historia

Typ Tytułsortuj malejąco Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Alina Janowska – więźniarka Pawiaka

Zapraszamy na prelekcję edukacyjną dla młodzieży połączoną ze zwiedzaniem ekspozycji Muzeum Więzienia Pawiak. Podczas wydarzenia nasi edukatorzy przybliżą uczniom historię II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem realiów życia więziennego, jakie toczyło się za murami Pawiaka. Panowały wówczas bardzo trudne warunki egzystencji – głód, przepełnienie, złe warunki sanitarne, wyniszczenie fizyczne i psychiczne więźniów.

Jedną z więźniarek Pawiaka była Alina Janowska – aktorka i łączniczka w Powstaniu warszawskim. Uczestnicy prelekcji poznają losy tej niezwykłej kobiety oraz zobaczą fragmenty nagrań, w których Alina Janowska opowiada o przeżyciach z czasów wojny i pobytu na Pawiaku.

• wt., 2024-09-24 09:00
Lekcja festiwalowa Losy powstańców styczniowych na przykładzie obrazów Aleksandra Sochaczewskiego

Zapraszamy na prelekcję edukacyjną dla młodzieży połączoną ze zwiedzaniem ekspozycji Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Podczas wydarzenia poznamy losy powstańców styczniowych ze szczególnym uwzględnieniem roli aresztu śledczego w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.

Budynek zbudowany pierwotnie na koszary dość szybko zaczął pełnić funkcję aresztu śledczego, przez który przewinęli się polscy patrioci. Ich wspomnienia pozwoliły na utworzenie w 1963 roku ekspozycji stałej odtwarzającej więzienną rzeczywistość.

Znajdująca się na ekspozycji Galeria Malarstwa Aleksandra Sochaczewskiego stanowi uzupełnienie historii więźniów X Pawilonu – opowiada o ich losach na zesłaniu. Ekspozycja czasowa publikacji – publikacji wspomnieniowych związanych z X Pawilonem pokazuje źródła, które pozwoliły na poznanie historii walk o niepodległość.

• pt., 2024-09-27 11:00
Lekcja festiwalowa Polskie drogi do niepodległości

Zapraszamy na lekcję edukacyjną dla dzieci pt.: „Polskie drogi do niepodległości” połączoną ze zwiedzaniem w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów - wystawy stałej: Polonia Restituta. Na wystawie uporządkujemy wiedzę o 123 latach niewoli gdy Polska była pod zaborami oraz o najważniejszych wydarzeniach i postaciach historycznych związanych z okresem I wojny światowej. Poznamy zawiłe drogi, jakie pokonała Polska, aby odzyskać niepodległość oraz problemy, z którymi musiała się zmierzyć gdy kształtowały się jej granice.

• wt., 2024-09-24 10:00
Lekcja festiwalowa Warszawa, której już nie ma

W trakcie zajęć warsztatowych w Archiwum Państwowym w Warszawie uczniowie "przeniosą się w czasie" do początków XX w., by przekonać się, jak wyglądała dawna Warszawa, jak żyli i czym zajmowali się jej mieszkańcy. Przyjrzą się również uważnie źródłom archiwalnym, które pokazują nasze miasto w przesłości. Na ich podstawie spróbują porównać Warszawę dzisiejszą z tą dawną i odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniły się w czasie znane im miejsca w stolicy oraz czy byliby w stanie zaaklimatyzować się w Warszawie sprzed 100 lat.

• pt., 2024-09-27 10:00
Lekcja festiwalowa Żydowscy Więźniowie Pawiaka

Podczas spotkania uczestnicy poznają losy żydowskich więźniów Pawiaka.

• pt., 2024-09-27 11:00