Spotkania spoza programu

Zapraszamy na spotkania w ramach Festiwalu, które znalazły się poza programem:

WYDZIAŁ FILOZOFII UW we współpracy z Warszawskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego

Wszystkie spotkania odbywają się pod adresem: Krakowskie Przedmieście 3, gościnnie na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, sala Czarnowskiego, parter

Emocje a racjonalność, dr Michał Barcz - 20.09, 17.00

Czy emocje uniemożliwiają racjonalne myślenie i działanie? Tak widzi je nasz zdrowy rozsądek. Wiele aktualnych badań neuronauk mówi jednak, że bez emocji nie ma racjonalności. Przyjrzymy się sporowi.

Eksperymenty myślowe, prof. Bogdan Dziobkowski - 20.09, 18.30

Czy siedząc wygodnie w fotelu i posługując się jedynie wyobraźnią, można odkryć interesujące prawdy na temat otaczającego nas świata? Porozmawiamy o magicznych pierścieniach, zombie i robakach.

Teoria wojny sprawiedliwej a Ukraina, dr Maciej Zając - 21.09, 17.00

Jak bronić się, nie krzywdząc niewinnych? Jakie wojny mamy prawo toczyć? Jakich metod używać? Jakie cele wyznaczać? O jakże aktualnej etyce wojny na przykładach z rosyjskiej wojny w Ukrainie.

Czy jedzenie zwierząt ma wymiar polityczny?, dr Katarzyna Bielińska-Kowalewska, mgr Joanna Andrusiewicz - 21.09, 18.30

Czy jedzenie zwierząt jest sprawą prywatną czy publiczną? Co łączy wegańskiego hot doga z feminizmem i wspólnym pastwiskiem? O etycznym wymiarze codziennego wykorzystywania zwierząt pozaludzkich.

MUZEUM ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

​Spotkanie odbędzie sięul. Dziekania 1, 00-279 Warszawa

Między wschodem a zachodem. Gułag a obóz koncentracyjny: cechy wspólne i różnice, Janusz Gaworski - 27.09.2022 (wtorek) g. 17.30