Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Co dzieje się w organizmie człowieka w czasie uprawiania sportu w ekstremalnych warunkach?

Organizm ludzki ma niesamowitą zdolność adaptacji do różnych warunków środowiskowych i sytuacji. Skrajnymi postaciami przystosowania są aktywności fizyczne podejmowane w ekstremalnych warunkach, które wymagają od organizmu funkcjonowania na granicy możliwości. Na przykładach przedstawione zostaną ostre i przewlekłe zmiany w organizmie ludzkim pozwalające na wspinaczkę na ośmiotysięczniki, swobodne nurkowanie głębinowe, pływanie pod lodem, biegi po pustyni i na Antarktydzie, aktywność w przestrzeni kosmicznej czy też maratony lub ultramaratony. W perspektywie historycznej zaprezentowane zostaną także zmieniające się granice ludzkich możliwości, które dzięki lepszemu poznaniu fizjologii organizmu ludzkiego, ale także rozwojowi techniki ulegają ciągłemu przesuwaniu. Jednocześnie nakreślone zostaną ryzyka związane z podejmowaniem aktywności fizycznej w przypadku nieodpowiedniego przygotowania lub aklimatyzacji. Przedstawione zostaną także różne, czasem bardzo egzotyczne, pomysły na dozwolone i niedozwolone wspomaganie ludzkiego organizmu w celu zwiększenia jego możliwości. Celem wykładu będzie pokazanie jak fascynującą dziedziną medycyny jest medycyna sportowa, przedstawienie plastyczności ludzkiego organizmu oraz aktualnych granic możliwości człowieka w kontekście ekstremalnej aktywności fizycznych. 

  • wt., 2023-09-26 09:00
Lekcja festiwalowa Aktywizacja jako klucz do poprawy jakości życia

Wielu z nas doświadcza trudności oraz ograniczeń w wykonywaniu czynności dnia codziennego. Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztacie dotyczącym aktywizacji funkcjonalnej i społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Lekcję rozpoczniemy od krótkiego wstępu teoretycznego ukierunkowanym na zastosowanie terapii zajęciowej w wskazanych grupach. Pozwoli Ci to na zrozumie jakie trudności mogą mieć osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze podczas codziennego funkcjonowania. Zapoznamy się z technikami asekuracji, sprzętem wspomagającym wykonanie czynności. Pokażemy Ci jak wygląda prawidłowa jazda na wózku przez przeszkody oraz jak pokonać tor przeszkód z trzymanymi w rękach przedmiotami. Podczas planowanego warsztatu zdobędziesz umiejętności jak  terapeuta zajęciowy możemy wspomóc osoby starsze lub osoby z niepełnosprawnościami podczas codziennych czynności, a może zainteresujesz się omawianą tematyką i w przyszłości dołączysz do naszego terapeutycznego grona.

  • wt., 2023-09-26 10:00
Lekcja festiwalowa Czy chód człowieka jest tak prosty, jak nam się wydaje?

Chód człowieka wydaje się być bardzo prostym i nieskomplikowanym ruchem. Jest to dla nas tak automatyczna czynność, że w zasadzie nie myślimy o tym, jak chodzimy. Wszystko się odmienia, gdy przytrafi nam się jakaś kontuzja. Uraz kończyny, odcisk w trakcie długiego marszu czy wrastający paznokieć mogą sprawić, że nasz chód zacznie się zmieniać a z nim praca całego ciała. Te bardziej i mniej poważne zdarzenia sprawiają, że zaczynamy skupiać się na tym, jak idziemy. W przypadku bólu nie chcemy obciążać kończyny, więc przenosimy ciężar ciała na zdrową nogę. Jeśli nasza stopa była unieruchomiona przez wiele tygodni np. w gipsie, to musimy nauczyć się chodzić od nowa. W powrocie do zdrowia pomaga nam diagnostyka 
i analiza chodu. W świecie nauki już od wielu lat chód jest bardzo dobrze opisany i rozłożony na konkretne fazy. Możemy analizować go za pomocą różnych sposobów. Wybrane badania pomagają fizjoterapeutom dobierać odpowiednie metody, aby przywracać prawidłowy wzorzec chodu po urazach. Na zajęciach przyjrzymy się w jaki sposób badamy chód człowieka, poznamy metody którymi posługują się fizjoterapeuci, odpowiemy na pytania kto korzysta 
z diagnostyki chodu, jak się ją wykonuje i komu pomaga najbardziej. Dodatkowo, zapoznamy się z tym, jak ewoluuje chód człowieka od momentu postawienia pierwszych kroków, do osiągnięcia wieku podeszłego.

  • wt., 2023-09-26 10:30
Lekcja festiwalowa Potrafię rozumieć innych - zajęcia uwrażliwiające

Każdy człowiek doświadcza w swoim życiu różnych wyzwań i trudności. Czasem dotyczą one zdrowia, sprawności, innym razem warunków życiowych. W jaki sposób takie sytuacje oddziałują na funkcjonowanie osoby? Czy jest to źródło przygnębienia i spadku jakości życia czy przeciwnie – wzrostu osobowego i rozwoju? Wiele zależy od wsparcia ze strony najbliższego otoczenia, samej osoby, która doświadcza trudności ale przede wszystkim od właściwego wsparcia profesjonalnego. Zapraszam Cię na zajęcia, w których dowiesz się: 

  • na czym polega pełna i profesjonalna pomoc,
  • kto należy do zespołu terapeutów i jakie posiada kompetencje,
  • jakie aktualnie profesje należą do pożądanych ze względu na swoje innowacyjne podejście. 

Może zainspirujesz się wspieraniem innych i w przyszłości zechcesz też należeć do grona terapeutów. Zapraszam! 

  • wt., 2023-09-26 12:00

©2022 Festiwal Nauki