Muzeum Niepodległości w Warszawie

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Alina Janowska – więźniarka Pawiaka

Zapraszamy na prelekcję edukacyjną dla młodzieży połączoną ze zwiedzaniem ekspozycji Muzeum Więzienia Pawiak. Podczas wydarzenia nasi edukatorzy przybliżą uczniom historię II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem realiów życia więziennego, jakie toczyło się za murami Pawiaka. Panowały wówczas bardzo trudne warunki egzystencji – głód, przepełnienie, złe warunki sanitarne, wyniszczenie fizyczne i psychiczne więźniów.

Jedną z więźniarek Pawiaka była Alina Janowska – aktorka i łączniczka w Powstaniu warszawskim. Uczestnicy prelekcji poznają losy tej niezwykłej kobiety oraz zobaczą fragmenty nagrań, w których Alina Janowska opowiada o przeżyciach z czasów wojny i pobytu na Pawiaku.

  • wt., 2024-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Polskie drogi do niepodległości

Zapraszamy na lekcję edukacyjną dla dzieci pt.: „Polskie drogi do niepodległości” połączoną ze zwiedzaniem w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów - wystawy stałej: Polonia Restituta. Na wystawie uporządkujemy wiedzę o 123 latach niewoli gdy Polska była pod zaborami oraz o najważniejszych wydarzeniach i postaciach historycznych związanych z okresem I wojny światowej. Poznamy zawiłe drogi, jakie pokonała Polska, aby odzyskać niepodległość oraz problemy, z którymi musiała się zmierzyć gdy kształtowały się jej granice.

  • wt., 2024-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Uwięzione – nie zniewolone. Kobiety aresztowane w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej

Zapraszamy na prelekcję edukacyjną do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej połączoną ze zwiedzaniem wystawy stałej.  Lekcja poświęcona losom kobiet – aresztantek X Pawilonu. Opowiemy o różnicach w traktowaniu osadzonych ze względu na płeć podczas pobytu w celi, przesłuchań; różnicach w zachowaniu żandarmów wobec kobiet i mężczyzn. Przywołana zostanie konspiracja kawiarniana 1857-1862 jako zjawisko w dużej mierze stworzone przez kobiety. Dowiemy się jak na pytania śledczych reagowała Julia Freyer – osoba, która zostawiła pełen opis przesłuchania, któremu została poddana. Przywołane zostaną bohaterki Powstania Styczniowego i Rewolucji 1905 Roku; kurierki z oddziałów i kolporterki „bibuły”.

  • wt., 2024-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Lekarze – więźniowie gestapo w alei Szucha

Wśród więźniów gestapo byli również lekarze. Ich aresztowania następowały przez cały okres okupacji. Przetrzymywano ich i w areszcie na Szucha, i w więzieniu na Pawiaku. Lekcja przybliży sylwetki wybranych medyków przesłuchiwanych w warszawskiej siedzibie Urzędu Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, między innymi małżeństwa Anny i Henryka Czuperskich, Zofii Garlickiej, Janiny Węgierskiej. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać zarówno przebieg śledztw, jak i dalsze losy lekarzy – więźniów gestapo, których męczeńska droga znaczona była przez więzienne cele, druty obozów, salwy plutonów egzekucyjnych. Zwolnienia zdarzały się rzadko.

  • śr., 2024-09-25 10:00
Spotkanie festiwalowe Technologia i technika w służbie przeszłości

Spotkanie dotyczy zastosowania nowoczesnych technik i technologii w badaniach nad rekonstrukcją przeszłości zarówno tej dawnej jak i całkiem bliskiej, oraz zachowaniem jej reliktów. W trakcie spotkania osoby, które w swojej codziennej pracy często sięgają  po możliwości nowoczesnych technik i technologii podzielą się z zainteresowanymi swoim doświadczeniem  poznawania przeszłości, oraz trudem zachowania jej pamiątek. Uczestnicy spotkania będą mogli posłuchać o tym jak w nowoczesny sposób konserwować zabytki, jak badanie poszczególnych izotopów pozwala ustalić skąd pochodziły srebrne kosztowności ukryte w skarbach, co zrobić aby spojrzeć w prawdziwą twarz historycznej postaci.  

Nauki humanistyczne
  • śr., 2024-09-25 18:00
Lekcja festiwalowa Kolumbowie w areszcie na Szucha

Pierwsze po 123 latach niewoli pokolenie Polaków, które mogło – podobnie jak Kolumb nieznany sobie wcześniej ląd – odkrywać dla siebie wolną ojczyznę. Tymczasem przyszło im zmierzyć się z rzeczywistością kolejnej wojny i okupacji. Za tą podręcznikową charakterystyką kryją się tysiące istnień i rozmaitych losów. Wspólnym doświadczeniem wielu z nich stały się uwięzienie na Pawiaku i tortury w kwaterze gestapo w alei Szucha. Podczas spotkania w Mauzoleum Walki i Męczeństwa przypomniane zostaną sylwetki Jana Bytnara „Rudego”, Jerzego Horczaka „Wróbla”, Elżbiety Marii Krajewskiej „Litki”, Hanny Czaki „Heleny”.

  • pt., 2024-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Patriotyczny zwierzyniec

Zapraszamy na lekcję edukacyjną dla dzieci połączoną ze zwiedzaniem w Pałacu Przebedowskich/Radziwiłłów - wystawy stałej: Polonia Restituta. Podczas wydarzenia nasi edukatorzy opowiadają o zwierzętach związanyc ze słynnymi Polakami - Ojcami naszej niepodległości: z Józefem Piłsudskim (Kasztanka, pies, pszczoły, zwierzęta, które dostał na imieniny), Ignacym Janem Paderewskim (pies, kury Pani Paderewskiej, wiewiórki), Romana Dmowskiego (pies Bystrek), Wojciecha Korfantego (pies). Zajęcia interaktywne. Na wystawie dzieci szukają wizerunków koni, mówią do czego konie ludziom służyły, opowiadają o inych zwierzętach oraz wykonują różne zadania w grupach.

  • pt., 2024-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Losy powstańców styczniowych na przykładzie obrazów Aleksandra Sochaczewskiego

Zapraszamy na prelekcję edukacyjną dla młodzieży połączoną ze zwiedzaniem ekspozycji Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Podczas wydarzenia poznamy losy powstańców styczniowych ze szczególnym uwzględnieniem roli aresztu śledczego w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.

Budynek zbudowany pierwotnie na koszary dość szybko zaczął pełnić funkcję aresztu śledczego, przez który przewinęli się polscy patrioci. Ich wspomnienia pozwoliły na utworzenie w 1963 roku ekspozycji stałej odtwarzającej więzienną rzeczywistość.

Znajdująca się na ekspozycji Galeria Malarstwa Aleksandra Sochaczewskiego stanowi uzupełnienie historii więźniów X Pawilonu – opowiada o ich losach na zesłaniu. Ekspozycja czasowa publikacji – publikacji wspomnieniowych związanych z X Pawilonem pokazuje źródła, które pozwoliły na poznanie historii walk o niepodległość.

  • pt., 2024-09-27 11:00
Lekcja festiwalowa Żydowscy Więźniowie Pawiaka

Zapraszamy na prelekcję edukacyjną dla młodzieży połączoną ze zwiedzaniem ekspozycji Muzeum Więzienia Pawiak. Podczas wydarzenia nasi edukatorzy przybliżą uczniom historię II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem realiów życia więziennego, jakie toczyło się za murami Pawiaka. Panowały wówczas bardzo trudne warunki egzystencji – głód, przepełnienie, złe warunki sanitarne, wyniszczenie fizyczne i psychiczne więźniów.

Podczas spotkania uczestnicy poznają losy żydowskich więźniów Pawiaka.

  • pt., 2024-09-27 11:00

©2024 Festiwal Nauki