Dziewiarstwo w literaturze wiktoriańskiej oraz podstawy tworzenia koronki irlandzkiej

Numer: 
268

Koronka irlandzka to wyjątkowa technika pochodząca z XIX wieku, która rozwinęła się podczas Wielkiego Głodu w Irlandii (1845-1850). Wprowadzona przez królową Wiktorię moda na koronki i rękodzieło pozwoliła tysiącom irlandzkich rodzin przetrwać klęskę głodu właśnie dzięki umiejętności szydełkowania. Sama królowa była zapaloną, choć niezbyt uzdolnioną dziewiarką! Misterne koronki wykonywane za pomocą szydełka i pojedynczej bawełnianej nici do dzisiaj zachwycają, a każda praca jest niepowtarzalna – stworzona z wielu elementów, łączonych ze sobą wedle uznania twórcy. Tradycyjne wzory ewoluowały, jednak nadal są wykorzystywane we współczesnym dziewiarstwie artystycznym.

Uczestnicy warsztatów poznają niezwykłą historię koronki irlandzkiej, dowiedzą się, jak dziewiarstwo stało się rozrywką wyższych klas i jak przedstawiano je w literaturze XIX-wiecznej. Po wykładzie nastąpi część praktyczna, polegająca na nauce szydełkowania prostych tradycyjnych motywów.

Typ spotkania: 
Termin: 
sobota, 24 Września, 2022 - 13:00
Czas trwania: 
90 minut
Opis skrócony: 
Czy koronki mogą uratować życie i która brytyjska władczyni lubiła szydełkować? Uczestnicy poznają niezwykłą historię koronki irlandzkiej, a także nauczą się szydełkować podstawowe tradycyjne elementy
Dodatkowe informacje: 
Zapisy od 12 IX pod adresem: festiwal.anglistyka@gmail.com. Mile widziana znajomość podstaw szydełkowania (oczka łańcuszka, półsłupki, słupki)
mgr
Julia
Wilde
Miejsce spotkania: 
Ul. Dobra 55
00-312 Warszawa

©2022 Festiwal Nauki