gra edukacyjna

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Promieniowanie jonizujące w naszym życiu

Panuje przekonanie, że promieniowanie jonizujące jest rzadko spotykane i szkodliwe. Obalimy te mity pokazując, że promieniowanie to jest w naszym życiu bardzo powszechne i na ogół zupełnie niegroźne. Z pomocą radiometru wykażemy radioaktywność rozmaitych przedmiotów codziennego otoczenia. Goście staną też przed zadaniem rozwiązania quizu o promieniowaniu, rywalizując przy tym między sobą. Dodatkowo opowiemy o działaniu elektrowni jądrowej, posługując się przy tym interaktywną układanką. W jej ułożeniu mogą pomóc nawet Ci najmłodsi.

Nauki fizyczne
  • sob., 2024-09-21 10:00
Spotkanie festiwalowe Polarny Dzień Nauki z Instytutem Geofizyki PAN

Serdecznie zapraszamy na stoisko edukacyjne Instytutu Geofizyki PAN w ramach projektu GEOGADKA! Zabierzemy Was w wirtualną podróż na południowy Spitsbergen, gdzie znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund. Dzięki goglom VR zobaczycie filmy 360 stopni z okolic naszej stacji, zajrzycie do jaskini lodowcowej i zobaczycie, jakie zwierzęta można spotkać w Arktyce. Jeśli będziecie chcieli sprawdzić swoją wiedzę o Arktyce, zapraszamy do gry w polarne koło fortuny! Najlepsze odpowiedzi nagrodzimy drobnymi upominkami. Ale to jeszcze nie koniec – dla najmłodszych przygotowaliśmy arktyczne puzzle do układania oraz grę terenową.

Ponadto w ramach Polarnego Dnia Nauki z Instytutem Geofizyki PAN zaplanowano dwa pokazy filmowe i spotkania z naukowcami:

11.00-12.00 (Aula Starej BUW) pokaz filmu "Gdy zniknie lód" (ang. "Once the ice is gone") w reżyserii Kuby Witka (2024).

12.30-13.30 (sala 106 w Starej BUW) pokaz filmów "The Changing Global Arctic"

Nauki o Ziemi
  • sob., 2024-09-21 11:00
Spotkanie festiwalowe Labirynt Filozoficzny

Pracownicy naukowi Instytutu Filozofii i Socjologii PAN uosabiają wielkich filozofów z przeszłości. Bedzie można porozmawiać prywatnie z Platonem, Kartezjuszem, Heglem... Każdy z filozofów będzie przyjmował rozmówców indywidualnie lub grupowo w swoim pokoju w Instytucie, na poszczególnych piętrach Pałacu Staszica. Rozmowa może dotyczyć zagadnień filozoficznych typowych dla każdego z tych filozofów, ale można też stawiać pytania, które odwiedzający uważają za ważne. Każdy z filozofów będzie mógł odpowiedzieć bezpośrednio, ale będzie też mógł zaprosić uczestników do zwrócenia się do innego filozofa. Celem jest pokazanie, że filozofia rodzi się z pytań, jest ciekawością, poszukiwaniem, odwagą, a nawet śmiałością. Labirynt jest skierowany przede wszystkim do młodych osób ale z przyjemnością witamy i słuchamy osób w każdym wieku.

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 12:00
Spotkanie festiwalowe Disputandum est! Bądź świadkiem dysputy dwóch filozofów (jak te w XVII wieku)!

Zderzenie różnych stanowisk jest solą filozofii. W istocie jest to jedyna metoda, jaką zna filozofia. Wiedzieli o tym filozofowie starożytni, tacy jak Platon i Arystoteles, średniowieczni, renesansowi i współcześni. Dlatego filozofowie zawsze kultywowali sztukę argumentowania za lub przeciw (pro et contra) określonej tezie, sztukę obalania rozmówcy, sztukę odkrywania błędów w rozumowaniu innych, w skrócie - dialektykę. Zarówno na uniwersytetach średniowiecznych, jak i nowożytnych, stopień naukowy można było uzyskać jedynie poprzez publiczną obronę tez przed obiekcjami oponenta, ale tak naprawdę każda okazja była dobra do takich dysput. Nie były to zwykłe dyskusje, w których każdy mówi, co mu przyjdzie do głowy, stara się krzyczeć głośniej niż inni, a na końcu wszyscy mają rację (brzmy znajomo?), ale konfrontacje, podczas których każdy z uczestników  (respondens, opponens, praeses) odegrał określoną rolę, musiał przestrzegać ścisłych zasad i ram czasowych.

Zanurzymy się w tej atmosferze, która dominowała w świecie akademickim przynajmniej do połowy XVIII wieku. Jeden z filozofów IFiS PAN będzie bronił tezy, że "Wspólnoty polityczne powstają z natury" przed atakami drugiego filozofa, który przeciwstawi mu szereg argumentów. Ci dwaj filozofowie staną naprzeciwko siebie. Trzeci, przewodniczący, będzie siedział za nimi, nieco wyżej, i będzie egzekwował zasady i czas. Na koniec, po około półgodzinnej dyskusji, publiczność zdecyduje, czy teza została skutecznie obroniona, czy też nie. W drugiej części spotkania, publiczność może również zadawać pytania i wypowiadać się na temat omawianej tezy i metody, za pomocą której została omówiona. Celem tej praktyki nie jest pokonanie przeciwnika, przez doprowadzenie go do zaprzeczenia samemu sobie, ale wspólne poszukiwanie prawdy!

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe O rety, o tej rozprawie napiszą gazety! – sądowa bajka z udziałem publiczności

Symulacja procesu z udziałem postaci z bajek i publiczności. Dzieci wcielą się w rolę sędziów i profesjonalnych pełnomocników, by wydać wyrok i poznać w praktyce, na czym polega rola sędziego.

Nauki prawne
  • sob., 2024-09-21 14:00
Spotkanie festiwalowe Urodziny dinozaura Dyzia

W niedzielę 22 września będziemy obchodzić 27. Urodziny dinozaura Dyzia, czyli rekonstrukcji dinozaura z rodzaju Dilophosaurus wetherilli, który zamieszkał w Muzeum Geologicznym PIG – PIB ponad ćwierć wieku temu.

Z tej okazji zapraszamy na Piknik Rodzinny pod znakiem geologii, podczas którego będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat naszej planety, jej historii i życia na niej, a także wziąć udział w licznych warsztatach, grach i zabawach. Nie zabraknie też tradycyjnego odśpiewania Dyziowi 100 lat oraz zdmuchiwania świeczek z urodzinowego tortu.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2024-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Sztuczna inteligencja a ochrona konsumentów i konkurencji

W ciągu następnej dekady sztuczna inteligencja może znacząco zmienić nasze życie, od korzystania z wirtualnych asystentów osobistych po podróżowanie pojazdami autonomicznymi. Sztuczna inteligencja może również pokonać fizyczne ograniczenia kapitału i pracy oraz stworzyć nowe źródła wartości i wzrostu. Co więcej, sztuczna inteligencja ma potencjał, aby zmienić status quo i stworzyć nowe możliwości biznesowe, oraz znacząco zmienić gospodarkę światową. Naukowcy i eksperci wyrażają jednak obawy o zrównoważony rozwój ze względu na możliwość wystąpienia prekariatu, militarne zagrożenie ze strony broni autonomicznej czy problemy z redystrybucją bogactwa. Z drugiej strony sztuczna inteligencja może doprowadzić do zmniejszenia liczby śmiertelnych wypadków na drogach, lepszego wykorzystania posiadanych przez ludzkość zasobów, skuteczniejszej ochrony środowiska czy poprawy opieki zdrowotnej. Aby sprostać wyzwaniom jakie wiążą się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji na masową skalę przy jednoczesnej ochronie konsumentów i konkurencji Komisja Europejska opracowała Akt ws. Sztucznej Inteligencji, który ma zapewnić bezpieczeństwo i przestrzeganie praw podstawowych czy wspierać innowacyjność. W ramach wykładu omówione zostaną podstawowe zasady Aktu ws. Sztucznej Inteligencji takie jak:

• poszanowania ludzkiej godności i kontroli przez człowieka,

• technicznej solidności i bezpieczeństwa,

• poszanowania prywatności i ochrony danych,

• przejrzystości sposobu funkcjonowania,

• promowania różnorodności, braku dyskryminacji oraz sprawiedliwości,

• funkcjonowania dla osiągnięcia dobrobytu społecznego oraz poszanowania środowiska naturalnego.

  • pon., 2024-09-23 11:00
  • wt., 2024-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Ile warta jest nieruchomość?

W trakcie lekcji uczestnicy dowiedzą się, czym jest nieruchomość i poznają cechy rynkowe, które wpływają na jej wartość, w szczególności określą przedmiot wyceny, zbadają dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków oraz obliczą pole powierzchni działki ewidencyjnej na podstawie współrzędnych punktów granicznych. Uczestnikom lekcji przybliżony zostanie zawód geodety oraz rzeczoznawcy majątkowego.

  • wt., 2024-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Toksykolog - detektyw na tropie trucizn

Czym zajmuje się toksykologia, czym jest trucizna i kim jest toksykolog? Czy coś co stanowi przysmak dla człowieka może być trucizną dla zwierzęcia? Podczas lekcji wspólnie odpowiemy na te pytania oraz rozwiążemy kilka weterynaryjnych zagadek dotyczących zatruć naszych pupili. Uczniowie będą mieli szansę zaznajomić się z zawodem toksykologa oraz dowiedzieć się jakie trucizny nas otaczają, a także co może stanowić ryzyko zatrucia dla naszych pupili – psów i kotów.

  • wt., 2024-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Greenwashing - od metki na bluzce po rynki finansowe

Lekcja rozpocznie się pytaniami do słuchaczy dotyczącymi definicji zrównoważonego rozwoju i ekologii, które płynnie przejdą do problemu greenwashingu i wspólnego zdefiniowania go. Podczas zajęć zostanie zaprezentowane 10 przykładów greenwashingu z różnych sektorów gospodarczych, przede wszystkim z sektora finansowego, ale także odzieży, kosmetyków czy żywności. Przedstawione zostaną potencjalne korzyści wynikające z greenwashingu oraz, po krótce, działania i regulacje prawne, które mają uniemożliwiać oszustwa. Na koniec lekcji zostanie przeprowadzony quiz z wykorzystaniem aplikacji Kahoot w celu utrwalenia zdobytej wiedzy i możliwości przeanalizowania samemu przykładowych krótkich case studies. 

Lekcja ma na celu zwrócenie uwagi na jeden ze współczesnych problemów związanych ze zrównoważonym rozwojem, nauczenie słuchaczy bycia wyczulonym na powierzchownie ekologiczny przekaz wykorzystywany w nazewnictwie produktów, metkach, reklamach i raportach oraz zobrazowanie jakie korzyści dla oszukujących mają omawiane działania.

  • wt., 2024-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Jak lekarz sprawdza co się dzieje w moim brzuszku?

Uczniowie dowiedzą się czym są ultradźwięki. Zrozumieją dlaczego wykorzystując zjawisko echa można sprawdzić jak wygląda nasze ciało w środku. Uczestnicy będą mieli możliwość obsługiwać standardowe ultrasonografy, takie jak widzą w gabinetach medycznych. Pozwoli im to zrozumieć, że badania ultrasonograficzne są przyjazne również dla małych pacjentów. Uczestnicy spotkania wcielą się również w rolę diagnostów i przeprowadzą badania ultrasonograficzne specjalnych „pacjentów”. Sami odpowiedzą na pytanie dlaczego źle się oni czują.

  • wt., 2024-09-24 11:00
  • wt., 2024-09-24 12:00
Lekcja festiwalowa Sztuczna inteligencja a ochrona konsumentów i konkurencji

W ciągu następnej dekady sztuczna inteligencja może znacząco zmienić nasze życie, od korzystania z wirtualnych asystentów osobistych po podróżowanie pojazdami autonomicznymi. Sztuczna inteligencja może również pokonać fizyczne ograniczenia kapitału i pracy oraz stworzyć nowe źródła wartości i wzrostu. Co więcej, sztuczna inteligencja ma potencjał, aby zmienić status quo i stworzyć nowe możliwości biznesowe, oraz znacząco zmienić gospodarkę światową. Naukowcy i eksperci wyrażają jednak obawy o zrównoważony rozwój ze względu na możliwość wystąpienia prekariatu, militarne zagrożenie ze strony broni autonomicznej czy problemy z redystrybucją bogactwa. Z drugiej strony sztuczna inteligencja może doprowadzić do zmniejszenia liczby śmiertelnych wypadków na drogach, lepszego wykorzystania posiadanych przez ludzkość zasobów, skuteczniejszej ochrony środowiska czy poprawy opieki zdrowotnej. Aby sprostać wyzwaniom jakie wiążą się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji na masową skalę przy jednoczesnej ochronie konsumentów i konkurencji Komisja Europejska opracowała Akt ws. Sztucznej Inteligencji, który ma zapewnić bezpieczeństwo i przestrzeganie praw podstawowych czy wspierać innowacyjność. W ramach wykładu omówione zostaną podstawowe zasady Aktu ws. Sztucznej Inteligencji takie jak:

• poszanowania ludzkiej godności i kontroli przez człowieka,

• technicznej solidności i bezpieczeństwa,

• poszanowania prywatności i ochrony danych,

• przejrzystości sposobu funkcjonowania,

• promowania różnorodności, braku dyskryminacji oraz sprawiedliwości,

• funkcjonowania dla osiągnięcia dobrobytu społecznego oraz poszanowania środowiska naturalnego.

  • pon., 2024-09-23 11:00
  • wt., 2024-09-24 11:00
Lekcja festiwalowa Jak lekarz sprawdza co się dzieje w moim brzuszku?

Uczniowie dowiedzą się czym są ultradźwięki. Zrozumieją dlaczego wykorzystując zjawisko echa można sprawdzić jak wygląda nasze ciało w środku. Uczestnicy będą mieli możliwość obsługiwać standardowe ultrasonografy, takie jak widzą w gabinetach medycznych. Pozwoli im to zrozumieć, że badania ultrasonograficzne są przyjazne również dla małych pacjentów. Uczestnicy spotkania wcielą się również w rolę diagnostów i przeprowadzą badania ultrasonograficzne specjalnych „pacjentów”. Sami odpowiedzą na pytanie dlaczego źle się oni czują.

  • wt., 2024-09-24 11:00
  • wt., 2024-09-24 12:00
Spotkanie festiwalowe Czy cukrzycę „dostaje się” od cukierków?

Co pięć sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma cukrzycę. Co dziesięć sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. Jako pracownicy jednego z największych w kraju ośrodków diagnozujących i leczących dzieci z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej nie mamy wątpliwości  - wojnę z tą chorobą możemy w dużej mierze wygrać profilaktyką i edukacją.  
Niska aktywność fizyczna i nieodpowiednia dieta to prosta droga do otyłości. Otyłość, zwłaszcza brzuszna jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu drugiego.        
Popularny wśród dzieci mit, że „cukrzycę dostaje się od jedzenia cukierków” obalimy wspólnie uczestnicząc w atrakcyjnej grze terenowej z 6 zadaniami do wykonania.               
Grupowa gra terenowa to ciekawa i wartościowa atrakcja dla dzieci i ich opiekunów. To Twoja szansa na wspólne spędzenie czasu, integrację i zdrową rywalizację. Rywalizując Wasze dzieci zyskają dodatkową szansę do działania, uczenia się i rozwijania swoich umiejętności.

Wstępny plan gry:
Po krótkiej prelekcji w Zakładzie Biochemii Klinicznej (STACJA PIERWSZA) ruszymy z mapami w poszukiwaniu nowych umiejętności: wyboru zdrowych napojów, przygotowywania zdrowych przekąsek, efektywnego uprawiania sportu, pomiaru stężenia glukozy i wsparcia kolegów chorujących na cukrzycę.  
STACJA PIERWSZA:  CUKRZYCA QUIZ      
STACJA DRUGA:  MAMO, TATO WOLĘ WODĘ      
STACJA TRZECIA:  WIEM CO JEM              
STACJA CZWARTA: W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH 
STACJA PIĄTA: GLUKOMETR – MAGICZNY ZEGAR              
STACJA SZÓSTA:  KOLEGA Z CUKRZYCĄ  
Przybij nam piątkę i zdobądź wiedzę na szóstkę! Na najlepszych czekają miłe niespodzianki.
Kto biega, ten ucieka od cukrzycy, kto zdrowo się odżywia – zmniejsza ryzyko zachorowania! Razem z Centrum Zdrowia Dziecka po zdrowie!

Nauki medyczne
  • wt., 2024-09-24 16:00
Spotkanie festiwalowe Podróż w Kosmos w technologii VR

Podróż po Kosmosie w wirtualnej rzeczywistości. Za pomocą gogli VR uczestnicy będą mogli wejść do wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS i odkryć nawet kilkadziesiąt miejsc, w których astronauci dokonują codziennych czynności bądź istotnych eksperymentów.

Nauki fizyczne
  • wt., 2024-09-24 17:00
Lekcja festiwalowa Fibula

Spotkanie nawiązuje do tematyki prezentowanej w naszym muzeum, ma formę teatrzyku narracyjno-obrazkowego dla najmłodszych. Widzowie poznają życie codzienne sióstr bliźniczek – mieszkanek starożytnej osady hutniczej. Narrator, opowiadając i odsłaniając kolejne ilustracje, bawi i uczy, zabiera dzieci w podróż do starożytnego świata hutników i kowali żyjących na Mazowszu Zachodnim 2000 lat temu. Spotkanie zawiera także elementy gry i zabawy oraz warsztatów doświadczalnych: możliwość wcielenia się w postać dawnego rzemieślnika, przymierzanie strojów z epoki, możliwość oglądania i dotykania replik zabytków oraz zabawy i gry ruchowe.

 

  • śr., 2024-09-25 10:00
  • pt., 2024-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Botaniczna misja detektywistyczna

Zapraszamy uczniów szkoły podstawowej klas 4 – 6 na interaktywną zabawę edukacyjną, podczas której staną się botanicznymi detektywami! Celem jest odkrycie tajemnic roślin inwazyjnych i zrozumienie ich wpływu na środowisko. Rozpoczniemy zajęcia wykładowym wstępem. Następnie uczniowie podzieleni na drużyny otrzymają "Akta sprawy" z zagadkami i wskazówkami, które pomogą im zlokalizować ‘obcego’ spośród wielu gatunków roślin krajowych. Każda grupa, wyposażona w narzędzia detektywistyczne, będzie mogła badać znalezione rośliny i notować swoje obserwacje. Po misji detektywistycznej każda drużyna zaprezentuje swoje odkrycia, zdobywając nagrody za poprawnie zidentyfikowane rośliny i rozwiązane zagadki. Warsztaty rozwijają umiejętności obserwacji, dedukcji i pracy zespołowej, jednocześnie ucząc o ekologicznych zagrożeniach związanych z inwazyjnymi gatunkami roślin.

  • śr., 2024-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Zabawa z językiem: odkrywamy różnorodność językową i uwalniamy moc wyobraźni

Warsztat obejmuję rozwój interkulturowej kompetencji komunikacyjnej, na którym uczestnicy będą zachęcani do odkrywania różnorodności kulturowej i językowej w celu zdobywania nowych umiejętności językowych i pogłębiania zrozumienia międzykulturowego. Jedną z kluczowych korzyści płynących z nauki języka angielskiego w ten sposób jest to, że zapewnia ona uczniom szerszy wgląd w bogatą różnorodność, która istnieje w anglojęzycznych krajach.

  • śr., 2024-09-25 13:00
Lekcja festiwalowa Botaniczna misja detektywistyczna

Zapraszamy uczniów szkoły podstawowej klas 7 – 8 na interaktywną zabawę edukacyjną, podczas której staną się botanicznymi detektywami! Celem jest odkrycie tajemnic roślin inwazyjnych i zrozumienie ich wpływu na środowisko. Rozpoczniemy zajęcia wykładowym wstępem. Następnie uczniowie podzieleni na drużyny otrzymają "Akta sprawy" z zagadkami i wskazówkami, które pomogą im zlokalizować ‘obcego’ spośród wielu gatunków roślin krajowych. Każda grupa, wyposażona w narzędzia detektywistyczne, będzie mogła badać znalezione rośliny i notować swoje obserwacje. Po misji detektywistycznej każda drużyna zaprezentuje swoje odkrycia, zdobywając nagrody za poprawnie zidentyfikowane rośliny i rozwiązane zagadki. Warsztaty rozwijają umiejętności obserwacji, dedukcji i pracy zespołowej, jednocześnie ucząc o ekologicznych zagrożeniach związanych z inwazyjnymi gatunkami roślin.

  • śr., 2024-09-25 14:00
Lekcja festiwalowa Fibula

Spotkanie nawiązuje do tematyki prezentowanej w naszym muzeum, ma formę teatrzyku narracyjno-obrazkowego dla najmłodszych. Widzowie poznają życie codzienne sióstr bliźniczek – mieszkanek starożytnej osady hutniczej. Narrator, opowiadając i odsłaniając kolejne ilustracje, bawi i uczy, zabiera dzieci w podróż do starożytnego świata hutników i kowali żyjących na Mazowszu Zachodnim 2000 lat temu. Spotkanie zawiera także elementy gry i zabawy oraz warsztatów doświadczalnych: możliwość wcielenia się w postać dawnego rzemieślnika, przymierzanie strojów z epoki, możliwość oglądania i dotykania replik zabytków oraz zabawy i gry ruchowe.

 

  • śr., 2024-09-25 10:00
  • pt., 2024-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Monopol leśny

Opis internetowy: Gra mająca na celu przybliżenie zagadnień związanych z ekonomiką leśnictwa i edukacją przyrodniczo-leśną. Uczestnicy gry przemieszczając się po kampusie SGGW zdobywać będą informacje na temat lasów i gospodarki leśnej.

 

  • pt., 2024-09-27 10:00
  • pt., 2024-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Monopol leśny

Opis internetowy: Gra mająca na celu przybliżenie zagadnień związanych z ekonomiką leśnictwa i edukacją przyrodniczo-leśną. Uczestnicy gry przemieszczając się po kampusie SGGW zdobywać będą informacje na temat lasów i gospodarki leśnej.

 

  • pt., 2024-09-27 10:00
  • pt., 2024-09-27 12:00
Spotkanie festiwalowe Piknik Rodzinny IBL pt. "Las jakiego nie znamy"

W ramach spotkania przewidujemy wycieczki po lesie wraz z edukatorami oraz konkursy i quizy dla dzieci i dorosłych.

Zajęcia warsztatowo-terenowe na "Szlaku Leśnych Gigantów".

Zwieńczeniem Pikniku będzie pieczenie kiełbasek na ognisku.

Nauki biologiczne
  • sob., 2024-09-28 10:00
Spotkanie festiwalowe Filozoficzna Gra Terenowa

Jesteś ekspertem od zadawania pytań, na które nie ma łatwych odpowiedzi? Uchodzisz za znawcę myśli filozoficznej? A może dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z filozofią? Niezależnie od stopnia zaawansowania – wszystkich miłośników myślenia zapraszamy do udziału w Filozoficznej Grze Terenowej. W niecodzienny, aktywny sposób będziecie mogli poszerzyć swoją wiedzę filozoficzną oraz sprawdzić się w logicznym myśleniu i argumentacji. Podzieleni na drużyny odkryjecie zakamarki Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego, spotykając po drodze filozofów z różnych epok i mierząc się z rozmaitymi filozoficznymi wyzwaniami.

Jak co roku, start i zakończenie - na Małym Dziedzińcu UW (po przejściu przez Bramę Główną UW, skręcamy w małą bramę po prawej).

Nauki humanistyczne
  • sob., 2024-09-28 11:00
Spotkanie festiwalowe GeoLove - pokochaj geologię

Zapraszamy wszystkich na wielką przygodę z Geologią.

Podczas licznych warsztatów poznamy budowę Ziemi, zbudujemy jej model, nauczymy się rozpoznawać podstawowe typy skał i zajrzymy do ich wnętrza. Zobaczymy czego nie widać gołym okiem i będziemy podziwiać ciekawe skalne obrazy. Dowiemy się czy w Polsce występują wulkany i jak je znaleźć. Zastanowimy się dlaczego wulkany wybuchają i przeprowadzimy kontrolowane wybuchy. Sprawdzimy jak szybko mogą rosnąć kryształy i dlaczego wyglądają tak różnie. Odwiedzimy jubilera i dowiemy się jakie minerały i surowce wykorzystuje się w tej branży. Poznamy prehistoryczne organizmy i środowiska ich życia. Dowiemy się czym jest bursztyn, jakie ma właściwości i jak zastygło w nim życie. Sprawdzimy co jest najbrudniejsze i dowiemy się co wspólnego mają bakterie i geologia. Poznamy farby naszych przodków i dowiemy się coznimima wspólego geologia. Zajrzymy do salonu piekności w starożytnym Egipcie i zadbamy o urode jak faraonowie. Poznamy tejemnice kolorowego świata chemii  na usługach geologa

Te i wiele innych tajemnic geologii odkryjemy podczas warsztatów, pokazów i knkursów.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2024-10-06 11:00

©2024 Festiwal Nauki