wystawa

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Spotkanie festiwalowe Dzień Otwarty w Centrum Badań Kosmicznych PAN

Zapraszamy na Dzień Otwarty CBK w godz. 10:00 – 15:00

W programie przewidziane są wykłady popularno-naukowe, będzie możliwość zobaczenia instrumentów naukowych opracowanych w CBK i pracujących obecnie w przestrzeni kosmicznej na różnych satelitach oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Przewidujemy gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, a dla starszych pogadanki i prezentacje, m.in. o Układzie Słonecznym i co się w nim znajduje?

Chętnych zapraszamy na warsztaty pt. "Lecimy w podróż kosmiczną", „Kosmiczny detektyw”  oraz ,,Zabawy i quizy teledetekcyjne''.

Nie zabraknie opowieści o Marsie i bazie marsjańskiej, tematu zawsze elektryzującego słuchaczy i pobudzającego wyobraźnię nie tylko najmłodszych.

Przewidziany jest również pokaz tworzenia jądra komety. W trakcie pokazu jego uczestnicy dowiedzą się, jak są zbudowane i skąd biorą się komety. Następnie wiedza ta zostanie użyta już w trakcie pokazu, kiedy w kolejnych krokach i przy udziale publiczności (np. pomoc w liczeniu, doping, odpowiedzi na pytania) będzie tworzona kometa od prezentacji poszczególnych jej składników, które będą powoli mieszane i stworzą „zupę kometarną”, aż po finałowy produkt, czyli ciało stałe, które można będzie dotknąć, oczywiście przy zachowaniu bezpieczeństwa – gogle na twarzy chroniące oczy przed ewentualnymi odpryskami suchego lodu czyli zamrożonego dwutlenku węgla do temperatury –78,5 stopnia Celsjusza.

Nauki fizyczne
  • ndz., 2023-09-17 10:00
Spotkanie festiwalowe Piknik rodzinny z Gwidonem, czyli warszawskim słoniem leśnym: wielcy łowcy plejstocenu

Piknik rodzinny z Gwidonem w Muzeum Ziemi staje się już tradycją. W tym roku podczas spotkań organizowanych pod logiem Gwidona - słonia leśnego odnalezionego w Warszawie przy ulicy Leszno - będziemy poznawać tajemnice wielkich ssaków plejstocenu i środowiska ich życia. 

Podczas Pikniku dowiemy się o życiu plejstoceńskich drapieżników: wielkich kotowatych (takich jak lwy jaskiniowe czy pantery) i wielkich niedźwiedziach stepowych, które niegdyś występowały na ternach naszego kraju. Ważnymi drapieżcami plejstocenu byli także przedstawiciele rodzaju Homo. Opowiemy zatem także o tym, jak polowali neandertalczycy i kromaniończycy - nasi bezpośredni przodkowie!

Na Pikniku czeka na Was wiele stoisk i aktywności, m.in.:

  • Plejstoceński detektyw / rozpoznawanie tropów zwierząt
  • Puzzle przeszłości / odkrywanie i rekonstrukcja szkieletów zwierząt plejstoceńskich
  • Barwy plejstocenu / malowanie na ceramice
  • Spotkanie z drapieżnikami plejstocenu
  • Wystawa megafauny plejstoceńskiej
  • Pokazy wytwarzania narzędzi kamiennych oraz rozniecania ognia
  • Pokaz filmu

Plejstocen był to epoką czwartorzędu poprzedzającą holocen, w którym żyjemy. Plejstocen jest nazywany epoką lodowcową, co doprowadziło do przekonania, że w tym czasie na Ziemi panował zimny klimat, związany z występowaniem lądolodów. Jest to błędne uogólnienie. Klimat plejstocenu ulegał cyklicznym wahaniom, a okresy zimne (zlodowacenia), były oddzielone okresami ciepłymi (interglacjałami), których klimat bywał porównywalny do dzisiejszego. Można wyobrazić sobie, jak różnorodne było środowisko plejstocenu - w jego zimnych przedziałach lasy były nieliczne, a flora zdominowana przez krzewy, karłowate drzewa i byliny, które tworzyły charakterystyczne dla zlodowaceń zbiorowiska stepo-tundry. Podczas ciepłych interglacjałów znaczne obszary porośnięte były przez lasy liściaste. Za zmianami klimatu i szaty roślinnej następowały również zmiany fauny. W plejstocenie rozkwitała tak zwana megafauna, czyli zwierzęta wyróżniające się rozmiarem i masą. W czasie zlodowaceń, tereny o chłodnym klimacie zamieszkiwały zwierzęta tolerujące zimno, natomiast podczas interglacjałów gatunki te wycofywały się na północ wraz z cofającym się lądolodem, ustępując miejsca zwierzętom ciepłolubnym. Oczywiście, zarówno w świecie zwierząt, jak i roślin występowały także gatunki, które utrzymywały się na tych samych obszarach tak podczas zlodowaceń, jak i interglacjaów.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-09-17 11:00
Spotkanie festiwalowe Pożegnanie z wystawą „Korzenie powstania”

Wystawa „Korzenie powstania” towarzyszy tegorocznemu Marszowi Pamięci 22 lipca 1942 roku. Opowiada o oporze w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania – wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej.

Chcemy pokazać zwiedzającym różne środowiska działaczy żydowskiego podziemia w trakcie okupacji niemieckiej, ich strategie, sposób działania i dynamikę współpracy. Opowieść osnuta będzie wokół losu kilkorga działaczy i działaczek: przedstawicieli różnych pokoleń i ugrupowań politycznych i środowisk. Chcemy pokazać ich wspólny wysiłek i współpracę, ale też trudności, których ona wymagała.

Wystawa ma formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949.

Obszar sztuki
  • ndz., 2023-09-17 11:00
Spotkanie festiwalowe Malarstwo krajobrazowe - opowieść o Wszechświecie

Malarstwo krajobrazowe - opowieść o Wszechświecie

Spotkanie prowadzone przez artystę Lecha Żurkowskiego na jego wystawie to opowieść o wyjątkowości malarstwa tuszowego (monochromatycznego) oraz przedstawienie techniki  warsztatu.

„Obraz jest niemym wierszem, a wiersz namalowanym obrazem”.

Artysta zapozna nas ze specyfiką malarstwa tuszowego oraz przedstawi, jak na przestrzeni wieków malarze różnych kultur i kontynentów ukazywali krajobraz, co interesowało „widzów” a co było impulsem twórczym dla artystów.

Malarstwo monochromatyczne posługujące się pozornie ubogimi środkami – tuszem i papierem – daje nieograniczone możliwości samemu twóczy oraz odbiorcy. Twórcę zaprasza do kontemplacji i ogromnej pracy własnej a widza do skupionego uchwycenie tego co nieuchwytne. Papier jest materiałem cierpliwym, spokojnie czeka na ruch, ale nie przyjmuje żadnych zmian. Technika tuszu kształtuje twórców, uczy pokory, kontemplacji... a jakie wymagania stawia przed odbiorą sztuki, czego może nas nauczyć? 

Zapraszamy na opowieść o Wszechświecie i o wielkości Wszechświatów w malarstwie. Spotkanie odbędzie się na sali wystawy prac Lecha Żurkowskiego.

Obszar sztuki
  • wt., 2023-09-19 16:30
Spotkanie festiwalowe Oprowadzanie po wystawie stałej "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu"

Głównym tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat – (hebr. Radość Soboty) oraz losy stworzonego przez nią unikatowego zbioru od jego powstania aż do dziś. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów i to im po 70 latach oddajemy głos. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum. Dzieło Oneg Szabat, będące świadectwem oporu intelektualnego i duchowego, powstawało zgodnie z naukowymi zasadami, z dbałością o obiektywność i staranność języka.

Na wystawie pokazujemy ukryte z narażeniem życia w jednej z piwnic getta – dokumenty, listy i testamenty idących na śmierć, relacje świadków i ofiar ludobójstwa. Świadectwa, w których jest ból i cierpienie poszczególnych ludzi. Gromadzono je i porządkowano w ocalonym budynku dawnej Biblioteki Judaistycznej, obecnej siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego i Stowarzyszenia ŻIH w Polsce.

Nauki humanistyczne
  • wt., 2023-09-19 18:00
Spotkanie festiwalowe Piknik rodzinny w IBL pt. "Las jakiego nie znamy"

Na terenie Lasów Sękocińskich odbędzie się weekendowy Piknik Rodzinny. W ramach spotkania przewidujemy wycieczki po lesie wraz z edukatorami oraz konkursy i quizy dla dzieci i dorosłych. Zwieńczeniem Pikniku będzie pieczenie kiełbasek na ognisku.

  • sob., 2023-09-23 09:30
Spotkanie festiwalowe Chrząszcze świata

Ekspozycja chrząszczy z różnych zakątków naszego globu. Dostęp do „Zbioru porównawczego chrząszczy Polski”.

 

Nauki rolnicze i leśne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • sob., 2023-09-23 11:20
  • sob., 2023-09-23 12:40
  • sob., 2023-09-23 14:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
  • ndz., 2023-09-24 11:20
  • ndz., 2023-09-24 12:40
  • ndz., 2023-09-24 14:00
Spotkanie festiwalowe Nauka otwiera drzwi - zwiedzanie Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze

Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN w Otwocku Świdrze otwiera drzwi dla zwiedzających. W sobotę, 23 września w godzinach 11.00-14.00 pracownicy Instytutu przygotują dla miłośników nauki szereg pokazów i konkursów. Będzie można także zwiedzić wystawy poświęcone polskim badaniom polarnym i geofizycznym.

W jednym z budynków Obserwatorium, w tzw. domku modrzewiowym, przygotowano wystawę polarną, na której prezentowane są zarówno przyrządy pomiarowe stosowane do badań w Arktyce, jak i sprzęt codziennego użytku wykorzystywany przez polarników. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć fascynujące opowieści o życiu i pracy w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie.

Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie minimuzeum geofizycznych urządzeń pomiarowych. Odwiedzający poznają historię wybranych badań geofizycznych, w szczególności powstania pierwszego na ziemiach polskich obserwatorium magnetycznego w Świdrze, a także prowadzenia ciągłych obserwacji i pomiarów na całym świecie. Zaprezentowana zostanie wybrana aparatura pomiarowa stosowana do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych i zanieczyszczeń powietrza.

Podczas wydarzenia dostępne będzie stoisko polarne, gdzie będzie można przenieść się wirtualnie na Spitsbergen - popływać pontonem czy zajrzeć do lodowej jaskini – a to wszystko dzięki nowoczesnym technologiom i goglom VR. Nie zabraknie również gier o tematyce polarnej dla starszych i młodszych wraz z nagrodami.

Nauki o Ziemi
  • sob., 2023-09-23 11:00
Spotkanie festiwalowe Chrząszcze świata

Ekspozycja chrząszczy z różnych zakątków naszego globu. Dostęp do „Zbioru porównawczego chrząszczy Polski”.

 

Nauki rolnicze i leśne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • sob., 2023-09-23 11:20
  • sob., 2023-09-23 12:40
  • sob., 2023-09-23 14:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
  • ndz., 2023-09-24 11:20
  • ndz., 2023-09-24 12:40
  • ndz., 2023-09-24 14:00
Spotkanie festiwalowe Chrząszcze świata

Ekspozycja chrząszczy z różnych zakątków naszego globu. Dostęp do „Zbioru porównawczego chrząszczy Polski”.

 

Nauki rolnicze i leśne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • sob., 2023-09-23 11:20
  • sob., 2023-09-23 12:40
  • sob., 2023-09-23 14:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
  • ndz., 2023-09-24 11:20
  • ndz., 2023-09-24 12:40
  • ndz., 2023-09-24 14:00
Spotkanie festiwalowe Chrząszcze świata

Ekspozycja chrząszczy z różnych zakątków naszego globu. Dostęp do „Zbioru porównawczego chrząszczy Polski”.

 

Nauki rolnicze i leśne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • sob., 2023-09-23 11:20
  • sob., 2023-09-23 12:40
  • sob., 2023-09-23 14:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
  • ndz., 2023-09-24 11:20
  • ndz., 2023-09-24 12:40
  • ndz., 2023-09-24 14:00
Spotkanie festiwalowe Bariera krew-mózg w zdrowiu i w chorobie

Spotkanie ma na celu przybliżenie budowy i roli bariery krew-mózg w fizjologii, podkreślenie jej znaczenia w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego i odpornościowego, jak również przyczyn jej nieprawidłowego funkcjonowania obserwowanego w chorobach metabolicznych czy neurodegeneracyjnych, np. w chorobie Alzheimera lub w chorobie Parkinsona. Opowiemy i pokażemy wyniki własnych badań nad neuroprotekcyjnym wpływem wybranych suplementów diety.

  • ndz., 2023-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe Chrząszcze świata

Ekspozycja chrząszczy z różnych zakątków naszego globu. Dostęp do „Zbioru porównawczego chrząszczy Polski”.

 

Nauki rolnicze i leśne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • sob., 2023-09-23 11:20
  • sob., 2023-09-23 12:40
  • sob., 2023-09-23 14:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
  • ndz., 2023-09-24 11:20
  • ndz., 2023-09-24 12:40
  • ndz., 2023-09-24 14:00
Spotkanie festiwalowe Urodziny dinozaura Dyzia

W niedzielę 24 września będziemy obchodzić 26. Urodziny dinozaura Dyzia, czyli rekonstrukcji dinozaura z rodzaju Dilophosaurus wetherilli, który zamieszkał w Muzeum Geologicznym PIG – PIB ponad ćwierć wieku temu.

Z tej okazji zapraszamy na Piknik Rodzinny pod znakiem geologii, podczas którego będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat naszej planety, jej historii i życia na niej, a także wziąć udział w licznych warsztatach, grach i zabawach. Nie zabraknie też tradycyjnego odśpiewania Dyziowi 100 lat oraz zdmuchiwania świeczek z urodzinowego tortu.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-09-24 10:00
Spotkanie festiwalowe Hymny z tatarskich zaścianków Króla Sobieskiego
Autorska prezentacja wystawy w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie poświęconej unikalnej i zadziwiającej kulturze Tatarów dawnej Rzeczypospolitej, którzy w swych orientalnych księgach zapisywanych pismem arabskim – kresową polszczyzną – przechowali przez stulecia swe tradycje, obrzędy i wierzenia, poszukując przy tym tego, co łączyło ich wyznanie z religią chrześcijańskich sąsiadów. W ten sposób w muzułmańskich księgach Tatarów obok średniowiecznych hymnów z Azji i arabskich wersetów z Koranu pojawiły się staropolskie fragmenty Pisma św., protestanckich polemik z czasów renesansu i średniowiecznych pieśni z katolickich kancjonałów. Wszystko to ubrane w staropolski kostium wyobrażeń i mowy kresowych zaścianków opowiadających legendy o prorokach, o pustyniach Arabii, o aniołach i dżinach na rozstajach leśnych dróg. Po raz pierwszy w historii na wystawie muzealnej zobaczyć będzie można unikalne dawne księgi Tatarów z Wileńszczyzny, Podlasia, Nowogródczyzny – i dzięki specjalistycznej prezentacji poznać ich niepowtarzalny nastrój i orientalny koloryt. Posłuchać będzie można też ostatnich ludzi, którzy potrafią je odczytywać i recytować zapisane w nich hymny ukryte od wieków pod szatą arabskich liter. Po wystawie oprowadza jej kurator dr hab. Andrzej Drozd z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Nauki humanistyczne
  • ndz., 2023-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe Oprowadzanie po wystawie „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”

Pomniki oporu to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke. 

Obszar sztuki
  • ndz., 2023-09-24 11:00
Spotkanie festiwalowe Chrząszcze świata

Ekspozycja chrząszczy z różnych zakątków naszego globu. Dostęp do „Zbioru porównawczego chrząszczy Polski”.

 

Nauki rolnicze i leśne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • sob., 2023-09-23 11:20
  • sob., 2023-09-23 12:40
  • sob., 2023-09-23 14:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
  • ndz., 2023-09-24 11:20
  • ndz., 2023-09-24 12:40
  • ndz., 2023-09-24 14:00
Spotkanie festiwalowe Chrząszcze świata

Ekspozycja chrząszczy z różnych zakątków naszego globu. Dostęp do „Zbioru porównawczego chrząszczy Polski”.

 

Nauki rolnicze i leśne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • sob., 2023-09-23 11:20
  • sob., 2023-09-23 12:40
  • sob., 2023-09-23 14:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
  • ndz., 2023-09-24 11:20
  • ndz., 2023-09-24 12:40
  • ndz., 2023-09-24 14:00
Spotkanie festiwalowe Chrząszcze świata

Ekspozycja chrząszczy z różnych zakątków naszego globu. Dostęp do „Zbioru porównawczego chrząszczy Polski”.

 

Nauki rolnicze i leśne
  • sob., 2023-09-23 10:00
  • sob., 2023-09-23 11:20
  • sob., 2023-09-23 12:40
  • sob., 2023-09-23 14:00
  • ndz., 2023-09-24 10:00
  • ndz., 2023-09-24 11:20
  • ndz., 2023-09-24 12:40
  • ndz., 2023-09-24 14:00
Lekcja festiwalowa Mali kompozytorzy

Fryderyk Chopin pierwszy utwór stworzył już jako kilkulatek. Wspólnie poznamy małego Frycka jako swojego rówieśnika, a zarazem „cudowne dziecko”. Dowiemy się, kim był jego nauczyciel, komu zadedykował swoje pierwsze utwory i od kogo otrzymał złoty zegarek. Następnie stworzymy własną kompozycję muzyczną, która zostanie odegrana na żywo przez animatora prowadzącego zajęcia.

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • śr., 2023-09-27 10:00
  • pt., 2023-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa Zwiedzanie Galerii Lalek Teatru Baj

Zapraszamy do pięknego świata wystawy "Bohaterowie leśnych kniei"! 

Tematem przewodnim wystawy są: ludowość, wieś, folk, natura, zwierzęta, gusła, czary. Pojawi się też magiczny Kwiat paproci i Złoty kłos. Wystawa gromadzi eksponaty autorstwa wybitnych scenografów teatru, wśród których są: Giedrė Brazytė, Mioara Buescu, Ali Bunsch, Donata Dołgowicz, Janusz Gajewski, Urszula Kubicz-Fik, Julia Skuratowa, Jan Marcin Szancer, Wacław Ujejski, Ilze Vitolina i Jerzy Zitzman.

Wszystkie eksponaty pochodzą z archiwalnych sztuk, których premiera odbyła się w ostatnich 70 latach działalności Teatru Baj. Prezentowane prace wykonane są w różnych stylach plastycznych i technikach lalkowych.

Po wystawie będzie oprowadzał kustosz Galerii Lalek - Łukasz Kuczyński - który opowie o wszystkich eksponatach, a zna je doskonale, ponieważ wiele z nich... sam wykonywał!

 

 

  • pon., 2023-09-25 10:30
  • pon., 2023-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Zwiedzanie Galerii Lalek Teatru Baj

Zapraszamy do pięknego świata wystawy "Bohaterowie leśnych kniei"! 

Tematem przewodnim wystawy są: ludowość, wieś, folk, natura, zwierzęta, gusła, czary. Pojawi się też magiczny Kwiat paproci i Złoty kłos. Wystawa gromadzi eksponaty autorstwa wybitnych scenografów teatru, wśród których są: Giedrė Brazytė, Mioara Buescu, Ali Bunsch, Donata Dołgowicz, Janusz Gajewski, Urszula Kubicz-Fik, Julia Skuratowa, Jan Marcin Szancer, Wacław Ujejski, Ilze Vitolina i Jerzy Zitzman.

Wszystkie eksponaty pochodzą z archiwalnych sztuk, których premiera odbyła się w ostatnich 70 latach działalności Teatru Baj. Prezentowane prace wykonane są w różnych stylach plastycznych i technikach lalkowych.

Po wystawie będzie oprowadzał kustosz Galerii Lalek - Łukasz Kuczyński - który opowie o wszystkich eksponatach, a zna je doskonale, ponieważ wiele z nich... sam wykonywał!

 

 

  • pon., 2023-09-25 10:30
  • pon., 2023-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Gdyby się stało ze mną coś złego, to nie płacz

Zapraszamy na prelekcję edukacyjną dla młodzieży połączoną ze zwiedzaniem ekspozycji Muzeum Więzienia Pawiak. Podczas wydarzenia nasi edukatorzy przybliżą uczniom historię II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem realiów życia więziennego, jakie toczyło się za murami Pawiaka. Panowały wówczas bardzo trudne warunki egzystencji – głód, przepełnienie, złe warunki sanitarne, wyniszczenie fizyczne i psychiczne więźniów. Służący na Pawiaku niemieccy wachmajstrzy rozsiewali terror, używali przemocy fizycznej, bili, wyzywali i nierzadko uciekali się do tortur, które skutkowały śmiercią. W tej całej beznadziejnej sytuacji ważną rolę pełniło wzajemne wsparcie i pomoc. Dzięki bardzo sprawnie funkcjonującej na terenie więzienia wewnętrznej siatce konspiracyjne, tworzonej głównie przez lekarzy więźniów, innych osadzonych oraz
funkcjonariuszy polskiej straży więziennej udawało się robić rzeczy uznawane w takich warunkach za niemożliwe. Mowa między innymi o ratowaniu życiu więźniów poprzez „wyreklamowanie” ich z transportu egzekucyjnego czy do obozu koncentracyjnego oraz przede wszystkim przekazywanie tajnej poczty w postaci grypsów. I to właśnie grypsy są bezcennym śladem pamięci po wielu osobach, które poświęciły swoje życie za wolność ojczyzny. Tak pisała jedna z więźniarek, Julianna
Grosiakówna do swojej matki: „Gdyby stało się coś złego ze mną, to nie płacz. Pamiętaj, nie płacz, masz przecież jeszcze inne dzieci. Mnie jest ciężko, że ty płaczesz…”

  • śr., 2023-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Mali kompozytorzy

Fryderyk Chopin pierwszy utwór stworzył już jako kilkulatek. Wspólnie poznamy małego Frycka jako swojego rówieśnika, a zarazem „cudowne dziecko”. Dowiemy się, kim był jego nauczyciel, komu zadedykował swoje pierwsze utwory i od kogo otrzymał złoty zegarek. Następnie stworzymy własną kompozycję muzyczną, która zostanie odegrana na żywo przez animatora prowadzącego zajęcia.

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • śr., 2023-09-27 10:00
  • pt., 2023-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa Sztuka jest formą komunikacji. Czerń-biel, tusz-papier, oko-ręka-serce

Lekcja z prezentacją przybliżającą fenomen: zapisu monochromatycznego, piktogramów, kaligrafii – „przestrzenie” w których odbija się nasz osobność. Omówiona zostanie wartości pracy odręcznej w komunikacji społecznej oraz jak taka aktywność wpływa na naszą osobowości. Uczniowie w części warsztowej będę rysowali tuszem (koło, prosta linia, kopia fragmentu reprodukcji) aby doświadczyć "cudu" sprawczości wynikającego z naszych intencji - jak poprzez sztukę komunikujemy się ze światem.Jak poprzez czerń i biel, tusz i papier, z serca przez rękę zobaczyć i pokazać świat. Na zakończenie zajęć uczniowie będę oglądać wystawę malarstwa monochromatyczngo (tuszowego) Lecha Żurkowskiego, prowadzącego lekcję.

  • śr., 2023-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Wiek skał skorupy ziemskiej a skamieniałości

Od XVII wieku ustalenie następstwa wiekowego skał skorupy ziemskiej, tj. budowa tabeli stratygraficznej, odbywa się w znaczącym stopniu na podstawie skamieniałości, czyli zachowanych w skałach w różnej formie szczątków roślin i zwierząt. Pamiętamy przy tym o zasadzie, odkrytej przez N. Steno (1669 r.), że wyżej zalegające warstwy zawsze są młodsze od tych, na których się znajdują. Zasada jest słuszna w zastosowaniu do skał o położeniu nie naruszonym. Wśród skamieniałości największe znaczenie mają skamieniałości przewodnie, których ewolucja trwała w krótkim odcinku dziejów Ziemi i które miały możliwie szerokie rozprzestrzenienie geograficzne. Chronologia wydarzeń w okresie od 600 milionów lat temu do współczesnych czasów oparta jest na ewolucji takich zwierząt jak trylobity, graptolity, głowonogi, konodonty oraz licznych mikroorganizmów (małżoraczki, otwornicy, radiolarii). Podczas lekcji-warsztatów można się dowiedzieć jak powstała tabela stratygraficzna – kalendarz dziejów Ziemi oraz poznać i dotknąć najważniejszych zwierząt bezkręgowych, na podstawie których tabela powstała.

  • śr., 2023-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Orzeł Biały - symbol Polski

Biały orzeł na czerwonym tle - tak brzmi odpowiedź na - wydawałoby się oczywiste - pytanie, co jest godłem Polski. Na ogół nie zastanawiamy się, w jaki sposób ten symbol się kształtował i ile lat temu zaczął funkcjonować w świadomości Polaków. W oparciu o wystawę zostanie przedstawiona historia Orła Białego.

  • czw., 2023-09-28 10:00
Lekcja festiwalowa Bądźcie spokojni, nic ode mnie nie wyjdzie

Zapraszamy na prelekcję edukacyjną dla młodzieży połączoną ze zwiedzaniem ekspozycji Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Podczas wydarzenia nasi edukatorzy przybliżą uczniom dzieje II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem historii aresztu śledczego gestapo w Alei Szucha. W okazałym gmachu, który wcześniej pełnił rolę Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w trakcie wojny zainstalowało się tam m.in. gestapo, czyli tajna niemiecka policja polityczna, która zajmowała się tropieniem wszelkiego rodzaju ruchu oporu. Przeprowadzano tam tzw. badania, czyli przesłuchania więźniów, które przyjmowały formę tortur fizycznych i psychicznych. Na swoją kolej oczekiwano w celach zbiorowych – „tramwajach” i izolatkach. Do dzisiaj możemy oglądać oryginalne napisy pozostawione przez więźniów napisy wyryte na ścianach. To właśnie tu trzykrotnie „przesłuchiwany” był Jan Bytnar ps. Rudy, który nie wyjawił oprawcom konspiracyjnych tajemnic.

  • pt., 2023-09-29 09:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego artyści malują Matkę Pana Jezusa i jak najczęściej przedstawiają Madonnę

Lekcja dla najmłodszych w czasie której opowiemy w jakich scenach najczęściej artyści przedstawiali Matkę Pana Jezusa. Na podstawie zgromadzonych w Muzeum dzieł sztuki pokażemy różne style i rodzaje artystyczne. Wspólnie poszukamy wizerunków Madonny na ekspozycji muzealnej. Najstarsze przedstawienia Matki Bożej w zbiorach MAW to rzeźba w stylu Pięknej Madonny z XV wieku, najciekawsze to płaskorzeźba w brązie z 1910 r. W sali z obrazami poznamy najpopularniejsze sceny z wyobrażeniem Najświętszej Maryi Panny – Zwiastowania i Boże Narodzenie, Matkę Bożą Bolesną oraz obraz niespotykany w polskiej kulturze – Matkę Bożą adorującą małego Jezusa. Poznamy też różne ikony z wizerunkami Matki Bożej, w tym najpopularniejszą -Jasnogórską Madonnę.

  • pt., 2023-09-29 10:00
  • pt., 2023-09-29 11:30
Lekcja festiwalowa Mali kompozytorzy

Fryderyk Chopin pierwszy utwór stworzył już jako kilkulatek. Wspólnie poznamy małego Frycka jako swojego rówieśnika, a zarazem „cudowne dziecko”. Dowiemy się, kim był jego nauczyciel, komu zadedykował swoje pierwsze utwory i od kogo otrzymał złoty zegarek. Następnie stworzymy własną kompozycję muzyczną, która zostanie odegrana na żywo przez animatora prowadzącego zajęcia.

  • pon., 2023-09-25 10:00
  • śr., 2023-09-27 10:00
  • pt., 2023-09-29 10:00
Lekcja festiwalowa Dlaczego artyści malują Matkę Pana Jezusa i jak najczęściej przedstawiają Madonnę

Lekcja dla najmłodszych w czasie której opowiemy w jakich scenach najczęściej artyści przedstawiali Matkę Pana Jezusa. Na podstawie zgromadzonych w Muzeum dzieł sztuki pokażemy różne style i rodzaje artystyczne. Wspólnie poszukamy wizerunków Madonny na ekspozycji muzealnej. Najstarsze przedstawienia Matki Bożej w zbiorach MAW to rzeźba w stylu Pięknej Madonny z XV wieku, najciekawsze to płaskorzeźba w brązie z 1910 r. W sali z obrazami poznamy najpopularniejsze sceny z wyobrażeniem Najświętszej Maryi Panny – Zwiastowania i Boże Narodzenie, Matkę Bożą Bolesną oraz obraz niespotykany w polskiej kulturze – Matkę Bożą adorującą małego Jezusa. Poznamy też różne ikony z wizerunkami Matki Bożej, w tym najpopularniejszą -Jasnogórską Madonnę.

  • pt., 2023-09-29 10:00
  • pt., 2023-09-29 11:30
Spotkanie festiwalowe GeoLove – pokochaj geologię

Zapraszamy wszystkich na wielką przygodę z Geologią.

Podczas licznych warsztatów poznamy budowę Ziemi, zbudujemy jej model, nauczymy się rozpoznawać podstawowe typy skał i zajrzymy do ich wnętrza. Zobaczymy czego nie widać gołym okiem i będziemy podziwiać ciekawe skalne obrazy.

Dowiemy się czy w Polsce występują wulkany i jak je znaleźć. Zastanowimy się dlaczego wulkany wybuchają i przeprowadzimy kontrolowane wybuchy.

Sprawdzimy jak szybko mogą rosnąć kryształy i dlaczego wyglądają tak różnie.

Odwiedzimy jubilera i dowiemy się jakie minerały i surowce wykorzystuje się w tej branży.

Poznamy prehistoryczne organizmy i środowiska ich życia.

Dowiemy się czym jest bursztyn, jakie ma właściwości i jak zastygło w nim życie.

Sprawdzimy co jest najbrudniejsze i dowiemy się co wspólnego mają bakterie i geologia.

Te i wiele innych tajemnic geologii odkryjemy podczas warsztatów i pokazów.

Nauki o Ziemi
  • ndz., 2023-10-01 11:00

©2022 Festiwal Nauki