Ruszają zgłoszenia do nagrody „Złota Róży” 2023 dla najlepszej polskiej książki popularyzującej naukę!

Ruszają zgłoszenia do nagrody „Złota Róży” 2023 dla najlepszej polskiej książki popularyzującej naukę!

W trakcie tegorocznego 27. Festiwalu Nauki w Warszawie wraz z Instytutem Książki i miesięcznikiem „Nowe Książki” przyznamy po raz siedemnasty nagrodę „Złota Róża” dla najlepszej napisanej po polsku książki popularyzującej naukę (książka musi być wydana w ostatnich 12 miesiącach). 

Spośród zgłoszonych książek jury nagrody wybierze grupę nominowanych tytułów oraz jedną zwycięską publikację. W składzie jury nagrody „Złota Róża” zasiadają: dr Stanisław Bajtlik (przewodniczący jury, Festiwal Nauki), red. Małgorzata Borczak („Nowe Książki”), red. Grzegorz Filip („Nowe Książki”), prof. Magdalena Fikus (Festiwal Nauki). Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną, a także zaproszenie do wygłoszenia wykładu w ramach kolejnej edycji Festiwalu Nauki w Warszawie. W tym roku w czwartek, 21 września o godz. 18, usłyszymy wykład Agnieszki Krzemińskiej, autorki książki Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich wydanej przez Wydawnictwo Literackie i uhonorowanej „Złotą Różą” w roku 2022.
W ostatnich latach Nagrodę otrzymali i otrzymały m.in.: Andrzej Kajetan Wróblewski za książkę Historia fizyki w Polsce (PWN, 2020), Łukasz Lamża za książkę Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze? (Czarne, 2020), Urszula Zajączkowska za książkę Patyki, badyle, (Marginesy, 2019), Michał Heller za książkę Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem (Copernicus Center Press, 2015), Marek Grajek za książkę Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła (PWN, 2013), Marcin Ryszkiewicz za książkę Homo sapiens. Meandry ewolucji (CiS, 2013), Tomasz Rożek za książkę Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi uczonymi (Demart, 2011). 

W tym roku zgłaszać można pierwsze wydania książek opublikowanych między 1 lipca 2022 roku a 30 czerwca 2023 roku.
Regulamin nagrody dostępny jest pod adresem: https://festiwalnauki.edu.pl/regulamin-nagrody-zlota-roza.

Aby zgłosić książkę należy:
1. Przesłać na adres poczty elektronicznej marcingolab@uw.edu.pl dane książki (lub książek) – autora, tytuł, miejsce i rok wydania, a także załączyć skan lub obraz okładki/okładek.
2. Przesłać najpóźniej do 10 lipca 2023 roku dwa egzemplarze książki/książek na adres:
Festiwal Nauki
ul. Żwirki i Wigury 93
02-089 Warszawa
(z dopiskiem na paczce: Złota Róża 2023)

©2024 Festiwal Nauki