Złota Róża 2022 przyznana książce Agnieszki Krzemińskiej

Złota Róża 2022 przyznana książce Agnieszki Krzemińskiej

 

W dniu 25 września 2022 roku, podczas debaty zamykającej 26. Festiwal Nauki w Warszawie członkini jury nagrody Złota Róża, red. Małgorzata Borczak, ogłosiła, że nagrodę w roku 2022 otrzymała Agnieszka Krzemińska za książkę Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich wydaną przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie. Pamiątkową statuetkę oraz pamiątkowy dyplom wręczyły Laureatce Dyrektorka Festiwalu Nauki w Warszawie dr Zuzanna Toeplitz oraz red. Małgorzata Borczak, która następnie odczytała laudację na cześć Laureatki i jej książki. Laudację przygotował nieobecny z powodu choroby dr hab. Radosław Palonka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego: 

 

„Wielką wartością nagradzanej książki jest bardzo obrazowy język jakim Agnieszka Krzemińska opowiada i przekazuje nam wiedzę o przeszłości. Jednocześnie jest on bardzo daleki od typowego żargonu naukowego, nie tracąc przy tym nic ze swojej merytoryczności-a wręcz przeciwnie, jasnym i prostym stylem opisane i wyjaśnione są zawiłe niekiedy teorie naukowe. Bo archeologia to niezwykle ciekawa nauka o człowieku, pomaga nam zrozumieć, jak żyli nasi przodkowie i dlaczego dzisiejszy świat wygląda właśnie tak, jak wygląda. Ale nawet z najciekawszym tematem można nie trafić do słuchaczy i czytelników używając zbyt hermetycznego języka; to pewien problem w popularyzowaniu przez polskich uczonych swoich dokonań naukowych nie tylko w archeologii (choć może też nie do końca to ich zadanie).

 

(…) 

 

Myśląc o odkryciach archeologicznych, często od razu mamy w głowie skarby starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, a w bardziej egzotycznym wydaniu świątynie ukryte gdzieś w dżunglach Kambodży czy piramidy Azteków i Majów w Meksyku. Agnieszka Krzemińska w swojej książce pokazuje jednak, że teren naszego kraju również obfituje w prawdziwe skarby wydobyte z ziemi (często przypadkowo) oraz spektakularne odkrycia pozwalające na wniknięcie w świat dawnych kultur, ich obyczajów, religii, wiedzy, ale też migracji, walk i wojen. Wszystko to jest pieczołowicie opisywane i rekonstruowane przez kolejne pokolenia archeologów i coraz częściej w nowoczesny sposób pokazywane i udostępniane dla innych. Mamy naprawdę czym się pochwalić, jeśli chodzi o dziedzictwo kulturowe, jak i dokonania rodzimej archeologii. Trzeba to tylko umiejętnie opisać i „sprzedać”, z czym doskonale poradziła sobie tegoroczna Laureatka Nagrody „Złota Róża”.”

 

Fragmenty laudacji na cześć Laureatki i jej książki, autorstwa dr hab. Radosława Palonki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Ogromne wyrazy uznania w misji popularyzacji nauki należą się również Autorom pozostałych książek, które otrzymały nominację do nagrody: Łukaszowi Kamieńskiemu („Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości”, Czarne, Wołowiec 2022); 

Adamowi Robińskiemu (Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów”, Czarne, Wołowiec 2022); Adamowi Zbyrytowi oraz Piotrowi Tryjanowskiemu (Bocian. Biografia nieautoryzowana, Paśny Buriat, Kielce 2022).

 

Nagroda „Złota Róża” jest coroczną nagrodą Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika „Nowe Książki”.  Przyznawana jest dla najlepszej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką.

 

Do jury nagrody należą:

  • dr Stanisław Bajtlik - Przewodniczący jury, Festiwal Nauki w Warszawie
  • prof. Magdalena Fikus - Festiwal Nauki w Warszawie
  • red. Małgorzata Borczak - redaktor miesięcznika „Nowe Książki”
  • red. Grzegorz Filip - redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki”

Sekretarz jury: mgr Marcin Gołąb 

 

©2024 Festiwal Nauki