Czyuderzy w nas asteroida?

Termin: 
poniedziałek, 21 Marca, 2022 - 18:00
Zapraszamy na Kawiarnię Naukową, w które będziemy rozmawiać z dr Anną Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.
 
Miejsce: ul. Nowy Świat 72, Pałac Staszica, Sala Lustrzana
Link do spotkania - https://youtu.be/a0OAlKYBPDc
Po spotkaniu, nagranie zostanie w internecie i będzie można je obejrzeć w dowolnym momencie.
Link do wydarzenia na facebooku - https://www.facebook.com/events/1014864242449776
 

 

65 milionów lat temu w Ziemię uderzyła asteroida która wykończyła dinozaury. Organizmy znajdujące się w odległości do kilku tysięcy kilometrów zostały praktycznie upieczone żywcem lub zdmuchnięte huraganowymi wiatrami. Ale najgorsze zaczęło się później: najpierw cała
planeta na kilka sezonów pogrążyła się w ciemności spowodowanej pyłem wtłoczonym do atmosfery, potem przez wiele tysięcy lat Ziemia przeszła wiele ekstremalnych wahań klimatu w odpowiedzi na ogromne ilości CO2 i SO2 wpompowane w atmosferę w czasie zderzenia ze skał w które uderzyła asteroida. Czy coś podobnego może zdarzyć się również teraz?  Jak możemy się bronić? I w jaki sposób ludzkość powinna postępować żeby nie zrealizować scenariusza pokazanego w filmie "Nie patrz w górę".

dr Anna Łosiak: Geolożka planetarna, specjalizująca się w badaniach małych kraterów uderzeniowych na Ziemi oraz analizami powierzchni Marsa. Pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych PAN, związana z University of Exeter w UK. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie  Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Zapalona popularyzatorka wiedzy geologicznej. Okropny geek.

 
Organizatorzy:
Festiwal Nauki w Warszawie
Polska Akademi Nauk
Wszechnica.org.pl
Patroni medialni:
Radio Kampus
Wyborcza.pl Warszawa
Radio TOK FM

©2024 Festiwal Nauki