Do 10 lipca 2023 czekamy na zgłoszenia do nagrody „Złota Róża” dla najlepszej polskiej książki popularyzującej naukę!

Do 10 lipca 2023 czekamy na zgłoszenia do nagrody „Złota Róża” dla najlepszej polskiej książki popularyzującej naukę!

W trakcie tegorocznego XXVII Festiwalu Nauki w Warszawie wraz z Instytutem Książki i miesięcznikiem „Nowe Książki” przyznamy po raz kolejny nagrodę „Złota Róża” dla najlepszej napisanej po polsku książki popularyzującej naukę (książka musi być wydana w ostatnich 12 miesiącach, od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku).

W maju i czerwcu autorki, autorzy oraz wydawnictwa zgłosili już 20 niesamowitych książek, które za dwa tygodnie trafią w ręce jury nagrody, będą czytane i oceniane. Nadesłano do tej pory publikacje o bardzo różnej tematyce, zarówno popularyzujące wiedzę z dziedzin ścisłych, jak i humanistycznych. Są też książki, których lektura pokazuje, że coraz częściej rozróżnienie na humanistykę i nauki ścisłe jest trudne do utrzymania, bowiem Autorki i Autorzy wchodzą w oba pola, umożliwiające lepsze zrozumienie badanych zjawisk. Tak było w przypadku książki Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich (Wydawnictwo Literackie) zeszłorocznej Laureatki nagrody „Złota Róża”, Agnieszki Krzemińskiej, która wyzwania współczesnej archeologii sytuowała pomiędzy humanistycznymi interpretacjami a precyzyjnymi, chociaż stwarzającymi pole do dalszych interpretacji, narzędziami nauk ścisłych (przede wszystkim chemii i fizyki). W tym roku podczas Festiwalu Nauki w Warszawie, w czwartek, 21 września o godz. 18, usłyszymy wykład zeszłorocznej Laureatki zatytułowany TOP 10 polskiej archeologii ostatnich 20 lat.

Jeszcze przez dwa tygodnie czekamy na zgłoszenia. Jednocześnie dziękujemy za wszystkie zgłoszone do tej pory publikacje i zachęcamy do nadsyłania kolejnych!

Książkę można zgłosić w 2 prostych krokach:

1. Trzeba przesłać dane książki (lub książek, jeśli zgłaszamy ich więcej) – autora, tytuł, miejsce i rok wydania, a także załączyć skan lub obraz okładki/okładek – na adres marcingolab@uw.edu.pl

2. Należy przesłać najpóźniej do 10 lipca 2023 roku 2 egzemplarze książki/książek na adres:
Festiwal Nauki
ul. Żwirki i Wigury 93
02-089 Warszawa
(z dopiskiem na paczce: Złota Róża 2023)

Regulamin nagrody dostępny jest pod adresem: https://festiwalnauki.edu.pl/regulamin-nagrody-zlota-roza .

Spośród zgłoszonych książek jury nagrody wybierze grupę nominowanych tytułów oraz jedną zwycięską publikację. W składzie jury nagrody „Złota Róża” zasiadają: dr Stanisław Bajtlik (przewodniczący, Festiwal Nauki), prof. Magdalena Fikus (Festiwal Nauki), red. Małgorzata Borczak (Nowe Książki) oraz red. Grzegorz Filip (Nowe Książki). Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną, a także zaproszenie do wygłoszenia wykładu w ramach kolejnej edycji Festiwalu Nauki w Warszawie.

W ostatnich latach Nagrodę otrzymali i otrzymały m.in.: Andrzej Kajetan Wróblewski za książkę Historia fizyki w Polsce (PWN, 2020), Łukasz Lamża za książkę Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze? (Czarne, 2020), Urszula Zajączkowska za książkę Patyki, badyle (Marginesy, 2019), Michał Heller za książkę Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem (Copernicus Center Press, 2015), Marek Grajek za książkę Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła (PWN, 2013), Marcin Ryszkiewicz za książkę Homo sapiens. Meandry ewolucji (CiS, 2013), Tomasz Rożek za książkę Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi uczonymi (Demart, 2011).

Marcin Gołąb
Sekretarz Nagrody „Złota Róża”

©2024 Festiwal Nauki