Władysław Zamoyski patronem 28 edycji Festiwalu Nauki w Warszawie

Władysław Zamoyski patronem 28 edycji Festiwalu Nauki w Warszawie

Władysław Zamoyski (1853–1924) swoje życie całkowicie poświęcił działalności społecznej na rzecz sprawy polskiej. Dobro narodu polskiego i społeczności lokalnej były dla niego nadrzędne. W drodze licytacji wykupił znaczną część Tatr Polskich, to dzięki niemu w granicach Polski znalazło się Morskie Oko. Przyczynił się do powstania linii kolejowej z Chabówki do Zakopanego.

Ponadto współpracował z matką przy tworzeniu, bardzo dla niej ważnej, Szkoły Domowej Pracy Kobiet. Wspierał Bibliotekę Kórnicką założoną przez jego dziadka i kontynuował działalność wydawniczą biblioteki. Z przeszło półtorarocznej podróży po Australii i Oceanii przywiózł bogate zbiory etnograficzne i mineralogiczne, wchodzące współcześnie w skład stałej ekspozycji na zamku w Kórniku. Cały swój majątek przekazał narodowi polskiemu, tworząc fundację Zakłady Kórnickie.

Zamoyski był barwną postacią, obok której nie sposób przejść obojętnie. Budził kontrowersje. Jego radykalizm i upór w działaniu wzbudzały na równi podziw oraz silny sprzeciw.

©2024 Festiwal Nauki