukowcy: w laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Dokładne adresy wydarzeń znajdują się w programie festiwalowym, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Część wydarzeń odbywa się online. Link do programu: https://festiwalnauki.edu.pl/program
Tylko na część wydarzeń obowiązują zapisy, przy danym spotkaniu w programie będzie widniała informacja o terminie i adresie zapisów. Brak takich informacji oznacza brak zapisów.
Aby skorzystać z lekcji należy się zarejestrować, więcej informacji w zakładce „dla szkół” dostępnej na stronie głównej po prawej stronie.
Tak, wydarzenia można oceniać w dwojaki sposób:
Głosując w plebiscycie na najlepsze spotkanie. Informacje o plebiscycie pojawią się w aktualnościach. Głosowanie nie wymaga rejestracji.
Ocenić i skomentować pod danym wydarzeniem w programie. Oceny i komentarze dostępne są tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Założenie konta użytkownika nie jest potrzebne do uczestniczenia w wydarzeniach.
Konto użytkownika jest opcjonalne i ma za zadnie jedynie ułatwić planowanie wizyt na wydarzeniach festiwalowych. Umożliwia także głosowanie i komentowanie poszczególnych wydarzeń.
Nasz program mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej pod koniec sierpnia.
Link do programu: https://festiwalnauki.edu.pl/program
W formie drukowanej:
- na Debatach Głównych Festiwalu Nauki.
- w jednostkach przeprowadzających wydarzenia Festiwalu Nauki w Warszawie.
- w Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa, oraz Księgarni Uniwersyteckiej Liber, znajdujących się na ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.
Informacje o zmianach w programie (np. o odwołaniu spotkania) dostępne są na naszej stronie internetowej w aktualnościach. Także w programie internetowym przy tytule widnieje informacja, że spotkanie jest odwołane.
Każda debata główna a także, niektóre inne wydarzenie są dostępne on-line. Informacja o dostępności wydarzenia on-line znajduje się w jego opisie w programie Festiwalu Nauki.
Wydarzenia z obecnej, a także z poprzednich edycji mogą Państwo obejrzeć na:
- na naszym kanale YouTube, link: https://www.youtube.com/user/FNwWarszawie
- na stronie naszego partnera Wszechnica.org.pl. Link: https://wszechnica.org.pl/playlista/festiwal-nauki-w-warszawie/
- na kanale naszego partnera Wszechnica.org.pl Link: https://www.youtube.com/@WszechnicaFWW
Lekcje festiwalowe przeznaczone są dla zorganizowanych grup szkolnych, które zarejestrują się przez system na stronie festiwalnauki.edu.pl zgodnie z informacjami w zakładce „dla szkół”. Natomiast spotkania festiwalowe są przeznaczone dla osób indywidualnych.
Program spotkań podzielony jest według trzech kategorii:
- Typy spotkań, tj. debaty główne, spotkania całodniowe, kluby – dokładny opis czym się charakteryzują można znaleźć tu https://festiwalnauki.edu.pl/program
- Dni w które się odbywają
- Dziedziny, którą reprezentują
Ponadto w wersji internetowej naszego programu jest specjalna wyszukiwarka, dzięki której można wybierać po kategoriach tj. organizator czy forma spotkania.
Lekcje dla szkół Festiwalu Nauki w Warszawie
Lekcje festiwalowe to wydarzenia popularnonaukowe przeznaczone tylko dla zorganizowanych grup szkolnych. Zajęcia przygotowywane są dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Udział w lekcjach festiwalowych jest bezpłatny.
Szkołę można zgłosić do udziału od ostatniego tygodnia sierpnia poprzez wysłanie wiadomości na adres sekretariat.festiwal@uw.edu.pl. W treści powinny znajdować się następujące informacje:
- pełna nazwa, oraz adres szkoły,
- imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu koordynatora.
- Zespoły szkół, które mają różne poziomy edukacyjne (podstawowe i ponadpodstawowe) muszą zgłosić każdą szkołę osobno i muszą podać dwa różne adresy mailowe.
W odpowiedzi otrzymają Państwo kod rejestracyjny i dalsze instrukcje dotyczące rejestracji w systemie rezerwacji dostępnym na naszej stronie.
Lekcje, jak i pozostałe wydarzenia, odbywają się m.in. na największych Warszawskich Uczelniach, w ośrodkach naukowych oraz muzeach na terenie Warszawy, a także w jej najbliższych okolicach. Spotkania mają miejsce tam, gdzie pracują naukowcy: w laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Dokładne adresy wydarzeń znajdują się w programie festiwalowym, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Część wydarzeń odbywa się online lub w szkole, której lekcja została przyznana. Link do programu: https://festiwalnauki.edu.pl/program/lekcje
Tak, szkoły z całej Polski mogą brać udział w naszym Festiwalu.
Konto może założyć tylko pracownik szkoły wyznaczony przez dyrekcję szkoły na koordynatora. Każda szkoła może mieć tylko jednego koordynatora i jedno konto.
Każda szkoła, która chce wziąć udział w lekcjach festiwalowych musi się zgłosić. Konta, które Państwo zakładają są usuwane po danej edycji.
- Zgłoszenie szkoły do udziału.
- Rejestracja szkoły w systemie na stronie Festiwalu (przycisk na górze po prawej): https://festiwalnauki.edu.pl/szkola/register
- Logowanie na konto (przycisk na górze po prawej): https://festiwalnauki.edu.pl/user/login
- I tura przydziału lekcji - Zaznaczanie interesujących szkołę lekcji, na górze po prawej stronie należy wybrać „rezerwacja lekcji” i wybrać wszystkie lekcje, którymi są Państwo zainteresowani.
- Losowanie lekcji – zgodnie z datami w instrukcji, zostanie przeprowadzone losowanie i przyznanie lekcji szkołom.
- Potwierdzenie przyjęcia przydzielonych lekcji przez koordynatorów szkolnych – brak potwierdzenia, zgodnie z datą w instrukcji, oznacza odebranie lekcji danej szkole. Na tym etapie nie można rezerwować lekcji.
- II tura przydziału lekcji - Zgodnie z datą w instrukcji, wszystkie nie potwierdzone lekcje wracają do puli i koordynatorzy mogą rezerwować lekcję na zasadzie „kto pierwszy”. Lekcja wybrana jest automatycznie przyznawana szkole, ale należy sprawdzić czy widnieje w przyznanych rezerwacjach.
- Koordynator szkoły powinien skontaktować się z koordynatorem jednostki organizującej (adres mailowy widoczny przy przyznanych lekcjach) i podać informacje tj. dokładna liczba osób w klasie wraz z liczbą opiekunów oraz kontakt do nauczyciela, który przyjdzie na daną lekcję. Ponadto można uzyskać dokładne informacje o miejscu zajęć. Brak kontaktu, nie jest równoznaczne z rezygnacji lekcji!
- Przyjście z klasą na lekcję festiwalową.
Aby zrezygnować z lekcji należy kliknąć „rezygnuje” w systemie w zakładce „przyznane lekcje” przed datą zamknięcia systemu (data dostępna w instrukcji) i napisać maila do koordynatora jednostki organizującej.
Po zamknięciu systemu należy napisać do koordynatora jednostki organizującej i sekretariat FN minimum 3 dni robocze przed daną lekcją (nie później niż do godz. 13).
Jeżeli szkoła nie zrezygnuje z lekcji, lub zgłosi rezygnację później niż 3 dni robocze przed zajęciami (zgodnie z regulaminem, pkt 3.6) zostanie zawieszona na rok. Oznacza to, że w następnej edycji szkoła nie będzie mogła skorzystać z Lekcji dla Szkół.
Prosimy o niekorzystanie z telefonów komórkowych w trakcie zajęć, dotyczy to również opiekunów. Chyba, że dana lekcja tego wymaga.
Nasza oferta „lekcji dla szkół” skierowana jest do szkół, które zapewniają opiekę nauczycieli lub innych opiekunów zatrudnionych w szkole. Obecność wyżej wymienionych opiekunów w czasie zajęć organizowanych przez Festiwal jest obowiązkowa. Wszyscy aktywnie organizujący wydarzenia FN mają zaświadczenie o niekaralności.
Na stronie głównej Festiwalu, po prawej w zakładce „ Dla szkół” znajduje się artykuł z danym numerem edycji, tam są wszystkie potrzebne informacje tj. dokładne daty kiedy szkoła może się zgłosić, a także dokumenty tj. jak regulamin i instrukcja, link poniżej: https://festiwalnauki.edu.pl/ogloszenia/dla-szkol/29-festiwal-nauki-w-warszawie
Dla organizatorów wydarzeń Festiwalowych
Organizatorem spotkań festiwalowych może zostać:
- uczelnia akademicka, instytut PAN, instytut naukowy, muzeum lub stowarzyszenie naukowe zlokalizowane w Warszawie i okolicy,
- instytucja która nie spełnia powyższych kryteriów, ale będzie dysponowała rekomendacją z uczelni akademickiej lub instytucji badawczej oraz podpisze umowę z Festiwalem. Przyjęcie zgłoszenia takich instytucji indywidualnie zatwierdza Rada Programowa.
Warunkiem zgłoszenia uczestnictwa Państwa Instytucji w Festiwalu Nauki jest wypełnienie i przesłanie do połowy kwietnia danego roku podpisanej przez Dyrektora Instytucji i wyznaczonego koordynatora „Deklaracji uczestnictwa” na adres:
lub
Festiwal Nauki w Warszawie
Uniwersytet Warszawski
Al. Żwirki i Wigury 93
02-089 Warszawa
Osoby indywidualne nie mogą się zgłosić się do organizowania wydarzeń festiwalowych. Przyjmujemy tylko zgłoszenia instytucji wymienionych w regulaminie dostępnym na naszej stronie.
Zachęcamy naukowców do sprawdzenia czy ich jednostka się zgłosiła lub do zgłoszenia swojej jednostki, jeżeli władze jednostki wyrażają na to zgodę.
Koordynatorem może być dowolna osoba związana z daną jednostką - tę decyzję pozostawiamy Państwu.
Koordynator zajmuje się takimi sprawami jak:
- kontakt z sekretariatem organizacyjnym
- zachęcaniem pracowników do udziału w Festiwalu
- przyjmowanie zgłoszeń w swojej jednostce i wpisanie ich do systemu FN
- rezerwacja sal w swojej jednostce dla zgłoszonych wydarzeń
- pilnowanie terminów ustalonych przez Festiwal
- dbanie o promocje wydarzeń festiwalowych, w tym organizowanych w swojej jednostce
Każdy pracownik naukowy i dydaktyczny jednostki może przeprowadzić wydarzenie w ramach Festiwalu. Jednak spotkania w formie wykładów mogą prowadzić tylko osoby ze stopniem naukowym co najmniej doktor zgodnie z zasadami organizacji FN pkt. 5.7).
Lekcje festiwalowe przeznaczone są dla zorganizowanych grup szkolnych, które zarejestrują się przez system na naszej stronie. Jednostki nie mogą samodzielnie przyjmować zgłoszeń na lekcje od szkół czy osób indywidualnych.
Lekcje może prowadzić każdy pracownik naukowy i dydaktyczny, niezależnie od stopnia naukowego.
Spotkania festiwalowe są przeznaczone dla osób indywidualnych i zapisy są po stronie instytucji.
Harmonogram działań znajduje się w Regulaminie dla organizatorów spotkań festiwalowych. Dokument do pobrania na naszej stronie internetowej, w zakładce „Dla organizatorów spotkań” „Ważne dokumenty”: https://festiwalnauki.edu.pl/ogloszenia/dla-organizatorow-spotkan/wazne-dokumenty
Zgłoszenia wydarzeń przyjmujemy przez system dostępny na naszej stronie od końca kwietnia do końca maja (dokładne daty w regulaminie dostępnym na naszej stronie). Koordynatorowi podanemu w deklaracji uczestnictwa zakładamy konto w systemie (jedno instytucja – jedno konto, niezależnie od liczby koordynatorów), na adres mailowy podany w deklaracji przyjdzie mail aktywacyjny z systemu oraz informacja od sekretariatu.
Po aktywacji i zalogowaniu do systemu, na górze po prawej stronie pojawi się opcja „dodaj” po najechaniu należy wybrać jedną z opcji „lekcje”, „spotkanie”, „wystawa” i uzupełnić formularz. Aby poprawnie dodać wydarzenie należy uzupełnić wszystkie obowiązkowe rubryki i na dole strony kliknąć „publikuj”. Jeżeli pojawi się błąd w formularzu zobaczą Państwo komunikat, oznacza to, że wydarzenie nie zostało zapisane.
Aby Państwu ułatwić zbieranie danych o wydarzeniach od prowadzących, udostępniamy schemat wpisywania wydarzeń w dokumencie word na naszej stronie: https://festiwalnauki.edu.pl/ogloszenia/dla-organizatorow-spotkan/wazne-dokumenty
Można wprowadzać poprawki i usuwać wydarzeni dowolnie w czasie kiedy można zgłaszać wydarzenia. Po dacie podanej w regulaminie system zostanie zamknięty i nie będzie można edytować wydarzeń. Wtedy wszystkie poprawki należy zgłaszać do sekretariatu na adres:festiwal@uw.edu.pl, który wprowadzi je do systemu.
Po zamknięciu systemu sekretariat układa program i sprawdza zgłoszone wydarzenia: zajmuje się korektą, zaznacza wszelkie braki oraz pisze uwagi. Następnie przesyła do koordynatorów w oddzielnych mailach program lekcji oraz program spotkań i wystaw, zgodnie z terminem podanym w regulaminie.
Do daty podanej w regulaminie, mają Państwo czas na uzupełnienie, zgodnie z przysłanym do Państwa mailem.
Zgodnie z regulaminem organizatorów (II pkt. 4) „Sekretariat Organizacyjny FN zastrzega sobie prawo do nieprzyjęcia imprezy, która nie mieści się w profilu tegorocznego Festiwalu lub w zasadach organizacyjnych lub w poprzednim roku instytucja nie wywiązała się w terminie z zobowiązań.„
Zgodnie z zasadami organizacji FN pkt. 5.6: „Spotkania i lekcje Festiwalu mogą przyjmować formy: warsztatów, pokazów, gier edukacyjnych, konkursów, wycieczek naukowych, wystaw oraz wykładów, dyskusji. Spotkania w formie wykładów lub dyskusji panelowych nie mogą przekraczać 40 % wszystkich zgłoszonych spotkań/lekcji.”
Tak wydarzenia mogą odbywać się w innych językach najczęściej jest to angielski. W trakcie wpisywania wydarzeń do naszego systemu można zaznaczyć język spotkania/lekcji, wtedy prosimy także, aby tytuły i opisy były w tym języku. Jeśli język wydarzenia nie będzie dostępny na liście wyboru wtedy należy napisać na adres festiwal@uw.edu.pl to go dodamy.
Każda instytucja, która zgłosiła swój udział i zgłosiła swoje wydarzenia może ubiegać się o dofinansowanie. Aby to zrobić należy wypełnić wniosek i przesłać go na adres festiwal@uw.edu.plw terminie zamieszczonym w regulaminie dla organizatorów.
W takiej sytuacji należy jak najszybciej poinformować sekretariat pisząc na adres festiwal@uw.edu.pl. Jeżeli nie mogą Państwo odbyć lekcji festiwalowej, która została już przyznana jakiejś szkole, należy także poinformować szkołę, a jeśli jest możliwość odbycia lekcji w innym terminie można to zaproponować.
W Harmonogramie – lekcje FN widnieją daty, w których szkoły zapisują się na poszczególne lekcje oraz data zamknięcia systemu dla nich. Po zamknięciu systemu szkoły nie będą miały już możliwości zapisów ani rezygnacji. W tym momencie będą mieli Państwo dane szkół (nazwę, adres mailowy, telefon i nazwisko koordynatora szkolnego) w systemie w „moje konto” w rubryce „lekcje przyznane”.
Wszystkie niezbędne informacje oraz dokumenty znajdują się na naszej stronie, w zakładce „Dla organizatorów spotkań” „Ważne dokumenty”. Dostęp do informacji jest otwarty - nie wymaga logowania.
Znajdą tam Państwo Zasady Organizacji FN, Regulamin dla organizatorów, deklarację uczestnictwa, schemat wpisywania spotkań, wniosek na dofinasowanie wydarzeń, Harmonogram – lekcje FN, formatkę do zaświadczeń dla prowadzących.
https://festiwalnauki.edu.pl/ogloszenia/dla-organizatorow-spotkan/wazne-dokumenty