Zapytaj Fizyka - prof. Dieter Vollhardt - Magnetism: from ancient Greece to modern Warsaw

8 grudnia o godz. 18:00 prof. Dieter Vollhardt wygłosi wykład z serii „Zapytaj fizyka” na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5.

Dieter Vollhardt jest profesorem emerytowanym na Uniwersytecie w Augsburgu. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Hamburgu w 1979 roku, m.in. na podstawie badań prowadzonych na University of Southern California w Los Angeles. W swojej karierze pracował także w Instytucie Maxa Plancka w Monachium, prowadził badania w USA w Santa Barbara i Bell Laboratories, w roku 1987 został dyrektorem Instytutu Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie w Aachen, w latach 1996-2018 był dyrektorem katedry na Uniwersytecie w Augsburgu.

Zainteresowania naukowe prof. Vollhardta obejmują teorię magnetyzmu i korelacji elektronowych. Jest on autorem książki „The Superfluid Phases of Helium 3”. W roku 2006 otrzymał nagrodę Europejskiego Towarzystwa Fizycznego, w roku 2010 Medal Maxa Plancka, w roku 2011 został wybrany na członka Bawarskiej Akademii Nauk Ścisłych i Humanistycznych, w roku 2020 został członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, w roku 2022 został nagrodzony medalem Feenberga, przyznawanym za osiągnięcia dotyczące fizyki układów wielu ciał.

Link do wydarzenia - https://www.facebook.com/events/682221743317158