Szkoła podstawowa 7-8

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Badania właściwości mechanicznych materiałów i konstrukcji

W czasie zajęć wykonamy kilka prób niszczących na materiałach kruchych i plastycznych, a także na materiałach wytworzonych metodami przyrostowymi o specjalnych właściwościach. Odbędzie się też pokaz niszczenia z utratą stateczności powłok cienkościennych. Oprowadzimy również naszych Gości po laboratorium, omawiając przy okazji różne techniki pomiarowe stasowane we współczesnych badaniach w wytrzymałości materiałów i konstrukcji.

 • pon., 2022-09-26 09:00
 • pon., 2022-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Futumiasto

Pokaż nam jak będzie wyglądało Twoje miasto za 30 lat. Co się zmieni, a co zostanie takie jakie jest obecnie? Czy będzie to miasto nowoczesne, zielone, żywe, czy może tradycyjne? Poprzez warsztaty „Futumiasta” chcemy uzmysłowić jak niezwykłymi i możliwymi do ciągłej zmiany są tkanki współczesnych miast. Pochylimy się nad istniejącymi potrzebami, problemami, a nawet urbanistycznymi kierunkami, które będą mogły zdefiniować wygląd twojego miasta na nadchodzące lata. Sprawdzimy jakie szanse mają nasze pomysły na wprowadzenie, oraz odkryjemy na drodze dyskusji jaki ewentualny wpływ będą mogły mieć na nasze miasta. Każda podjęta dzisiaj inicjatywa, koncepcja, czy też wymarzona wizja może się okazać kluczowa w procesie zmian i pozwoli na większy udział mieszkańców na kształtowanie miasta.

 • pon., 2022-09-26 09:00
Lekcja festiwalowa Gleboznawca w laboratorium chemicznym

Uczestnicy zajęć pt.,”Gleboznawca w laboratorium chemicznym” będą mieli możliwość poznania metody analizy składu chemicznego gleb. Podczas zajęć przedstawiony będzie sposób pobierania gleb do badań chemicznych oraz sposób roztwarzania gleby (przeprowadzenie gleby do formy płynnej). Roztworzone gleby będą poddane analizie składu chemicznego za pomocą optycznego spektrometru emisyjnego z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-OES).

 • pon., 2022-09-26 09:00
 • pon., 2022-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Posiadanie, udzielanie, spożywanie – o tym, jak można sobie nagrabić na trawie

Kiedy impreza może zakończyć się sądem? Nastolatek a prawo karne.

 • pon., 2022-09-26 11:00
 • pon., 2022-09-26 09:00
Lekcja festiwalowa Tajemnice krwi

Zajęcia opisują krwinki i ich funkcje. Uczestnicy zostaną zapoznani z wyglądem białych i czerwonych krwinek oraz płytek krwi u różnych gatunków zwierząt, w tym i ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb. Przybliżone zostaną podstawowe role poszczególnych populacji krwinek oraz techniki umożliwiające ocenę ich funkcjonalności.

 • pon., 2022-09-26 09:00
Lekcja festiwalowa Badania właściwości mechanicznych materiałów i konstrukcji

W czasie zajęć wykonamy kilka prób niszczących na materiałach kruchych i plastycznych, a także na materiałach wytworzonych metodami przyrostowymi o specjalnych właściwościach. Odbędzie się też pokaz niszczenia z utratą stateczności powłok cienkościennych. Oprowadzimy również naszych Gości po laboratorium, omawiając przy okazji różne techniki pomiarowe stasowane we współczesnych badaniach w wytrzymałości materiałów i konstrukcji.

 • pon., 2022-09-26 09:00
 • pon., 2022-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Czytając z drzew

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym są słoje przyrostu rocznego, czym zajmuje się dendrochronologia, a przede wszystkim jakie informacje możemy odczytać z drzew. Poznają sposób w jaki drzewa przyrastają i jak możemy to wykorzystać by dowiedzieć się ile drzewo lub drewno ma lat oraz jakie warunki środowiskowe panowały w przeszłości.

 • pon., 2022-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego żaglówka płynie pod wiatr?

Na wykładzie będzie poruszony temat powstawania sił na żaglówce podczas poruszania się po wodzie gdy wieje na nią określony wiatr. Wyjaśnione zostanie powstawanie sił aerodynamicznych na żaglach oraz sił hydrodynamicznych na mieczu i opływany kadłubie żaglówki. Poruszone zostanie wpływ: prędkości wiatru pozornego, powierzchni ożaglowania, własności aerodynamicznych ożaglowania, kąta natarcia i wybrzuszenia żagla na powstającą siłę aerodynamiczną. Podczas pokazu zaprezentujemy mały tunel aerodynamiczny, w którym linie prądu płynącego powietrza są obrazowane poprzez smugi dymu. Do tunelu wkładane będą różne obiekty np. profile skrzydeł różnego typu, a także elementy o innych kształtach. Uczestnicy będą mogli obserwować, jak kształtują się linie prądu wokół profilu lotniczego, samochodu osobowego i innych kształtów. Zaprezentujemy też tunel hydrodynamiczny, w którym można zaobserwować zjawiska powstające podczas kontaktu statycznych i ruchomych obiektów z cieczą. Blok zajęć składa się z wykładu (60 min), zwiedzania laboratorium aerodynamiki (30 min) oraz pokazów (120 min).

 • pon., 2022-09-26 10:00
 • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Ile kosztuje zdrowie? - warsztaty z rachunku kosztów w podmiotach leczniczych

Ostatnie dwa lata pod znakiem epidemii uzmysłowiły wszystkim, jak ważną rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa spełnia system publicznej opieki zdrowotnej. To jedno z podstawowych zadań państwa, które - wobec rozwoju nowoczesnej medycyny i wyzwań epidemiologicznych - musi zapewnić odpowiedni poziom jego finansowania. Celem warsztatów jest przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat finansowych aspektów organizacji tego systemu, ze szczególnym uwzględnieniem racjonalnego gospodarowania budżetem i optymalnego wykorzystania zasobów w przystępny sposób, tj. z wykorzystaniem elementów zabawy, gier sytuacyjnych, technik multimedialnych.

 • pon., 2022-09-26 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa Matematyczne triki

Pokażę kilka trików matematycznych - niektóre z nich mogą się sprawdzić tylko w przypadku małych dzieci, a niektóre mogą być wyzwaniem nawet dla dorosłych. Poznamy matematyczne podstawy tych trików - w algebrze, teorii liczb i przekształceniach symetrycznych, a także ciekawe własności liczb. Uczestnicy dowiedzą się, jak pokazać te triki swoim przyjaciołom. Uczestnicy będą musieli umieć wykonywać podstawowe obliczenia na liczbach 3-5-cyfrowych, dozwolone są kalkulatory.

 • pon., 2022-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Nie takie mikroby straszne jak je malują… Drobnoustroje w przemyśle

Zwykliśmy myśleć o drobnoustrojach jako zarazkach powodujących choroby, zapominamy natomiast o ich drugim pozytywnym obliczu. Antybiotyki ratujące zdrowie i życie, enzymy w proszkach do prania czy niektóre dodatki do żywności to tylko część możliwości tych małych producentów. Na zajęciach uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z technikami pracy wykorzystywanymi w laboratorium mikrobiologicznym, oraz poznają niektóre mikroorganizmy oraz ich zdolności, umożliwiające wykorzystywanie ich w przemyśle.

 • pon., 2022-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Ropa naftowa – paliwo przeszłości? /Tajemnice gleby

Lekcja 1

Jak zbudować silnik spalinowy? Do czego może służyć ropa naftowa i jakie są plusy i minusy jej używania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na zajęciach w Laboratoriach Centrum Nauki Kopernik. Dowiesz się też, w jaki sposób usuwane są konsekwencje katastrof ekologicznych związanych z wyciekiem ropy i jak im zapobiegać. Zapraszamy na Festiwal Nauki!

Lekcja 2

Królestwo roślin kryje przed nami wiele fascynujących tajemnic. Poznaj tajniki ich funkcjonowania oraz powiązania roślin ze środowiskiem glebowym. Przekonaj się, jak właściwości gleby wpływają na te organizmy. Festiwal Nauki to doskonała okazja do zaspokojenia głodu wiedzy i ciekawości. Laboratorium biologiczne Kopernika zaprasza!

 • pon., 2022-09-26 10:00
 • pon., 2022-09-26 12:00
 • wt., 2022-09-27 10:00
 • wt., 2022-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Jak to jest być uchodźcą, dobrze? - uchodźcy w Polsce

W trakcie godzinnej lekcji uczniowie zapoznają się z aktualnym zagadnieniem, jakim jest sytuacja uchodźców w Polsce. Zajęcia koncentrują się nad społecznym aspektem uchodźctwa. Zastanowimy się nad problemami i barierami, jakie napotykają uchodźcy w innym kraju. Na początku wspólnie zastanowimy się, kim jest uchodźca. Następnie uczniowie, w grupach, wykonują kilka ćwiczeń. W trakcie trwania lekcji uczniowie będą „wchodzić w buty” uchodźcy oraz spróbują odpowiedzieć na tytułowe pytanie: „Jak to jest być uchodźcą, dobrze?”. Pomiędzy ćwiczeniami prowadzący będą starać usystematyzować wiedzę i umiejętności zdobyte we wcześniejszych ćwiczeniach. Efektem lekcji jest zwiększenie tolerancji uczniów względem uchodźców. Po zajęciach uczestnicy będą posiadać podstawową wiedzę na temat uchodźców i ich sytuacji w Polsce.

 • pon., 2022-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa Okiem naukowca - zbadaj wszystkie naj

Zmierz, zaobserwuj, sprawdź i porównaj, który z mieszkańców Warszawskiego ZOO jest naj... (najwyższy, najcięższy, najdłużej wytrzymuje pod wodą, ma najgrubszą skórę), czyli kto jest rekordzistą w swojej dziedzinie. Zapraszamy na warsztaty naukowe podczas których przeprowadzisz swoje własne obserwacje. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych klas VII - VIII. Postawisz tezę, zbierzesz dane, przeanalizujesz wyniki oraz wyciągniesz wnioski. Przedmiotem badań będą mieszkańcy Warszawskiego ZOO oraz ich budowa, tryb życia i przystosowania do życia w konkretnym środowisku i zdobywania pożywienia. Uczestnicy warsztatów wyposażeni w karty pracy, lornetki, stoper i inne niezbędne przyrządy poprowadzą własne obserwacje. W pierwszej części zajęć, po wybraniu kilku reprezentatywnych gatunków zwierząt, podzieleni na grupy uczestnicy wyruszą na swoją naukową mini wyprawę badawczą. Druga część odbędzie się w sali edukacyjnej, gdzie podsumujemy i omówimy zebrane wyniki, wyciągniemy wnioski i je przedyskutujemy.

 • pon., 2022-09-26 10:30
 • pt., 2022-09-30 10:30
 • wt., 2022-09-27 10:30
 • śr., 2022-09-28 10:30
 • czw., 2022-09-29 10:30
Lekcja festiwalowa Chemik z wizytą u Ogrodnika

Dzięki ciekawym eksperymentom chemicznym będzie można dowiedzieć się, jak w prosty sposób wykryć cukier w soku jabłkowym, czy też wyizolować zapachowe olejki eteryczne z przypraw kuchennych.

 • pon., 2022-09-26 11:00
Lekcja festiwalowa Posiadanie, udzielanie, spożywanie – o tym, jak można sobie nagrabić na trawie

Kiedy impreza może zakończyć się sądem? Nastolatek a prawo karne.

 • pon., 2022-09-26 11:00
 • pon., 2022-09-26 09:00
Lekcja festiwalowa Prawa pacjenta, czyli przychodzi baba do lekarza

Prawa pacjenta stanowią część praw człowieka, czyli norm przysługujących każdemu z nas i wynikających z samego faktu bycia człowiekiem, np.: prawo do życia, wolność słowa, zrzeszania się, czy prawo do edukacji. Źródłem wszystkich praw i wolności jest godność. Ze względu na swoją specyfikę prawa pacjenta wymagają szczególnych uregulowań uzupełniających w swoisty sposób prawa człowieka. Autonomia, wolność czy prawo do decydowania o sobie nabiera bowiem nowego, szczególnego znaczenia w sytuacji pacjenta, gdyż zazwyczaj nie ma on ani wiedzy, ani informacji, które pozwoliłyby mu na samodzielne podejmowanie decyzji o swoim zdrowiu. W takiej sytuacji lekarz występuje nie tylko jako leczący, ale jednocześnie jako ten, który decyduje o sposobie leczenia. Mamy więc do czynienia z naturalną nierównowagą informacyjną, która powoduje z kolei naturalną dominację lekarzy – profesjonalistów nad pacjentami. Celem koncepcji praw pacjenta jest zarówno ochrona autonomii pacjenta przed ingerencją ze strony innych podmiotów (aspekt negatywny), jak również gwarancja możliwości domagania się odpowiednich warunków realizacji tych praw (aspekt pozytywny). Prawo do ochrony zdrowia jest tak istotne, że uznano, że musi mu przysługiwać specjalna ochrona, jaką jest gwarancja konstytucyjna. Szczegółowe prawa pacjenta określa ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która zebrała w jednym miejscu akty prawne, które przed jej wejściem w życie były źródłem praw pacjenta, a które nota bene nadal obowiązują.

 • pon., 2022-09-26 11:00
Lekcja festiwalowa Gleboznawca w laboratorium chemicznym

Uczestnicy zajęć pt.,”Gleboznawca w laboratorium chemicznym” będą mieli możliwość poznania metody analizy składu chemicznego gleb. Podczas zajęć przedstawiony będzie sposób pobierania gleb do badań chemicznych oraz sposób roztwarzania gleby (przeprowadzenie gleby do formy płynnej). Roztworzone gleby będą poddane analizie składu chemicznego za pomocą optycznego spektrometru emisyjnego z plazmą wzbudzoną indukcyjnie (ICP-OES).

 • pon., 2022-09-26 09:00
 • pon., 2022-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Ropa naftowa – paliwo przeszłości? /Tajemnice gleby

Lekcja 1

Jak zbudować silnik spalinowy? Do czego może służyć ropa naftowa i jakie są plusy i minusy jej używania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na zajęciach w Laboratoriach Centrum Nauki Kopernik. Dowiesz się też, w jaki sposób usuwane są konsekwencje katastrof ekologicznych związanych z wyciekiem ropy i jak im zapobiegać. Zapraszamy na Festiwal Nauki!

Lekcja 2

Królestwo roślin kryje przed nami wiele fascynujących tajemnic. Poznaj tajniki ich funkcjonowania oraz powiązania roślin ze środowiskiem glebowym. Przekonaj się, jak właściwości gleby wpływają na te organizmy. Festiwal Nauki to doskonała okazja do zaspokojenia głodu wiedzy i ciekawości. Laboratorium biologiczne Kopernika zaprasza!

 • pon., 2022-09-26 10:00
 • pon., 2022-09-26 12:00
 • wt., 2022-09-27 10:00
 • wt., 2022-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Wszystko, co byście chcieli wiedzieć o plejstocenie

Plejstocen był epoką w dziejach Ziemi, która trwała pomiędzy 2,58 mln. a 11,7 tys. lat temu. Popularnie nazywa się ją często „epoką lodowcową”. Plejstocen charakteryzował się bowiem cyklicznymi zmianami światowego klimatu, który oscylował pomiędzy okresami ciepłymi (interglacjałami) a okresami zimnymi (glacjałami/zlodowaceniami). W trakcie interglacjałów średnie roczne temperatury na Ziemi były zbliżone do tych, które panują obecnie. Glacjały charakteryzowały się za to wyraźnie niższymi temperaturami. Celem lekcji jest przedstawienie zmian środowiska przyrodniczego, jakie towarzyszyły oscylacjom klimatycznym. W PAN Muzeum Ziemi znajdują się zbiory reprezentujące interglacjał eemski (ok. 130–115 tys. lat temu) oraz zlodowacenie Wisły (ok. 115–11,7 tys. lat temu). Na przykładzie tego pojedynczego cyklu zmian klimatu prześledzimy jak zmieniało się środowisko Europy oraz jego fauna i flora.

 • pon., 2022-09-26 12:30
 • wt., 2022-09-27 12:30
Lekcja festiwalowa Arktyka - papierek lakmusowy zmian klimatu

Trend ocieplenia w Arktyce jest dwukrotnie wyższy niż średnia światowa w ostatnich dziesięcioleciach. Utrata lodu morskiego wzmacnia trend ocieplenia, ponieważ powierzchnia oceanu pochłania więcej ciepła słonecznego niż powierzchnia śniegu i lodu. Jak to wpływa na planetę? Czym jest albedo? Co to jest dodatnie sprzężenie zwrotne?

Uczniowie dowiedzą się o albedo i dodatnim sprzężeniu zwrotnym związanym z topnieniem lodu morskiego oraz o wpływie zmniejszenia pokrywy śnieżnej i lodowej na globalne temperatury. Kolejny omawiany mechanizm wiąże się z rozmarzaniem wieloletniej zmarzliny i uwalnianiem gazów cieplarnianych do atmosfery.

 • pon., 2022-09-26 14:00
Lekcja festiwalowa Co łączy lodówkę i buty sportowe, czyli opowieść o nanocząstkach

Co łączy lodówkę, buty sportowe i krem z filtrem UV? Uczestnicy lekcji dowiedzą się co to są nanocząstki i dlaczego są tak wyjątkowe. Pozornie niepozorne, stanowią podstawę niezwykle dynamicznie rozwijającej się nanotechnologii, cieszą się zainteresowaniem zarówno nauki, jak i przemysłu. Popularne wśród naukowców, mało znane przeciętnemu człowiekowi, a przecież obecne w jego życiu. Czemu nanocząstki zawdzięczają swoją wyjątkowość i w jakich jeszcze zaskakujących produktach codziennego użytku można je znaleźć? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w czasie lekcji. Spotkanie podzielone będzie na dwie części. Pierwsza to krótki wykład o wyjątkowych właściwościach i zastosowaniach nanocząstek, często zaskakujących i niezwykłych. Druga część spotkania to gra, w której aby wygrać, trzeba znaleźć odpowiedź na intrygujące pytanie. Droga do odpowiedzi prowadzić będzie przez labirynt pytań i zagadkowych zadań. Przyda się odrobina sprytu i szczęścia ale przede wszystkim wiedza, nie tylko ta zdobyta w trakcie wykładu…

 • wt., 2022-09-27 09:00
Lekcja festiwalowa O kampinoskich lasach

Las najlepiej poznaje się… w lesie. Dlatego chodźmy na wspólny spacer! Zabierzemy was na wędrówkę, podczas której postaramy się spojrzeć na to wyjątkowe miejsce z trochę innej perspektywy. Czy dacie się namówić na spacer z głową w chmurach? Czy odważycie się podążać w głąb lasu za dźwiękiem? Las to dużo więcej niż drzewa, a własne obserwacje jego mieszkańców mogą być niesamowitą przygodą. Spróbujemy poczuć go wszystkimi zmysłami. Przyroda ma nam mnóstwo do zaoferowania, w tym również wiele zabawy, jednak w zamian powinniśmy okazać jej szacunek i zapewnić ochronę. Zastanowimy się, co zawdzięczamy lasom, za co możemy je polubić i jak powinniśmy o nie dbać.

Przebieg trasy: Truskaw - Truskawska Droga - Zaborów Leśny - Kręta Droga - Karczmisko - Paśniki - Truskaw.

Długość trasy: 9,5 km. Czas przejścia: ok. 4 godzin.

Trasa wycieczki wiedzie m. in. przez obszar ochrony ścisłej Zaborów Leśny i skraj obszaru ochrony ścisłej Cyganka, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Omawiane zagadnienia: czym jest las?- próba odpowiedzi na pytanie, rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów, typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej, działania ochronne prowadzone w lasach (nasadzenia, przebudowa drzewostanów) - ochrona częściowa, znaczenie obszarów ochrony ścisłej, zagrożenia lasów KPN (pożary, wiatrołomy, susze, gatunki obce, gradacje owadów), łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa), piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy, rola lasów w gospodarce i życiu człowieka, pozaprodukcyjne funkcje lasu.

 • wt., 2022-09-27 09:00
 • śr., 2022-09-28 09:00
 • czw., 2022-09-29 09:00
 • pt., 2022-09-30 09:00
Lekcja festiwalowa Ciała stałe, ciecze, gazy i to co pomiędzy nimi

Lekcja z pokazami wykonywanymi częściowo przez uczniów. Pokazujemy ciekły azot, suchy lód, omawiamy prawa gazowe, zjawisko skraplania sublimacji i topienia. Skraplamy tlen i przedstawiamy różnice pomiędzy poszczególnymi gazami. Poza omawianiem stanów skupienia i przemian fazowych staramy się pokazać znaczenie eksperymentu w naukach ścisłych jako podstawę tworzenia i weryfikacji teorii naukowych. Uczulamy też słuchaczy na kwestię bezpiecznej pracy w laboratorium.

 • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego żaglówka płynie pod wiatr?

Na wykładzie będzie poruszony temat powstawania sił na żaglówce podczas poruszania się po wodzie gdy wieje na nią określony wiatr. Wyjaśnione zostanie powstawanie sił aerodynamicznych na żaglach oraz sił hydrodynamicznych na mieczu i opływany kadłubie żaglówki. Poruszone zostanie wpływ: prędkości wiatru pozornego, powierzchni ożaglowania, własności aerodynamicznych ożaglowania, kąta natarcia i wybrzuszenia żagla na powstającą siłę aerodynamiczną. Podczas pokazu zaprezentujemy mały tunel aerodynamiczny, w którym linie prądu płynącego powietrza są obrazowane poprzez smugi dymu. Do tunelu wkładane będą różne obiekty np. profile skrzydeł różnego typu, a także elementy o innych kształtach. Uczestnicy będą mogli obserwować, jak kształtują się linie prądu wokół profilu lotniczego, samochodu osobowego i innych kształtów. Zaprezentujemy też tunel hydrodynamiczny, w którym można zaobserwować zjawiska powstające podczas kontaktu statycznych i ruchomych obiektów z cieczą. Blok zajęć składa się z wykładu (60 min), zwiedzania laboratorium aerodynamiki (30 min) oraz pokazów (120 min).

 • pon., 2022-09-26 10:00
 • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Dłutkiem, piórkiem, rysikiem – zaprojektuj własną ulotkę

Podczas zajęć poznamy proces twórczy artysty grafika – od fazy projektowej, poprzez przygotowanie matrycy linorytniczej, do wykonania odbitki. Poznamy różne rodzaje materiałów (papiery drukarskie, farby drukarskie), narzędzi (wałki, prasy drukarskie, dłutka linorytnicze) oraz nauczymy się właściwego ich stosowania. Każdy uczestnik zajęć otrzyma płytkę linoleum, na której narysuje ołówkiem projekt własnej ulotki. Po wykonaniu rysunku, specjalnym dłutkiem, będzie można wyciąć swój wzór. Odbitki drukowane będą własnoręcznie na zabytkowej prasie drukarskiej.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Kakao, proszek do zębów i antygorset – krótka historia reklamy medycznej

Kefir, karmelki od kaszlu, antygorsety, aspiryna itd. – producenci w XIX i XX wieku prześcigali się w reklamowaniu wyrobów, których część – według dzisiejszej wiedzy – nie posiada walorów leczniczych. Swoje usługi promowali również lekarze, akuszerki oraz rozmaite instytucje medyczne, walcząc o uwagę coraz bardziej wymagającego klienta.

Podczas zajęć zapoznamy się z wystawą główną oraz wystawą czasową w Muzeum Farmacji, a w szczególności skupimy się na prezentowanych plakatach i ulotkach. Przeanalizujemy formy ogłoszeń publikowanych na łamach polskiej prasy, wyodrębniając zawarte w nich techniki perswazyjne oraz elementy manipulacji. Spróbujemy również ocenić, co w reklamie jest faktem, a co – opinią producenta. Wnioski z analiz odniesiemy do dzisiejszych komunikatów reklamowych dotyczących środków leczniczych i suplementów diety, wskazując najważniejsze podobieństwa i różnice.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Opakowania kompostowalne – przyszłość czy niszowe produkty?

W ramach lekcji uczniowie poznają opakowania kompostowalne oraz możliwości zastąpienia nimi tradycyjnych opakowań plastikowych. Pokażemy, dlaczego te opakowania są przyjazne dla środowiska naturalnego. Przedstawimy proces cyklu życia opakowania od pomysłu projektanta do etapu segregowania i kompostowania opakowań w przydomowych kompostownikach lub kompostowniach przemysłowych. Pokażemy, w jaki sposób są oznaczane opakowania kompostowalne i jak je można odróżnić od innych. Wyjaśnimy, w jaki sposób od najmłodszych lat możemy wspierać środowisko naturalne, wybierając produkty w opakowaniach kompostowalnych. Pokażemy także nowoczesne rozwiązania technologiczne, które pomagają w edukacji dzieci i młodzieży poprzez zabawę i grę, wspierają w trakcie zakupów oraz pomagają we właściwej segregacji odpadów. Uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z przykładami opakowań kompostowalnych, obejrzeć krótkie filmy. Zajęcia będą stanowiły element edukacji ekologicznej w tym umiejętności właściwej segregacji odpadów i wiedzy nt. możliwości kompostowania wybranych opakowań. Będą miały także wpływ na zainicjowanie ekologicznej przedsiębiorczości młodzieży – od projektowania opakowań produktów po zamknięcie ich cyklu życia w sposób przyjazny dla środowiska przyrodniczego.

 • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Po co rolnikowi drony i satelity?

Tematem lekcji festiwalowej będzie przedstawienie wykorzystania dronów i satelitów w rolnictwie. Będą przedstawione możliwości wykorzystania dronów do wykonywania zdjęć na potrzeby monitorowania stanu upraw rolniczych oraz oceny szkód w uprawach, np. wyrządzonych przez zwierzynę łowną. Ponadto zostaną przedstawione możliwości wykorzystania satelitów do monitorowania upraw w skali pojedynczych pól uprawnych oraz w skali regionalnej i globalnej. Ponadto uczniowie zapoznają się z różnymi metodami analizy zdjęć z dronów i satelitów.

 • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Prysły zmysły

Jakie bodźce docierają do nas z otoczenia? Jakimi zmysłami posługuje się człowiek? Do czego są mu one potrzebne? Czy zwierzęta wykorzystują zmysły w inny sposób? Czy są one rozwinięte w równym stopniu? Czy bodźce mogą docierać również z „wnętrza” naszego organizmu? Czy każdy bodziec jest odbierany? Czy to jak odbieramy otaczający nas świat jest zawsze zgodne z rzeczywistością?

Na zajęciach uczestnicy samodzielnie zbadają oraz zaobserwują działanie różnych zmysłów, przyjrzą się reakcjom oraz temu, jak nasze zmysły potrafią nas oszukać. Dowiedzą się, jak według biologów działają zmysły i doświadczalnie sprawdzą, czego efektem są np. iluzje.

 • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Przypadki chodzą po ludziach czyli o przypadkowych odkryciach w chemii

Lekcja będzie o tym, że nie tylko długie i żmudne godziny spędzone w laboratorium owocują przełomowymi odkryciami. Czasami konieczna jest duża doza szczęścia. W trakcie zajęć omówione zostaną przykłady odkryć, które zmieniły oblicze chemii i miały ogromy wpływ na ludzkie życia a były dziełem przypadku. Będzie zatem mowa o odkryciu rzeczy wielkich jak promieniotwórczość, antybiotyki i dynamit jak również o rzeczach całkiem przyziemnych jak karteczki samoprzylepne. Bo przecież chemia jest wokół nas no a przypadki chodzą po ludziach…

 • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Ropa naftowa – paliwo przeszłości? /Tajemnice gleby

Lekcja 1

Jak zbudować silnik spalinowy? Do czego może służyć ropa naftowa i jakie są plusy i minusy jej używania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na zajęciach w Laboratoriach Centrum Nauki Kopernik. Dowiesz się też, w jaki sposób usuwane są konsekwencje katastrof ekologicznych związanych z wyciekiem ropy i jak im zapobiegać. Zapraszamy na Festiwal Nauki!

Lekcja 2

Królestwo roślin kryje przed nami wiele fascynujących tajemnic. Poznaj tajniki ich funkcjonowania oraz powiązania roślin ze środowiskiem glebowym. Przekonaj się, jak właściwości gleby wpływają na te organizmy. Festiwal Nauki to doskonała okazja do zaspokojenia głodu wiedzy i ciekawości. Laboratorium biologiczne Kopernika zaprasza!

 • pon., 2022-09-26 10:00
 • pon., 2022-09-26 12:00
 • wt., 2022-09-27 10:00
 • wt., 2022-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Świat atomów w komputerze: projektowanie nowych antybiotyków

Antybiotyki są niezastąpione w zwalczaniu infekcji bakteryjnych. Gdybyśmy chcieli projektować nowe antybiotyki metodą "zgadywania" i testowania ich skuteczności doświadczalnie, potrwałoby to bardzo długo i by było bardzo kosztowne. Z tego powodu każda cząsteczka, która może być nowym antybiotykiem, jest najpierw zaprojektowana w komputerze. W ten sposób sprawdza się jej miejsce wiązania, ocenia szanse na zwalczanie infekcji bakteryjnych oraz toksyczność. Cząsteczki, które pomyślnie przeszły ten etap, są następnie badane eksperymentalnie w laboratorium. Dopiero wiele lat później, po wielu badaniach i eksperymentach, taki lek może być zatwierdzony do podawania ludziom.

Na etapie komputerowego projektowania nowych antybiotyków wykorzystuje się modelowanie molekularne. Jesteśmy w stanie zobaczyć trójwymiarowy obraz zarówno cząsteczki, która może być nowym lekiem, jak i jej sposobu wiązania do receptora. Dzięki symulacjom dynamiki molekularnej możemy też obserwować jak poruszają się dane cząsteczki. Wszystko to jest możliwe, ponieważ znamy strukturę elektronową atomów, wiemy w jaki sposób atomy wiążą się między sobą oraz znamy charakter tych wiązań. Ponadto, znamy masę każdego atomu i za pomocą prostych praw fizyki, jesteśmy w stanie modelować ich sposób poruszania się. Na wykładzie zaobserwujemy m. in. sposób wiązania wybranych antybiotyków do rybosomu bakteryjnego oraz obejrzymy krótkie filmiki z symulacji dynamiki molekularnej.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • wt., 2022-09-27 12:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • śr., 2022-09-28 12:00
Lekcja festiwalowa Szukając schronienia. Kim są uchodźcy?

Lekcja Szukając schronienia. Kim są uchodźcy? jest przeznaczona dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej. W jej trakcie będą oni mogli dowiedzieć się kim są tytułowy uchodźcy i na czym polega ochrona międzynarodowa (w szczególności – komu można jej udzielić). Uczniowie będą mogli zobaczyć również jak wygląda procedura uchodźcza. Praktyczne kazusy i dyskusje pozwolą uczestniczącym w lekcji zobaczyć, jak różnorodna może być sytuacja uchodźców i jak różne są powody, dla których ludzie zmuszeni są opuścić swój dom. Będą potrafili również uzasadnić, dlaczego w takich przypadkach konieczne jest zapewnienie im ochrony.

 • wt., 2022-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Lasery: muzyka światła

Cele:

- zapoznanie uczniów z różnicami jakościowymi między światłem niekoherentnym emitowanym przez standardowe źródła światła a spójnym światłem laserowym emitowanym przez różne układy laserowe,

- przedstawienie możliwości i zastosowań różnych rodzajów laserów,

- uświadomienie zakresu długości fali światła widzialnego oraz powszechnie występującego w przypadku laserów światła podczerwonego oraz omówienie zagrożeń z nim związanych.

Uczniowie poznają mechanizmy powstawania światła z uwzględnieniem różnic między promieniowaniem termicznym a laserowym (spójnym). Posłuży temu analogia między zależnościami w fali generowanej przez standardowe źródło i laser a falami dźwiękowymi powstającymi przy uderzaniu w bęben i w strunę gitary.

Następnie zaznaczona zostanie funkcja rezonatora w laserze (na podstawie analogii do rezonatora w gitarze). Istotne będzie także zwrócenie uwagi na spójność fali laserowej oraz jej monochromatyczność. Czynniki te umożliwiają uzyskanie kierunkowości emitowanej wiązki oraz ogniskowanie przez soczewki.

Zademonstrujemy uczniom wiązkę lasera półprzewodnika oraz manipulację jej położeniem za pomocą zwierciadeł i siatki dyfrakcyjnej. Posłuży to wyjaśnieniu opisanych wyżej zjawisk. W tej części lekcji zostanie zaprezentowany także dalmierz laserowy.

Następnie przybliżymy uczniom ideę uzyskiwania impulsów o wysokiej mocy przez skrócenie czasu trwania impulsu nawet o niezbyt wysokiej energii. Na koniec zademonstrujemy działanie pompy optycznej lasera Nd:YAG pompowanego za pomocą lamp błyskowych, efekty plazmowe wytworzone przez lasery nanosekundowe oraz niszczące działanie laserów półprzewodnikowych. Pokaz będzie punktem wyjścia do dyskusji o bezpieczeństwie pracy z laserami.

 • wt., 2022-09-27 10:30
Lekcja festiwalowa Okiem naukowca - zbadaj wszystkie naj

Zmierz, zaobserwuj, sprawdź i porównaj, który z mieszkańców Warszawskiego ZOO jest naj... (najwyższy, najcięższy, najdłużej wytrzymuje pod wodą, ma najgrubszą skórę), czyli kto jest rekordzistą w swojej dziedzinie. Zapraszamy na warsztaty naukowe podczas których przeprowadzisz swoje własne obserwacje. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych klas VII - VIII. Postawisz tezę, zbierzesz dane, przeanalizujesz wyniki oraz wyciągniesz wnioski. Przedmiotem badań będą mieszkańcy Warszawskiego ZOO oraz ich budowa, tryb życia i przystosowania do życia w konkretnym środowisku i zdobywania pożywienia. Uczestnicy warsztatów wyposażeni w karty pracy, lornetki, stoper i inne niezbędne przyrządy poprowadzą własne obserwacje. W pierwszej części zajęć, po wybraniu kilku reprezentatywnych gatunków zwierząt, podzieleni na grupy uczestnicy wyruszą na swoją naukową mini wyprawę badawczą. Druga część odbędzie się w sali edukacyjnej, gdzie podsumujemy i omówimy zebrane wyniki, wyciągniemy wnioski i je przedyskutujemy.

 • pon., 2022-09-26 10:30
 • pt., 2022-09-30 10:30
 • wt., 2022-09-27 10:30
 • śr., 2022-09-28 10:30
 • czw., 2022-09-29 10:30
Lekcja festiwalowa Anatomia porównawcza zwierząt domowych i dzikich

Lekcja festiwalowa odbędzie się w Muzeum Osteologicznym Katedry Nauk Morfologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Prowadząca zaprezentuje i omówi najważniejsze elementy budowy szkieletu ssaków na przykładzie wyizolowanych kości zwierząt oraz szkieletów złożonych. Oprócz szkieletów psów, koni i bydła domowego, Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość obejrzenia złożonych szkieletów wybranych gatunków zwierząt dziko żyjących w tym m.in. żyrafy, konia Przewalskiego, żubra, dromadera, lwa.

 • wt., 2022-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Ropa naftowa – paliwo przeszłości? /Tajemnice gleby

Lekcja 1

Jak zbudować silnik spalinowy? Do czego może służyć ropa naftowa i jakie są plusy i minusy jej używania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na zajęciach w Laboratoriach Centrum Nauki Kopernik. Dowiesz się też, w jaki sposób usuwane są konsekwencje katastrof ekologicznych związanych z wyciekiem ropy i jak im zapobiegać. Zapraszamy na Festiwal Nauki!

Lekcja 2

Królestwo roślin kryje przed nami wiele fascynujących tajemnic. Poznaj tajniki ich funkcjonowania oraz powiązania roślin ze środowiskiem glebowym. Przekonaj się, jak właściwości gleby wpływają na te organizmy. Festiwal Nauki to doskonała okazja do zaspokojenia głodu wiedzy i ciekawości. Laboratorium biologiczne Kopernika zaprasza!

 • pon., 2022-09-26 10:00
 • pon., 2022-09-26 12:00
 • wt., 2022-09-27 10:00
 • wt., 2022-09-27 12:00
Lekcja festiwalowa Świat atomów w komputerze: projektowanie nowych antybiotyków

Antybiotyki są niezastąpione w zwalczaniu infekcji bakteryjnych. Gdybyśmy chcieli projektować nowe antybiotyki metodą "zgadywania" i testowania ich skuteczności doświadczalnie, potrwałoby to bardzo długo i by było bardzo kosztowne. Z tego powodu każda cząsteczka, która może być nowym antybiotykiem, jest najpierw zaprojektowana w komputerze. W ten sposób sprawdza się jej miejsce wiązania, ocenia szanse na zwalczanie infekcji bakteryjnych oraz toksyczność. Cząsteczki, które pomyślnie przeszły ten etap, są następnie badane eksperymentalnie w laboratorium. Dopiero wiele lat później, po wielu badaniach i eksperymentach, taki lek może być zatwierdzony do podawania ludziom.

Na etapie komputerowego projektowania nowych antybiotyków wykorzystuje się modelowanie molekularne. Jesteśmy w stanie zobaczyć trójwymiarowy obraz zarówno cząsteczki, która może być nowym lekiem, jak i jej sposobu wiązania do receptora. Dzięki symulacjom dynamiki molekularnej możemy też obserwować jak poruszają się dane cząsteczki. Wszystko to jest możliwe, ponieważ znamy strukturę elektronową atomów, wiemy w jaki sposób atomy wiążą się między sobą oraz znamy charakter tych wiązań. Ponadto, znamy masę każdego atomu i za pomocą prostych praw fizyki, jesteśmy w stanie modelować ich sposób poruszania się. Na wykładzie zaobserwujemy m. in. sposób wiązania wybranych antybiotyków do rybosomu bakteryjnego oraz obejrzymy krótkie filmiki z symulacji dynamiki molekularnej.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • wt., 2022-09-27 12:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • śr., 2022-09-28 12:00
Lekcja festiwalowa Tropiciele dzikich zwierząt

Rejestracja obecności, czyli liczenie różnych gatunków kręgowców wymaga zastosowania różnych metod. Niektóre z nich nie zmieniają się od dziesięcioleci, inne wykorzystują najnowsze osiągnięcia nauki. W czasie warsztatów pokazane zostaną uczestnikom techniki pozwalające rejestrować zwierzęta, oceniać ich liczebność oraz metody pozwalające określić dietę czy trasy wędrówek zwierząt. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość obejrzenia, użycia różnych narzędzi oraz wstępnej analizy uzyskanych wyników.

 • wt., 2022-09-27 12:00
 • śr., 2022-09-28 14:00
 • czw., 2022-09-29 12:00
Lekcja festiwalowa Nanomateriały w medycynie – jakie możliwości i zagrożenia niosą nowe technologie?

Produkcja nanomateriałów to proces na miarę XXI wieku, w którym materiały o ściśle sprecyzowanych i unikalnych właściwościach są budowane od podstaw, często atom po atomie. Nanocząstki, nanowłókna, nanorurki…rewolucjonizują one nasze życie w bardzo wielu obszarach, między innymi w medycynie. Już teraz możemy korzystać z antybakteryjnych opatrunków z nanocząstkami srebra, rusztowań komórkowych z nanowłókien czy radiofarmaceutyków stosowanych w diagnostyce chorób nowotworowych…kto z nas o nich nie słyszał? A może już je stosowałeś? Czy wiesz jak działają? Czemu są takie wyjątkowe? Nanotechnologie w zastosowaniu medycznym to szczególnie wrażliwy obszar badawczy, ponieważ ostatecznie dotyczy zdrowia, a nawet życia wielu pacjentów. Zwolennicy nanotechnologii uważają, że przyniesie społeczeństwu niezrównane korzyści. Tymczasem jej przeciwnicy twierdzą, że nanotechnologia może stanowić poważne zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia, a nawet życia żywych organizmów. A jak jest naprawdę? Jaki jest obecny stan wiedzy dotyczący nanomateriałów w zastosowaniu medycznym? Jak regulacje prawne gwarantują bezpieczeństwo stosowania produktów bazujących na nanomateriałach? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszamy na spotkanie, w czasie którego przyjrzymy się bliżej nanomateriałom stosowanym w medycynie.

 • wt., 2022-09-27 12:30
Lekcja festiwalowa Wszystko, co byście chcieli wiedzieć o plejstocenie

Plejstocen był epoką w dziejach Ziemi, która trwała pomiędzy 2,58 mln. a 11,7 tys. lat temu. Popularnie nazywa się ją często „epoką lodowcową”. Plejstocen charakteryzował się bowiem cyklicznymi zmianami światowego klimatu, który oscylował pomiędzy okresami ciepłymi (interglacjałami) a okresami zimnymi (glacjałami/zlodowaceniami). W trakcie interglacjałów średnie roczne temperatury na Ziemi były zbliżone do tych, które panują obecnie. Glacjały charakteryzowały się za to wyraźnie niższymi temperaturami. Celem lekcji jest przedstawienie zmian środowiska przyrodniczego, jakie towarzyszyły oscylacjom klimatycznym. W PAN Muzeum Ziemi znajdują się zbiory reprezentujące interglacjał eemski (ok. 130–115 tys. lat temu) oraz zlodowacenie Wisły (ok. 115–11,7 tys. lat temu). Na przykładzie tego pojedynczego cyklu zmian klimatu prześledzimy jak zmieniało się środowisko Europy oraz jego fauna i flora.

 • pon., 2022-09-26 12:30
 • wt., 2022-09-27 12:30
Lekcja festiwalowa Mózg, Mikroskop i Meduza

Mózg człowieka składa się z miliardów neuronów. Są one połączone ze sobą w gęste sieci, które spajają tryliony złączy. Dzięki zmianom w tych sieciach uczymy się, zapamiętujemy, odczuwamy emocje, ale też chorujemy, gdy sieci nie działają prawidłowo. Mózg to dobrze zorganizowane centrum dowodzenia, które odbiera sygnały ze środowiska i pozwala na nie zareagować. Jak zdobyliśmy taką wiedzę? Na wykładzie opowiem o historii badań neuroanatomicznych i o tym jak doszło do odkrycia neuronów. Zobaczymy, jak wyglądały pierwsze badania nad mózgiem. Przybliżę, w jaki sposób meduza i nieudany eksperyment naukowy doprowadziły do jednego z największych odkryć współczesnej biologii, Nagrody Nobla i przełomu w badaniach neuroanatomicznych. Opowiem też o tym, jak powstają myszy transgeniczne ze święcącymi neuronami. Dowiecie się, jak neurobiolodzy tworzą przezroczyste mózgi i oglądają pod mikroskopem tysiące komórek i połączeń naraz.

 • wt., 2022-09-27 14:00
Lekcja festiwalowa Fizyka dla bramkarzy

W czasie lekcji dyskutowane są szanse bramkarza na obronę rzutu karnego w przypadku dwóch dyscyplin: piłki ręcznej i piłki nożnej. W czasie lekcji korzystając z prostych zjawisk fizycznych mierzy się czas reakcji oraz skoczność uczestników zajęć. W czasie zajęć wykorzystuje się podstawowe wiadomości z kinematyki (ruch jednostajnie przyśpieszony) i dynamiki (energia kinetyczna i potencjalna). Lekcja jest pomyślana jako powtórzenie materiału z I klasy gimnazjum oraz zachęta do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy.

 • śr., 2022-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa O kampinoskich lasach

Las najlepiej poznaje się… w lesie. Dlatego chodźmy na wspólny spacer! Zabierzemy was na wędrówkę, podczas której postaramy się spojrzeć na to wyjątkowe miejsce z trochę innej perspektywy. Czy dacie się namówić na spacer z głową w chmurach? Czy odważycie się podążać w głąb lasu za dźwiękiem? Las to dużo więcej niż drzewa, a własne obserwacje jego mieszkańców mogą być niesamowitą przygodą. Spróbujemy poczuć go wszystkimi zmysłami. Przyroda ma nam mnóstwo do zaoferowania, w tym również wiele zabawy, jednak w zamian powinniśmy okazać jej szacunek i zapewnić ochronę. Zastanowimy się, co zawdzięczamy lasom, za co możemy je polubić i jak powinniśmy o nie dbać.

Przebieg trasy: Truskaw - Truskawska Droga - Zaborów Leśny - Kręta Droga - Karczmisko - Paśniki - Truskaw.

Długość trasy: 9,5 km. Czas przejścia: ok. 4 godzin.

Trasa wycieczki wiedzie m. in. przez obszar ochrony ścisłej Zaborów Leśny i skraj obszaru ochrony ścisłej Cyganka, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Omawiane zagadnienia: czym jest las?- próba odpowiedzi na pytanie, rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów, typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej, działania ochronne prowadzone w lasach (nasadzenia, przebudowa drzewostanów) - ochrona częściowa, znaczenie obszarów ochrony ścisłej, zagrożenia lasów KPN (pożary, wiatrołomy, susze, gatunki obce, gradacje owadów), łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa), piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy, rola lasów w gospodarce i życiu człowieka, pozaprodukcyjne funkcje lasu.

 • wt., 2022-09-27 09:00
 • śr., 2022-09-28 09:00
 • czw., 2022-09-29 09:00
 • pt., 2022-09-30 09:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego tak trudno przewidzieć pogodę?

Prognozowanie pogody jest bardzo trudnym zadaniem, wymagającym przetwarzania dużej liczby danych ze stacji meteorologicznych oraz danych satelitarnych. Aby przewidzieć pogodę na kilka dni naprzód stosuje się programy komputerowe, za pomocą których rozwiązuje się równania opisujące ruch mas powietrza.

 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Dobre i złe strony ognia w lesie – czy to możliwe

Słuchacze na spotkaniu dowiedzą się: Dlaczego pożary są groźne dla ekosystemów leśnych i co może być ich przyczyną? Czy zawsze ogień w lesie jest niebezpieczny dla środowiska przyrodniczego? Jakie działania są podejmowane, aby wykryć pożar lasu? Jakie są sposoby gaszenia pożarów lasu?

 • śr., 2022-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Dłutkiem, piórkiem, rysikiem – zaprojektuj własną ulotkę

Podczas zajęć poznamy proces twórczy artysty grafika – od fazy projektowej, poprzez przygotowanie matrycy linorytniczej, do wykonania odbitki. Poznamy różne rodzaje materiałów (papiery drukarskie, farby drukarskie), narzędzi (wałki, prasy drukarskie, dłutka linorytnicze) oraz nauczymy się właściwego ich stosowania. Każdy uczestnik zajęć otrzyma płytkę linoleum, na której narysuje ołówkiem projekt własnej ulotki. Po wykonaniu rysunku, specjalnym dłutkiem, będzie można wyciąć swój wzór. Odbitki drukowane będą własnoręcznie na zabytkowej prasie drukarskiej.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00
Lekcja festiwalowa Ekonomia versus ekologia

Przybliżenie założeń ekonomii wartości oraz przedstawienie aktualnych wyzwań wobec ekologii. Ekonomia głównego nurtu [neoklasyczna] staje się obiektem krytyki. Jedną z przyczyn jest krótkowzroczność jej założeń [cel przedsiębiorcy: maksymalizacja zysku tu i teraz]. W ekonomii potrzebne jest spojrzenie na świat i gospodarkę z perspektywy następnego pokolenia. Ekonomia wartości zakłada taką perspektywę. Pamiętać przy tym trzeba, że słowa "ekonomia" i "ekologia" mają wspólne korzenie. Oba wywodzą się z greckiego oikos, co znaczy "dom". Ekonomiści powinni o tym nie zapominać. Zgodnie z teorią ekonomii nie można marnotrawić zasobów [czynników produkcji]. Trzeba jednak uzupełniać to założenie o jednoczesne poszanowanie dóbr wspólnych [zasobów przyrodniczych]. Taka szersza perspektywa powinna niejako wniknąć w DNA ekonomistów i przedsiębiorców. Poniekąd to nieodzowny element etyki, obowiązuje nas wszystkich. Zjawisko internalizacji efektów zewnętrznych, zjawisko "jazdy na gapę" [efekt gapowicza] i szukanie rozwiązań uwzględniających wspólny mianownik ekonomii i ekologii to niektóre z zagadnień poruszanych podczas wystąpienia.

 • śr., 2022-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Kakao, proszek do zębów i antygorset – krótka historia reklamy medycznej

Kefir, karmelki od kaszlu, antygorsety, aspiryna itd. – producenci w XIX i XX wieku prześcigali się w reklamowaniu wyrobów, których część – według dzisiejszej wiedzy – nie posiada walorów leczniczych. Swoje usługi promowali również lekarze, akuszerki oraz rozmaite instytucje medyczne, walcząc o uwagę coraz bardziej wymagającego klienta.

Podczas zajęć zapoznamy się z wystawą główną oraz wystawą czasową w Muzeum Farmacji, a w szczególności skupimy się na prezentowanych plakatach i ulotkach. Przeanalizujemy formy ogłoszeń publikowanych na łamach polskiej prasy, wyodrębniając zawarte w nich techniki perswazyjne oraz elementy manipulacji. Spróbujemy również ocenić, co w reklamie jest faktem, a co – opinią producenta. Wnioski z analiz odniesiemy do dzisiejszych komunikatów reklamowych dotyczących środków leczniczych i suplementów diety, wskazując najważniejsze podobieństwa i różnice.

 • wt., 2022-09-27 10:00
 • śr., 2022-09-28 10:00
 • czw., 2022-09-29 10:00
 • pt., 2022-09-30 10:00

©2022 Festiwal Nauki