geografia

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Górskie Wyzwania: Uwarunkowania i Zachowanie

W ramach warsztatu pragnęliśmy pokazać młodzieży Tatry z perspektywy różnych map specjalistycznych np. map przyrodniczych, sozologicznych, geologicznych, hydrologicznych oraz osuwiskowych, które mogłyby przekazać młodzieży zdolność identyfikacji i odczytywania map, a także zachęciłyby ich do wyznaczenia obszarów ograniczonych i nie nadających się pod zabudowę wraz z uzasadnieniem i poprowadzoną dyskusją na ten temat.

  • pon., 2024-09-23 10:00
Lekcja festiwalowa Epoka lodowcowa odczarowana – klimat i przyroda w plejstocenie

Epoka lodowcowa budzi naszą wyobraźnię. To niezwykły czas w dziejach Ziemi, w trakcie którego klimat planety oscylował między mroźnymi zlodowaceniami, a ciepłymi interglacjałami. Kultura popularna zakorzeniła w naszych umysłach bardzo jednoznaczny obraz epoki lodowcowej, gdzie krajobraz przysypany jest grubą warstwą białego puchu, w tle majaczy lądolód, a przez śnieżycę przedziera się mamut. Czy epoka lodowcowa rzeczywiście tak wyglądała? Na lekcji dowiemy się, co współczesna nauka rzeczywiście mówi nam o zmianach klimatu w plejstocenie i o tym, jak na te zmiany reagowało środowisko przyrodnicze. Zapoznamy się z astronomicznymi zjawiskami stojącymi za plejstoceńskimi zmianami klimatu. Te stosunkowo niewielkie zmiany w parametrach osi obrotu Ziemi uruchamiały cały cykl sprzężeń zwrotnych, prowadzących do wyraźnych oscylacji klimatycznych, które dotykały całej planety. W naszej opowieści skupimy się jednak na obszarze środkowej Europy, przede wszystkim Polski. Dowiemy się, jak wyglądało i zmieniało się środowisko przyrodnicze – rośliny i zwierzęta, które zamieszkiwały obszar naszego kraju w trakcie epoki lodowcowej.

  • pon., 2024-09-23 11:00
Lekcja festiwalowa Barwny świat skał i minerałów

Czym są skały, jak powstają, jak je rozpoznać? Czym zajmuje się geolog i z jakich narzędzi korzysta? Podczas lekcji zaprezentowane zostaną różne skały, w tym te zebrane podczas wypraw polarnych.

  • wt., 2024-09-24 10:00
  • wt., 2024-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Barwny świat skał i minerałów

Czym są skały, jak powstają, jak je rozpoznać? Czym zajmuje się geolog i z jakich narzędzi korzysta? Podczas lekcji zaprezentowane zostaną różne skały, w tym te zebrane podczas wypraw polarnych.

  • wt., 2024-09-24 10:00
  • wt., 2024-09-24 11:30
Lekcja festiwalowa Wykorzystanie informacji przestrzennej w poznaniu najbliższej okolicy

Podczas wykładu zostaną  zaprezentowane narzędzia i aplikacje z zakresu Systemów Informacji Geograficznej (GIS) dostępne on-line. Pokazane zostaną możliwości wyszukiwania i interpretacji informacji przestrzennej dotyczącej najbliższej okolicy umożliwiające m. in. podejmowanie decyzji.

  • śr., 2024-09-25 09:00
Lekcja festiwalowa Skamieniałości przewodnie a względny wiek skał

Od XVII wieku ustalenie następstwa wiekowego skał skorupy ziemskiej odbywa się w znaczącym stopniu na podstawie skamieniałości, czyli zachowanych w skałach w różnej formie szczątków roślin i zwierząt. Największe znaczenie wśród nich mają skamieniałości przewodnie, czyli skamieniałości, które żyły w krótkim odcinku dziejów Ziemi, miały szerokie rozprzestrzenienie geograficzne i powszechnie występują w skałach osadowych. Pamiętamy przy tym o zasadzie, odkrytej przez N. Steno (1669 r.), że wyżej zalegające warstwy zawsze są młodsze od tych, na których się znajdują. Zasada jest słuszna w zastosowaniu do skał o położeniu nie naruszonym. Chronologia wydarzeń w okresie od 600 mln lat temu do czasów współczesnych oparta jest na ewolucji takich zwierząt jak trylobity, graptolity, koralowce, głowonogi oraz licznych mikroorganizmów (małżoraczki, otwornicy, radiolarii). Podczas warsztatów można się dowiedzieć jak powstała tabela stratygraficzna – kalendarz dziejów Ziemi oraz poznać i dotknąć przedstawicieli najważniejszych grup zwierząt bezkręgowych, na podstawie których tabela powstała.

Nasze spotkanie będzie się składało z części warsztatowej oraz ze zwiedzania z przewodnikiem ekspozycji Muzeum Geologicznego PIG-PIB.

  • śr., 2024-09-25 09:30
Lekcja festiwalowa Globalne trendy w turystyce

Celem wykładu będzie ukazanie globalnych trendów w turystyce na świecie. Pokazane zostaną poszczególne studia przypadków kurortów turystycznych z całego świata oraz zostaną wskazane pozytywne i negatywne aspekty globalizacji w odniesieniu do krajów rozwijających się i rozwoju turystyki na ich obszarze. Omówione zostaną zagadnienia związane z gospodarką turystyczną, jej wpływem na tworzenie PKB, ograniczeniami środowiskowymi i barierami społeczno-kulturowymi. Zostanie ukazany wpływ pandemii COVID-19  na światowy sektor turystyki, oraz omówione zostaną najważniejsze typy turystyki: aktywna, zrównoważona, kulinarna, biznesowa, kwalifikowana, kulturalna oraz "city-break".

  • śr., 2024-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Ciemność widzę ciemność - czyli co widać w jaskini.

Lekcja prezentuje w formie popularnej podstawową wiedzę z zakresu powstawania jaskiń i form
krasowych.

  • śr., 2024-09-25 11:30
Lekcja festiwalowa Geografia świata według roślin

W poszukiwaniu cennych roślin ludzie udawali się w dalekie podróże. Niektóre z przypraw były wyżej cenione niż złoto. Z ich powodu Europejczycy podbijali nowe lądy. Skąd pochodzą powszechnie używane dziś rośliny przyprawowe? Jaka jest ich historia? Dlaczego dawniej były tak bardzo pożądane? 

  • śr., 2024-09-25 12:00
Lekcja festiwalowa Fotografia w geologii

Lekcja, w formie interaktywnego - w miarę możliwości - wykładu przedstawia sposoby wykorzystania fotografii w badaniach geologicznych, począwszy od pierwszych fotografii i dagerotypów do dnia dzisiejszego.

  • śr., 2024-09-25 13:00
Lekcja festiwalowa W niezwykłym świecie minerałów

Któż z nas nigdy nie zachwycił się pięknem jakiegoś minerału? Otaczają nas, fascynują swoim bogactwem form, kształtów i barw. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poznać różne cechy minerałów, dzięki którym odróżniamy je od siebie. Na podstawie wybranych okazów nauczą się je określać i nazywać różne okazy. Zapraszamy do niezwykłego świata minerałów.

Zajecia będą się składały z części warsztatowej, oraz ze wspólnego zwiedzania Muzeum Geologicznego PIG-PIB z przewodnikiem.

  • czw., 2024-09-26 12:00
Lekcja festiwalowa Surowce mineralne Polski

Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, jakie znaczenie w życiu codziennym ludzi odgrywały i odgrywają surowce naturalne. Często były to kamienie milowe w rozwoju naszej cywilizacji. Pierwszym przykładem kopaliny mającej ogromne znaczenie jest sól kamienna. Pozwalała konserwować żywność i tworzyć jej zapasy, potrzebne w trakcie długich wędrówek lub wypraw wojennych. Kolejnym surowcem są krzemienie umożliwiające wykonanie prymitywnych skrobaków, noży czy grotów do dzid i strzał. To od nich wywodzi się określenie epoka kamienia łupanego i gładzonego. Innym przełomowym surowcem jest węgiel kamienny. Choć znano jego właściwości grzewcze już w starożytnych Chinach (II w p.n.e.) i stosowano w średniowiecznej Anglii, dopiero w trakcie tzw. „małej epoki lodowej” w XVI w. w Europie, intensywniej wykorzystywano węgiel do celów opałowych, a po wynalezieniu maszyny parowej w 1763 r., węgiel przyczynił się do wybuchu tzw. „rewolucji przemysłowej”. Historia przemysłu naftowego rozpoczęła się na obszarze ziem polskich, choć pod zaborami. Stało się to po opracowaniu w 1853 roku, przez polskiego aptekarza ze Lwowa - Ignacego Łukasiewicza, sposobu destylacji surowej ropy naftowej, w celu uzyskiwania z niej bezpiecznie spalającego się składnika - nafty. Wykorzystywano ją do oświetlenia - w lampach, również konstrukcji Łukasiewicza. Technologia destylacji, szybko rozprzestrzeniła się po świecie - rozpoczynając epokę nafty i gazu – silników spalinowych.

Nasze spotkanie będzie się składało z części warsztatowej, w trakcie której zapoznamy się z najważniejszymi surowcami mineralnymi, oraz ze zwiedzania z przewodnikiem ekspozycji Muzeum Geologicznego PIG-PIB.

  • pt., 2024-09-27 09:30

©2024 Festiwal Nauki