Szkoła podstawowa 7-8

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Aktywna aerodynamika szybkich samochodów

Konstruktorzy szybkich samochodów sportowych zauważają korzyści ze stosowania elementów aerodynamicznych podnoszących ich osiągi. W zmiennych warunkach jazdy, szybkie zakręty i jeszcze szybsze odcinki jazdy po prostej wymagają zmian własności aerodynamicznych ich nadwozi. Pojawiają się nowe konstrukcje i nowe modele o czasem zagadkowych kształtach. Zajęcia mają na celu przybliżenie podstaw procesów przepływu wpływających na zachowanie się szybkiego pojazdu.

 • pon., 2021-09-20 09:00
 • pon., 2021-09-20 10:30
 • pon., 2021-09-20 12:00
Lekcja festiwalowa Czy wierzyć smart rzeczom?

Nadeszły czasy internetu rzeczy. Otaczają nas smart przedmioty. Lodówka umie zamawiać żywność, zegarek wyświetla nie tylko informacje o godzinie, ale i o tętnie właściciela, o pogodzie i wiele innych.  Jednak to tylko jedna strona medalu. Podczas lekcji opowiemy o problemach, jakie mogą powstać w wyniku błędów w oprogramowaniu smart rzeczy, wykorzystania ich słabości przez hakerów... czy sytuacji, kiedy internet rzeczy działa poprawnie, ale ufamy mu za bardzo.

 • pon., 2021-09-20 09:00
Lekcja festiwalowa Czym jest światło i jak działa laser

W ramach lekcji zostanie przedstawiona (na przykładzie kilku zjawisk fizycznych) natura światła, a w szczególności światła laserowego. Podczas lekcji uczniowie zostaną zapoznani z zasadą budowy oraz działaniem laserów, z podstawowymi  zjawiskami fizycznymi dotyczącymi światła laserowego, a także ich zastosowania w codziennym świecie. Dodatkowo zaprezentowane zostaną proste doświadczenia ze światłem laserowym wprowadzające podstawowe pojęcia dotyczące natury światła, takie jak pojęcie światła jako fali, współczynnik załamania ośrodka, załamanie światła na granicy dwóch ośrodków oraz całkowite wewnętrzne odbicie mające zastosowanie w światłowodach.

 

 • pon., 2021-09-20 09:00
Lekcja festiwalowa Ja i rówieśnik z niepełnosprawnością

Wokół nas jest wiele osób, które na co dzień doświadczają chorób i różnych niepełnosprawności. Często dostrzegamy, że osoba, którą znamy lub mijamy na ulicy, ma taką niepełnosprawność, lecz równie często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ niepełnosprawność jest niewidoczna. Czy ma to dla nas znaczenie? Czy inaczej spostrzegamy osoby, kiedy widzimy, że coś im dolega? O czym wtedy myślimy i jak się zachowujemy?

A kiedy osobą chorą lub osobą z niepełnosprawnością jest rówieśnik, twoja koleżanka lub kolega z klasy, szkoły, podwórka, czy dobrze go znamy? Najczęściej staramy się ją lub go poznać  i spędzamy z nimi dobrze czas, dzielimy zainteresowania, rozmawiamy na wiele tematów.  Jednak bywa i tak, że trudno nam zrozumieć, jak funkcjonują, jakie mają potrzeby, ponieważ ich sposób bycia i poziom ich sprawności bardzo różni się od naszej. Z całą pewnością więcej cech nas łączy niż dzieli i niewiele trzeba zrobić, aby lepiej zrozumieć drugą osobę.

Zapraszam na zajęcia, podczas których porozmawiamy na temat osób z problemami zdrowotnymi i z niepełnosprawnościami, ale przede wszystkim spróbujemy w pewnym stopniu „poczuć”, co się z nami dzieje, jak się zachowujemy, gdy przez chwilę nie słyszymy, nie rozumiemy, nie widzimy lub nie możemy się swobodnie poruszać. Spróbujecie wykonywać codzienne czynności, np. pisanie, ubieranie się, pomaganie innym lecz w niecodziennych okolicznościach. W jakich? Zapraszam na warsztaty 

 • pon., 2021-09-20 09:00
Lekcja festiwalowa O kampinoskich lasach

Las najlepiej poznaje się… w lesie. Dlatego chodźmy na wspólny spacer! Zabierzemy was na wędrówkę, podczas której postaramy się spojrzeć na to wyjątkowe miejsce z trochę innej perspektywy. Czy dacie się namówić na spacer z głową w chmurach? Czy odważycie się podążać w głąb lasu za dźwiękiem? Las to dużo więcej niż drzewa, a własne obserwacje jego mieszkańców mogą być niesamowitą przygodą. Spróbujemy poczuć go wszystkimi zmysłami. Przyroda ma nam mnóstwo do zaoferowania, w tym również wiele zabawy, jednak w zamian powinniśmy okazać jej szacunek i zapewnić ochronę. Zastanowimy się, co zawdzięczamy lasom, za co możemy je polubić i jak powinniśmy o nie dbać.

Przebieg trasy: Truskaw - Truskawska Droga - Zaborów Leśny - Kręta Droga - Karczmisko - Paśniki - Truskaw.
Długość trasy: 9,5 km. Czas przejścia: ok. 4 godzin, liczba uczestników 25-30 osób.
Trasa wycieczki wiedzie m. in. przez OOŚ Zaborów Leśny i skraj OOŚ Cyganka, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Omawiane zagadnienia:
- czym jest las? - próba odpowiedzi na pytanie,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- działania ochronne prowadzone w lasach (nasadzenia, przebudowa drzewostanów) - ochrona częściowa,
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej,
- zagrożenia lasów KPN (pożary, wiatrołomy, susze, gatunki obce, gradacje owadów),
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy,
- rola lasów w gospodarce i życiu człowieka,
- pozaprodukcyjne funkcje lasu.

 • pon., 2021-09-20 09:00
 • śr., 2021-09-22 09:00
 • pt., 2021-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Elektrownia jądrowa kawałek po kawałku

Zabawa online dla uczniów szkół podstawowych, w której zadaniem uczestników będzie kompletowanie schematu elektrowni jądrowej oraz przyporządkowanie każdego elementu układanki do odpowiadającego mu opisu. Całość poprowadzona będzie tak, aby poprzez zabawę i w interesujący sposób wyjaśnić budowę i działanie elektrowni jądrowej. Zajęcia mogą być poprowadzone zarówno w wariancie „każdy uczeń w domu przy komputerze”, jak i „klasa w sali z jednym komputerem”.

 • pon., 2021-09-20 10:00
 • pon., 2021-09-20 12:00
 • wt., 2021-09-21 10:00
 • wt., 2021-09-21 12:00
 • śr., 2021-09-22 10:00
 • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Krótka historia materiałów wybuchowych

Chińscy alchemicy w VIII wieku poszukiwali na zlecenie cesarza eliksiru nieśmiertelności. Wynaleźli substancję o wręcz przeciwnym działaniu – pierwszy materiał wybuchowy, nazywany dzisiaj „prochem czarnym”. Jaki był skład prochu czarnego? Jak trafił do Europy? Jak go wytwarzano? Jakie znalazł zastosowania? Kto i kiedy wynalazł materiały wybuchowe, które zastąpiły proch czarny? Na czym polegały wynalazki Alfreda Nobla? Co to jest proch bezdymny? Co to jest proch kulkowy? Jaki jest najsilniejszy
materiał wybuchowy? Co to jest plastyczny materiał wybuchowy? Jakie materiały wybuchowe wykorzystuje się w przemyśle?

 • pon., 2021-09-20 10:00
Lekcja festiwalowa Krótki film o żeglowaniu

W filmie tym opowiemy o zagadnieniach związanych z aerodynamiką i hydrodynamiką żeglowania. Odpowiemy na różne pytania, m.in. co to jest kąt martwy, czym różni się kurs ostry od kursu pełnego, kiedy jacht płynie najszybciej?

 • pon., 2021-09-20 10:00
Lekcja festiwalowa Morderstwo w Centrum Nauki Kopernik

Lubicie zagadki kryminalne? Zapraszamy do Kopernika podczas Festiwalu Nauki. 
Będziecie mieć okazję, by wcielić się w rolę technika kryminalistyki i odkryć, kto popełnił przestępstwo.  Zapoznacie się z listą podejrzanych, zbadacie ślady pozostawione przez przestępcę oraz ofiarę na miejscu zbrodni, skorzystacie ze specjalistycznego sprzętu dostępnego w laboratorium.

Czy plamy na rozbitym szkle to na pewno krew? Czyj to włos? Do kogo należy ten odcisk? Przed Wami odkrycia, emocje i doskonała zabawa.

 • pon., 2021-09-20 10:00
 • wt., 2021-09-21 10:00
 • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Publikacja i korzystanie ze zdjęć w internecie – aspekty prawne i praktyczne w pigułce

Trudno znaleźć osobę, która nie publikowałaby zdjęć w sieci. Często wrzucamy zdjęcie na portale społecznościowe lub udostępniamy cudze i nie zastanawiamy się, co się z nim dalej dzieje... Czy zdjęcie pozostaje w internecie na zawsze? Czym są metadane i co mogą zdradzić? Czy złośliwy mem może nieść za sobą konsekwencje prawne? Co trzeba wiedzieć o prawach autorskich oraz zgodzie na wykorzystanie wizerunku? Co to jest prawo do bycia zapomnianym w internecie? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie wykładu. Zapraszamy młodszych i starszych użytkowników sieci.

 • pon., 2021-09-20 10:00
Lekcja festiwalowa Skąd się bierze ustawa?

Celem zajęć jest przybliżenie istoty ustawy jako aktu normatywnego (źródła prawa) oraz wyjaśnienie zasadniczych elementów procesu prawotwórczego, w ramach którego ustawa jest uchwalana. Omówienie procesu prawodawczego ma pozwolić zrozumieć zasady, na jakich organy władzy powinny ze sobą współpracować w ramach tego procesu.
Tematyka zajęć (przy zastrzeżeniu modyfikacji dostosowujących tematykę do wieku uczestników zajęć):
- ustawa jako źródło prawa – czyli co to znaczy, że ustawa jest źródłem prawa,
- zasada podziału i równoważenia się władz publicznych – kto i jak podzielił władzę i co z tego wynika dla obywatela i dla ustawy,
- funkcje władz publicznych – czyli co władze mogą i muszą robić,
- pojęcie inicjatywy ustawodawczej – czy każdy z nas może wysłać do Sejmu projekt ustawy,
- organizacja pracy Rady Ministrów jako organu, któremu przysługuje prawo inicjatywy ustawodawczej – czyli jak pracuje Rada Ministrów,
- przebieg procesu ustawodawczego w Sejmie i Senacie – czyli jak uchwalana jest w parlamencie ustawa,
- wzajemna pozycja ustrojowa Sejmu i Senatu – czy obie izby parlamentu są sobie równe, a jeżeli nie, to co je różni,
- rola Prezydenta w procesie ustawodawczym – podpisał, nie podpisał i co z tego wynika,
- publikacja prawa (znacznie prawne, uwarunkowania praktyczne) – o co chodzi z publikacją prawa i dlaczego to jest takie ważne.

 • pon., 2021-09-20 10:00
Lekcja festiwalowa Słońce - niewyczerpane źródło energii

W trakcie spotkania zostanie przeprowadzona lekcja interaktywna oraz krótka dyskusja na temat zjawiska fuzji zachodzącej w plazmie słonecznej oraz plazmie laboratoryjnej. Prelekcja będzie przedstawiała i wyjaśniała wybrane procesy zachodzące wewnątrz naszej najbliższej gwiazdy, w tym proces generowania energii w plazmie słonecznej. 

W prosty sposób zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące podstaw fizyki plazmy, przebiegu fuzji termojądrowej na Słońcu oraz w plazmie laboratoryjnej, a także dotyczące zasady działania urządzeń eksperymentalnych pułapkujących plazmę w polu magnetycznym. 

Zostanie również omówione możliwe wykorzystanie procesów zachodzących na Słońcu do produkcji energii elektrycznej na Ziemi oraz znaczenie fuzji dla przyszłości naszej planety w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym. 

Prezentacja zostanie zrealizowana w sposób przystępny i zrozumiały dla młodzieży szkolnej. 

 

 • pon., 2021-09-20 10:00
Lekcja festiwalowa Tajemnice ukryte we krwi

Uczestnicy lekcji w trakcie zajęć obejrzą rozmazy krwi pochodzące od różnych gatunków zwierząt. Przybliżona zostanie rola tej unikatowej płynnej tkanki oraz jej skład. Opowiemy o najnowszych odkryciach związanych z krwią ludzi i zwierząt.

 • pon., 2021-09-20 10:00
Lekcja festiwalowa Aktywna aerodynamika szybkich samochodów

Konstruktorzy szybkich samochodów sportowych zauważają korzyści ze stosowania elementów aerodynamicznych podnoszących ich osiągi. W zmiennych warunkach jazdy, szybkie zakręty i jeszcze szybsze odcinki jazdy po prostej wymagają zmian własności aerodynamicznych ich nadwozi. Pojawiają się nowe konstrukcje i nowe modele o czasem zagadkowych kształtach. Zajęcia mają na celu przybliżenie podstaw procesów przepływu wpływających na zachowanie się szybkiego pojazdu.

 • pon., 2021-09-20 09:00
 • pon., 2021-09-20 10:30
 • pon., 2021-09-20 12:00
Lekcja festiwalowa Jak układ odpornościowy broni nas przed wirusami?

Zajęcia mają charakter popularno-naukowy i będą prowadzone w formie wykładu. Uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę o funkcjonowaniu układu odpornościowego człowieka, a w szczególności o mechanizmach obronnych, jakie są uruchamiane w trakcie infekcji wirusowej.

W trakcie wykładu uczestnicy będą mieli możliwość odczytania ukrytego hasła związanego z postacią kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 • pon., 2021-09-20 10:30
Lekcja festiwalowa Chemik z wizytą u Ogrodnika

Dzięki ciekawym eksperymentom chemicznym będzie można dowiedzieć się, jak w prosty sposób wykryć cukier w soku jabłkowym, czy też wyizolować zapachowe olejki eteryczne z przypraw kuchennych.

 • pon., 2021-09-20 11:00
Lekcja festiwalowa Ciała stałe, ciecze, gazy i to, co pomiędzy nimi

Lekcja oparta na pokazie doświadczeń, które zajmują ok 80% czasu. Większość eksperymentów wykonywana jest przez uczniów pod nadzorem prowadzącego. Ciekły azot, suchy lód, proces sublimacji i skraplania (skraplanie tlenu), wprowadzenie takich pojęć jak gaz doskonały, gazy rzeczywiste, prawa gazowe. Staramy się pokazać, jakie znaczenie w naukach ścisłych ma eksperyment. 

 • pon., 2021-09-20 11:00
Lekcja festiwalowa Mikroświat wyrzeźbiony światłem

We współczesnej technologii elektronicznej bardzo istotne jest, aby móc kształtować różne elementy w bardzo dokładny sposób oraz w bardzo małej skali. Skala ta to zazwyczaj dużo mniej, niż grubość ludzkiego włosa. Fotokorozja to proces, w którym poddajemy pewne materiały trawieniu właśnie w tej skali, przy użyciu lasera o niewielkiej mocy oraz odpowiedniej cieczy np. wody. W tym filmie przedstawimy, jak dzięki fotokorozji można trawić w germanie różne struktury o rozmiarach mniejszych od grubości włosa  oraz obejrzymy, jak takie struktury wyglądają pod mikroskopem elektronowym.

 • pon., 2021-09-20 11:00
Lekcja festiwalowa Przegląd darmowych narzędzi - aplikacje internetowe i mobilne dla każdego

Programy, apki, strony internetowe - jest ich tak wiele, że nikomu nie starczy życia, aby sprawdzić je wszystkie. Podczas lekcji zostanie zaprezentowany wybór sprawdzonych narzędzi, szereg aplikacji ułatwiających codzienną pracę i naukę. Wszystkie posiadają funkcjonalną wersję bezpłatną i działają zarówno w przeglądarce komputera, jak i w dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Jeśli dopiero wkraczasz w świat narzędzi cyfrowych, warto wypróbować te propozycje.

 • pon., 2021-09-20 11:00
Lekcja festiwalowa Aktywna aerodynamika szybkich samochodów

Konstruktorzy szybkich samochodów sportowych zauważają korzyści ze stosowania elementów aerodynamicznych podnoszących ich osiągi. W zmiennych warunkach jazdy, szybkie zakręty i jeszcze szybsze odcinki jazdy po prostej wymagają zmian własności aerodynamicznych ich nadwozi. Pojawiają się nowe konstrukcje i nowe modele o czasem zagadkowych kształtach. Zajęcia mają na celu przybliżenie podstaw procesów przepływu wpływających na zachowanie się szybkiego pojazdu.

 • pon., 2021-09-20 09:00
 • pon., 2021-09-20 10:30
 • pon., 2021-09-20 12:00
Lekcja festiwalowa Elektrownia jądrowa kawałek po kawałku

Zabawa online dla uczniów szkół podstawowych, w której zadaniem uczestników będzie kompletowanie schematu elektrowni jądrowej oraz przyporządkowanie każdego elementu układanki do odpowiadającego mu opisu. Całość poprowadzona będzie tak, aby poprzez zabawę i w interesujący sposób wyjaśnić budowę i działanie elektrowni jądrowej. Zajęcia mogą być poprowadzone zarówno w wariancie „każdy uczeń w domu przy komputerze”, jak i „klasa w sali z jednym komputerem”.

 • pon., 2021-09-20 10:00
 • pon., 2021-09-20 12:00
 • wt., 2021-09-21 10:00
 • wt., 2021-09-21 12:00
 • śr., 2021-09-22 10:00
 • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Jak zrobić mapę ze zdjęć z dronów lub satelitów

W ramach zajęć będzie możliwość poznania poszczególnych etapów tworzenia ortofotomapy ze zdjęć z drona, począwszy od pozyskania zdjęć aż do ich przetworzenia na mapę oraz wykorzystania zdjęć satelitarnych (aktulanych i historycznych) do przygotowania map wybranego obszaru.

 • pon., 2021-09-20 12:00
Lekcja festiwalowa ODWOŁANE_O hipotezie Riemanna słów kilka

Ogólne fakty o funkcji zeta Riemanna będą zapodane,
i związki tejże z rozkładem liczb pierwszych będą naszkicowane;
i jak hipoteza Riemanna przy okazji się pojawiła,
jako wzmianka – ale po pół wieku już własnym życiem żyła;
chciałbym, abyście w klimaty problemu za $1.000.000. wprowadzeni zostali,
i trochę nad tą zagadką – Szanowni Słuchacze – podumali.

 • pon., 2021-09-20 16:00
Lekcja festiwalowa "Proszę Sądu, to na pewno on...!" - symulacja rozprawy karnej

Uczniowie wcielają się w role sędziów, prokuratora, pokrzywdzonych i świadków. Prawo karne w pigułce i praktycznych przykładach. 

 • wt., 2021-09-21 09:00
Lekcja festiwalowa Uczeń – Inny, Odmienny (kulturowo) nie znaczy Obcy

Celem zajęć jest kształtowanie wśród uczniów kompetencji międzykulturowych poprzez wyposażenie ich w odpowiednią wiedzę, a także umiejętności w zakresie okazywania szacunku i akceptacji wobec inności (odmienności) w jej poszczególnych wymiarach. W trakcie warsztatu uczniowie dowiedzą się, czym jest tolerancja i dlaczego warto mieć kolegów z różnych kultur. Uczniowie poznają ogólne zasady komunikacji międzykulturowej, a także poszczególne etapy procesu adaptacji kulturowej. Jednocześnie nauczą się, jakie działania mogą sami podejmować w ramach edukacji międzykulturowej. Uczestnicy warsztatów poznają również wybrane biografie dzieci z doświadczeniem migracyjnym.

 • wt., 2021-09-21 09:00
Lekcja festiwalowa Co wisi w powietrzu? SMOG-talk

Co to jest smog? Jak wpływa na zdrowie? Jak z nim walczyć? Podczas lekcji Edukacyjnej Sieci Antysmogowej przeznaczonej dla uczniów klas VII-VIII opowiemy o smogu jako o zjawisku przyrodniczym. Pokażemy, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie oraz jak się przed nimi chronić. Podzielimy się wiedzą z pogranicza biologii i geografii.

 • wt., 2021-09-21 09:30
Lekcja festiwalowa Obserwacje Ziemi z Kosmosu

W jaki sposób monitorujemy Ziemię z Kosmosu? Kto wykonuje zdjęcia? Z jakiej odległości? Jak często? Co na nich widać? Kto może mieć dostęp do zdjęć satelitarnych? Co z tym wszystkim ma wspólnego Kopernik? To tylko część pytań na które odpowiedzi poznacie podczas naszej wirtualnej lekcji. Na zakończenie zaprosimy was do udział w konkursie z wyjątkowymi nagrodami.

 • wt., 2021-09-21 09:30
Lekcja festiwalowa Czy mamy prawo wpływać na prawo?

Celem zajęć jest wyjaśnienie znaczenia partycypacji obywatelskiej w procesie stanowienia prawa, przybliżenie dostępnych mechanizmów wpływu na proces prawodawczy – na etapie rządowym i parlamentarnym. Poznanie tych mechanizmów oraz przedyskutowanie ich efektywności powinno służyć budowaniu świadomości obywatelskiej. Cel zajęć najbardziej efektywnie można osiągnąć, angażując uczestników lekcji do wymiany poglądów, dyskusji. Prowadzący będzie więc zapraszał uczestników lekcji do aktywnego w niej udziału.
Tematyka zajęć:
- typy źródeł prawa – krótkie przypomnienie,
- podstawowe informacje o organizacji rządowego procesu prawodawczego i procesu ustawodawczego,
- kiedy (na jakich etapach procesu) i w jaki sposób można wpływać na przebieg procesu prawodawczego,
- chcemy się zaangażować – jak się przygotować i jak najefektywniej wpływać na proces prawodawczy,
- od czego zależy, czy nasze uwagi będą uwzględnione,
- czy warto się angażować.

 • wt., 2021-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa Elektrownia jądrowa kawałek po kawałku

Zabawa online dla uczniów szkół podstawowych, w której zadaniem uczestników będzie kompletowanie schematu elektrowni jądrowej oraz przyporządkowanie każdego elementu układanki do odpowiadającego mu opisu. Całość poprowadzona będzie tak, aby poprzez zabawę i w interesujący sposób wyjaśnić budowę i działanie elektrowni jądrowej. Zajęcia mogą być poprowadzone zarówno w wariancie „każdy uczeń w domu przy komputerze”, jak i „klasa w sali z jednym komputerem”.

 • pon., 2021-09-20 10:00
 • pon., 2021-09-20 12:00
 • wt., 2021-09-21 10:00
 • wt., 2021-09-21 12:00
 • śr., 2021-09-22 10:00
 • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Fuzja jądrowa, czyli jak sprowadzić Słońce na Ziemię

Zajęcia rozpoczniemy od wyjaśnienia, dlaczego jedną z kluczowych kwestii w dzisiejszych czasach jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Pokrótce zostaną omówione sposoby pozyskiwania energii, do których należą: 

 • spalanie nieodnawialnych paliw kopalnych, np. węgla kamiennego czy brunatnego, 
 • energetyka odnawialna, 
 • energetyka jądrowa, 
 • energetyka termojądrowa (fuzja). 

Szczegółowo zajmiemy się tematem opanowania kontrolowanej syntezy (fuzji) jądrowej, która może być w przyszłości źródłem energii bezpiecznej dla ludności i środowiska. W wyniku reakcji syntezy jądrowej lekkich pierwiastków, takich jak izotopy wodoru (deuter i tryt), zachodzącej w plazmie wydzielana jest energia, która może być wykorzystana praktycznie. Reakcje fuzji mogą zachodzić jedynie w określonych warunkach, podobnych do tych, które występują we wnętrzach Słońca i gwiazd. Uczniowie podczas lekcji dowiedzą się, na czym polega reakcja syntezy termojądrowej oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby w kontrolowany sposób można było ją realizować w warunkach laboratoryjnych.

W drugiej części zajęć zaprezentowany zostanie spektrometr optyczny wraz z wytłumaczeniem zasady jego działania oraz zastosowania w badaniach nad plazmą termojądrową. Celem pokazu będzie przybliżenie charakterystyki aparatury pomiarowej stosowanej w laboratoriach zajmujących się badaniem widm promieniowania elektromagnetycznego plazmy, a także lepsze zrozumienie natury światła widzialnego. Niniejsza część będzie miała charakter interaktywny stanowiący dyskusję pomiędzy prowadzącym a uczniami.

 

 • wt., 2021-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa Mamucie opowieści

Około 2, 5 mln lat temu klimat na Ziemi zaczął się wyraźnie ochładzać. Obniżająca się temperatura spowodowała zwiększenie opadów śniegu. Powstały lądolody, które w okresach chłodnych pokrywały znaczną część ziemi. W tych trudnych klimatycznie warunkach, na przedpolach lądolodów żyły liczne zwierzęta doskonale przystosowane do zimna. Jednym z najbardziej znanych zwierząt mroźnej plejstoceńskiej tundry był mamut wielki. Czy rzeczywiście mamut wielki był największym przedstawicielem swego rodzaju? Jak wyglądał i kiedy żył? Czym różnił się od swojego żyjącego krewnego –słonia? Na te pytania i wiele innych znajdziecie odpowiedź w Mamucich opowieściach. 

 • wt., 2021-09-21 10:00
Lekcja festiwalowa Morderstwo w Centrum Nauki Kopernik

Lubicie zagadki kryminalne? Zapraszamy do Kopernika podczas Festiwalu Nauki. 
Będziecie mieć okazję, by wcielić się w rolę technika kryminalistyki i odkryć, kto popełnił przestępstwo.  Zapoznacie się z listą podejrzanych, zbadacie ślady pozostawione przez przestępcę oraz ofiarę na miejscu zbrodni, skorzystacie ze specjalistycznego sprzętu dostępnego w laboratorium.

Czy plamy na rozbitym szkle to na pewno krew? Czyj to włos? Do kogo należy ten odcisk? Przed Wami odkrycia, emocje i doskonała zabawa.

 • pon., 2021-09-20 10:00
 • wt., 2021-09-21 10:00
 • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Programowanie kontra smog

Co to jest smog? Jak można go zmierzyć? Jak analizować dane pomiarowe? Podczas lekcji Edukacyjnej Sieci Antysmogowej pokażemy, jak nowoczesne technologie można wykorzystać nie tylko do monitorowania poziomu smogu, ale i do cyfrowej edukacji ekologicznej.  Uczniowie klas VII-VIII nauczą się pracy z danymi oraz zdobędą wiedzę z podstaw programowania.

 • wt., 2021-09-21 10:30
Lekcja festiwalowa O ruchu w brzuchu

Podczas prezentacji multimedialnej  uczniowie poznają budowę i funkcje układu pokarmowego człowieka. Pokażemy drogę, jaką przebywa w nim kęs pożywienia i omówimy, w jaki sposób się to dzieje. Ale działanie układu pokarmowego to nie tylko aktywność skurczowa mięśni przesuwających kęs pokarmu czy treść pokarmową w kierunku dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Wiele dzieje się też w gruczołach (śliniankach, gruczołach żołądkowych i jelitowych oraz w trzustce), a także w świetle przewodu pokarmowego, a wszystko to służy trawieniu pokarmu i wchłanianiu strawionych składników odżywczych. W części praktycznej uczniowie przekonają się, jak trawione są najważniejsze składniki pokarmu - wykonają proste doświadczenia chemiczne, które wykażą aktywność trawienną śliny i pozwolą prześledzić proces trawienia skrobi, wykażą, do czego w żołądku potrzebny jest kwas solny, a w jelicie cienkim - żółć. Aby proces trawienia i wchłaniania spożywanego pokarmu przez prawidłowo odżywiających się  ludzi odbywał się efektywnie, przewód pokarmowy musi mieć odpowiednią  długość - a jak jest długi, uczniowie obliczą na przykładzie własnego przewodu pokarmowego.

 • wt., 2021-09-21 11:00
Lekcja festiwalowa Elektrownia jądrowa kawałek po kawałku

Zabawa online dla uczniów szkół podstawowych, w której zadaniem uczestników będzie kompletowanie schematu elektrowni jądrowej oraz przyporządkowanie każdego elementu układanki do odpowiadającego mu opisu. Całość poprowadzona będzie tak, aby poprzez zabawę i w interesujący sposób wyjaśnić budowę i działanie elektrowni jądrowej. Zajęcia mogą być poprowadzone zarówno w wariancie „każdy uczeń w domu przy komputerze”, jak i „klasa w sali z jednym komputerem”.

 • pon., 2021-09-20 10:00
 • pon., 2021-09-20 12:00
 • wt., 2021-09-21 10:00
 • wt., 2021-09-21 12:00
 • śr., 2021-09-22 10:00
 • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Co to są wirusy i w jaki sposób atakują organizm człowieka?

Zajęcia mają charakter popularno-naukowy i będą prowadzone w formie wykładu. Uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę na temat rodzajów wirusów, ich budowy, rozmnażania się oraz sposobów wnikania do organizmu człowieka oraz do poszczególnych komórek.

W trakcie wykładu uczestnicy będą mieli możliwość odczytania ukrytego hasła związanego z postacią kardynała Stefana Wyszyńskiego. Osoby, które poprawnie odnajdą ukryte hasło, otrzymają nagrodę.

 • wt., 2021-09-21 13:30
Lekcja festiwalowa O kampinoskich lasach

Las najlepiej poznaje się… w lesie. Dlatego chodźmy na wspólny spacer! Zabierzemy was na wędrówkę, podczas której postaramy się spojrzeć na to wyjątkowe miejsce z trochę innej perspektywy. Czy dacie się namówić na spacer z głową w chmurach? Czy odważycie się podążać w głąb lasu za dźwiękiem? Las to dużo więcej niż drzewa, a własne obserwacje jego mieszkańców mogą być niesamowitą przygodą. Spróbujemy poczuć go wszystkimi zmysłami. Przyroda ma nam mnóstwo do zaoferowania, w tym również wiele zabawy, jednak w zamian powinniśmy okazać jej szacunek i zapewnić ochronę. Zastanowimy się, co zawdzięczamy lasom, za co możemy je polubić i jak powinniśmy o nie dbać.

Przebieg trasy: Truskaw - Truskawska Droga - Zaborów Leśny - Kręta Droga - Karczmisko - Paśniki - Truskaw.
Długość trasy: 9,5 km. Czas przejścia: ok. 4 godzin, liczba uczestników 25-30 osób.
Trasa wycieczki wiedzie m. in. przez OOŚ Zaborów Leśny i skraj OOŚ Cyganka, ukazując jedne z najciekawszych obszarów leśnych wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.

Omawiane zagadnienia:
- czym jest las? - próba odpowiedzi na pytanie,
- rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
- typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
- działania ochronne prowadzone w lasach (nasadzenia, przebudowa drzewostanów) - ochrona częściowa,
- znaczenie obszarów ochrony ścisłej,
- zagrożenia lasów KPN (pożary, wiatrołomy, susze, gatunki obce, gradacje owadów),
- łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
- piętra roślinności w lesie i ich mieszkańcy,
- rola lasów w gospodarce i życiu człowieka,
- pozaprodukcyjne funkcje lasu.

 • pon., 2021-09-20 09:00
 • śr., 2021-09-22 09:00
 • pt., 2021-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Ocena jakości ziarna w 60 sekund

Celem lekcji jest wykonanie szybkiej analizy jakości ziarna zbóż z wykorzystaniem urządzenia do oceny całoziarnowej, która nie wymaga przemiału ziarna czy innego, specjalnego przygotowania. Zostaną ocenione próbki ziarna różnych gatunków zbóż, w tym również gorszej jakości oraz zanieczyszczone nasionami chwastów i resztami roślin. Uczniowie dowiedzą się: 1) do jakich celów można wykorzystać różne gatunki ziarna; 2) jaka jest zasada działania ww. urządzenia; 3) jakie jest jego wykorzystywanie w praktyce i w badaniach naukowych.

 • śr., 2021-09-22 09:00
 • śr., 2021-09-22 11:00
 • czw., 2021-09-23 09:00
 • czw., 2021-09-23 11:00
Lekcja festiwalowa Otrzymywanie olejku eterycznego z goździków w procesie destylacji z parą wodną

Olejki eteryczne są mieszaniną lotnych z parą wodną związków naturalnych występujących w wielu surowcach roślinnych. W skład olejku może wchodzić kilkanaście lub więcej związków, przy czym jeden składnik jest zazwyczaj dominujący. Lotność z parą wodną składników olejków eterycznych jest tą ich cechą, którą wykorzystuje się do wyodrębnienia olejków ze źródeł naturalnych oraz do oznaczania ich zawartości w surowcu roślinnym.

Popularne goździki  to wysuszone, nierozwinięte pączki kwiatowe drzewa goździkowego Eugenia caryophyllata. Są one jedną z najstarszych przypraw w historii ludzkości. Olejek goździkowy wykazuje działanie znieczulające, jest więc od dawna wykorzystywany w stomatologii w postaci pasty z tlenkiem cynku. Olejek ten, a właściwie jego główny składnik – eugenol, może jednak wykazywać działanie silnie drażniące i powodować uczulenia przy stosowaniu w dużych stężeniach.

Celem zajęć jest otrzymanie olejku eterycznego z handlowo dostępnych goździków. Ćwiczenie poprzedza pokaz asystenta. W trakcie ćwiczenia uczniowie samodzielnie wykonują wszystkie etapy procesu, od przygotowania miazgi goździkowej przez montaż aparatury do destylacji i finalnej ekstrakcji.

 

 • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Elektrownia jądrowa kawałek po kawałku

Zabawa online dla uczniów szkół podstawowych, w której zadaniem uczestników będzie kompletowanie schematu elektrowni jądrowej oraz przyporządkowanie każdego elementu układanki do odpowiadającego mu opisu. Całość poprowadzona będzie tak, aby poprzez zabawę i w interesujący sposób wyjaśnić budowę i działanie elektrowni jądrowej. Zajęcia mogą być poprowadzone zarówno w wariancie „każdy uczeń w domu przy komputerze”, jak i „klasa w sali z jednym komputerem”.

 • pon., 2021-09-20 10:00
 • pon., 2021-09-20 12:00
 • wt., 2021-09-21 10:00
 • wt., 2021-09-21 12:00
 • śr., 2021-09-22 10:00
 • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Lasery: muzyka światła

Cele lekcji: 

- zapoznanie uczniów z różnicami jakościowymi między światłem niekoherentnym a spójnym światłem laserowym, 

- przedstawienie możliwości i zastosowań różnych rodzajów laserów, 

- uświadomienie zakresu długości fali światła widzialnego oraz powszechnie występującego w przypadku laserów światła podczerwonego oraz omówienie zagrożeń z nim związanych. 

Uczniowie zapoznają się z mechanizmami powstawania światła z uwzględnieniem różnic między promieniowaniem termicznym a laserowym (spójnym). Posłuży temu analogia między zależnościami w fali generowanej przez standardowe źródło i laser a falami dźwiękowymi powstającymi przy uderzaniu w bęben i w strunę gitary. Następnie zaznaczona zostanie funkcja rezonatora w laserze (na podstawie analogii do rezonatora w gitarze).  

Istotne będzie także zwrócenie uwagi na spójność fali laserowej oraz jej monochromatyczność. Czynniki te umożliwiają uzyskanie kierunkowości emitowanej wiązki oraz ogniskowanie przez soczewki. Zademonstrujemy uczniom wiązkę lasera półprzewodnika oraz manipulację jej położeniem za pomocą zwierciadeł i siatki dyfrakcyjnej. W tej części lekcji zostanie zaprezentowany także dalmierz laserowy. Następnie przybliżymy uczniom ideę uzyskiwania impulsów o wysokiej mocy przez skrócenie czasu trwania impulsu nawet o niezbyt wysokiej energii. Zagadnienia poruszane podczas lekcji będą punktem wyjścia do dyskusji o bezpieczeństwie pracy z laserami. 

 

 • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Morderstwo w Centrum Nauki Kopernik

Lubicie zagadki kryminalne? Zapraszamy do Kopernika podczas Festiwalu Nauki. 
Będziecie mieć okazję, by wcielić się w rolę technika kryminalistyki i odkryć, kto popełnił przestępstwo.  Zapoznacie się z listą podejrzanych, zbadacie ślady pozostawione przez przestępcę oraz ofiarę na miejscu zbrodni, skorzystacie ze specjalistycznego sprzętu dostępnego w laboratorium.

Czy plamy na rozbitym szkle to na pewno krew? Czyj to włos? Do kogo należy ten odcisk? Przed Wami odkrycia, emocje i doskonała zabawa.

 • pon., 2021-09-20 10:00
 • wt., 2021-09-21 10:00
 • śr., 2021-09-22 10:00
Lekcja festiwalowa Ocena jakości ziarna w 60 sekund

Celem lekcji jest wykonanie szybkiej analizy jakości ziarna zbóż z wykorzystaniem urządzenia do oceny całoziarnowej, która nie wymaga przemiału ziarna czy innego, specjalnego przygotowania. Zostaną ocenione próbki ziarna różnych gatunków zbóż, w tym również gorszej jakości oraz zanieczyszczone nasionami chwastów i resztami roślin. Uczniowie dowiedzą się: 1) do jakich celów można wykorzystać różne gatunki ziarna; 2) jaka jest zasada działania ww. urządzenia; 3) jakie jest jego wykorzystywanie w praktyce i w badaniach naukowych.

 • śr., 2021-09-22 09:00
 • śr., 2021-09-22 11:00
 • czw., 2021-09-23 09:00
 • czw., 2021-09-23 11:00
Lekcja festiwalowa Elektrownia jądrowa kawałek po kawałku

Zabawa online dla uczniów szkół podstawowych, w której zadaniem uczestników będzie kompletowanie schematu elektrowni jądrowej oraz przyporządkowanie każdego elementu układanki do odpowiadającego mu opisu. Całość poprowadzona będzie tak, aby poprzez zabawę i w interesujący sposób wyjaśnić budowę i działanie elektrowni jądrowej. Zajęcia mogą być poprowadzone zarówno w wariancie „każdy uczeń w domu przy komputerze”, jak i „klasa w sali z jednym komputerem”.

 • pon., 2021-09-20 10:00
 • pon., 2021-09-20 12:00
 • wt., 2021-09-21 10:00
 • wt., 2021-09-21 12:00
 • śr., 2021-09-22 10:00
 • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Po co i jak uczyć się prawa? Edukacja prawnicza jako niezbędny element podstawowej edukacji obywateli

Podczas lekcji podjęta zostanie próba wytłumaczenia (w formie dyskusji) Uczniom, czym jest prawo i jaka jest rola prawa w społeczeństwie. Przedstawione zostaną najważniejsze zawody prawnicze i wytłumaczone, dlaczego edukacja prawnicza stanowi niezbędny element podstawowej edukacji obywateli. Następnie zostaną zaprezentowane zasady studiowania
prawa w ramach studiów prawniczych i dokonana prezentacja WPiA UW.

 • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Szkielety zwierząt domowych i dziko żyjących

Lekcja festiwalowa odbędzie się w Muzeum Osteologicznym Katedry Nauk Morfologicznych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Prowadząca zaprezentuje i omówi najważniejsze elementy budowy szkieletu ssaków na przykładzie wyizolowanych kości zwierząt oraz szkieletów złożonych. Oprócz szkieletów psów, koni i bydła domowego, uczestnicy zajęć będą mieli możliwość obejrzenia złożonych szkieletów wybranych gatunków zwierząt dziko żyjących, w tym m.in. żyrafy, konia Przewalskiego, żubra, dromadera, lwa.

 • śr., 2021-09-22 12:00
Lekcja festiwalowa Porowata przyroda - od nanoporów do kości i betonu

 

Lekcja, organizowana w ramach Festiwalu Nauki w IPPT PAN, ma charakter lekcji z przyrody i ma dwa wątki przewodnie.

Wątek teoretyczny obejmuje fascynujące zagadnienie różnych ośrodków porowatych, z pustkami występującymi w różnych skalach. Dotyczy to ośrodków spotykanych w naturze - np. drewno i kości oraz w technice – jak sztuczne nanostrukury, a przede wszystkim powszechnie znany i stosowany beton. Omówiona zostaje technologia, historia i zastosowanie betonu jako podstawowego materiału konstrukcyjnego współczesności.

Pokaz praktyczny obejmuje pokaz jednej z metod badania właściwości mechanicznych i parametrów technicznych próbek tworzyw. Część doświadczalna jest uzupełniona krótkim wprowadzeniem do zagadnienia.

 

 • śr., 2021-09-22 13:00
Lekcja festiwalowa Ocena jakości ziarna w 60 sekund

Celem lekcji jest wykonanie szybkiej analizy jakości ziarna zbóż z wykorzystaniem urządzenia do oceny całoziarnowej, która nie wymaga przemiału ziarna czy innego, specjalnego przygotowania. Zostaną ocenione próbki ziarna różnych gatunków zbóż, w tym również gorszej jakości oraz zanieczyszczone nasionami chwastów i resztami roślin. Uczniowie dowiedzą się: 1) do jakich celów można wykorzystać różne gatunki ziarna; 2) jaka jest zasada działania ww. urządzenia; 3) jakie jest jego wykorzystywanie w praktyce i w badaniach naukowych.

 • śr., 2021-09-22 09:00
 • śr., 2021-09-22 11:00
 • czw., 2021-09-23 09:00
 • czw., 2021-09-23 11:00
Lekcja festiwalowa Problemy techniczne szybkiej kolei próżniowej

W ramach zajęć przybliżymy słuchaczom propozycję konstrukcji bardzo szybkiego środka transportu – Hyperloop. Przedstawimy wyniki prac dotyczące możliwości uruchomienia tego rodzaju systemu transportowego w Polsce. Skupimy się na zagadnieniach aerodynamiki, wynikających z nich ograniczeniach i możliwych rozwiązaniach. Rozważymy systemy organizacji ruchu i zapewnienia bezpieczeństwa. Będzie możliwość zajęcia miejsca w modelu kabiny takiego pojazdu oraz odbycia wirtualnego przejazdu jego symulatorem.

 • czw., 2021-09-23 09:00
 • czw., 2021-09-23 10:30
Lekcja festiwalowa Krąży, krąży czysta kropla

Opowieść o obiegu wody w przyrodzie. Przedstawienie poszczególnych etapów krążenia wody w cyklu hydrologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem niebezpieczeństw zanieczyszczenia, skażenia wody podczas poszczególnych etapów, a także wskazaniem działań, jakie powinny być stosowane - zarówno przez szarego człowieka, jak i przez odpowiednie instytucje - by tę krążącą w przyrodzie wodę chronić.

 • czw., 2021-09-23 09:30