Katedra Chemii

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Enzymy – potężne przyspieszacze z maleńkim centrum dowodzenia

Na spotkaniu poznamy budowę enzymów i dowiemy się jak działają. Powiemy, dlaczego są ważne, a nawet niezbędne dla organizmów oraz co się może wydarzyć, kiedy enzymy nie działają poprawnie. Dowiemy się, jakich pomocników enzymy potrzebują do efektywnego działania. Zastanowimy się także, jakiego enzymu lub pomocnika enzymu mogło brakować hrabiemu Drakuli? 

Nauki biologiczne
  • sob., 2023-09-16 10:00
Spotkanie festiwalowe Magia chemii - czary czy nauka?

Podczas wykładu zademonstrujemy różnorodne reakcje chemiczne i pokażemy towarzyszące im zaskakujące efekty: zmiany barwy, objętości, temperatury itp. Spróbujemy poradzić sobie z zadaniem alchemika z przed wielu wieków. Postaramy się w przystępny sposób wyjaśnić, jak nauka tłumaczy zaprezentowane interesujące przemiany. Przeprowadzimy również konkurs z magicznymi chemicznymi zagadkami, które uważni słuchacze powinni rozwiązać bez trudu.

Nauki chemiczne
  • sob., 2023-09-16 11:00
Lekcja festiwalowa Kolorowa chemia – różne rodzaje reakcji w roztworach wodnych

Uczniowie dowiedzą się jak bezpiecznie pracować w laboratorium chemicznym oraz wykonają różne typy reakcji związków nieorganicznych w roztworach wodnych: dysocjacja, zobojętnianie, strącanie osadów, hydroliza soli, powstawanie związków kompleksowych, reakcje utleniania i redukcji. Uczniowie zostaną zaznajomieni z zasadami przygotowania raportu z przeprowadzonych eksperymentów - zanotują obserwacje, zapiszą równania reakcji chemicznych i sformułują wnioski. 

  • wt., 2023-09-26 10:00

©2022 Festiwal Nauki