Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawski Uniwersytet Medyczny

Typ Tytuł Opis Dziedzina Termin
Lekcja festiwalowa Uwaga! Bo sanepid zadzwoni!

Czy zastanawialiście się jak dużo drobnoustrojów jest wokół nas? Na przedmiotach nas otaczających? Czy wszystkie są bezpieczne? Jeśli tak, to zapraszamy na zajęcia odbywające się w laboratorium mikrobiologicznym. Będziecie mogli samodzielnie sprawdzić narzędzia pracy mikrobiologa. W trakcie zajęć wykonamy z Wami preparaty z wymazów z telefonów i innych przedmiotów codziennego użytku w celu obserwacji i identyfikacji drobnoustrojów pod mikroskopem. Zaprezentujemy poprawne metody pobierania materiału środowiskowego narzędziami mikrobiologicznymi oraz prawidłowy sposób przechowywania i transportu materiału mikrobiologicznego.

  • śr., 2024-09-25 10:00
Lekcja festiwalowa Rozwój i narodziny człowieka - niezwykły proces zaprojektowany przez naturę

Tematem zajęć jest przedstawienie procesu zapłodnienia, rozwoju wewnątrzmacicznego i narodzin człowieka z punktu widzenia biologii, fizjologii, psychologii i socjologii.

  • śr., 2024-09-25 12:00
Spotkanie festiwalowe Wstydliwy problem kobiety: edukacja i profilaktyka nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu u kobiet sprawia, że jakość życia w zdecydowany sposób się obniża.  U większości kobiet schorzenie to doprowadza do zmiany stylu życia, rezygnacji z życia zawodowego, ograniczenia kontaktów towarzyskich powodując izolację społeczną. Omówimy profilaktykę, objawy, rodzaje i przyczyny nietrzymania moczu, do kogo udać się w celu zapobiegania oraz otrzymania diagnozy i wsparcia. Wyjaśnimy w jaki sposób wzmacniać mięśnie dna miednicy.

Nauki medyczne
  • śr., 2024-09-25 17:00
Spotkanie festiwalowe Powiedz „NIE” odleżynom

Na zajęciach omówimy profilaktykę oraz sposoby leczenie odleżyn u chorych unieruchomionych w środowisku zamieszkania. Wyjaśnimy dlaczego i w jaki sposób powstają odleżyny. Jakie zmiany pozycji pacjenta i udogodnienia mogą być wykorzystywane oraz jak wykonać toaletę ciała odpowiednią do stanu pacjenta czy dostosować opatrunek do stopnia odleżyny. Odbędą się także ćwiczenia praktyczne zabezpieczenia i czynności pielęgnacyjnych zmian.

Nauki medyczne
  • śr., 2024-09-25 18:00
Spotkanie festiwalowe Od poczęcia do narodzin – pomoc człowiekowi w przyjściu na świat

Celem zajęć jest przedstawienie w przystępny, poglądowy sposób zagadnień takich jak zdrowie prokreacyjne, ciąża, poród, połóg, rozwój człowieka, pielęgnowanie noworodka, karmienie piersią. Chcemy wyjście naprzeciw oczekiwaniom uczestników – otwartość na pytania, wątpliwości, wsparcie informacyjne. Zajęcia mają charakter interaktywny z wykorzystaniem modeli, fantomów, zdjęć, prezentacji multimedialnej.

Nauki medyczne
  • czw., 2024-09-26 16:00
Lekcja festiwalowa Cukier we krwi? Czy to normalne?

W związku z dużym rozpowszechnieniem cukrzycy wśród dorosłych oraz tendencją wzrostową zachorowań na cukrzycę wśród młodych osób w ramach zajęć przedstawimy fizjologię i patofizjologię zaburzeń gospodarki węglowodanowej w organizmie człowieka. Przeanalizujemy działania w ramach profilaktyki pierwotnej cukrzycy, które mogą wdrożyć uczniowie oraz badania profilaktyczne jakie mogą wykonać.

  • pt., 2024-09-27 11:00
Spotkanie festiwalowe Witamy na świecie wnuki: warsztaty dla przyszłych babć i dziadków

Jak dziś wygląda poród? Nowe trendy w opiece okołoporodowej – opowiemy o tym, jak zmieniła się opieka okołoporodowa w porównaniu z tą sprzed kilkudziesięciu lat oraz o tym czego młodzi rodzice mogą dziś spodziewać się na sali porodowej. Zwrócimy szczególną uwagę na kwestie niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego oraz pozycji porodowych innych niż horyzontalna („na plecach”).

Jak opiekować się maluchem i jego mamą? Przyszłych dziadków zapoznamy z najnowszymi zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji noworodków. Skupimy się na pielęgnacji kikuta pępowiny oraz skóry dziecka, omówimy zasady zapobiegania zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej, poruszymy także kwestię szczepień ochronnych dzieci. Zajmiemy się także opieką nad młodą mamą w połogu. Pomożemy zrozumieć zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety po porodzie i związane z nimi wahania nastroju. Opowiemy o depresji poporodowej – na jakie objawy zwracać uwagę i gdzie ewentualnie szukać pomocy. Doradzimy też, jak wspierać mamy karmiące piersią. 

Jak rozmawiać z młodymi rodzicami, żeby chcieli słuchać? W tej części spotkania opowiemy o takich sposobach komunikowania chęci pomocy ze strony dziadków, aby młodzi rodzice nie czuli, że nią przytłoczeni. Zaproponujemy uczestnikom zabawę w odgrywanie scenek komunikacyjnych, podczas których będziemy analizować skuteczne i mniej skuteczne sposoby komunikacji.

Nauki medyczne
  • sob., 2024-09-28 10:00

©2024 Festiwal Nauki