Nowa Przewodnicząca Rady Programowej prof. Joanna Jurewicz

Przedstawiamy nową Przewodniczącą Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie. Sylwetka Pani Profesor:

Prof. dr. hab. Joanna Jurewicz z d. Doroszewska – polska filolożka, orientalistka (indolożka), lingwistka kognitywna, profesor nauk humanistycznych, nauczycielka akademicka na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Tłumaczka i poetka.

Badaczka najstarszej myśli indyjskiej wyrażonej w tekstach sanskryckich (XIII p.n.e. – III p.n.e.). Zajmuje się historią idei filozoficznych, a także początkami myślenia ogólnego i abstrakcyjnego oraz zagadnieniami związanymi z metaforycznym obrazowaniem i jego dziedziczeniem w ramach kultury.
Jest profesorem w Katedrze Azji Południowej na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładała także na Uniwersytecie SWPS, Collegium Civitas, a także licznych uniwersytetach zagranicznych (m.in. University of Oxford, Stony Brook University, Jawaharlal Nehru University, University of South Africa)

Wiceprezes Polskiego Towarstwa Semiotycznego[3], członkini Academia Europaea, Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Kognitywnego, była prezes zarządu Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, była zastępca sekretarza generalnego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, była członkini Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk.

Autorka pięciu monografii (m.in. „Fire and Cognition in the Rgveda” (2010), „Fire, Death and Philosophy. A History of Ancient Indian Thinking” (2016/2018), "Invisible Fire. Memory, Tradition and the Self in Early Hindu Philosophy (2021)) i ponad 80 artykułów naukowych. Tłumaczka fragmentów Rygwedy, upaniszad i Mahabharaty ("Światło słowem zwane. Wypisy literatury staroindyjskiej" (2007) "Wędrówka za przestrzenią. Wybrane hymny Rygwedy" (2013) "Wędrówka za przestrzenią. Krąg drugi" (2015), "Wędrówka za przestrzenią. Krąg trzeci" (2017)).
Poetka, autorka dwóch tomików poetyckich: „Róża” (2014) oraz „Koło wrót” (2017). Jej wiersze publikowane były m.in. w Kwartalniku Artystycznym i Gazecie Wyborczej.