informatyka

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Skąd się biorą mapy w smartfonach?

Dawniej każdy turysta korzystał z map i planów papierowych. Obecnie w mieście, albo na górskim szlaku prawie każdy używa smartfona. Dlaczego mapa, której używamy w smartfonie wygląda właśnie tak? Skąd się wzięły te linie, punkty, opisy? Czy mogę taką mapę zbudować samodzielnie? Odpowiemy na te pytania w trakcie zajęć praktycznych. Efektem zajęć będzie wykonanie przez użytkowników mapy, którą będą mogli używać w swoim smartfonie.

  • śr., 2022-09-28 09:00
Lekcja festiwalowa Czy można używać nawigacji w budynkach?

Gdy smartfon stał się przedmiotem powszechnego użytku przyzwyczailiśmy się do możliwości, które nam daje. Jedną z nich jest wskazywanie miejsca, w którym się znajdujemy i nawigowanie nas do miejsca, do którego chcemy podróżować. Możliwości te mają jednak ograniczenia. Np. gdy znajdziemy się w budynku typowa aplikacja nawigacyjna naszego smartfona straci swoje możliwości. Dlaczego tak jest? Na czym polega różnica między nawigacją wewnątrz budynku, a nawigacją „na zewnątrz” pokażemy w trakcie lekcji "Czy można używać nawigacji w budynkach?"

  • śr., 2022-09-28 11:00
Lekcja festiwalowa Nowoczesne techniki w służbie muzeum, czyli digitalizacja zbiorów kontra „papier”

Jak ogarnąć muzealną rzeczywistość tysięcy obiektów? Jak opisać, nazwać i utrwalić każdy eksponat? Dlaczego technologia cyfrowa nie zastąpiła całkowicie muzealnych ksiąg? Cyfryzacja jest ogromnym wsparciem i narzędziem popularyzacji sztuki. Na zajęciach poznasz historię spotkania robota z średniowieczną Madonną, a będzie to opowieść o tym jak powstają rzeźby w technologii 3D.

  • śr., 2022-09-28 11:00
Lekcja festiwalowa Szyfrowanie - jak to działa?

Szyfrów używamy od tysiącleci. Od zaledwie kilku dekad są one jednak podstawą roli, jaką internet pełni w naszym życiu. Pomagają zachować poufność korespondencji, ale przede wszystkim są podstawą ekonomii internetowej - bo bez nich nie sposób myśleć o bankowości internetowej czy zakupach przez internet. Czy jednak wiecie, jak tak naprawdę działają współczesne szyfry?

  • czw., 2022-09-29 11:00

©2022 Festiwal Nauki